Het dichtstukje van den dichter S. J. van den Bergh, eene lede om erbarmingten voordeele van de nagelatene betrekkingen der Hellevoet- sluissche varensgasten, omgekomen bij de poging tot redding eener Oosten- rijksche brik beeft 875 opgebragt. Tweede Biarner der Staten-tfïeneraat. Zitting van Vrijdag 26 Mei. In deze zitting is beraadslaagd over het in overweging nemen van het voorstel van den Heer Groen van Prinsterer, tot wijziging van de bestaande verordeningen op de autorisatie voor bijzondere scholen. Nadat eenige leden het woord hadden gevoerd, is met 40 tegen 16 stemmen beslist dat het voorstel in nadere overweging zal genomen worden. Tegen het in overweging nemen hebben gestemd de Heeren van Bosse, de BrauwLuybenSlicher van Domburg, van Eek, Sloet tot Oldhuis, van der Heyde, WesterhofïStorm, de Poorter, van AVintershovenReinders. van Gollstein van der VeenTaels van Amerongen en Schuurbeeque Boeije. Vóór den aanvang der beraadslagingen over het wets-ontwerp tot wijziging der wetten betreffende den accijns van het gemaal, heeft de Commissie voor de verzoekschriften omtrent de adressen betreffende dit wetsvoorstel verslagen uitgebragt, tot nederlegging ter griffie; omtrent een adres van P. H. Hom mes en 49 andere molenaars, meestal uit het district Winschoten heeft men om den vorm waarin het was opgesteldmet 33 tegen 22 stemmen be sloten over te gaan tot de orde van den dag. Aan de behandeling van het wets-ontwerp in het algemeen hebben heden deel genomen de Heeren Reinders, de Poorter en Westerhoff. Die algemeene beraadslagingen zullen op morgen ten 11 ure worden voortgezet. De Kamer heeft bepaald, dat de beraadslagingen over het wets-ontwerp lot uitbreiding van de regtsmagt der Kantonregters in strafzaken zullen plaats hebben na die, over het wets-ontwerp tot veranderingen in de bestraffing van misdrijvenwelke op aanst. Maandag den 29stCD Mei aan de orde gesteld zijn. Zitting van Zaturdag 27 Mei. De beraadslagingen worden voortgezet over het ontwerp van wet, tot wij ziging der wetten betreffende den accijns op het gemaal. De Heeren v. Lennep, Slicher, Dirks, v. Asch v. Wyck, de Man, Sleeswijk Vening en Luyben voeren het woord. De zitting duurt voort. ROTTERDAM, 26 Mei. De verkoop van een gedeelte van den inventaris van het gestrande stoomschip Petrel, heeft den 23stcn dezer plaats gehad. Het stoomschip zelf, zoo als men zich zal herinneren, in openbare zitting, bij opbod en afslag verkocht voor ƒ2,500, zoo als bet op den Hindert was zittende en met zulk een goed ge volg afgebragt, is dezer dagen door de gelukkige koopers voor 66,000 we derom verkocht, behalve nog een aanzienlijk gedeelte inventaris en andere goederen uit de hand er bij overgedaan of later verkocht zullende worden. Genoemd schip, thans in reparatie aan de fabriek te Fijenoord, is voor Bel gische rekening aangekocht en zal, naar men verzekert, in de vaart van Antwerpen naar Huil worden gebragt. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND, LONDEN, 24 Mei. Eene divisie der te Malta aanwezige strijdkrachten is den 22sten Mei op 14 stoombooten vertrokken ten einde Athene te gaan bezetten. Te Southampton ligt thans het clipperschip Kingstone van 843 ton zeilree, om met landverhuizers naar Hobarttown in Australië te vertrekken. Het merkwaardige van dit vaartuig is, dat de matrozen om de zeilen te ree- ven, de masten niet behoeven te beklimmen, daar dit volgens eene nieuwe uitvindingvan het dek af geschiedthetgeen vooral bij stormweder een groot