LEYDSCHE col 11 NT. MAANDAG3 JULI}. 111 BIXXENLANBSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN1 Julij. Op Dingsdag den 27slen Junij 11. hield het Provinciaal Utrechtsche Ge nootschap van Kunsten en Wetenschappen aldaar zijne 81sten algemeene ver gadering, welke door den Heer Mr. L. C. Schiiller tot Pcursum als voorzitter met eene aanspraak geopend werdwaarin aan de verdiensten der in het verloopen jaar afgestorven leden met name de Directeuren Mr.Ilora Siccama Prof. tl. J. Rooyaards en Dr. A. S. Rueh eene welverdiende hulde werd toe- gebragt. Er werden 20 nieuwe leden van het Genootschap benoemd, onder welke Mr. J. E. Goudsmit, Advocaat alhier. In deze vergadering is de gouden eereprijs toegewezen aan den schrijver van hel antwoord op de prijsvraag: over de verdiensten van Gijshert Karei Grave van Hogendorp, geteekend met de spreuk «luctor" en is hij de opening geble ken dat de schrijver was Mr. O. van Rees, aldaar. Eergisteren morgen is 's Lands stoomschip Cycloop als eerste haringjager te Hellevoetsluis binnengekomen, aanbrengende 73 ton haring, namelijk 56 ton maatjes, 17 ton volle; de prijs per ton was ƒ700. De nieuwe haring is gisteren alhier aangebragt. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgcloopen week is geweest als volgt: 25 Junij 121 volwassenen, 44 kinderen te zamen 165. 26 138 48 186. 27 148 50 198. 28 151 54 205. 29 148 52 200. 30 150 52 i) 202. 1 Julij 142 49 191. Als voorbeeld van eene verbazende groeikracht wordt door den Heer Rut gers van Rozenburg gemeld, dat op een zijner gronden tusschen Houtrijk en Polanen eene rogge stengel bloeit, waaraan 22 halmen en aren; eene van deze laatste is voorzien van 12 bijloopers of uitspruitsels uil de hoofdaar. Van Krimpen aan de Lek wordt gemeld dat aldaar hij de reeds be staande, spoedig weder eene nieuwe scheepstiinmejvverf zal opgerigt worden. Ook bij het Slikkerveer spreekt men van twee nieuwe werven, waarvoor de grond reeds zoude zijn aangekocht. De drukte op de werven in deze streken is waarlijk opmerkenswaardig. Uit Zwolle schrijft men in de O. Cour.dat er aldaar gebrek is aan werkvolk voor den scheepsbouw. In dat blad worden de armbesturen ten sterkste aangemaand, om toch mede te werke.i in dit gemis te helpen te gemoet te komen. Uit Apeldoorn is aan de Grondw. geschreven, dat de koopprijzen der gronden in die streken verbazend stijgen; aandeelen in marken, die 18 of 20 jaar geleden, ƒ600 hadden gekost, zijn gisteren voor ruim ƒ3000 afgemijnd. Dezer had Ie Rhenen eene algemeene vergadering plaats van de aldaar gevestigde Maatschappij ter bevordering der tahakskultuurdie door een vrij aanzienlijk aantal leden werd bijgewoond. Niet alleen de bijdrage van den Vice-Pres. Dr. L. Mulder, maar ook de wisseling van denkbeelden over poolentoppen enz. enz. zijn gunstige voor teekens van de ontwikkeling, die deze nuttige maatschappij, welker getal leden met den dag grooter wordtallengs te gemoet gaat. Het bevestigt zich dat te Kampen eene Hoogeschool voor de Christelijk Afgescheidenen zal opgerigt worden aan welke als leeraren gekozen zijn de lleeren T. F. de Haan te Groningen; S. van Velzen te Amsterdam; A. Brum- melkamp, te Arnhem, en J. Bavink, te Hoogcveen. RCt Donderdag zijn te Leeuwarden ontvangen 28 stuks runderenzoo koeijen als stierenbestemd tot aanfokking van vee op de landgoederenbe hoorende tot de nalatenschap van wijlen Z. M. Willem II, gelegen te Silezië in Posen. Een onzer veehandelaren is belast geweest met den aankoop van dit vee en zal het tot Dusseldorp geleiden. Te Middelburg is de kapitale zee-spuisluis, die te Vlissingen aan het rondeel zal gebouwd worden, door D. de Jongh en C°.te Ameiden, aange nomen voor de som van ƒ119.000. In de Arnh. Cour. leest men het volgende merkwaardige herigt uit 's Hertogeuhosch. Gisteren avond (den 27sten dezer) ten 5 ure bevond zich de jagtopziener Hout mans op surveillance in zijne gemeente Nistelrode, gaande in gezelschap met zekeren landbouwer, Verstegen genaamd. Zonder eenig onweder te ontwaren, schiet er eensklaps een bliksemstraal uil de lucht lijn- regt op Verstegen neder, die dood ter aarde valt. De ongelukkige was we duwenaar met 2 kleine kinderen. De jagtopziener is mede zeer getroffen. Hij is deerlijk op de horst en armen