BUITENLAXDSCRE BERIGTEN. tie vereeniging ter bevordering van fabriek en bandwerknijverbeid in Neder land, bet lidmaatschap is opgedragen van »de vereenigde Hoofdcommissie ter bevordering van de belangen der Ned. inzenders op de in 1855 te Parijs te houden tentoonstelling," in plaats van den Heer Mr. A. G. C. Alsche, die als zoodanig om redenen van gezondheid heeft bedankt. De adressenhoudende bedenkingen tegen het ontwerp nopens bet arm bestuur bij de Eerste Kamer ingekomenzijn van een kerkenraad der Christ. Afgesch. Gem., van de algem. kerkenraad der Ned. Ilerv. Gem. te Utrecht, van dien van Weesp, Harderwijk, Gouda, van eene gemeente in Noord-Brabant en een adres van diergelijke strekking uit Amsterdam. Als een nieuw bewijs dat H. K. II. de Groothertogin van Saxen-Weimar- Eisenach hare ongelukkige landgenooten niet vergeet, kan strekken, dat die edele Vorstin aan de Commissie tot inzameling van liefdegiften ten behoeve van de weduwen en weezen van de verongelukte Scheveningsche visschers Karoing en de Jager eene gift van 25 beeft doen toekomen. De Heer Pape, nieuw benoemd Raadsheer in den Hoogen Raad der Ne derlanden heeft dezer dagen in handen des Konings den eed afgelegd en waar schijnlijk zal in den loop der volgende week de installatie plaats hebben. De belangrijke en aanzienlijke verkooping van bloemen en planten van wijlen den Heer de Gijzelaar alhier, heeft ruim ƒ8000 opgebragt. De Fransche oorlogs-kotter la Favoritedie voor Helvoetsluis is ge stationeerd is gisteren morgen voor Scheveningen ten anker gekomen. Haar Kommandant beeft zich met de sloep aan wal doen brengen en is onmiddelijk naar de stad gereden, en des avonds vergezeld van den Franschen Gezant en diens Secretaris, uit de stad te Scheveningen teruggekeerd. Beide diplomalen hebben den bevelvoerder met de sloep aan boord gebragt en hebben eenige oogenblikken op het schip vertoefd. De Staats-Courant bevat den volgenden Staat van de opbrengst der Middelen, in de vijf eerste maanden van 1854, tegenover de opbrengst van de vijf eerste maanden van 1853. Directe belastingen Jn- en uitgaande regtenscheepvaart-regten vuur-, ton- en bakengeld Accijnsen Registratie-zegel-successieregten enz. Regt van waarborg op de gouden en zil veren werken Posterijen Loterij Totaal Meerder in 1854 ƒ453,454.06. 1854. ƒ7,393,716.20* 2,009,202.30 8,314,832.49 4,814,169.32 90,114.61 628,405.94} 138,153.00 ƒ23,388,593.87 1853. 7,292,986.44} 1,956,306.50 8,314,382.75 4,544.400.46 81,530.50 607,573.65} 137,959.50 ƒ22,935,139.81 HAARLEM, 16 Junij. In de bijeenkomst van den Gemeenteraad dezer stad van eergisteren is, op voorstel van Burgemeester en Wethouders eenstemmig beslotende kosten voor het fondament van het standbeeld van L. J. Koster, begroot op ƒ900, voor stads-rekening te nemenen uit de onvoorziene uitgaven voor de loo- pende dienst te voldoen. HaarlC.) Het leggen der funderingen voor een nieuw postkantoor te Amsterdam is alhier aangenomen door den Heer Boekei voor 25,900. UTRECHT, 14 Junij. Wij vernemen dat door den Gemeenteraad van Maarssen aan Z. M.bij adres, verzocht is om aan de Tweede Kamer een wets-ontwerp te doen aan bieden houdende wijziging van art. 41 der kieswet, in dier voege, dat voor Gemeenten van geringen omvang de tijd voor het inleveren van stembiljetten het geheele jaar door mogt worden bepaald van 9 tot 2 ure, ten einde daardoor de ontevredenheid weg te nemenwelke bij de