liet nieuwe glazen paleis te Sijdenham. Die leden zijn: de Generaal Morin, de Graaf de Lesseps en de Heer Arles-Dufour. De Moniteur deelt een nieuw berigt uit AVeenen mede van den 10den, hetwelk de tijding bevestigt van liet zamentrekken der Russische troepen in Moldavië, hetgeen plaats schijnt te hebben, ingevolge van dat der Ooslenrijk- sche troepen in Zevenbergen. Aangaande het overlijden van den Admiraal Baudin, lezen wij in de Lienhet volgende door Athanase Coquerel gemeld. De dood van den Ad miraal is voor onze Protestantsche gemeente een groot en moegelijk te her stellen verlies. Het is eene behoefte aan de nagedachtenis van dien voor- treffeiijken man hulde toe te brengen, en al het goede, dat hij ons zoowel door zijn gezag als door zijnen werkzamen ijver bewezen heeft, te vermelden. Dat het den Lecraar, wiens hand hij zelf op zijn eerwaardig hoofd leide, onder het spreken van deze woorden: Zegen mij nog vóór wij scheiden," veroorloofd zij te zeggen, dat zijn einde Christelijk, kalm, onderworpen en vol verwachting geweest is. Men meldtdat eerstdaags de gedenkschriften van den Heer de Maubreuil het licht zullen zien. De schrijver heeft eene vrij zonderlinge rol in het be gin van de restauratie gespeeld ook heeft hij de diamanten van Marie Louise ontvreemd, werd beschuldigd een aanslag tegen het leven van Keizer Napo leon gesmeed te hebbenen beeft in der tijd een klap gegeven aan den Heer de Talleyrand, voor welke daad hij ter verantwoording wilde geroepen wor den. Men zegt, dat deze gedenkschriften belangrijke mcdedeelingen zullen bevatten. De Doopsgezinden hebben vergunning verkregen, om te Parijs hunne godsdienst in het openbaar uit te oefenen. Het Fransche oorlogs-vaartuig Jean Bart is gisteren met troepen naar Algerië vertrokkenen zal zich voegen bij den Napoleon. Beide vaartuigen zullen vervolgens hel tweede vreemden-legioen voor het Oosten innemen. Horace Vernet is Zaturdag 11. naar Konstantinopel vertrokken. Hij wordt vergezeld van een jong schilder Couverchel. Het getal der Studenten alhier neemt af. In 1851 waren er 6,079 in 1853 slechts 4,303. Te Marseille is de maal uit Oost-Indië aangekomenzij brengt ook tij dingen mede uit Malta van den "7ica dezer, waaruit blijkt dat de Bey van Tunis te Malta de noodige schepen heeft afgehuurd, om eene divisie hulp troepen van 10,000 man naar Varna te vervoeren. Bij Orleans heeft op een spoortrein een droevig ongeluk plaats gehad. Een kind van 4 jaren is uit eene waggon, die niet goed gesloten was, geval len. Het linker been, een arm en een voet zijn verbrijzeld. Waarschijnlijk had de conducteur, na het ophalen der plaatsbriefjes het portier niet goed digt gemaakt, zoodat het, toen het kind er tegen leunde, is opengeschoten. Uit verschillende streken van Frankrijk en wel vooral uit de zuidelijke wordt geschreven van zware regenbuijen, en van het buiten de oevers treden der rivierenvooral van de Maas en den Moesel. Ook meldt men uit Algerie dat het gewest van Constantine veel schade heeft geleden door aanhoudende stormen en den voordurenden regen. Vooral is de katoenteelt er door ten achteren, ook heeft de tabak door de koude geleden, de granen echter beloven eenen rijken oogst. Volgens het dagblad Ahhbar heeft de sigaren-fabrikatie in Algiers eene zoodanige uitbreiding bekomen, dat er dagelijks 55,000 gemaakt worden. SPANJE. Te Manilla beeft een opstand tegen de Regering plaats gehad, welke met moeite gestild is. El Heraldo Medico vermeldt dat 2 kinderen, het