LEYDSCHE WOENSDAG, 7 JUNIJ. BINKENLANDSCnE BERIGTEiV.I BUITENLANDSCIIE BERIGTEiV. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in hot jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. "lËYDEN G Junij. Naar men verneemt zullen door het Muziekcorps der Sted. Schutterij alhier, I bij gunstig weder, op aanstaanden Donderdag, des avonds ten 7 ure, de I volgende muziekstukken worden uitgevoerd: 1. Radetzky-marsch van Eahitzky. I 2. Etudians-walzer van Dunkier. 3. Potpouri Gemma di Vergy. 4. Mephistc- I galop van Labitzky. 5. Polka van Schacht. G. Marsch Charles VI van Dunkler. I In Mei zijn op den ilollandschen spoorweg vervoerd 93,462 personen I en is ontvangen 101,410.70Jop den Rijnspoorweg vervoerd 40,614 per- I sonen en is ontvangen ƒ62,973. Door de hoofdverecniging van het Nederl. Onderwijzersgenootschapis I dezer dagen een adres aan de Tweede Kamer ingediend, strekkende, om be- I denkingen in te brengen tegen het wetsontwerp, ter wijziging der beslaande I verordeningen over de oprigting van lagere scholen door Mr. Groen v. PrinstercrI onlangs voorgesteld. Hhl In de Amsl. C. leest men: Met genoegen vernemen wij, dat onze I stadgenoot, de Heer G. A. MeursApotheker, dezer dagen van Z. K. H. I Prins Hendrik een fraaije gouden snuifdoos ten geschenke heeft ontvangen, I benevens een vleijenden brief, ter gedachtenis aan de menschlievende en uit- I muntende hulp ten vorigen jare door hem bewezen aan 's Prinsen jockey I Harrison, die bij de wedrennen op de Larener Hoogte, het ongeluk had van I het paard te storten en wiens levensbehoud aan de zorgen van dien Heer te danken is. Uit Goes wordt den lsten Jnnij gemeld, dat de eerste nieuwe aardap pelen daar gerooid zijn en tegen 1.30 de 5 kop verkocht worden. De smaak is goed en zal zeker nog veel verbeteren. Bij gunstig weder zouden zij over 3 weken daar in genoegzamen overvloed te verkrijgen zijn. - Te Meppel is de broodzetting door den Raad afgeschaft. In de Dev. Cour. leest men uit Rijssen van den 31sten Mei: Als eene zeldzaamheid mag gemeld worden, dat heden haar beslag heeft erlangd en alzoo geëindigd is, eene procedure, die in den jare 1420 is begonnen, en alzoo is hangende geweest 434 jaren, tusschen de Marke Notter en Zuna ter eenre en die van Noetsele ter andere zijde, over de grensscheiding tusschen die beide Marken. 'sGRAVENIIAGE, 6 Junij. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den Luit.-Gen. J. F. Graaf Du Mon- ccauHD. Adj. in buitengewone dienst, als Inspect, der ruiterij, belast met bet toezigt over het corps marechaussee, met bepaling, dat hij voorloopig a la suite van den Staf der ruiterij zal worden geplaatst, en benoemd tot Luit.-Gen. en Inspecteur der inf. den Gen.-Maj. A. J. Verhorst; tot Luit.-Gen. cn Inspect, der ruiterijtevens belast met het toezigt over het corps mare chaussee, den Gen.-Maj. Jhr. C. IV. J. Storm de Grave, HD. Adj. in buiten gewone dienst, Command, van de lste brigade ruiterij; tot Gen.-Maj. en Kommand, van de lste brigade ruiterij, den Kol. K. E. Baron van Heerdt, HD. Adj. in buitengewone dienst; Kommand, van het 4dc rog. drag.; tot Gen.-Maj. den Kol. C. A. Oudemans, Kommand, van de 4de brigade inf., belast met het prov. kommand, van Gelderland, Utrecht en Overijssel. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaakt, dat de maat- en duimstokken moeten worden gerangschikt onder de mathematische instru menten, op den invoer belast met 3 pCt. der waarde. Door den Ridder de Bourman, Minister-Resident van Spanje alhier, zijn geloofsbrieven uitgereikt, waarbij hem ook door II. K. H. Mevrouw de Hertogin-Regentes van Parmade hoedanigheid wordt opgedragen van hare Minister-Resident bij het Nederl. hof. Naar men verneemt zal aan de Kon. Militaire Akademie te Breda eene meerdere uitbreiding gegeven wordenwaardoor het getal kadels voor de marine met een 50-tal zou kunnen worden vermeerderd. Men verzekert dat de Heer A. A. Meysenheym Knipschaar, alhier, de belangrijke uitvinding zou hebben gedaan, om door middel der elcctriciteit te ontdekken, of er twee treinen op een en hetzelfde spoor tegen elkander inrijden. Dagblv. 