raadsledendie tot leden van het stembureau benoemd worden, al meer en meer ontstaat over den noodeloozen tijd die thans overeenkomstig het gezegd wets-artikel voor het ontvangen van stembiljetten moet worden opgeofferd. Bij dat adres is tevens aan den Koning de wenschelijkheid voorgedragen dat daar, waar het eene verkiezing van Gemeenteraadsleden geldt, de stem bus onmiddelijk na de inlevering der briefjes mogt worden geopend, om voor te komen, dat de leden van het bureau den volgenden dag niet andermaal hunne ambts- of beroepsbezigheden voor dat werk behoefden te verlaten. [TJtr. Cour.) BEPiGEN-OP-ZOOM14 Junij. De inwijding der eerste spoorwegbaandie België met Nederland verbindt, heeft gisteren niet plaats gehad, omdat de controleur te Rozendaal het rij den belet heeft door het gebrek aan een grenskantoor aan de Nederlandsche zijde. Reeds had men onderscheidene malen been en weder gestoomd, toen de controleur te Rozendaal den weg liet versperren, onderwijl een klein kon vooi in aantogt was. Ongelukken zijn hierbij niet voorgevallen door het tij dig tegenhouden van den trein. Heden is gevankelijk binnengebragt de doodgraver van het R. K. kerk hof. Langen tijd heeft men het schenden van de graven vermoed, en is het een der veldwachters in het oog gevallendat de gemelde dood graver onderscheidene stukken van stallingen van doorgaans nieuw eikenhout, maakte, tot dat bet hem gisteren gelukt is den misdadiger te betrappen op het schenden van eene kist van een lijk, dat voor acht dagenbegraven is. BELGIË. BRUSSEL, 15 Junij. De verkiezingen tot vernieuwing van de helft der Kamer van Volksverte genwoordigers zijn afgeloopenen niet naar den wensch der liberale partij uitgevallen. 54 leden der Kamer traden af; daarvan zijn 44 herkozen. Van de 10 niet-herkozen leden der Kamerbehooren 4 tot de clericaleen 6 tot de liberale partij. Van de 10 nieuwe leden der Kamer behooren 5 tot de eersteen 5 tot de laatstgenoemde partij. Wij zeggen, zoo leest men in de Ind. Beige, zonder aarzeling en ook zonder moedeloosheid, dat de politieke staat van zaken in ons land onzes oordeels eene groote en voor de clericale partij gunstige verandering heeft ondergaandie voorzeker belangrijke gevolgen zal na zich slepen. Men verzekertdat het Ministerie nog geen bepaald besluit heeft geno men omtrent de meer en meer noodzakelijke wordende voorziening in het toenemend te kort der schatkist. Gisteren liepen er geruchten van eene aan staande geldleening voor de Belgische schatkist. Zondag jl. is te Charleroi aangebragt het stoffelijk overschot van den Prins de Gavre, Markies van Aiseau, Graaf van Beaurieu enz., tijdens het Keizerrijk Prefect van Versailles en tijdens de Regering van Willem I Opper hofmaarschalk bij het Nederlandsche Hof. Hij was in 1832 te 's Gravenhage overleden en begraven, in zijn testament had hij verlangd in het familie graf te Aiseau bijgezet te worden. Eerst hadden staatkundige redenen, daarna andere moeijelijkheden verhinderd, dat aan den wensch van den over ledene werd voldaan. ENGELAND. LONDEN, 14 Junij. Dezer dagen ontving de Koningin uit handen van Graaf Harrowby een adres, onderteekend door 42,000 vrouwen der arbeidende klasse uit verschil lende deelen des rijkshoudende verzoek tot herziening der wetten, regelende den verkoop van sterken drank. De zittingen vari het Parlement hebben eergisteren niets van algemeen belang opgeleverd; alleen heeft het Huis der