een van 4 en het ander van 10 jaren, vergiftigd zijn door het kaauwen en inslikken van stuk jes van een visite kaart, vernist met eene bereiding van loodwit. De expeditie naar Havana zal in het geheel bestaan uit 13 schepen, die 4000 man derwaarts zullen overbrengenlater zullen nog 2000 man vol gen. Reeds zijn 500 man ingescheept. Ten gevolge der mislukking van den zijde-oogst zijn te Valencia meer dan 1000 werklieden zonder arbeid. PRUISSEN. BERLIJN, 11 Junij. Uit deze stad is aan de Times Donderdag 11. gemeld dat Generaal Gerlach den Koning naar Boheme vergezelt. De Fransche vloot, bestaande uit 22 schepen, is den 4den dezer Rugen gepasseerd, koers zettende naar het noord oosten, en volgens den Inv. Rus seis de Engelsclie vloot tot den 28sten Mei werkeloos gebleven. Onder de Vorstelijke personenalhier ter bijwoning van het zilveren bruiloftsfeest van den Prins vau Pruissen aangekomenbevindt zich ook de Groothertog van Saksen Weimar. De stad Berlijn zal aan den Prins van Pruissen ter gelegenheid van zijne zilveren bruiloft eene fraaije massief zilveren tafel ten geschenke geven. Zij zal ongeveer IJ. centenaar wegen. Men verneemt uit Berlijndat de onderhandelingen tusschcn Pruissen en Frankrijk betreffende het daarslellen van eene directe telegrafische linie tusschen beide hoofdsteden over Saarbrück ten einde zijn gebragt, zoodat thans nog slechts voor de vervaardiging der noodige toestellen op de plaatsen van aankomst en vertrek dient gezorgd te worden. Ten gevolge van de tegenwoordige groote handelsbeweging in de haven van Memel, is eene sloombootdienst tusschen deze stad en Stettin en Lubeck tot stand gebragt. HAMBURG. De tijding van de aankomst van den Admiraal Napier in de haven van Porkala, op 3 mijlen ten zuidwesten van Sweaburg, in een Zweedsch blad bevestigd wordt. De Admiraal heeft 14 schepen. Reeds zouden er eenige kanonschoten gewisseld zijn. Van de hoogte van den vuurtoren ziet men, achter de versterkingen de Russische vloot 10 schepen sterk. De Admiraal Corry is met de divisie van het Engelsch eskader, waar over hij bevel voert, tot bij Hango-Udd gekomen, waar slechts één fregat was. Berigten uit Kopenhagen melden, dat de Finsche en Russische reeders hunne schepen van valsche papieren voorzien, waardoor het voorkomt, alsof het Pruissische en Ilamburgsche schepen zijn. De Britsche kruisers zijn hier door verscheidene malen bedrogen geworden, en hebben schepen losgelaten, die als wettigen prijs konden aangemerkt worden. OOITENRIJK. WEENEN, 10 Junij. De Keizer en de Keizerin begeven zich naar Telschen op de grenzen van Bohemen en Saksenom eene bijeenkomst te houden met den Koning van Pruis sen, die zich insgelijks derwaarts begeeft. Het gevolg is daar reeds aangekomen. Uit deze stad is aan de Times het volgende gemeld. De bijeenkomst van den Keizer van Oostenrijk en den Koning van Pruissen in Boheme doet niets gunstigs voor de Wcstersche Mogendheden verwachten. Er is besloten tot eene gedwongene leening, waarvan de opbrengst zoude strekken om het muntstelsel te verheleren. Men verzekert, dat Generaal Nostiz een brief van den Keizer aan den Czaar zal overbrengen. De Weener Lloi/d meldt uit Gallicië, dat de Regering, behalve de jongst bevolene ligling, eene andere wil uitschrijven van 150,000 boeren, die met zeissen zouden gewapend, en naar Cherson en de Krim gezonden worden. 