verbrand en viel krachteloos op den grond, doch behield zoo goed zijn bewustzijn, dat hij wist dat zijn gezel dood naast hem in de heide lag. Na een uur in dien toestand gelegen te hebben, mogt het hem gelukken zich op te beuren en naar de naast gelegen woning voort te sukkelen, alwaar dadelijk geneeskundige hulp werd toegediend. Uit Roosendaal wordt gemeld, dal op aanstaanden Maandag, den 3den Julij, de geregelde dienst voor het publiek langs den spoorweg zal in wer king komenalsmede dat de treinen vooreerst niet verder zullen rijden dan tot hier. Aanplak hilletten hebben dat bekend gemaakt. De uren van ver trek en aankomst zijn in dezer voege geregeld: van Antwerpen naar Roo sendaal, des morgens ten 6, en ten 9,45, en des namiddags ten 4,30 ure; van Roosendaal naar Antwerpen des morgens ten 8,25, des middags ten 1,20 en des avonds ten 7,25 ure. De afstand zal in heide rigtingen afgelegd wor den in den tijd van 10,5 uur, daaronder begrepen een oponthoud van 15 minuten ginds, en 10 minuten herwaarts, aan het tolkantoor te Esschen. Zoo zal men van Antwerpen naar Piotterdam kunnen reizen door met eene omnibus den afstand van twee mijlen af te leggendie den Moerdijk van den voltooiden weg nog afscheidt, en binnen weinige maanden zal men in vier uren van Rotterdam naar Brussel kunnen gaan. In de lndép Beige leest men het volgende. Te Ravenna, in Italië, is digt bij de haven het graf gevonden van Odoacer, Koning der Herulers, die in de 54e eeuw vermoord is. Zijn geraamte was besloten in eene gou den wapenrusting, die de werklieden verbraken en hij stukken verkochten. Het openbaar gezag hiervan verwigtigd liet nasporingeu doen. De kist is teruggevonden. De grafsteen droeg den naam van Odoacer. 'S GRAVENI1 AGE. 1 Julij. Z. M. heeft bedankt voor de uitnoodigiug des Burgemeesters van Rotter dam, om het groote muziekfeest aldaar bij te wonen, doch heeft aangeno men om tegenwoordig te zijn bij de eerlang te dier stede te houden wedstrijd der Yacht-Club. De Nedcrlandsche Zaakgelastigde, de Heer Gevers, is te Washington aangekomen met nieuwe instructien, ter vereffening van het tusschen de Ver. Staten en Nederland bestaande verschil ter zake van Kapitein Gibson. Baron van Zuylen van NyeveltNederlandsch Gezant hij de Verhevene Porte, heeft zich jl. Vrijdag, 23 dezer, te Triest naar Koustantinopel ingescheept. De Tweede Kamer is thans, naar men stellig verneemt, tot hervatting van hare werkzaamheden, bijeengeroepen tegen Dingsdag, den lldeo Julij, des middags ten twee ure. Volgens telegrafisch herigt is 's lands fregat Doggersbank ter reede van Smyrna, na het ontlossen zijner hoven batterijden 16dcn Junij weder in vlot water gebragt en zou 3 of 4 dagen later eenige Nederlandsche koopvaar ders convoijeren. BOTTERDAM, 30 Junij. Gisteren heeft de gemeenreraad besloten om het water in de binnenstad te verbeteren door den aanleg van een kanaal dat aan de westzijde der stad in de Maas zijn oorsprong vinden zalom aan de anderen kant der stad uit te slroomcn- welk een en ander, met den aanleg van twee stoomwerktuigen tot afvoer van vuil water als de eb is ingevallen, en tot het binnenmalen van versch water, wanneer de vloed op zijn hoogste is, de aanzienlijke kosten ver oorzaken zal van weinig minder dan een half millioen gulden, moetende nogtans de regeling der daartoe vereischle gelden, nog nader plaats hebben. Gisteren had alhier de opening en toewijding van het nieuwe Zendelinghui.' plaats. Tot die plegtigheid waren uitgenoodigd bestuurders en bestuurderesser van verschillende vereenigingen ter bevordering der zending, afgevaardigder uit de afdeelingen van het Bijbel- en Traclaatgenootschapen uil de verschil lende Kerkeraden hier ter stede, de Architect cn de voornaamste aannemer van den houw, een kring, die het vereenigings-gebouw van het Instituut ge heel vervulde. Ten 1 ure trad de Wel Eerw. Zeer Gel. Heer Dr. P. II. Hugenholtz, mede j bestuurder des genootschaps, op. en schetste in eene eenvoudige hartelijk rede de voorregtenin welke zich de vrienden der zending mogen verblijden j hij het verrijzen van een zoo hecht, eenvoudig en doelmatig ingcrigt gebouw als het tegenwoordige zcndclinghuis, zoo aanmerkelijk verschillende van d

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1