den Heer G. J. Soetekou van Piotterdam. Tot Ontvanger te Loppersum den Heer J. H. Meijer, thans te WarfTum. Z. M. heeft aan den Heer J. II. B. Lobberegt, op zijn verzoek eervol entslag verleend, als Inspecteur van de 17(lc klasse der registratie en domeinen in Overijsselbehoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten. Alsook aan Jhr. A. Suasso de Pinto, als lid vair de Hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten. Bij Kon. besluit wordt vrijstelling van port verleend voor de briefwis seling tusschen de vereenigde Hoofdcommissie ter bevordering der belangen van de Nederl. nijverheid op de in 1855 in Parijs te houden tentoonstelling en de onderscheidene Subcommissien ter eene en het Dep. van Binnenl. Zaken, mitsgaders de Commissarissen des Konings in de provinciën en de Ge meentebesturen ter andere zijde. Ilet door Z. M. den Koning aangekochte landgoed Bronbeek te Arnhem begint van lieverlede een ander aanzien te krijgenniet alleen het huis maar ook de aanleg der wandelingen enz. ondergaan aanzienlijke veranderingen. Er zijn vele werklieden en arbeiders bezig en, naar men wil komt Z. M. nu en dan incognito de verrigtingen in oogenschouw nemen. Z. M. heeft weder ter beschikking gesteld van eene harddraverij te Leeuwarden, een gouden zweep. U. C.) Men verneemt, datbij de waarschijnlijkheid dat Z. K. II. Prins Fre- derik der Nederlanden bet landhuishoudkundig Congres in Assen zal bezoeken, hel Bestuur van de Vereeniging tegen het pauperismus te Groningen den Prins heeft uitgenoodigdom liet Congres over het armwezen, dat op den 26slen en 27sten Junij binnen die stad zal worden gehouden, met zijne tegen woordigheid te vereeren. Z. D. H. de Hertog van Saksen-Weimar-Eisenach is eergisteren uit de residentie vertrokken en heeft zich naar het Loo begeven. Men verneemt, dat Iltl. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik, na ecni- gen tijd te Soestdijk te hebben doorgebragt, zich van daar naar Luxemburg zullen begevenom tot in het laatst van dit jaar in het Groothertogdom te verblijven. Ook dat de Hertog van Saksen-lVeimar, zich van het Loo naar IVeimar zal begeven, en, vergezeld van zijn dochter, Prinses Anna, tegen de maand October van daar naar de residentie terugkeeren. Prinses Marianne der Nederlanden is dezer dagen naar Rome terugge keerd om op hare villa Matleiop den berg Coeliuseen gedeelte van den zomer door te brengen. Bij den Minister van Financiën zijn door tusschenkomst van een Ka pellaan ten behoeve van 's Rijks schatkist ontvangentwee coupons te za- men ƒ8.66. Men verzekert, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal vroeger, dan men eerst gemeld had, hare werkzaamheden zal hervatten. Men spreekt van Woensdag5 Julij aanstaande. Door den Kerkeraad der R.em. gcm. alhier, is het gedeeltelijk ver nieuwen van het kerkgebouw, aangenomen door den Heer H. J. de Groot alhier, voor eene som van ƒ9,460, en door den Heer J. C. de Jager, die aan de Groote Kerk, voor de som van ƒ2,618. Heden morgen ten 12 ure is bij het uitstappen der schuit, een man van ongeveer 60 jaren van Delft komende, dood ter neder gestort. Een toe val maakte plotseling een einde aan zijn leven. ROTTERDAM, 12 Junij. Zaturdag 11. hield de Roei- en Zeilvereeniging de Maas alhier een huishou delijk feest, dat door het beste weder begunstigd werd. Ten ruim 5 ure nam de wedstrijd een aanvang, alles volgens het daarvan bekend programma uitgezonderd N". 