Gemeenten met 173 tegen 110 stemmen de clausule der wetsvoordragt nopens de zegelregten aangenomen, tengevolge waarvan voortaan de buitenl. wissels aan een verpligt zegel zijn onderworpen. De Regering heeft besloten tot de oprigting van eene universiteit te Melbourne in Zuid-Australië, en reeds eene Commissie benoemd belast met het onderzoek der Candidalen die zich mogten aanmelden ter vervulling der leeraarsposten bij die universiteit. De Koninklijke sterrekundige Sir J. Her- schell en Dr. Malden behooren lot de leden dier Commissie. De jaarlijksche bezoldiging der leeraars is bepaald op 1000 (ƒ12,000), behalve vrije wo ning op stadskosten. De Globe deelt het volgende uittreksel mede van eenen brief die door eenen Officier van hoogen rang op de Britsche Oostzeevloot den 6(len Junij te Barosund (omstreeks 20 Engelsche mijlen van Ilelsingfors) geschreven is: Het schijnt zeer twijfelachtig of wij hier eenig algemeen gevecht zullen heb ben. Eene van onze kleine stoombootende Imperieusegaat eiken nacht ter verkenning naar Ilelsingfors, en doet 'smorgens verslag van hetgeen zij, van den staat der in die haven liggende schepenheeft kunnen ontdekken. Het denkbeeldom de batterijen van Ilelsingfors, Kroonsladt of Reval aan te tastenschijnt men geheel te hebben laten varen. De oorlog zal zich alzoo tot eene strenge blokkade bepalen. Ik kan er geen eind aan zien. De directeuren der maatschappij van het kristallen paleis te Sydenham geven Zaturdag een prachtig déjeuné aan de talrijke in wetenschap en kunsten uitmuntende vreemdelingen, die herwaarts gekomen zijn, om de opening van het paleis bij te wonen. Het gebouw had eergisteren behalve de bezoekers die doorloopende tocgangkaarten hebben, ruim 3000 die de entree van 5 sch. betaalden. Een dagblad maakt de vergelijking tusschen de opening dezer groote tentoonstelling en die te Londen in Mei 1851. Toen droomde men van een aigemeenen en onverstoorbaren vrede, die in het paleis in Iïydepark als ware het werd ingewijd,.nu bad de inwijding te midden van oorlogstijdingen en oorlogstoebereidselen plaats, door welke een groot Volk belet is zijne voort brengselen herwaarts te zenden, wilde bet die niet genomen en verbeurd ver klaard zien. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Junij. De Heer Lightevelt, Nederlandsch Gezant bij het Fransche Hof, heeft aan den Minister van Builenlandsche Zaken zijne geloofsbrieven overhandigd, als zaakgelastigde van den Hertog van Nassau bij de regering des Keizers. Op bevel van den Minister van Marine zijn op de rijks-scheepstimmer werven te Toulon 600 werklieden meer in dienst gesteld. Te Parijs is overleden Baron Stoffelde laatst overgeblevene der Kolo nels die den slag van Waterloo hebben bijgewoond. Vorst Richard MetlernichSecretaris van het Oostenrijkschc gezantschap alhier, zal zich in het huwelijk begeven met de jeugdige Gravin Sandor. PRUIS SEN. BERLIJN, 15 Junij. De Adjudant des Konings, is gisteren naar Petersburg vertrokken. Het doel der zending is, om namens Pruisen de sommatie van Oostenrijk lot ont ruiming der Donau-Vorstendoinmen krachtig te ondersteunen. Van het ant woord van Rusland zijn de verdere maatregelen der beide Duitsche groote Mogendheden afhankelijk. De Hoeren C. Rothschildvan FrankfortM. A. RothschildvanWeenen, L. Rothschild, van Londen en J. Rothschild, van Parijs, bevinden zich hier

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2