Men meldt uit Genèvc, dat aldaar een vreemdeling in hechtenis is ge nomen, die valsche Engelsche banknoten in omloop had gebragl. Bij het doorzoeken van zijne koffers werd nog een groot aantal bij hem gevonden. Te dier plaatse heerscht thans in de horologie- en bijouterie-fabrieken weder veel levendigheidten gevolge van belangrijke bestellingen uit de Levant. FRUI§§ENï. BERLIJN, 28 Junij. Van hier is geschreven, dut de Keizer van Rusland en de Veldmaarschalk Paskiewilsch te Kiew eene bijeenkomst zouden houdenten einde te beraad slagen over de verdere krijgs-operatien. De Keizer moet Petersburg reeds ver laten hebben, om zich derwaarts te begeven. Verscheidene Berlijnsche huizen hebben aanzienlijke verliezen geleden, ten gevolge van groole faillissementen die te Moskou en te Petersburg bebhen plaats gehad. Alhier is men wegens den verderen loop der gebeurtenissen nog geens zins gerust. Velen zien in het terugtrekken der Russen uit de Vorstendom men niets anders, dan een maatregel, om zich tegen een waarschijnlijken oorlog met Oostenrijk toe te rusten, ja sommigen gelooveri zelfs, dat zij daarbij, door een inval in Galicie en Hongarije, aanvallenderwijze willen handelen. Hel bcrigt is te Stettin gebragt, dal 3 Engelsche sloomfregatten de Ilecla, de Valorous en de Odin, de vesting Bomarsund op de Alandseilanden, op 21 dezer hebben beschotende magazijnen en de zich daarin bevindende voorraad van goederen zijn vernield. De vesting stond gedurende verscheidene uren in brand. Kapitein Hall die thans Plumridge vervangt, voerde het hevel bij deze gelegenheid. Plumridge is opontboden, om zich met zijn esca- der bij Napier in de golf van Finland, te voegen. Na de vereeniging wordt eene expeditie naar Kronsladt te gemoet gezien. Kapitein Hall zal voor de blokkade der havens in de Bothnische Golf blijven kruisen. Den 27stcn na derde de vercenigde vloot Kronstadt. o t e ar r i.ï k. WEENEN, 28 Junij. Dr. Colin, Voorzitter van het Israëlitisch Consistorie te Parijs, is op zijne reis naar Jeruzalem, met het doel om het ongelukkig lot zijner geloofsge- nooten aldaar te verzachten, alhier door Keizer Frans Jozef en de Ministers Buol en von Bach ontvangen, die hem hunne bescherming en ondersteuning hebben toegezegd. Men meldt uit Semlin van 27 Junijdat Achmet-Pacha die stad is doorgetrokken, zich naar Weenen begevende met berigten, die waarschijnlijk betrekking hebben op het bezetten der Donau-Vorstendommen door Oosten- rijkscbe troepen. De Oostenrijksche legcrmagt, die aan de grenzen van Bukowinaen in Dal- malie wordt bijeengetrokkenbedraagt 300,000 man. De terugtogt der Rus sen was zeker, de aard van de door de troepen gevolgde beweging had echter een geheimzinnig karakter. Om de Vorstendommen te bezetten zal Oosten rijk het antwoord van Rusland afwachten, dat in het begin van Julij wordt tegemoet gezien. liet leger, dat in bet Zuiden en in het Noorden bijeengetrokken is, bedraagt in het geheel 240,000 man, als: in Zevenbergen 160.000 en in Galicië 80,000 man. Per telegraaf is te Triest het bevel nit Weenen ontvangenom alle zeilvaardige en beschikbare oorlogsvaartuigen naar de Levant te zenden. Het fregat Venus is dadelijk derwaarts onder zeil gegaanen zal door de overigen spoedig gevolgd worden. Voor de Engelsche en Fransche troepen en eska ders wordt van daar veel slaglvee naar Turkye uitgevoerd. Onlangs werden 30 schepen met ossen, in eenen dag, derwaarts verzonden. TURHÏE. Men meldt uit Konstantinopel van