12 stoombooten der Donau-stoombootmaatschappij zijn door de Regering aangekocht, om tot goed gewapende oorlogssloomschepen te worden ingerigt; aan de daartoe strekkende werkzaamheden is men dag en nacht bezig. Onder voorzitting van den Minister van Ifinanciënwerd den 7dcn eene bijeenkomst gehouden van verscheidene der aanzienlijkste industriëlen en ban kiers in deze stadom te beraadslagen over een plan tot algeheele verbete ring der geldmiddelen van den staat. De vesting Olmutz in Moravië zal, naar men verneemt, in staat van verdediging worden gebragt. RUSLAN De Keizer heeft bevolen, aanmerkelijke bezuinigingen te brengen in al de uilgaven van bet hof en der leden van het Keizerlijke gezin. Het bedrag der vrijwillige giften in de schatkist gestort, ter te gemoet- koming in de bestrijding der oorlogskostenen ter voorziening in de behoef ten van invaliden en van hunne vrouwen en kinderen, was op 30 Mei reeds 3 millioen roebels zilver (ongeveer 6 millioen gulden). Vorst Paskewitsch zou volgens een telegrafisch berigt van den 7den dezer, den 12dcn zijn hoofdkwartier te Jassy, in Moldavië vestigen. De Russische Generaal der infanterie, Soltikoff II, is overleden aan de wonden, welke hij bij het bestormen van Silistria heeft bekomen. De Russische troepen, welke de havens op de Oostkust der Zwarte Zee ontruimd hebbenzijn volgens de Fransche Moniteurthans allen te Tiflis bijeengetrokken. Schamylhet Circassische opperhoofdbevond zich met 35,000 man op achttien mijlen afstand van Tiflis. Den 30sten Mei jl. heeft de blokkade der haven van Riga een aanvang genomen9 onzijdige handelsschependie op dien dag nog beproefden in de haven te komen werden afgewezen, en moesten in de Pruissische haven Memel binnenloopen. Ten gevolge der oorlogsgebeurtenissenwordt het internationale verkeer tusschen Zweden en Finland van dag tot dag moeijelijker, en men bespeurt, dat de Russische militaire gezagvoerders sedert eenigen tijd met eene meer dan gewone gestrengheid te werk gaanten opzigte van de personen die van Zweden naar Finland komen of Finland willen verlaten. TURKTE. Volgens de Constit. zouden namens de Turksche Regering nieuwe lee- nings-voorstellen in Europa worden gedaan en ditmaal de financiële plan nen van Turkije een beter onthaal vinden bij de Europesche kapitalisten, hetgeen de Porte zeker zeer welkom zou zijn, vermits hare geldmiddelen in eene steeds neteliger toestand verkeeren. De Ramadan is den 26sten Mei in Turkije begonnen. Gelijk men weet is dit een tijdvak van rust en gebeden voor den Muzelman. Gewoonlijk slaan dan alle werkzaamheden stildoch de oorlogs-loestandwaarin men zich thans bevindt, zal de opvolging van dien regel in al zijne gestrengheid wel zeer bemoeijelijken. Uit Athene wordt van den 2den Junij gemeld, dat Koning Otto aan ver scheidene Officieren die aan den opstand in Epirus hadden deelgenomen kwijtschelding heeft geschonken, en bepaald dat zij in hunnen vorigen rang bij het Grieksche leger zullen worden hersteld. VEREENIGDE STATEN. De wet, waarbij de uitgestrekte landstreek Nebraska, in het hoog noord westen van Noord-Amerikatot eene aanhoorigheid der Unie verheven wordt, is tot stand gekomenen behoeft alleen de onderteekening van den President om kracht van wet te hebben. Als een bewijs van den ontzettenden aanwas des Noord-Amerik. handels kan dienen, dat terwijl het handelsverkeer tusschen de Ver. Staten en de Brit sche koloniën in het jaar 1827 heeft bedragen eene som van 3,149,014 dolt., dit bedrag in 1849 was geklommen tot 8,758,986 d. en in 1853 tot 20,691,246 d.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3