mindere klassen. Het schip zal door 10,000 tonnen steenkolen in zijn hok ken kunnen bergen, welke hoeveelheid gelijk staat met hetgeen noodig is, voor eene reis van 38 dagen, elk van 24 uren volle stoomvaart, en waar door men in staat zal gesteld zijn een overtogt te doen van minstens 3600 zeemijlen, alleen door de werking der machines. Men hoopt, dat de nieuwe stoomboot de reis van Engeland naar Australië heen en terug zal kunnen doen zonder zich ergens op te houden om steenkolen in te nemen. Dc kolonie Victoria in Australië is, binnen een zeer korten tijd, tot eene voorbecldclooze hoogte van voorspoed en welvaart gestegen. Ten jare 1835 kochten Batman en ecnige andere gelukzoekers, voor 20 dekens, 30 messen, 12 scharen, 50 zakdoeken, 12 roode hemden, 4 flanellen buizen, eenige wapenen en 50 ponden meelmet belofte van jaarlijks dezelfde schat ting te zullen betalen, 100.000 acres land te Port Philip van G inlanders, en dit land was de grondslag der gulden kolonie Victoria, die nu, 19 jaren latereene bevolking van 250,000 zielen telt en 3,332,323 inkomsten heeft opgeleverd, hetwelk de inkomsten van verscheiden Europesche Staten overtreft. FRAMKR1.1K. PARIJS, 24 Junij. De Keizer heeft aan den Heer MaurocordatoGezant van Griekenland en thans hoofd van liet Grieksche Ministerie, een afscheids-gehoor verleend. De Admiraal Napier heeft aan een zijner vrienden, lid der Academie j van wetenschappen alhier, geschreven, dat hij zeker is Kroonstad in vier da- gen in te nemenzoodra hij van zijne Regering bevel tot handelen zal heb- j ben ontvangen. Men verneemt niets van de zaak van den Heer de Montalembert. Men gelooft, dat de Regering de verdere vervolging zoo lang zal staken, tot dat zij later eene ordonnantie van niet-ontvankelijkhcid kan uilvaardigen wegens het verstrijken van den termijn. Op die wijze zou zij zich als het ware uit die netelige zaak redden. In de laatste acht dagen hebben zich hier ter stede weder meerdere cholera-gevallen opgedaan; het getal bedraagt gemiddeld 50 a 60 daags, doch het aantal sterfgevallen is gering. Daar de ziekte zich ook in de de partementen heeft vertoond, zijn door de Regering maatregelen genomen, om zoo mogelijk, verdere uitbreiding te voorkomen. i Men meldt, dat te Pau of te Tarbes een Megaloscopisch museum zal opgcrigt wordend. i. een museumwaarin ontzaggelijke rotsbrokken uit het Pyreneesch gebergte bijeen zullen gebragt worden om licht en leering aan de geologen te verschaffen. De bewuste rotsblokken zullen van Bayonnc en Perpignan op wagens met ossen bespannen naar de plaats hunner bestem ming gebragt worden. De bosschen in Algeriëaan het domein toebehoorendcbeslaan eene oppervlakte van 1,108,000 bundersin Frankrijk bezit de staat slechts 1,092,000 bunders soortgelijk domein. Ook voor Algerie wordt thans aan het aanleggen van spoorwegen gedacht; de plannen tot zulke wegen van Algiers naar Medeah en Blidahvan Mers-el- Kebir naar Oranvan Oran naar Tlemcen en van Philippeville naar Constantine zijn reeds ontworpenen worden thans door deskundigen onderzocht. §PANJE. MADRID, 21 Junij. De gebeurtenissen, alhier voorgevallen, zijn van ernstigen aard. In de eerste plaats heeft de Regering sedert eenige dagen alweer talrijke gevangen nemingen bewerkstelligden eenige andere maatregelen genomenwier gewigt niet te miskennen is. Men schrijft zulks toe aan de omstandigheid, dat de Regering eer.e zamen- zwering op bel spoor is gekomen, die nog niet tot rijpheid gekomen zou zijn. Anderen willen wetendat zij den draad heeft gevat van al de geheime afkon digingen die stoutweg worden