Donderdag 22 Junijdat de Verhevene Porte hare havens opent voor alle schepen onder Grieksche vlag. Volgens een berigt, uit Konstantinopel van den 20stcn Junij, ontvangen, wordt bij het met Oostenrijk gesloten verdrag bepaald, dat zoo mogelijk in de Vorstendommen het status quo ante bellum zal worden hersteld; de Porte zal geen toezigt over de Oostenrijksche troepen uitoefenen, maar de militaire maatregelen zullen Insschen de Turksche en Oostenrijksche regeringen worden beraamd. Op grond der souvereiniteit van den Sultanzullen na het sluiten van den vrede de Vorstendommen door de Oostenrijksche troepen weder wor den ontruimd. --In het afgeloopen jaar zijn door den Protcstantschen boekhandel, sedert cenigen tijd te Konstantinopel gevestigd, behalve andere Prolestautsche boe ken, 10,000 Bijbels in twaalf verschillende talen verkocht. Den 12den Junij is na een tiendaagsche vaart te Konstantinopel de groot ste stoomboot der wereld, de Ilymelaya, aangekomen. Deze prachtige boot heeft van Engeland naar Scutari een gansch regement ruiterijmenscben en paardenen 2000 tonnelast levensmiddelen en verdere benoodigdheden over- gebragt. Hare schroei heeft een vermogen van 1600 paardenkrachten hare tonnelast bedraagt 4200 tonnen. Volgens de tijdingen uit Varna van den 14den Junij door de limes medegedeeld, hebben de Franschen die Turksche stad al geheel van gedaante doen veranderen. De oude muren zijn afgebroken, overal magazijnen open gesteld en eene menigte koffijhuizen geopend. Kooplieden uit Algerie, Mar seille en Toulon verkoopen er wijnen en likeuren tot matige prijzen. Overal verkoopt men sancijsenhammen enz. Er is een gaarkenken opgerigt voor Officieren en Onderofficieren voor het leger van het Oosten. Al de straten hebben namen ontvangende Engelsche Officieren hebben al wedloopen van paarden, muilezels en hardloopers en vertooningen van kunstenaars voor een piaster of 12J Cent de persoon, ingerigt. Tusschen Azurgliele en Kutaïs zijn 3000 man Bachi-boczoeks (ongere gelde troepen) na het innemen eener redoute, door een driemaal sterkere magt omsingeld. 1500 man werden buiten gevecht gesteld. Hassan de over winnaar bij Chefkelil, is gesneuveld. De Piussen hebben 1600 man verloren. Volgens een dépêche uit Kalarash van den 20stcn, zou een hevige storm de pontons-brug hebben vernield, terwijl 300 Russische artilleristen ze met hunne kanonnen en ammunitie-wagens overtrokken; allen zijn omgekomen. Het Russisch leger heeft, bij het verlaten der Vorstendommen, een groot aantal zieken en gekwetsten in de hospitalen achtergelatenen de Turk sche autoriteiten hebben de stelligste orders gegeven voor hunne goede behan deling, en tot het verleenen van paspoorten aan de Russische artsen, die ter hunner verpleging zijn achtergebleven. Ook gedurende het mislukt beleg van Silistria, beijverden zich de Turken, om te zorgen, dat de gevallene Russen op eene voegzame wijze hegraven konden worden. Uit Janina wordt van den 10dcn dezer geschreven: Fuad Effendi, de Commissaris der Porte, is den 3dcQ Junij alhier aangekomen. Hij heeft ter stond de noodigste maatregelen genomenom het door den opstand aangerigte kwaad te herstellen. Hij heeft getracht de Mohammedanen en de Christenen te doen gevoelendat het in hun aller belang was voortaan onderling in vrede en goede verslandhouding te leven. Van de personen, die gedurende de on lusten, op meer of min gegronde aangiften, in hechtenis genomen waren, heeft hij het meerendeel in vrijheid