LEYDSCHE WOENSDAG31 MEI. bimenlandsciie beuigten. De Courant wordt Maandag 5 Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 30 Mei. Gisteren avond ten 9 ure viel het 9-jarige dochtertje van Arnoldus Vink, kanonier der lste kl. bij het reg. rijdende artillerie, in de Groenliazengracht de Adj.-Onderofficier hij hetzelfde reg. Embroek, sprong, ondanks hij niet konde zwemmen, geheel gekleed in het water, en had het geluk het reeds zinkende kind te redden. Te Aarlanderveen is bij Raadsbesluit de kermis afgeschaft. 's Lands stoomschip Amsterdam ontving den 26sten dezer per lelegraat I berigt om onverwijld naar Ilelvoetsluis te stoomenhet doel van dit spoedig I vertrek was nog onbekend. Wij vernemen dat te Zwolle het reglement betreffende het toezigt op I de kwaliteit en het gewigt van het brood bij Raadsbesluit buiten werking is I gesteld. Ook te Rosendaal is de broodschatting afgeschaft, doch de keur op de I hoedanigheid en het gewigt van het brood blijft bestaan. 's GRAVENHAGE, 30 Mei. Z. M. heeft den Kunstschilder J. Walraven eene doekspeld geschonken, I met HD, naamcijfer en edelgesteente versierd, voor het aan Z. M. aangebo- I den schilderij: »de zwervende harpspeelster en haar kind." Z. M. heeft aan den Korporaal Eensclioten 3110 regiment infanterie toe- I gekend een bronzen medaille, als ook aan den Portier P. Landes bij de Rijks I magazijnen van oorlog te Delft 15 en eervol getuigschrift, aan beiden we- I gens door hen met levensgevaar volbragte reddingen. Z. M. heeft aan den Heer C. F. Lurasco vergunning verleend tot het aan- I nemen van de onderscheidingsteekenen van de Ridderorde van St. Gregorius den Groote, civile klasse, hem door Z. H. den Paus geschonken. Z. M. heeft benoemd tot Notaris te Arnhem, F. W. L. van Eek, Cand.- Notaris aldaar, in plaats van Mp. G. van Eek. Z. M. heeft benoemd tot Controleur van de directe belastingen en het kadaster in de prov. Noordholland, de Heer J. van Ilarlingen, thans te Haarlem. H. M. de Koningin-Moeder zal waarschijnlijk morgen uil deze residentie naar Soestdijk vetrekken. II. M. wordt in den loop van den zomer alhier terug verwacht, tegen den tijd, dat II. K. II. de Groothertogin van Saxcn- AVeimar-Eisenach te Scheveningen de baden zal komen gebruiken. Naar men verneemt zullen HII. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik zich in het begin der volgende maand naar het Loo begeven en aldaar ver blijven tot na den verjaardag van II. M. de Koningin, en zullen HII. KK. HH. alsdan, naar men verzekert, van daar naar Luxemburg vertrekken. Gisteren middag ten 41 ure heeft de aangekondigde 84ste luchtreis plaats gehad. Dezen keer heeft Prof. Lassaigne zelf de reis ondernomen. De ballon steeg statig op, koers zettende ten N. westen. Hij is lusschen de gemeente Wassenaar en de vlakte van Waalsdorp behouden nedergedaald. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van geweermakers, dat er gelegenheid bestaat om als Sergeant-geweermaker bij het leger in Oost-Indië geplaatst te worden. Zij zullen zich aan de militaire dienst moeten ver binden voor den tijd van G jaren. Men berigt, dat de proefneming der vischteelt in 'tHuis ten Bosch, met baars is mislukt. Men schrijft dit toe aan het te laat gereed zijn der toestellen, die overigens geheel naar de Fransche wijze zijn ingerigt, terwijl ook het vijverwater door velen voor te drassig wordt gehouden. De koude dezer maand, vooral het afwisselend warme en koude weder, heeft ook bij gedragen tot de mislukking. Met voorn en later met zeelt zullen weldra .nieuwe proeven genomen worden. TTtveetle Bittmer tier iStaten-VHeneranl. Vervolg van de Zitting van Zaturdag 27 Mei. Bij de beraadslaging over de voordragt, betreffende de verordening op de heffing van de belasting van het gemaalheeft de Heer Luyben deze wet aangemerkt als zeer nadeelig voor bet gewone molenaars-bedrijf, en als kun nende opleveren eene vruchtbare bron van sluikerij. De Heer van Nispen heeft deze gelegenheid waargenomen, om zich met kracht tegen den accijns op het gemaal te verklaren, en heeft de wet geen zins aangemerkt als eene verbetering van hetgeen bestaat. De Heer Ilugenhollz heeft begrepen, dat hel doel, 't welk men zich heeft voorgesteld, door deze wet niet zal worden