gemak is. Volgens hier ontvangen overlandberigten uit Bombay, dd. 28 April, was het kanaal van de Ganges den 8slen dier maand geopend. Men wilde weten, dat in de tractaten tussclien R.usland, Perzië, Bochara en Khiwa gesloten, de volgende bepalingen voorkomen. De vrienden en vijanden van den eenen staat zullen beschouwd worden als de vrienden en vijanden van den anderen. Rusland zal zich onthouden van alle aanranding op het gebied van Khiwaalwaar een Russisch Gezant zijn verblijf zal houden. Eene Rus sische hulpmagt van 10,000 man ruiterij zal te Khiwa, onder aanvoering van Russische Officieren en op kosten van Rusland gevestigd blijven. Alle Russische slaven, afkomstig uit Perzië, Bochara, Afghan en Khiwa zullen worden vrijgelaten. Rusland zal gedurende 20 jaren zijn leger in Khiwa staande houden. Dhost Mohamed vraagt als loon voor zijn bondgenootschap met Rusland eene hulpmagt van 5000 man en de middelen om Peshawur te heroveren. Tijdingen uit Shanghae, in China, van 30 Maart, houden in, dat deze stad nog steeds in handen is van de opstandelingen. De gemeenschap van Shanghae met de omliggende streek is gestremd. De opstandelingen rukken naar Peking op. Te Canton worden bij voortduring berigten ontvangen,van binnenlandsche woelingen. Japan zal binnen een jaar voor den handel geopend wordendrie havens zijn voorloopig daartoe gekozenen door de Amerikanen zijn met de Japane zen handelsbetrekkingen aangeknoopt. FRANHRUK. PARIJS, 24 Mei. De Keizer heeft ten gehoore ontvangen den Heer Melbye, een der grootste schilders van Duitschland, en voorzeker de grootste kunstenaar van Denemar ken. De Heer Melbye heeft zes maanden te Konstantinopel doorgebragt, en is van daar nu teruggekomen medebrengende een aantal teekeningenvoor stellende de bewegingen der vereenigde vloten. Graaf Moltke, de Deensche Gezant, heeft den schilder aan den Keizer voorgesteld, die een groot werk van hem beeft aangekocht, voorstellende het scliroefschip Napoleon, in de wateren van den Bosporus door een windvlaag geteisterd. De Moniteur bevat eene opgave van het budget voor 1855. De ont vangsten zijn geraamd op 1,566,000,000 fr. leverende een overschot van 4 millioen op de uitgaven. Sedert eenige maanden hebben verschillende regterlijke vervolgingen in eenige departementen plaats, welke van eerie geregelde bende van opligters, door middel van valschheid in geschriften, getuigen. Zij oefenden hun be drijf uit in Frankrijk, België en Zwitserland, en bragten in den handel on derscheidene soorten van papierwaardezooals briefjes aan order, wissels enz., alle op de voornaamste bankiers; natuurlijk alle voorzien van valsche hand- teekeningen. De ijzergieterijen te Pouziu en Levaulte in de Ardèche hebben eene bestelling ontvangen van 1,500,000 kogelsbommen en kartetsenwaarvan ruim een derde reeds is vervaardigd. Het J. des Débats bevat een belangrijk artikel van den Heer de S'. Marc- Girardinwaarin de wensch wordt geuitdat eene wetenschappelijke en oud heidkundige commissie bij het leger in het Oosten mogt worden gevoegd. Het is des te meer te hopen, dat aan dezen wensch gehoor verleend worde, wan neer men overweegt hoeveel belangrijks men aan dergelijke commissien, welke in der tijd naar Egypte en naar Griekenland vertrokken zijn, te danken heeft. SPANJE. MADRID, 25 Mei. De Gaxeta bevat het Kon. besluit, waarbij de burgerlijke Gouverneurs of Administrateurs der provinciën, in last bekomen om de burgers uit te noodi- gen tot het deelnemen aan eene algemeene