7, dat vervielen leverde zulks een grootsch schouwspel op, na afloop waarvan den overwinnaars de prijzen werden uitgereikt en har telijke toespraken gehouden werden, terwijl een goed bezet orchest zich bij afwisseling liet hooren. Daarna werd vuurwerk afgestoken. Zondag vierde in den voormiddag-godsdienstoefening de Evang. Lu tb. gemeente dankbare herinnering van haar 250-jarig bestaan. Eene groote schare belangstellenden woonde dit feest bijwaaronder het waardig hoofd van het Gemeentebestuur en Predikanten van onderscheidene andere gezindheden. De feestrede werd gehouden door Ds. Schnltz Jacobiover Ileb. XIII vs. 8. Heden heeft alhier door het Rotterdamsche telegraaf-maatschappij de aanbesteding plaats gehad van den bouw en de inrigting der telegraaf-kan- toren te Rotterdam, HellevoetsluisBrielle Dirksland en Brouwershaven, hetwelk is aangenomen voor de som van 10,000 door den Heer C. van Wijngaardente Sliedrecht. Nadat, de van wege de Academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen alhier gehouden wordende tentoonstelling van schilderijen gisteren voor Heeren leden der Academie en hunne Dames was geopend is die tentoonstelling van heden af voor het publiek opengesteld tegen betaling eener entree van 25 cents per persoon. BUITENLAIMDSCIIE BERIGTEN. ENGELAND, LONDEN, 10 Junij. Heden heeft de opening van het glazen-paleis bij Sydenhamin tegen woordigheid van H. M., Prins Albert, het verdere Koninklijk gezin, den Koning van Portugal, diens broeder (den Hertog van Oporto), de Ministers, de meeste leden der Parlementshuizende Gezanten, eene menigte andere voorname personen en van het, van alle kanten zamengevloeide publiek, plaats gehad. Hr. M». binnentrede werd begroet door een koor van 400 instrumentale en 800 vocale executantenbehalve nog eenige muziekcorpsen des legers. Alles is in de beste orde afgeloopen. De gewezene Koningin van Frankrijk Maria Amelia is in gezelschap van den Prins van Joinville en een talrijk gevolg, eergisteren avond van hare bni- tcnl. reis te Dover aangekomen waar zij door den Hertog en de Hertogin v. Aumale en den Hertog en de Hertogin van Nemours werd verwelkomd. De veranderingen in het Ministerie zijn thans aldus: De Hertog van New-Caslle blijft Minister van Oorlog en Sir G. Grey wordt hoofd van het Departement van Koloniënde Graaf Granville draagt het presidentschap van den raad over aan Lord Russellde Heer Slrutt verlaat het bewind en wordt als Kanselier van het Hertogdom Lancaster vervangen door den Graaf Gran ville, die zijne plaats in het Kabinet behoudt. In een adres door Lord John Russell aan de kiezers de City gerigt vindt men het volgende: Hr. Ms. Ministers zijn thans in eene ernstige worsteling gemengd. Eene groote militaire mogendheid tracht Europa onder het j uk te, brengenen zegt zich om het oordeel der beschaafde wereld niet te bekreunen. Wij hebben deze aanmatiging het hoofd geboden, en hopen haren verderen gang te stuiten. Deze strijd beeft de aandacht van het volk dezes lands geheel lot zich getrokken. Wij allen wenschen een hech ten duurzamen en eervollen vrede. Doordrongen van de noodwendigheid om den oorlog voort te zetten tot dat zoodanige vrede is verkregen dring ik aan op de eer van uwe ondersteuning en den voortduur van dat vertrou wen, helwelk ik mij verheug gedurende een tijdvak van dertien jaren te hebben genoten. De regering is in onderhandeling met eene groote stoomboot-maatschappij om 500 ruiters uit O. Indie over Suëz naar Konstantinopel te voeren. Blijkens den laatst bekend gemaakten wekelijkschen staat der bank van Engeland is de circulatie der biljetten met 80,790 verminderd en de voor raad van baar edel metaal met 9300 vermeerderd. De Engelsche bladen zeggen, dat de bijeenkomst van den Keizer van Oostenrijk en den Koning van Pruissenwaarschijnlijk ten doel heeft gehad de middelen te beramen, die men zal aangrijpen, in geval Rusland een wei gerend antwoord rnogt geven op de nota