LEYDSCHE r. COURANT»' fc 1854. Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Dio van Maandag komt MAANDAG, 2G JUNIJ. Vv »i ïflns 0 ,:V'n i ie-1 Prijs der Courant is f 12 het jaar; de afzonderlijke nomrners worden tegen 10 Centen afgegeven. BiMENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN 24 Junij. Naar wij vernemen is dezer dagen door den Minister van Financiën eervol ontslag verleend aan Mr. II. Gevers, als Collecteur der Staats-Loterij alhier en in diens plaats benoemd Mr. C. A. de Vassy, Advocaat te dezer slede. Onder het afdrukken dezer ontvangen wij een berigt omtrent het op gisteren avond op Zomcrzorg door Musis Sacrum gevierde feest; hetgeen wij in ons volgend nommer zullen mededeelen. Van 19 Mei tot 23 Junij zijn alhier ter weekmarkt aangebragt 29,931 lammeren (in 1853 28.651, in 1852 27,313). De prijs was op den eersten marktdag 9.00op den volgenden 11.50; doch liep vervolgens van week tot week af tot 3.50. Gemiddeld is ƒ7.00 per stuk besteed. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopcn week is geweest als volgt: 18 Junij 119 volwassenen, 45 kinderen, te zamen 164. 19 136 48 184. 20 149 55 204. 21 148 55 203. 22 149 X) 51 200. 23 147 50 197. 24 142 53 195. De op den 20slen dezer te Rijnsburg gehoudene harddraverij is naar ge noegen afgeloopen. 16 paarden dongen naar den uitgeloofden prijs, welke door dat van den Heer A. Visservan Soetermeeris gewonnende premie werd toegekend aan eene merrie, van de Heeren G. en A. II. Spruyt, van Noord-IVaddinxveen. Te Hellevoetsluis is een valsch blaauwachtig 25 centstuk aangehouden. Te Gastel in Noordbrabant een dito rijksdaalder. De Gemeenteraad van Utrecht heeft eene policie-verordening voor brood bakkers en broodslijters vastgesteld. Voor het te Utrecht in September te houden taalkundig Congres heeft die Gemeenteraad eene som van ƒ500 toegestaan. Te Tilburg is de Heer Mr. C. C. A. Beens, Kantonregter te Oosterhout, met 939 stemmen als lid der Tweede Kamer gekozen. De Heer Ilollingerus l'ypers bekwain er 260. Het getal kiezers in het gansche rijk die dit jaar aan de stemming hadden kunnen deelnemen, bedraagt 82,593, dat van hen, die er werkelijk deel aan genomen hebben 41,736. 'sGRAVENIIAGE. 24 Junij. Z. M. heeft aan IV. van Hegelsem eervol ontslag verleend als Burge meester van de gemeente Grubbenvorstalsook aan J. W. van de Mortel, als Burgemeester der gemeente Deurne en Liessel, en benoemd: tot Burgemeester der gemeente Grubhenvorsl, P. Bos; der gemeente Amstenrade, II. J. Goes- soens; der gemeente Nieuwkuijk, G. van den Brand, en der gemeente Deurne en Liessel, II. T. A. van Baar. Z. M. heeft benoemd: bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs; tot Luitenant-Kolonel den Majoor P. Baart de la Faille; tot Majoor den Kapitein der lste klasse J. II. L. R-ijsterborghtot Kapitein van de 3de klasse, den istcn Luitenant S. Prince; tot lsten Luitenant, den 2dcn Luitenant H. Pic- cardt, eri den Kolonel I. P. Delprat, van hel corps ingenieurs, mineurs en sapeurs gesteld op non-activiteit. Men verneemt, dat Z. M. bedankt heeft voor de aan 1ID. door het bc stuur van het Drentsche-Midden Kanaal gedane uitnoodigingom het bij de feestelijke opening van het Kanaal te geven diner met zijne tegenwoordigheid te vereeren. JEei'ste Sfrruier iter Staten-Generaal. Zitting van Donderdag 22 Junij. In deze zitting zijn ingekomen vijf adressen tot aanneming der wet nopens de armbesturen en aan de commissie van verzoekschriften verzonden. De commissie voor de verzoekschriften heeft verslag gedaan, omtrent eenige adressen, o. u. aangaande een adres van Mr. Pauwels, Advoc.. te Amsterdam, bezwaren inhoudende aangaande eene gemeentelijke indeeling in N.