woning, die sedert ruim 13 jaar daartoe had moeten dienen. De spreker deed hulde aan de goede zorg der commissie, die zich met het opzigt over den bouw belast had, benevens aan de bekwaamheid en naauwgezetheid van den architect en hoofdaannemers. Op gepaste en indrukwekkende wijze wendde hij zich lot den Directeur, de verdere onderwijzers en de kweekelingenom hnn geluk te wensehen met de groote voordeden hun in het nieuwe gebouw aangebodenen om hen als hij vernieuwing het werk op het hart te druk- j kenwaartoe zij zicli hebben aangegord. De voordragt eindigde in eene pleg- tige dankzegging en bede tot den Allerlroogslebesloten door een voor die gelegenheid vervaardigd gezangwaarin de vergadering en de kweekelingen elkander vervingen. Eene collecte bragt nog de som van ƒ114.98 op. Het Zendelinghuis is opgerigt aan de Roltekade. Het bevat thans, behalve eene geschikte woning voor den Directeur, eenige ruime vertrekken voor be- stuurders, werkplaats voor secretarissen, bibliotheek en archief des genootschaps, leer- en werkkamers voor de kweekelingen, eet- en ziekenkamer en verdere kleinere vertrekken in zulk eene inrigting vereischt. Nevens hel hoofdgebouw, j staat liet vereenigings-gebouwdat een 250-tal personen kan bevatten, terwijl een ruime tuin met de gebouwen een schoon geheel vormt. "Wij wensehen j het Ncderlandsche zendeling genootschap van harte geluk, met de vollooijing van een zoo belangrijk werk. RottCour.) Naar w ij van goederhand vernemenzal er op Woensdag avond den -joden Julij, na afloop van den wedstrijd der Kon. Ned. Yacht-Club, een Vene- tiaansch feest op de Maas voor deze stad worden gegeven, waartoe reeds ver scheidene vaartuigen worden in gereedheid gebragthieronder zal voorzeker uitmunten een prachtig verlichte Chinesche jonk. Voor de verlichting van eenige gieken der Roei- en Zeil-Vcreeniging de Maas en voor die van een aantal vaartuigen van particulieren a giorno, alsmede voor het afsteken van klein vuurwerk, Bengaalsch vuur, enz., worden reeds voorbereidende maat regelen genomen. Men heeft bereids den 10dcn Junij 11., bij gelegenheid van het huishoudelijk feest der Roei- en Zeil-Vereeniging de Maas, het heerlijke effect van een en ander mogen bewonderen, en het is te verwachten, dat ook dit feest, dat zeker onder anderen door vele vreemdelingen zal worden bijge woond. uitstekend luisterrijk zal zijn. (N. R. C.) De Commissie tot het tot stand brengen van eene inrigting ter verbe tering van den materielen en zedelijken toestand der zeelieden, alhier, is voornemens, op Zaturdag 8 Julij, te dier slede, in het openbaar te doen aan besteden: Het bouwen van een zeemanshuis, op het nieuwe terrein aan het bassin aan het groote Nieuwe Werk, aldaar ter stede. De Fransche oorlogskolter Favorite is Donderdag morgen van Helle- voetsluis naar Duinkerken vertrokken. AMSTERDAM, 30 .Junij. Het Kabinet van Penningen en Munten van wijlen den Heer J. J. Becker, alhier in het openbaar geveild, heeft opgebragt de som van ongeveer 20,000. Het getal ledenbuitenleden en donatrices van het Zoölogisch genoot schap Nat. Art. Mag. alhier, is 2891. In het afgeloopen jaar werd het door 31,554 vreemdelingen bezocht, bovendien werd aan 19,219 personen uit de arbeidende volksklasse toegang verleend. De gronden heslaan thans eene oppervlakte van 48,177 el. De reke ning sloot met een batig slot van ƒ1,831.93, terwijl de staat van bezit- tingen en schulden een voordeelig slot van ƒ76,818.83 aanbood. De vaderlandschc kunstschool heeft wederom een groot verlies geleden door het overlijden op den 28steD Junij van den Heer W. F. AVehmeyerin den ouderdom van 36 jaren. Zijn kunsttalent als graveur werd hoog geroemd. ASSEN, 27 Junij. Tot Commandeurs van de Orde van de Eikenkroon zijn benoemdde Heeren Mrs. S. Gratama, President van het Hof in Drenthe; B. Servatius, Proc.