De tierde divisie van liet legioen van Parijs, gaat naar liet kamp van St. Omer. Generaal Regnault St. Jean d'Angely heeft over de troepenwelke voor de Keizerlijke garde bestemd zijn eene wapenschouw gehouden en hen aangespoord, zich de toegedachte eer waardig te maken. Een groot aantal winkeliers te Valence (Dróme) heeft zich bij notarieel contract verbonden om des Zondags niet te verkoopen. SPAÏJE. Er zijn berigten uil Havana van den 3de dezer. Alles was rustig. De Kapitein Generaal had eene algemeene kwijtscheldingin naam van de Koningin van Spanje geschonken voor alle staatsmisdaden. Zijdie dezelve ontvangen hebben, kunnen zich vestigen in alle Spaansche havens, doch voor het tegenwoordige kunnen zij noch naar Cubanoch naar Porto-Rico terugkeeren zonder hiertoe vooraf schriftelijk verlof gevraagd te hebben aan den Kapitein Generaal van Cuba of aan den Gouverneur van Porto-Rico. De Gouverneur maakt groote toebereidselen ter verdediging. Men schat het bedrag der troepen te Cuba op 10,000 man. FRIT1§SEK. EERLIJN, 22 Mei. De Koning zal in de volgende week een uitstap doen naar de provincie Saksen en te dier gelegenheid de Hoven van Dessau en AVeimar bezoeken, en te Eisenach de AVarlburg hezigtigen. De Minister van Staat en Regerings-President v. Bodelschwinghis 18 dezer te Medebach plotseling overleden; voor den Koning en het land is dit een schier onherstelbaar verlies. Alhier verschijnen thans 103 dagbladen en tijdschriften. Van de staat kundige bladen worden in het geheel 45,450 exemplaren gedrukt, waarvan 21,282 alhier blijven, zijnde dus voor 19 inwoners 1 courant. Uit Bazel is dezer dagen alhier eene som van 300,000 guldens aan klin kende munt ontvangentot aankoop van aandeelen der ontworpen Frank- forter bank voor rekening van Bazclsche kapitalisten. OOSTENRIJK. AVEENEN, 22 Mei. Graaf Grünne, de eerste Generaal-Adjudant des Keizers, is laatsll. AVoens- dag naar Boheme en Moravië afgereisdnaar men geloofde met eene inspectie der belangrijkste vestingen belast, om dan naar Krakau verder te reizen en daar maatregelen tot het zamentrekken van een troepen-corps te helpen beramen. Bij het leger hebben talrijke bevorderingen in de hoogere rangen plaats gehad. Onderanderen zijn 5 Generaais-Majoor en Brigade-Generaals tot den rang van Luitenant-Veldmaarschalk en Divisie-Generaal opgeklommen. De Graaf von Schlick zal het bevel voeren over de afdeeling, die aan de Noordoostelijke grenzen des rijks wordt bijeengetrokken waarvan het bet hoofdkwartier te Krakau zal zijn. De krijgstoerustingen worden in Oostenrijk met kracht voortgezet. RUSLAN 0. Volgens regtstreeksche berigten uit Petersburg, heeft de Ukase betreffende de nieuwe buitengewone ligting, overal in Rusland schrik en ontsteltenis verwekt. De 200,000 manwelke zij moet opleverenbestaan meestal uit de lijfeigenen der groote grondbezitters, die daardoor een verlies van 20 mil- lioen roebels ondergaan. Een lijfeigene wordt doorgaans op 100 roebels ge schat. AVie niet gedood of verminkt wordt, houdt op lijfeigene te zijn, maar moet nog 20 a 25 jaren dienen. Bij eene tweede Ukase wordt verordend, dat door deze grondbezitters tevens voor elk te leveren rekruut 10 zilver roebels moet worden gestort tot zijne uilrusting hetgeen te zamen eene som van meer dan 2 millioen roebels uitmaakt. Een brief uit Odessa van den 10den Mei bevat eenige bijzonderheden om trent het bemagtigen van een Engelsch schip door de Russen. Volgens dezen brief werd een Engelsch schip, van