COURANTE LEYDSCHE sca WOENSDAG, 21 JUNI}. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. .■Vr De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. LEYDEN, 20 Junij. Omtrent liet wets ontwerp tol voorloopigc indecling van het Haarlem mermeer, is in de afdeelingen der Tweede Kamer onder anderen het volgende opgemerkt Verre de meerderheid, hoewel toegevende dat er hier van geene andere dan voorloopige maatregelen sprake kan zijnkeurden echter deze voordragt in strijd, èn met de belangen van den nieuwen polder, èn met die der nabu rige gemeenten. Hierdoor toch zouden van lieverlede nieuwe poldergemeenten zich vestigen in de nabijheid van den ringdijk, en het meer binnenwaarts gelegen gedeelte nagenoeg onbewoond blijven. Het is dus wenschelijk, ter tegemoet koming ook in dit dubbel bezwaar, zooveel mogelijk de vorming van afzon derlijke gemeenten in den Haarlemmermeer-polder zeiven voor te bereiden. Ten dien einde werd aangegeven om al de binnen den ringdijk gelegene landerijen voorloopig in twee gemeenten te verdeelen, de eene tot Noord-, de andere tot Zuidholland behoorendeen in het midden ongeveer van elk dier vlakten, door gemakkelijkheid in het afslaan van grond, bemoediging en hulp in het bouwen en aanleggen van kerken, scholen, winkels als anderzins, het vormen van gemeentekoinrnen of dorpen te bevorderen. Bij de wet zou kun nen worden afgeweken van de regelen door de gemeente-wet ten opzigte van de gemeentelijke ambtenaren en administratie gesteld, en in de leden der Meer-commissie, inwonende eigenaren en opzigters zouden personen kunnen worden gevonden, geschikt en bereid om het gemeentebestuur uit te maken, waaraan de thans onder de bevelen der Commissie staande marechaussées tot handhaving der policie zouden kunnen worden toegevoegd. De Haarl. Cour. vermeldt de ontvangst door Regenten van het Ned. Cieref. Diakonie- en Aalmoeseniershuis aldaar, van de aanzienlijke som van ƒ1,250 door een onbekend persoon geschonken, met het doel om de renten daarvan te doen strekken, ten einde den maaltijd der in dat gesticht ver pleegden eenmaal in het jaar te verbeteren. Men verneemt, dat de inteekening voor de maskerade, die in Oct. e. k. te Groningen zal gehouden worden, voldoende is geweest om dit plan te doen doorgaan, vermits de meeste hoofdrollen reeds bezet en er ook nog slechts weinige van meer ondergeschikten aard onbezet zijn. De deelnemers hebben hunne costumes reeds besteld. (/V. Ii. C.) Naar men verneemt zal te 's llerlogenhosch de algemeene vergadering van het Provinciale Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord- Brabant, gehouden worden op Woensdag 12 Julij aanstaande. A?an Roosendaal wordt gemeld, dat de inwijding van den Antwerpschen- Rotterdamschen spoorweg thans bepaald is op Maandag e. k.dat 8 dagen later, den 3dcn Julij, de opening zal volgen van de geregelde dienst voor het publiek, en de treinen niet verder zullen rijden dan tot Roosendaal; met bepaling echter, wat betreft dit laatste punt, dat, zoodra de weg in de rig- ting naar Breda tot sommige punten zal gereed wezen men telkens tot daar aan toe zal openen. De N, R. G. voegt er bijdat bij het afgeven van plaalsbriefjes een stuk van 2 fr. in koers wordt gelijk gesteld met den Ned. gulden en omgekeerd, en derhalve hij, die in fr. betaalt, zich 6 pCt. bevoor deelt. Waarschijnlijk zal de overlogt op de spoorbaan in I j uur worden volbragt, met inbegrip van het oponthoud aan de grenzen, door het onder zoek der Belgische douanen veroorzaakt. De kunstmatige teelt van zalmen, schijnt zeer goed te slagen, daar uit Engeland berigt wordt, dat aan de Tay 300,000 en uit Beijeren, dat te Munchen 40,000 jonge zalmen op die wijze zijn verkregen. 's GRAVENHAGE, 20 Junij. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester der gemeenten Noord- en Zuid- Waddinxveen A. van Oosten. Tot Schoolopziener in het 2de schooldistrict van Noordhollandter vervan ging van wijlen den Heer P. J. Prinsen, den lieer G. II. Geerligs. lot Kantonregter te Schiedam, Mr. L. G. Greeve, thans Griffier bij het Kantongcregt te Loenen. Ook zijn door Z. M. benoemd tot Directeurs der Postkantoren: te Utrecht, de lieer J. M. Baron van Boecop te Haarlem, de Heer J. J. A. Creyghlon te Middelburg, de Heer N. Westerouen van Meetoren en te Gouda, de Heer L. L. M. van Koetsveld van Ankeren. Nog beeft Z. M. goedgevonden1°. aan den gepens. Maj. C. Logeman