-Gen.; H. J. Oosling, Burgemeester en R. A. van Echten van Holthe, lid der Gedep. Staten van Drenthe. Gisteren werd het congres in tegenwoordigheid van Z. M. den Koning en een 500-tal ledendoor den Graaf van Heiden geopenddie in eene korte redevoering ook o. a. den vroegeren en tegenwoordigen toestand van Drenthe schilderde. Na afloop dier vergadering is Z. M. de tentoonstelling van land- bouw-gereedschappen en die der Drcntsche oudheden gaan bezigtigen, en heeft vervolgens eene voetwandeling in het bosch gedaan. Gisteren avond ten 9 ure is Z. M. weder naar het Loo vertrokken. Z. M. de Koning is heden middag ten 12 ure naar Veenhuizen vertrok- ken; na een geruimen tijd daar vertoefd te hebben, heeft Z. M. zich naar Rolde begeven, en daar de Hunnebedden bezigtigd. Ten 5 ure was Z. M. weder terug. De stad werd fraai en algemeen verlicht. Omstreeks 10 ure reed Z. M. in een open rijtuig door de stadsteeds door eene overgroote me nigte omringd, welke de uitbnndigste vreugdekreten aanhief. GRONINGEN, 27 Junij. Heden werd het eerste Congres voor het armwezen alhier gesloten. Door dien de beraadslagingen over de zaken, die aan de orde waren, zeer gewigtig en omvangrijk werden, kon het geheele programma niet worden behandeld, maar heeft men het bij de behandeling van de eerste afdeeling van het pro gramma moeten laten. AVegens het Congres te Assendat heden avond aan- i vangt, konden de zittingen ook niet worden verlengd. Het onafgedane kan in 1855 worden behandeld op het tweede Congres, dat te Amsterdam zal plaats hebben. Op den nu gelegden grondslag voortgaande, kunnen ook deze Congressen hoogst gewigtig worden voor de zaak van het armwezen hier te lande. Door het genootschap van nijverheid te Onderdendam zijn de Heeren Dr. L. Ali Cohen, J. Post en Mr. W. de Sitter, allen te Groningen woon achtig, met de zilveren medaille bekroond, voor eene prijsverhandeling om trent de konijnenteelt. In de Prov. Gr. Cl. leest mendat den 28stfn dezer van Groningen is vertrokken een schip met 2000 Ned. ponden buskruid, bestemd voor Delfzijl. Den vorigen dag was te Groningen aangekomen een vaartuig van Delft en een van Amsterdam, beladen met kanonnen, affuiten, kartetsen enz. bestemd voor de uitrusting van de vesting Groningen. 3 lijJlTEjVLANfiSCHi)ERiGlËÏ\. BELG! E. BRUSSEL, 29 Junij. De Koning van Portugal wordt den 4den Julij alhier verwacht; reeds zijn de vertrekken tot zijne ontvangst in gereedheid gebragt. Men leest in VEcho du Nord. In den namiddag van den 23sten Junij kwamen eenige bedelaars aan de pachthoeve van zekeren Dillyte Houplines (in Belgie). Eene dienstbode, alleen te huis zijnde, sloot de deur, en weigerde wat men haar vroeg. De bewoners kwamen om tien uur te huis. Tegen middernacht brak een brand uit met zooveel geweld, dat drie der bewoners verbrand zijn. Een vierde kwam om in de kelder door de rook gestikt. De pachthoeve is geheel verbrand. De schade wordt op 35 a 40,000 fr. berekend. B.ACKLA X E». LONDEN, 29 Junij. De Koning van Portugal heeft den 26s,eu deze stad verlaten, om een reisje door de fabriek-districten te maken. Lord Aberdeen, om de beschuldiging tegen hem ingebragt van laauw- heid in het doorzetten van den oorlog te wederleggenheeft o. a. aangevoerd dal hij persoonlijk krachtig en sterker welligt dan iemand anders, aangeraden had, de Fransche en Engelsche troepen in Turkye onverwijld te doen voor waarts rukken, en benoorden het Balkan-gebergte te vereenigen, om aan het dappere leger van Omer-Pacha bijstand te bieden, en om aan Oostenrijk de hand toe te reikenten einde deze Mogendheid in staat te stellenom een meer werkdadig deel