de Sulinamonding komende, door een storm gedwongen ter reede van Odessa eene loevlugt te nemenmaar het is bij zijne komst door de Russische kustbalterij met kogels begroet. Het schip gaf noodseinen en stak eene witte vlag op, welk teeken echter door de Russen niet in aanmerking genomen werd daar zij het schip met gloeijende kogels wier pen, waardoor het in brand geraakte. Dit naderde hierop de kust en zette de bemanning, in weerwil van den kogelregen, aan land. Het schip ligt nu in een slechten toestand in de haven van Odessa. De Russen behandelen de manschap als krijgsgevangenen. Verscheidene linieschepen en korvetten kwamen in het gezigt. De bevolking van Odessa is zeer beducht voor een nieuw bombardement. In de Times leest men over Anapa, dat het, uit een krijgs- en handels- kundig oogpunt beschouwd, zeer belangrijk is. De forleres bestrijkt het uiterste noorden der bergen van Circassie, aan de kust der Zwarte Zee, en is slechts 46 mijlen verwijderd van Kerteli, aan den ingang der zee van Azof. De fortificatiën zijn zamengesteld uit een langen muur, uit eene citadel, die op eene loodregte rots geplaatst is, en uit eenige bastions, die waarschijnlijk buiten staat zijn om zich langen lijd te verdedigen. In 1828 heeft Anapa toen het in bezit was van de Turken en tot het pacha- liek van Trebizonde behoorde, gedurende meer dan ééne maand weerstand geboden aan dubbele aanvallen der Russische strijdmagt ter zee en te land. Het eskader was toen zamengesteld uit 8 linieschepen4 fregatten en 21 korvetten onder het bevel van den Admiraal Greig, dat 2500 aan boord had, onder Prins Menchikoff. Het Turksche garnizoen was toen zamengesteld uit 7000 man, en vond ondersteuning in de bergen, buiten de plaats gele gen. Doch de stad werd na 32 dagen door de Russische strijdmagt inge nomen, en is sedert bij het rijk van den Czaar ingelijfd. TURK YE. De Amst. Cour. deelt uit de Koninklijke Courant gedurende het be staan van het Koningrijk Holland in den Haag uitgegevenvan 15 April 1807 het volgende mede, uit een brief uit Constantinopolen van den 9dcn Maart. »Het is dus thans met een gemengd gevoel van verontwaardiging over 's Vijands laatdunkendheid, en van vreugde over de standvastigheid van ons Gouvernement, dat men de eischen verneemt, welke de Engelsche Ambassa deur aan den Divan heeft durven doen. Ilij vorderde namelijk: 1°. Om den Franschen Ambassadeur uit Constantinopolen te jagen. 2°. Dat men alle ver dedigingswerken zoude staken. 3°. Dat men Vrede met Rusland moest ma ken, en hetzelve Moldaviën en AVallachyën ter hand stellen. 4". Dat men de Turksche Vloot, sterk 15 Schepen en 12 Fregatten, voor een jaar gepro viandeerd, aan de Engelsche Vloot moest overleveren. 5°. Dat men de Engel- schcn in bezit der Kasteelen van de Dardanellen en den Bosphorus zoude stellen; en eindelijk, dat Alexandriën een Engelsch, en eene der Sleden van Morea, ter keuze van den Grooten Heer, een Russisch garnizoen zoude innemen; zullende, hieraan niet voldaan wordende, de Stad worden in brand geschoten." Volgens de jongste telegrafische berigten hebben de Russen lot op den 14den Mei nog geene belangrijke vorderingen gemaakt. Paskewitsch verdub belt zijne pogingen oin Silistria te bemagtigen. Men hoopt, dat de ves ting het nog 10 a 12 dagen zal kunnen uithouden, en dat Omer-Pacha mid delerwijl eene voldoende magt bijeen zal hebbenom haar te kunnen ontzetten. Omtrent de belegering van Silistria wordt nog gemeld, dat de maat regelen der