-Holland. De commissien van Rapporteurs zijn gereed met hare verslagen over de ontwerpen van weldie strekken tot verandering der straffen voor misdaden gepleegd door het krijgsvolk te watertot verhooging der Iloofdst. IV van de staalsbegrooting voor 1854, IV en X der staatsbegrooting voor 1853. De beraadslaging daarover wordt bepaald op aanst. Zaturdag. De zitting is daarna opgeheven. Zitting van Zaturdag 24 Junij. In deze zitting is het eerst aan de orde de beraadslaging over het ontwerp van wet, houdende veranderingen in de straffen op misdrijven voor hel; krijgsvolk te water gepleegd. liet ontwerp wordt met algemeenc steramen op ééne na (die van den Heer Bosch v. Drakesteyn) aangenomen. Daarna worden met algemeene stemmen aangenomen de volgende ontwer pen, als: 1°. tot verhooging van Hoofdstuk IV der hegrooting voor 1854; 2°. tot verhooging van Hoofdstuk IV voor 1853, en 3°. tot verhooging van Hoofdstuk X voor 1853. De Commissie brengt verslag uit op 19 adressen, waarvan 13 voor en G tegen de Armenwet. Griffie. De openbare zitting wordt opgeheven en in eene geslotcne voortgezet ter behandeling van een voorstel van den Heer v. Nispennopens de huishoude lijke hegrooting der Kamer. BOTTERDAM 23 Junij. Directeuren der hier ter stede gevestigde Zuidh. maatschappij tot redding van schipbreukelingen hebben besloten te doen uitreiken de groote zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan J. F. Klomp, voerende het Nederl. barkschip twee Anthony's, voor het op den lstcn Mei jl.op zijne «reis van Batavia naar deze stad, redden der bemanning, bestaande in 12 personen, van het verbrande Hamburger barkschip Capclla, komende van Cochin. Nadat hij hen verscheidene dagen met zeemanshartelijkheid aan zijn boord had beje gendheeft hij hen veilig te Brouwershaven aan wal gezet, welke daad des te lofwaardiger mag genoemd wordenen voorzeker tot eere strekt van onze Nederl. zeelieden, dewijl twee schepen vóór de redding waren voorbijgevaren, zonder eenig acht te geven op de seinen en den hoogen noodwaarin toen de geredden verkeerden. RottCour.) AMSTERDAM, 23 Junij. Gisteren is de schroefstoomkorvet Medusa met den besten uilslag van 's lands werf van stapel geloopen. De feestelijkheid werd door den Prins van Oranje en Prins Hendrik bijgewoond. Ten half twee ure werden de laatste werkzaamheden voor hel afloopen verrigt. HII. KK. IlII. de Prinsen en de Minister van Marine, gaven hunne te vredenhcid te kennen over den goeden uitslag. Nadat het schip te water lagwerd door den Minister aan het werkvolk vrij gegeven, en was dus ook voor hen deze dag een feestdag. Alle aanwezigen verlieten zeer voldaan de werf. Z. K. H. de Prins van Oranje, vergezeld van IID Gouverneur, heeft des avonds den schouwburg bezocht. APELDOORN, 22 Junij. Sedert eenige dagen is het in de vischkweekerij op het Loo gelukt eene menigte vischeijeren uit te broeijenwelke tot het geslacht der vorens bc- hooren. Het is zeer opmerkelijk de vischjes met geheele scholen in de daar voor vervaardigde bakken te zien zwemmen. De uilkomst dezer proeve is een bewijs te meer voor de uitvoerbaarheid eener zaak, van welke veel goeds is te verwachten. Ook de fokkerij van konijnen slaagt op het Loo naar wensch, zoodat er reeds ongeveer 500 jonge konijnen overgewonnen zijn. Uit dit groot getal kan men afleiden, dat men lot hiertoe met den aanfok gelukkig is geweest, terwijl op vele andere plaatsen in ons land over groote sterfte geklaagd wordt. Welligt is de weinige sterfte toe te schrijven aan de goede verzorging der pas gespeende konijnen, die dan niet veel en zeer spaarzaam groenvoeder ontvangen. Uit Voorst" schrijft men van den 19llcn dezer: Onderscheidene eiken- hosschen in deze gemeente, als ook onder Apeldoorn en elders, hebben het aanzien, alsof liet midden in den winter ware. Millioenen rupsen hebben het jonge eikenblad verteerd. De meeste eikenboomen langs den straatweg var» hier naar Apeldoorn slaan van blad beroofd. Hier en daar ziet men groote zwermen spreeuwen bezig, om de boomen en bosschen van dit ontuig te zuiveren. Grondw.) MIDDELBURG, 22 Junij. Alhier is een jong mensch van 21 jaren door het Hof veroordeeld tot het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en 12 jaren gevangenisstraf, omdat hij, ofschoon herhaald bekennende, dat hij in het dagelijksch leven geen kind zou kwaad doen," in dronkenschap een doodslag heeft begaan. De Voorzitter sprak den veroordeelde, na de uitspraak van dit vonnis treffend toe, en wees met klem op de treurige gevolgen van het misbruik van sterken drank, waardoor zoo vaak hijdie vreedzaam eene herberg binnen treedthaar als moordenaar verlaat. Z. K. H. de Prins van Oranje wordt in het begin van Julij te Vlis- singen verwacht, onder geleide van zijn Gouverneur, om de inrigling der Rijkswerf in oogenschouw te nemen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1