inschrijving, waarbij zij zich ver binden, om een halfjaar der bestaande belastingen op grondbezit, handel en i nijverheid vooruit te betalen, welke vooruitbetaling hun door de schatkist zal worden teruggegeven in 8 termijnen en wel op 30 Junij en 31 Dec. van 1855, 1856, 1857 en 1858. Deze inschrijving zal gesloten worden 30 dagen na de openbaarmaking van dit besluit, terwijl de storting van de helft van het bedrag in de maanden Junij en Julij e. k. zal moeten geschieden. Voor het bedrag der inschrijvingen zullen schalkistbewijzen worden afgegeven, die eene jaarlijksche rente van 6 pCt. zullen dragenwelke rente te beginnen met 1 Junij, in halfjarige termijnen zal worden voldaan. FRVISSEN. Te Eisenach in het Groothertogdom Saksen-Weimar zal een Evangelisch kerkelijk Congres in 1855 gehouden worden. De bundel van Evangelische I gezangen, door het Congres uitgezocht, ligt ter perse. Te Memel waren, den 18den Mei, door 2 Engelsche oorlogsvaartuigen acht prijs gemaakte Russische schepen uit Libau opgehragt, omtrent het wegne men waarvan het volgende wordt medegedeeld. De Engelschen waren met 9 sloepen te Libau geland en hadden de uitlevering der aldaar liggende sche pen gevorderd; met bedreiging van bij weigering de stad te zullen bombar deren, die open aan zee ligt en geen middelen van verdediging heeft, ter wijl de uit 400 man ruiterij bestaande bezetting afgetrokken was, nadat haar te kennen was gegeven, dat het eerste schot van hare zijde het sein voor het beschieten der stad zou wezen. De Engelschen hadden dan ook zonder den minsten tegenstand te ontmoeten de acht bedoelde schepen weg genomen, die met nog vijf andere [als geene genoegzame waarde bezittend achtergelatene] afgetakeld in de haven lagen. Zij waren door eene stoomboot naar Memel gesleept en zouden daar opgetuigd worden, om naar Engeland te worden gebragt. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 Mei. Het traktaattusschen de Oostenrijksche Regering en Pruissen gesloten is nagenoeg van den volgenden inhoud 1°. De Koning van Pruissen en de Keizer van Oostenrijk waarborgen elkan der wederkeerig het bezit van hun grondgebied. 2°. De partijen verbinden zich lot de bescherming der belangen van Duitsch land, en ziet een van heide zich genoodzaakt ter verdediging daarvan het zwaard aan te gorden, zullen zij dit gemeenschappelijk doen. 3°. Zij verbinden zichom in geval van noodin gelijke verhoudingeene geheel ten oorlog toegeruste krijgsmagt op de been te houden. 4°. Zij zullen al de Duitsche magten uitnoodigen om tot dit verbond toe te treden. 5°. Geen der partijen zal, zoolang dit traktaat bestaat, afzonderlijke ver dragen mogen sluiten met andere statendie niet volkomen instemmen met de bovengenoemde beginselen. De Oostenrijksche Legatie zal den Keizer trachten te bewegen de noodige bevelen te geven, om het verder voortrukken op Turksch grondgebied te staken en de Vorstendommen te ontruimen. De Pruissische Regering zal deze voorstellen ondersteunen. Ingeval het antwoord van het Russische Hof geene volkomen geruststelling behelst op de beide hiervoor genoemde punten, zal eene der partijen de noodige maatregelen nemen, onder de bepalingen vervat in art. 2. Beide partijen zullen de inlijving der Vorstendommen of den overtogt van den Balkan als aanval beschouwen. Men schrijft uit Praag, dat de aldaar residerende Generaal Graaf Clam- Gallas het bevel ontvangen heeft over een corps ruiterij uit 16 regernenten

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2