's Gr.) De toevloed van vreemdelingen gedurende de Pinksterdagen, inzonder heid op gisteren was buitengewoon grootonder anderen zijn door de met het Pinksterfeest in dienst gekomen stoomboot van Rotterdam en terug, gisteren ongeveer 500 personen vervoerd. Op voorstel van den Heer Med. Dr. Mess, Geneesheer aan de bad-inrig- ting te Scheveningenzal het bad-saisoen geopend worden op Maandag 12 Junij. ENGELAND. LONDEN, 3 Junij. Dom Pedro V, minderjarige Koning van Portugal is heden alhier aangekomen. De Ridder Bunsen heeft aan Koningin Victoria de brieven overhandigd waarbij hij als Gezant van Pruissen teruggeroepen is. Met leedwezen ziet men in Engeland dien geleerden staatsman vertrekken, welke steeds voor de aansluiting van Pruissen aan Engelands staatkunde en aan Engelsche in stellingen heeft geijverd. De Minister Graham heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de Regering stellige en bepaalde bevelen had afgezonden om alle Russische havens van de Oostzee en de Zwarte zee in blokkade te stellen, en ze met eene genoegzame scheepsinagt voor de schepen van alle natiën te sluiten. Dezer dagen weigerde het bestuur van het tolkantoor te New-Castle on-Tine een Nederl. schip uit te klaren, hetwelk met steenkolen van daar naar Riga bestemd was. Op de bemoeijing van den Nederl. Consul-Generaal in deze hoofdstad, is echter van Regeringswege bevel naar eerstgemelde zee haven gezonden, om alle neutrale schepen naar Rnssische havens uit te kla ren mits deze geene krijgsbehoeften aan boord hebben. Van de vloot in de Zwarte Zee wordt gemelddat de schepelingen onge duldig zijn over den staat van werkeloosheidwaarin zij verkeerenvermits zij niets doen dan voor Sebastopol heen en weder zeilende plaats is te sterk om haar van den zeekant aan te grijpenzoodat men van de landzijde zoude moeten beproeven, doch daartoe ontbreekt het aan doeltreffende middelen} overigens is er niets te doen, dewijl alle kleine vestingwerken langs de kust der Zwarte Zee door de Russen zeiven zijn vernield geworden. Berigten uit Singapore van den 19den April melden, dat de Engelsche Admiraal het oog houdt op de Russische flotille in de Indische wateren. FRANKRIJK. PARIJS, 4 Junij. De Moniteur van gisteren deelt de organisatie mede van het kamp in het Noorden en van dat in het Zuiden des Rijks. De Keizer zelf zal over het eerste het opperbevel voeren. De Generaal d'Hautpoul over het tweede. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat het schip Annibal den naam van Prins Jeröme zal dragen ter eere van den oom des Keizersdie zijne loopbaan bij de Fransche marine heeft aangevangen. Er zijn te Louviers, EIbeuf en Sedan 60,000 ellen laken besteld voor de kleeding van de Keizerlijke garde. De zaak van den Heer de Montalembert spoedt nog niet ten einde. Voor eenige dagen heeft hij op nieuw een verhoor ondergaan. Ook is de Graaf Molé voor den Regter van Instructie geroepenom in deze zaak getuigenis af te leggen. De Graaf heeft slechts verklaard: in geene persoon lijke betrekking tot de Montalembert te staan, sedert den 2den Dec. 1851, vervolgens dat hij niet bij het voorlezen van den bewusten brief was tegen woordig geweestdoch wel dat er over dien in zijne tegenwoordigheid ge sprekken gevoerd waren. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 3 Junij. De officiële Fransche Moniteur deelt het volgende uit Kiel mede: y> Den 28s,cn of uiterlijk den 29s,cn Mei zal het Fransche eskader van hier naar de Oostzee vertrekken. Sedert wij het Kattegat zijn binnengeloopen, hebben wij van de zijde der bevolking, overal waar wij met haar in aanra king kwamen, betuigingen ontvangen van groote ingenomenheid met onze I zaak. Men zag stoombooten vol nieuwsgierigen langs onze schepen stevenen I onder de kreten leve Keizer Napoleon! leve Frankrijk! Te Nyborg heeft I een bataillon van het Deensche leger, hetwelk op weg was van Funen naar I Zeeland, in het voorbijvaren ons eskader met juichkreten vol geestdrift begroet." Uit Kiel is van den 30ste™ Mei geschreven, dat de Fransche vloot, al- I leen met uitzondering van een linieschip en een fregat, het slation te Believue I verlaten had, maar nog in het gezigt was, daar zij, buiten den Kieler zee- I boezembij Laboëop de Holsteinscbe Kustvoor anker lag. Den volgenden I dag had het grootste gedeelte der vloot Laboë verlaten en was verder gezeild. I Het linieschip Breslau, aan welks boord zich een groot aantal door de kin- I derziekte aangetasten bevindt, en een pas uit Frankrijk aangekomen fregat, I lagen nog bij Believue. De handel op IJsland, welke tot heden een monopolie was, is thans voor alle natiën opengesteld.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1