bereikt, en dat zulks z. i. dui delijk uit adressen van de Kamers van Koophandel kan blijken. De Heer Mackay heeft verklaard, niet overtuigd te zijn, dat het aannemen van de voordragt zoude moeten worden beschouwd als strekkende tot besten- diging van de belasting, maar te willen afwachten, wat op de ingebragte bezwaren zal worden geantwoord. De Heer Thorbecke schroomt niet de belasting op het gemaal te noemen de meest drukkende, schadelijke en verderfelijke belasting, zoowel uit het oog punt van volksvoeding als uit dat der nijverheid, en hoopt dat, bij den strijd tusschen de accijnsen en de toenemende nijverheid, de accijnsen zullen be zwijken. Dij heeft gemeend, dat de voordragt is ingediend op het verlangen van eenigendie eene nieuwe meelbereiding willen beproevendat men in dit opzigt met eenige overijling is te werk gegaan dat het beoogde doel niet zal worden bereikt, en dat de deswegens ingebragte bezwaren niet zijn wederlegdzoo dat hij hoe genegen ook om nieuwe bronnen van wel vaart te openen, de voordragt niet zal kunnen aannemen, indien hij in dit opzigt geen meerder licht bekomt. De Heeren Rocbussen en Groen willen de inlichtingen van den Minister afwachten. Nadat nog eenige leden het woord hadden gevoerdheeft de Minister van Financien de wet verdedigd, en verklaard, dit te gereeder te kunnen doen, vermits hij dezelve niet heeft ontworpeuen zich derhalve op een zeer on partijdig standpunt bevindt. Op de bedenkingen tegen de belasting heeft Z. E. aangemerktdat die niet van overdrijving zijn vrij te pleitendat hij gaarne verbetering wil helpen bevorderenmaar zich niet kan verbinden tot de afschaffing van den accijns. De Regering heeft ontwerpen ingediendter onteigening van percelen voor de uitbreiding van Arnhem, en ter verdeelmg van den Haarlemmermeer polder onder de aangrenzende gemeenten. De Commissie van Rapporteurs, bestaande uit de Ileeren Meeussen ThorbeckeMackaySloet en Baudbeeft den 23sten Mei een voorloopig verslag opgemaakt, betreffende het onderzoek in de Afdeelingen der Tweede Kamer van het ontwerp ter wijziging van het tarief van reglen op den in- uit- en doorvoer. De algemeene strekkingwat betreft de vermindering en opheffing van regten, is nagenoeg algemeen toegejuicht. Vele leden hebben gemeend, dat de millioencn, welke de regten opbren gen, van 30 a 40 artikelen afkomstig zijn en dat de Regering zich daarbij zoude kunnen bepalen. Met nadruk is de wensch geuit, dat de invoer van vleesch mogt worden vrijgesteld. Verscheidene leden hebben er bepaaldelijk op aangedrongen, dat het gezouten, gerookte of gedroogde vleesch uit Amerika met geen regt, of ten hoogste met den accijns van het daartoe gebezigde zout, mogt worden bezwaard. Zitting van Maandag 29 Mei. De Voorzitter deelt mede, dat door de Afdeelingen benoemd zijn tot Rap porteurs over hel voorstel van wet van den Heer Groende Heeren van Hei den Reinestein, AVintgcns, Mackay, van Goltslein en Meeussen. De beraadslaging over het ontwerp tot wijziging der wetten, betreffende den accijns op het gemaalworden voortgezet. De Heer van Rosse spreekt tegen de wet en vat in 't slot zijner rede zijne bezwaren, waarover hij zou heengestapt zijn, zoo de Regering liet stelsel in Februarij door haar ontwikkeld, had behouden, aldus te zamen: Thans is men geheel in liet onzekere over het belastingstelsel en de voorgenomene wij ziging. Het voorgedragen ontwerp schijnt eene blijvende wet te zullen zijn; hel komt aan de belangen der industrie niet te gemoet; het zal integendeol daaraan schade toebrengen. Enkelen zullen worden begunstigdmaar de me dedinging voor vele anderen zal onmogelijk gemaakt worden. Als die beden kingen niet worden opgelost, zal hij stemmen tegen de voordragt. Daarna voeren de Heeren Dirks, AVesterhoff, Sleeswijk Vcning, Rocbussen, van Lennep en van Goltstein het woord. De lieer Thorbecke zegt, dat het hem voorkomt, dat de redenen door de Kamers van Koophandel bijgebragt, zeer gegrond zijn. De Minister zegt, de mandien de zaak aangaatis er mede tevreden. Maar daaraan kan geene gelijke waarde werden gehecht, als aan de advijzen dier Kamers. Eene an dere opmerking betreft den algemeenen gang der redeneringwaarmede uien

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1