doen stellen. STA aas B E KIST MT"" BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Letden doen te we ten, uil naam van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Prov. Zuid- Holland, dat bij resolutie van den Minister van Finantiën van 29 Junij 1854, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitantcn der Staats-Loterij de loten en gedeelten daarvan, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 223ste Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Rij Verkoop. Gebeele Lotenƒ80.00. Halve- 40.00. Vijlde-16.00. Tiende- 8.00. Twintigste- 4.00. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad na. 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters cn Dehitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en deze gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hpbbcn. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leyden 30 Junij 1854. De Secretaris y. PUTTKAMMER. akadem1e-n1eüws. PROMOTIEN AAN DE LETDSGHE HOOGESCHOOL. Den 30st™ Junij de Heer W. Fellinga Ypesvan Leeuwarden, in de Ge neeskunde, na verdediging zijner Dissertatie: de Emollitione cerebri. Denzelfden dag de Heer H. van Vollenhoven, van Rotterdam, in de Ge neeskunde, na Openbare verdediging zijner Dissertatie, continensObserva- tiones nonnullas e Clinico V. Cd. Simon Thomas. Denzelfden dag de Heer A. J. T. Rietstap, van 's Gravenhage, in de Regten, na verdediging zijner Dissertatie: de Venditorean evictionis nomine coga- tur Emtorem defendereex Jure RomanoFrancico et Neerlandico petita. Den lstcn Julij de Heer J. B. Wijnhof, van Haarlem, in de Geneeskunde, na Openbare verdediging van zijn Specimen, exhibensCasus quosdam ohservatos in Clinico Clar. Krieger. Denzelfden dag de Heer 11. Maarschalk, van 's Gravenbagein de Regten, met Theses. PROMOTIEN AAN DE UTREOHTSCIIE HOOGESCHOOL. Den 28sten Junij de Heer J. de Fremery, van Utrecht, in de Regten, met Theses. Denzelfden dag de Heer C. J. P. Winkler, van Vianenin de Geneeskunde, na verdediging zijner Dissertatie, continens quaedam de Rheumatismo ar- ticuli acuto variisque ejus curandi metliodis. Dcnzelfden dag de Heer A. van Eijk, van Heusdenin de Geneeskunde, na verdediging zijner Dissertatie: Medico-Chirurgica lnauguralis exhibens casum resectionis Tibiae et Fibulae cum Epicrisi in Nosocomio Aca- demico observatum. Denzelfden dag de Heer J. Maats, van de Zijp, in de Geneeskunde, na verdediging van zijn SpecimenModicum Inaugurale exhibens casum Fis- tulae pulmonis in Nosocomio Academico observatum. A SS V K SS.T K N' T l E Ni Heden overleed tet mijne bittere droefheid mijne hartelijk geliefde Echt- genoote Mejuffrouw A. H. van LEEUWENgeb. van Dijk, in den ouder dom van 61 jaren. Wat ik en haar zoo hoog bejaarde Vader, Broeder en Zuster, en niet minder mijne Kinderen en Kleinkinderen, voor wie zij alles veil had, in haar verlies, zullen allen, die haar kenden ligt kunnen beseffen. God hoop ik sterke mij op dien weg van zware beproeving. Leyden, 28 Junij 1854. II. J. van LEEUWEN. Heden ontsliep, na eene korte doch hevige ziekte, ons geliefd jongste Dochtertje HENDRIKA SUSANNA, in den ouderdom van 6 maanden. P. v. d. MEER, Leyden, 30 Junij 1854. M. v. d. MEER, Geb. Vermeulen. De ondergeteekende betuigt bij dezen zijnen dank aan Vrienden en Beken den, voor de bewijzen van deelneming, bij gelegenheid der bevalling zijner Echtgenoot ontvangen. Leyden, 1 Julij 1854. J. F. SANDIFORT.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3