hoofdkerk en 12 ringkerken en de Israëlitische bevolking is sedert 1840 ver meerderd met 8000 zielen. In 1837 telden de gezamentlijke Israëlitische gemeenten een aantal van 25 armen- gemeente- of Commissie-scholen. Sedert is dat getal met 32 ver meerderd. Het aantal wettig aangestelde onderwijzers bedroeg in 1830, 124. Sedert zijn er tot 1854 nog geëxamineerd 145. Utr. C.) Te Assen nadert de voltooijing der cantine in het Sterrebosch met rassche schreden. Er worden thans vele toebereidselen gemaakt voor de komst van Z. M. den Koning, welke komst, zoo als men waarschijnlijk weet, zal plaats hebben tijdens het aanstaand landhuishoudkundig Congres. De Maatschappij ter bev. van Schilder- en Teekenkunst te Leeuwarden looft een getuigschrift en 100 uitvoor de zulks waardig gekeurde Schilderij, geheel afgewerkt, hoog uit den dag 0,58 en breed 0,45 Ned. el, voorstellende een strooper, van de jagt te huis komende, bij eene tafel zittende, met een hond bij zich, terwijl eene vrouw hem ververschingen ainbiedt en een jongen het wild uitspreidt. Vrachtvrij vóór den lstcn Dec. 1854 in te leveren bij den Secretaris W. Albarda. De kunstschat van Duitschland is met eene verloren gewaande schilderij van Albert Diirer verrijkt geworden. Zij werd door den kunstkooper Entres te Munchen bij eene opruiming van oude schilderijen in het Kon. lustslot Schleiszheimvoor ƒ50 gekocht. Het stelt voor Anna met Maria en Jezus. De achtergrond draagt het echte monogram van Dürer met het jaartal 1519. Reeds heeft men er den vinder eene som van 16,000 fr. voor geboden. Er bestaat geene gravure van deze schilderij; alleen vindt men eene ets, met kleine veranderingenblijkbaar naar eene teekening van den groolen meester vervaardigd. Kunst- en Letterbode.) Uit 's Hertogenbosch verneemt men, dat de Gemeenteraad dier stad, de broodzetting met al de bepalingen, voorkomende in het stedelijk regle ment op het bakken en verkoopen van brood, vastgesteld in het jaar 1844 heeft afgeschaft, zoodat de geheele vrije mededinging is opengesteld. Men schrijft uit Luxemburg dat de Kamer der Afgevaardigden ont bonden is en de kiezers tegen 14 Junij bijeengeroepen zijn; zullende de nieuwe Kamer den 21sten Junij in Buitengewone zitting vergaderen. 'sGRAVENHAGE. 24 Mei. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Stalen-Generaal in de plaats van wijlen den Heer J. C. Rijk, zijn alhier ingeleverd 945 stemmen. De Heer J. C. Delprat heeft verkregen 419 stemmen, R. F. Baron van Raders 240, Jhr, Mr. W. T. Gevers Deynoot 154, Mr. J. W. Gefken 49, Jhr. J. P. Cornets de Groot 29; terwijl de overige stemmen verdeeld waren. Herstemming moeten geschieden tusschen de Heeren J. P. Delprat en R. F. Baron van Raders. Gisteren namiddag heeft de Minister van Buitenl. Zakenhet laatste diplomatiek diner gedurende dit jaargelijde gegeven. Tweede Bi 4t nier der Stnten-fieneraal. Zitting van Woensdag 23 Mei. De wets-ontwerpen 1 en 2 houdende raming van uitgaven wegens ver strekkingen voor de departementen van oorlog en marine, en 3 tot wijziging van Hoofdstuk X der Staalsbegrooting voor 1853 worden zonder beraadsla ging met algemeene (44) stemmen aangenomen, en het ontwerp, houdende goedkeuring eener dading tusschen het bestuur der domeinen en het Heem raadschap van Mark en Dintel met 46 tegen 2 stemmen. Vervolgens zijn aan de orde beslissingen over conclusien van onderscheidene Commissien. De zitting is opgeheven tot aanst. Vrijdag. MIDDELBURG 22 Mei. De jaarlijksche algemeene vergadering en tentoonstelling van landbouwge reedschappen, enz. der Zeeuwsche maatschappij van Landbouw zal dit jaar gehouden worden te Hulst op den 19den en 20sten Junij. Wij kunnen thans met zekerheid meldendat door eenige alhier gevestigde handelaren en reeders is besloten tot de oprigting eener maatschappij van 6toomsleepdienst op de Westerschelde en verdere Zeeuwsche zeegalen. Door de volvoering van dit plan wordt ongetwijfeld een belangrijke dienst bewezen aan den geheelcn zeehandel, waarvoor