in de krijgsoperatien te nemen. Vroeger had hij ge zegd, dat hij van Ruslands aanvallende staatkunde niet veel gevaar voor Europa's onafhankelijkheid duchtte. Deze bewering is thans door hem vol gehouden, maar tevens nader toegelicht. De verovering van Turkye, zeide hij, zou Rusland werkelijk gevaarlijk voor Europa maken; maar zoolang het Turksche rijk in stand gehouden werd, zou naar zijn oordeel Frankrijk alleen reeds in staat zijn, om Rusland in toom te houden, ook indien Rmsland te eeniger tijd den bijstand van Oostenrijk mogt verwerven. Ten slotte betuigde hij op nieuw zijn vurigen wensch naar vrede. Met alle kracht, zeide hij, en meer welligt, dan iemand anders hier te lande, heb ik voor het behoud des vredes gestreden. Ik achtte het een pligt voor mij, een duren pligt jegens Gud en de menschen en het berouwt mij niet; alleen kwelt mij de gedachteof ik welligt nog eenige kans op vrede heb voorbij gezieneenig middel ter afwering der grootste rampdie een land kan treffen, onbeproefd heb gelalen. Er is gezegd, dat mijn wensch naar vrede mij ongeschikt maakte, om oorlog te voeren; doch eens in oorlog zijn de, moeten wij dien met de uiterste kracht doorzetten, ten einde den strijd tot eene spoedige beslissing te brengenen zoodra mogelijk tot het herstel des vredes te geraken. De zaak van den Black AVarrior zal, naar men uit AVashington schrijft, waarschijnlijk op eene vredelievende wijze geschikt worden. Hetgeen uit Pa rijs en Cuba gelijktijdig verzekerd wordt, dat Frankrijk zich tegen de in lijving op Cuba en de Sandwichs eilanden zoude verzettenmaakt hier de belangstelling gaandete meer daar de Washington Union verscheidene vijandelijke artikelen tegen Frankrijk heeft medegedeeld. De stukken geschut, 16 in getal, afkomstig van het gestrande Britsche oorlogschip Tiger, zijn op de nieuw aangelegde batterijen van Odessa geplaatst. FRANRRJJK. PARIJS29 Junij. Eergisteren nacht is een aanzienlijke diefstal aan den Noorder-spoorweg ge pleegd. Men had eene groote kist afgegeven waarin een klein doosje was, waarop behalve het adres stond: Diamanten, Smaragden, Edelgesteenten, 3,500 roeb. De groote kist was met een slot gesloten en de sleutel afgege ven aan het bureau. Niettegenstaande deze voorzorgis hel doosje des nachts weggenomenen de dief heeft het weggeworpen na hetgeen er zich in be vond er uitgenomen te hebben. Volgens verklaring van den Heer Moiana, aan wien het verzonden washadden de ontvreemde kleinodiën eene waarde van 140,000 fr. De Commissaris van Hauteville heeft terstond alle nasporin gen laten doen, doch tot hiertoe vruchteloos. Prins Charles Lucien Bonaparte heeft gisteren, op een rijtoertje te paard in het bosch van Boulogne, het been gebroken, ten gevolge van het slaan van het paard van een zijner vrienden. Dezer dagen is het kostbare kunst-kabinet van den Heer de Chavagnac verkocht. Onder andere schilderijen bragt een portret van de zuster van Rem brandt, door den beroemden schilder vervaardigd, 7,100 fr. op, een Sneyders 2,500 fr.een Poussin 4,000 fr. De nieuwsgierigheid was zeer gespannen op vier schilderijen van Jules Romainwelke tafereelen uit het leven van Scipio Africanus voorstelden. Zij werden op 150,000 fr. ingesteld, maar, daar nie mand er op bood, opgehouden. Sedert 4 jaren houdt men zich in den plantentuin alhier bezig met liet kweekcri en voortplanten eener nieuwe koolvrucht, uit China afkomstig Diascorea Japonica genaamd welke de aardappelen moet vervangen. De knol kan eene koude, zelfs van 14 graad, doorstaan en levert eene vrucht van 2 ffi zwaar, waarvan de smaak fijner is, dan die van den gewonen aardappel. Zij tiert het best in een zandigen vochtigen grond.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2