belegeraarsvan de landzijde eenigzins belemmerd zijn geworden door den hoogen stand van het water in den Donau. De 4 bolwerken, aan den voet van den berg, op welken bet kasteel gelegen is, worden sedert den llden <J00r dg Russen gedurig met zwaar geschut beschoten. De verdere wer ken langs den Donau, zijn reeds gedeeltelijk door de Russische kanonneer- booten vernield, en ook grootendeels door de Turken verlaten. De werkzaam heden der mineurs zijn ook aan die zijde door het hooge water vertraagd.. STADS BERIGTEN. Burgerlijke J?lanb. Van den 18 tot en met den 24 Mei 1854. BEVALLENM. A. de Balbiaangeb. AVelderinkD. A. G. van 'tZant, geb. van Ballegoven, D. S. J. Hakkaart, geb. Bregaar, D. C. P. van Zijl, geb. Chavanou, Z. M. Guley, geb. llasselbach, D. F. J. Verhoeven, geb. van der A'oorden, Z. P. Meijer, D. H. M. van Ovost, Z. M. II. Massaar, geb. den Bezemer, D. S. Delfos, geb. Reusel, Z. J. Del meer, geb. Laven, D. M.Das, geb. van den BergZ. C. Frankhuyzcngeb. SchaftD. AV. Griblinggeb. Knaap, D. K. de Heer, geb. Smit, D. M. C. Bayer, geb. Mnsch, D. J. Kleyn, geb. VylbriefD. J. de Jonge, geb. Berenfenger, D. M. Panhuyzen geb. van der LindenD. M. SchregelD. H. Bodry, Z. J. U. Kooiengeb. SchullerD. A. E. Droinetgeb. StoopendaalZ. Keyser, geb. Mieremet Z. C. J. van den Boschgeb. Schmidt, Z. M.Thiel, geb. Gotz, D. E. Plat- teel, geb. Brandhoff, D. J. Daniels, geb. du Moulin, D. M. E. Freeke, geb. Dillen, Z. GEI1UAVD: H. Fleur, Jm. en II. Koppeschaar, Jd. P. van Duuren, Jm. en A. Kleinhans, Jd. C. Peltenburg, Jm. en C. AV. Zweegman Jd. A. Verga len, Jm. en C. HoopJd. G. van HeusdenJm. en J. J. BrusJd. P. Kor- bee, Jm. en C. E. Fitlig, Jd. OVERLEDEN: P. van Leeuwen, 42 j. S. C. Francken, geb. Hertmanni, 85 j. M. J. Favier, geb. Pech, 54 j. J. 11. Bleyleven, Z., lij. M. Hopman, geb. de Zwart, 90 j. J. C. Schroder, geb. Remmelink, 47 j. J. Aarzier, 71 j. D. Groenendijk65 j. A. J. van LeeuwenZ., 4 ra. M. C. Roman, D.9 j. en 10 m. J. H. van Zijl, Z.1 d. G. MeijerD.6 j. en 2 m. A. HannaartZ.9 j. en 3 m. Joha. van Kooperen67 j. A. II. Schut, 19 j. P. Schild, Z., lij. en 3 m. J. A'erhoogt, 38 j. A. de Haay, 71 j. KERKNIEUAVS. IIATTEM, 23 Mei. Alhier is bij de Herv. gemeente beroepen Ds. AV. P. van Zadelhoff, thans te Fort Bath. c. a. A K A l>il.TiiiE-NIE1' W S PROMOTIE AAN DE UTRECIITSCHE HOOGESCHOOL. Den 23sten Mei de Heer J. A. Sandbergvan Zwollein de Regtenmet Theses. Bij J. G. LA LAU is ontvangen van Prof. X. voor de Betrekkingen van den Letterkundige, ƒ2.50 en bij Ds. INCKEL voorde vier Predikantsweezen 2.50. ADVERTENTIËI, Bevallen van een' ZOON, E. STOPEN DAAL Echtgenoot van Letden 21 Mei 1854. F. DROINET. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het afsterven van ons geliefd eenig Kind, betuigen wij onzen wclgemeenden dank. J. A. RODBARD. Letden, 24 Mei 1854. J. E. RODBARD, Mdiier. Prof. IiASS.-%SGL\TE9 Physicus en Luchtreiziger is alhier aangekomen en stelt zich voor eerstdaags een groote Luchtreis te doen met zijn prachtige Ballon. De Heer LASSAIGNE zal gedurende zijn verblijf in deze Stad, in de Schouwburgzaal aan bet Publiek groote Soirees Mystérleuses et Fantastlques geven, onder medewerking van den Heer VALENTIN, genaamd: Vhomme a la Poupëe van het Palais-Royal te Parijsen de Ileer ARTHUR en zijne Zuster LOUISEDanser en Danseres aan het Koninklijk Tooneel te Brussel. Eene volgende aankondiging zal meer uitvoerige bijzonderheden mededeclcn.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3