van Oostenrijk en Pruissen. Ter viering van de thans tusschen Frankrijk en Engeland bestaande goede verstandhouding zullen eerstdaags verscheidene feesten worden gegeven; onder anderen een op Guildhall, een iu het glazen paleis, een op de Theems, enz. Er zijn weder eenige troepen en krijgsmateriëel naar Turkye ingescheept. Uit de Tower zijn 10,000 dragonder-sabels gehaald, om geslepen en vervol gens naar ons expedilieleger gezonden te worden. Aenio Paleario, wiens naam eigenlijk was Antonio della Paglia, gebo ren in den omtrek van Rome; onder Pius V in 1566 door de Inquisitie ter brandstapel verwezen en verbrand, had onder andere geschriften ook een werk nagelatengetiteldII heneficio della morte di Christo (de weldaad van den dood van Christus). Dit werk was zoo veel mogelijk vernietigdzoodat men het in 1847 te Pisa op nieuw willende uitgeven eene Italiaansche ver taling gaf eener vroeger Engelsche en waarvan in 1849 te Florence een tweede druk verscheen. De Eco di Savonarola meldtdat het oorspronkelijk handschrift dezer dagen in de boekerij der Iloogeschool te Cambridge is ge vonden en onverwijld ter perse gelegd. Het getal der godsdienstige genootschappen en der maatschappijen van weldadigheid, die in de afgeloopen maand Mei hunne jaarlijksche vergaderingen te Londen gehouden hebben, bedraagt 54, van welke twintig behooren tot de Anglikaansche kerk, 8 tot de afgescheidene kerken en 26 die zamenge- steld zijn uit leden van verschillende kerkgenootschappen. In the Shipping and Mercantile Gazette leest men, dat bet ontvan gen heeft een brief van den Secretaris van het zeemanshuis te Dover, waaruit I blijkt, dat sedert de oprigling van die instelling in 1853, 76 schipbreuke- I lingen en verarmde zeelieden gehuisvest en gevoed, en gedeeltelijk gekleed werden, waarna zij naar de haven, uit welke zij gezeild waren, gezonden werden. De Secretaris zegt, dat een groot aantal zeelieden de leeskamer der inrigting komt bezoeken, dat de bibliotheek goed voorzien is van tijdschriften, dagbladen en boeken. Er is ook eene school tot stand gebragt voor volwassen zeelieden, die lezen noch schrijven kunnen. Het gebouw, dat nu tot Zeemans huis is ingerigt, begon onvoldoende te worden voor de toenemende behoefte. Te Glasgow heeft de cholera, na gedurende veertien dagen geen teeken van bestaan te hebben gegeven, zich op nieuw vrij ernstig geopenbaard. In het jaar 1853 zijn niet minder dan 64,401 personen van beider geslacht en allen ouderdom uit Groot-Brittannië naar Australië vertrokken. De dagbladen van Hong-Kong van den 22slcn April geven als waar schijnlijk op, dat binnen 14 dagen Peking, geheel door de opstandelingen ingesloten, moet bezwijken. Men beschouwt, dat de persoon des Keizers ver loren isen den dood niet zal ontkomenwant hij heeft niet onder het ge leide van 2000_ruitersdie bestemd waren om zijne vlugt te dekken, in tijds voor dat de stad geheel ingesloten was, kunnen ontvlugten. De Fransche en Engelsche oorlogschepen te Hongkong maakten zich gereed om het Russische eskader in die wateren aan te vallen. Het te Shanghae door de Europeanen tegen de Keizerlijken geleverde gevecht, wordt thans als volgt verklaard: De Europeanen, in hunne wijk door de Keizerlijken, die de stad belegerden, beleedigd en geplunderd zijnde, leverden 300 vrijwilligers en 4 stukken geschut, die met de opstandelingen een uitval deden en het Keizerlijk kamp innamen. De artillerie en een groote buit vielen hun in handen. FRANHRUK. PARIJS, 11 Junij. De Keizerlijke Commissie van de groote tentoonstelling in 1855 j heeft drie harer leden benoemd om haar te vertegenwoordigen bij de opening van

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2