en aan den gepension. Kapt. D. van P.iemsdijk, laatstelijk gediend hebbende de eerstgenoemde bij het 3de en de laatstgenoemde bij het 4de reg. inf., het voortdurend dragen te vergunnen van de activiteits-uniform2°. te benoemen bij bet corps ingenieurs, minenrs en sapeurs, tot Majoor, den Kapt. der lsle kl. G. A. van Kerkwijk; 3". den Majoor Jhr. J. A. van Brienen van Ramerus, van bet corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, op zijne aanvrage, overeenkomstig het bepaalde bij punt 4 van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851, te stellen op nonactivileit. De Minister van Binnenl. Zaken beeft tot Rector der Latijnscbe school te Dokkum benoemd, den Heer R. Kruizinga Homan, Ph. Th. et Lit. Hum. Doctor. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer iri bet hoofdkiesdistrict Sneekdie moet plaats hebben ten gevolge der benoeming van den Heer Mr. C. Sleeswijk Yening tot raadsheer in bet provinciaal geregtshof van Fries land, zal geschieden op Vrijdag den 30sten Junij aanstaande. Bij den Minister van Fin. is ontvangen een coupon groot /2.47j, in gezonden door een onbekende onder bet postmerk Amsterdamlot voldoening cencr schuld aan 's Rijks schatkist. Blijkens eene mededeeling van Zr. Ms. gezant te Londenkomt in de London Gazette van 13 dezer bel berigt voor, dat de Admiraal Dundas, gezagvoerder der Brilsche scheepsmagt in de Zwarte Zee, aan de Lords der Admiraliteit, onder dagtcekening van den lsten dezer, gemeld heeft, dat de Donau in staat van blokkade is gesteld door de Engelsche en Franscbe scheepsmagt. Uit bet verslag aan den raad der Gemeenteuitgebragt door de vaste Commissie, belast met het herzien van alle plaatselijke belastingen betref fende het tegenwoordig en toekomstig belastingstelsel dier Gemeente, blijkt, dat die Commissie beeft geadviseerddat de raad der Gemeente zich bij verzoekschrift tot Z. M. den Koning w endeten einde IID. aan de Staten- Generaal eene wel gelieve voor te dragen waarbij nilboofde van bijzondere omstandigheden aan de Gemeente wordt vrij gelaten om af te wijken van de artt. 246 en 250 der Gemeentewet. De verschillende festiviteiten, die alhier hebben plaats gehad, bij gele genheid van den verjaardag van II. M., begunstigd door overheerlijk weder, had den eene overgroote menigte, zoowel stedelingen als bewoners van naburige gemeentenop de been gebragt. Niettegenstaande den buitengewonen toevloed van personen was nergens gedrang, en is alles in de beste orde afgeloopen. Gisteren werd alhier de 4de Algemeene Vergadering der Broederschap van Candidaat-Notarissen gehoudenin het Hotel het Groot Keizershof. De volgende algemeene vergadering zal te Utrecht gehouden worden. Men verneemt, dat bet Kon. kabinet van zeldzaamheden alhier, dezer dagen verrijkt is geworden met de volgende voorwerpen, als: eenig kunstig in hout gesneden lijstwerk, van Balineschen oorsprong, en eene blaaspijp, mede uit Balie afkomstig, zijnde geschenken van den Heer Luitenant-Kolonel C. II. G. Steueiwald; een model van het gedenkteeken ter nagedachtenis van den Burgemeester van der Werf, te Leyden; eene buste van denzelfden, eene buste van den Hertog van Wolfenbultel en eene buste van den Hertog van Brunswijk, ten geschenke aangeboden door den Heer A. Oltmans, te Amsterdam. Zaturdag 11. is alhier een persoon, die vroeger getracht had te Schiedam een valschen gulden in een winkel uit te geven, door de policie aangehouden. Bij dezen persoon, genaamd Bird, van beroep sigarenmaker, geboren te Lissa bon, is bij onderzoek gevonden een 70-tal valsche guldens, die hij in een doek in zijn jaszak bad geborgen. De aangehoudene schijnt te hebben opgegeven, dat bij de guldens te Londen had gekocht voor 30 ets. het stuk. Hij is onmiddellijk naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering gebragt, en ter beschikking van den Heer Officier van Justitie gesteld. Siet'ste BCamer tiet' tStaten-fienerttai. Zitting van Maandag 19 Junij. In deze zitting hebben de Rapporteurs voor eenige wets-onlwerpenhunne verslagen ter tafel gebragt. De Kamer heeft de beraadslagingen bepaald op aanst. Woensdag 21 Junij. De Voorzitter heeft kennis gegeven van de benoeming door de afdeelingen van: 1°. Voorzitters, te weten de Ilecrenvan Beeck Vollenhovcn, Insinger, van Aylva van l'allandt en Blankenlieym 2°. Ondervoorzitters, te welen de

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1