verspreiden ten doel hebben om den tegen- woordigen staat van zaken omver te werpenterwijl weer anderen beweren dat de Regering alleen tot die strenge maatregelen is overgegaan, om de oppositie hare geestkracht te toonen; want men dient wel in het oog te hou den, dat de oppositie zich nog alles behalve overwonnen gevoelt. De gevangenneming van den Heer Orlando is toe te schrijven aan het ver moeden der Regering, dat deze den Generaal O'Donnell, hoewel verbannen, huisvesting had verleend. Bij eene huiszoeking ten zijnent, heeft men den Generaal echter niet gevonden. De Generaal Messina heeft weten te ontsnap pen. Vooral is de Regering streng en zeer op hare hoede jegens de dagblad schrijvers; waarvan zich eenige reeds sedert 6 maanden verborgen houden. Men gelooft niet, dat de Regering al de gevangengenomen personen naar de koloniën of de eilanden zal verbannen, zoo als men aanvankelijk dacht, maar men houdt het er voor, dat aan een gedeelte hunner eene stad in hel binnen land zal worden aangewezen, om aldaar onder het oog der policie te blijven. Er openbaart zich bij het bovenstaande al meer en meer een verschijnsel, dat reeds van het jaar 1851 dagteekent, namelijk het overwigt der hooge geestelijkheid en haar aanmerkelijke invloed. Het Kabinet verzekert van zijnen kant, dat de genomene maatregelen het in zijnen gang niet zullen tegenhouden, maar dat het daarentegen met vast heid op zijnen weg zal voortgaan. Men weet thans officieel, dat reeds 2/3 van de gevraagde som (120 inillioen realen) gerealiseerd zijn; het andere derde (60 inillioen realen) zal in eenige provinciën als eene gedwongene lecning geheven worden. Men leest in l'Amico tlella famiglia, dat zekere Carra, palfrenier van het Parmasche bof, die voor ongeveer 2 maanden een paspoort had gevraagd, om zijn fortuin buitenslands te beproeven, uit New-York, alwaar hij aangeko men was, aan de Regering van Parma heeft geschreven, dat alle onderzoek aan gaande den moordenaar des Ilertogs overbodig was, aangezien hij die moordenaar is. IIij was tot deze daad gebragt door wrok jegens den Hertog, die hem eens stokslagen had doen geven, en een andermaal hem openlijk in het aangezigt geslagen had. Daar de door hem medegedeelde bijzonderheden geen twijfel overlaten, dat zijne bekentenis waarheid bevatte, heeft de Regering van Parma aanstonds in vrijheid doen stellen drie personen, welke men op verdenking had in hechtenis genomen. PRIJISSEN. BERLIJN, 21 Junij. Men verneemt, dat de directie der Aken-Maastrichtsche Spoorweg-Maat schappij, welke de toestemming heeft bekomen, zoo van de Belgische als van de Nederlandschc Regeringtot het aanleggen van cenen ijzeren spoorweg van Maastricht naar Hasselt, te Berlijn eene geldlcening van ƒ500,000 op voor- deelige voorwaarden heeft gesloten. Reeds in de volgende maand zal zij de werken tot het aanleggen van dien weg publiek aanbesteden, en hoopt dat in de maand October 1855 de gehecle lijn afgewerkt zal zijn. De Pruissischc Corresp. meldt, dat alle overige Duitsche Staten tot het Oostenrijksch-Pruissische verbond zijn toegetreden. Uit Stettin wordt van den 22stcn dezer herigt, dat het grootste deel der in de Oostzee vereenigdc Fransche en Engelsche vloot, ter sterkte van ruim 40 schepen, waaronder 16 of 17 driedekkers, aan den westelijken uit hoek van het eiland van Kronstadt gezien is. Dit herigt wordt door een ander uit Dantzig van den 23slcn bevestigdhetwelk verzekert dat den 21stcn al de schepen van de vercenigde vloot de rede van Barösund verlaten hebben en regtstreeks naar Kronstadt gestevend zijn. OOSTENRIJK. De bcrigten uit alle deelcn van Hongarye melden dat de geestdrift onder de nieuwe rekruten en in bet algemeen onder de bevolking zeer groot is. Het behoort niet tot de zeldzaamheden, dat lieden, welke omdat zij de vereischte hoedanigheden niet bezaten, reeds afgekeurd waren, desniettemin verzoeken om hij het leger ingelijfd te worden, ten einde mogelijk tegen de Russen te strijden. RUSLA1V In het hlad the Sun leest mendat de Generaal Liiders aan zijne wonde overleden is, de gezondheid van den Veldmaarschalk Paskewilsch niet verbetert, en de Generaal Ostcn-Sacken wegens ongesteldheid genoodzaakt zoude wezen zijn post te Odessa te verlaten. Ook is den 28sten dezer, te Weenen de tijding ontvangen van het overlij den van den bekwamen Russischen Generaal Schilder, aan de gevolgen zij ner ondergane afzetting van een been. Van de Poolsche grenzen schrijft men, dat de geruchten betreffende het bijeentrekken van aanzienlijke massa's Russische troepen in Polen onge grond zijn; in Polen bemerkt men niets daarvan, ja, zelfs zijn op dit oogen- blik in Polen minder troepen voorhanden dan vroeger en slechts even genoeg om pogingen tot opstand, waaraan overigens niemand denkt, te keer te kunnen gaan. TURKTE. De Russen trekken zich in massa uit Wallachijè terug. Zij nemen grootendeels den weg van Fokschani. De intogt der Oostenrijkers is beslist. Coronini maakt zich met twee divisien gereed, om langs den Donau naar Bucharest op te rukken. De Kolonel Ilulck is naar Schumla vertrokken om zich omtrent de operatien te verstaan met Omer-Pacha en de Engelsch- Fransche Bevelhebbers. Het corps van Liprandi werd den 24sten te Bucharest verwacht. Het hoofdkwartier van den Generaal Liiders is te Czernawoda. OOIT'INDIE. De Javasclie Couranten deelen eene menigte benoemingen mede, o. a. is benoemd: tot President van de hoofd-commissie van onderwijs in Ned. Indie, Mr. C. A. de JonghVice-President van het hoog geregtshof van Ned. Indie; tot Inspecteur van financienJ. C. de Koek van Leeuwenthans Adsistcnl- Resident voor de politie te Batavia; tot lid in het hoog militair geregtshof van Ned. Indie, Mr. J. R. Couperus, Raadsheer in het hoog geregtshof van Ned. Indie; lot Raadsheer in het hoog geregtshof van Ned. Indie, Mr. H. C. Nolthenius, thans Officier van Justitie bij den raad van justitie te Batavia; tot Officier van.Justitie bij den raad van justitie te Batavia, Mr. F. II. E. Schusler, thans Adv.-Gen. bij liet hoog geregtshof van Ned. Indie; tot Griflier hij den raad van justitie te Padang, Mr. F. P. J. Fleur, thans lste Substituut- Griffier bij den raad van justitie te Batavia; tot Griffier bij het hoog geregts hof van Ned, IndieMr. T. II. der Kinderen thans Griffier bij den raad van justitie te Soerahaija; tot Adv.-Gen. bij het hoog geregtshof van Ned. Indie, Mr. F. F. L. U. Last, thans lid in den raad van justitie te Batavia; tot Pre dikant hij de Prot. gemeente te Soerakarta, A. van Davelaar, laatstelijk Pre dikant bij die te Pasoeroewanonlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd tot Zendeling-Leeraar bij de inlandsche Christen gemeenten te Depok en Toegoe, J. R. P. F. Gonggrijp, Zendeling, thans hinnenregent van het Prolestantsch wees- en armhuis te Samarang. Op den 31stcn Maart jl. is in den kraton te Sumanap overleden de algemeen geachlen Sultan van Sumanap. Z. II. Tako Nata Ningrat, Koin- rnandeur der Orde van den Nederlandschen Leeuw. betoonde zich steeds een trouw vriend van het Nederlandsch Indisch Gouvernement. In de oorlogen op Celebes, Java en Balie bewees hij goede

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3