deze onderneming, die mede van een meer aan wakkerenden handelsgeest getuigt, van veel gemak kan zijn. MiddC.) Uit de omstreken van Goes vertrekken enkele huisgezinnen naar Noord- Amerika. Zoo gaan van Kattendijke twee huisgezinnenWaarvan één tot de welgestelden behoort, te zamen 9 zielen, en uit 's Heer-Arendskerke een ge zin van 4 personen cn een vrijgezel. De reden voor dit vertrek is het ver langen naar een beter bestaansmiddel. Men meldt uit Luntershock, gemeente Stoppeldijk, dat de sterfte onder de visschen, voornamelijk baars, karper en snoek, zich zoodanig in de daar aan palende, zoogenoemde visscherij, openbaart, dat de doode visch aan den waterkant wel tot 2 A 3 voet dik ligt. Hetzelfde verschijnsel heeft ook onder Neuzen en Zaamslag plaats, inzonderheid in de Othensche kreek, gelijk mede in al de overige kreken der laatstgenoemde gemeente, waar de paling en de zoo even genoemde vischsoorten zonder moeite bij menigte gevangen worden en het aantal gestorvene visch aanzienlijk is. buItenlaivdsciie berïgten. ENGELAND. LONDEN, 22 Mei. Het Lagerhuis heeft de motie aangenomen betrekkelijk de vier millioen schatkist-bons tegen 3J. pCt. De Katholieke Bisschoppen in EngelandSchotland en Ierland hebben «ene petitie aan Lord Aberdeen gezondenwaarin verzocht wordtdat een grooter aantal Katholieke Aalmoezeniers toegevoegd worde aan de expeditie in het Oosten en de Oostzee. Lord Aberdeen heeft hen echter daarop geantwoord, dat hij niet gelooft dat het noodzakelijk was om wijzigingen te brengen in de maatregelen, die lot dus verre genomen zijn voor de geeste lijke dienst der troepen van H. M. LI. Zaturdag werden alhier 24 Nederlandsche koopvaardijschepen naar de havens van Australië beladen en te Liverpool 5. In de Daily News leest meri het volgende. Wij weten met zekerheid dat in de haven van Reval eenige Russische oorlogsschepen liggen dat zij onlangs gepoogd hebben voor den dag te komen maar op het gezigt onzer kruisers ijlings zijn teruggekeerd. Men kan veilig voorspellen dat de Russi sche oorlogschepen zich niet zullen wagen aan eene ontmoeting met de onze in volle zee. Keizer Nikolaas is blijkbaar tot het besluit gekomen om ter zee ruim baan voor de Engelschen en Franschen te maken bij hooptdat zij het niet zullen wagen zijne oorlogschepen uit hunne schuilhoeken te drijven, en geene landing in zijn gebied zullen beproeven en wij zullen naar hel schijnt, in de Oostzee niets kunnen uitrigten, zoolang de vereenigde vloot geen middel gevonden heeftom den vijand in zijne schuilplaats aan te tas ten. Zij schijnt behoefte te hebben aan kanonneerbooten en aan troepen oin te lande de operatien der zeemagt te ondersteunenin deze behoefte zal voorzien wordenen wij hopen dat het niet karig geschiede. Met eene behoorlijke vloot van kanonneerhooten en met eene landmagt van bijv. 30,000 Franschen en 10,000 Engelschen, kan men op de vermeestering van St. Petersburg rekenen en hiermede zou men den vijand niet alleen verne deren maar ook magteloos maken. Eene naauwkeurige opgave der vereenigde zeemagt in de Oost- cn Zwarte-Zee, bewijst de verbazende materiële krachten, die Engeland vooral, ter zijner beschikking heeft. Het gezamenlijk getal schepen is 116, waarvan 67 Engelsche, 49 Franscbe; kanonnen 5508, waarvan 3138 Engelsche, 2370 Fransche; manschappen 31284 Engelschen, de Franschen niet opgegeven; paardenkrachten 27160, waarvan 19910 Engelsche, 7250 Fransche; tonnen- last 118,680 voor de Engelsche schepen, van de Fransche niet opgegeven. In de Zwarte Zee bestaat de Engelsche vloot uit 31 schepen, van 6950 paardenkr. en 49992 tonnenl., met 12644 man en 1274 stukken geschut; en de Fransche vloot uit 26 schepen, van 4960 paardenkr. en 1120 st. geschut. In de Oostzee hebben de Engelschen 36 schepenvan 12960 paardenkr. en 68688 tonnenl., met 18640 man en 1864 st. geschut; de Franschen 23 sche pen, van 2290 paardenkr., met 1520 st. geschut. In geval van tegenspoed heeft Engeland nog 161 schepen in reserve en 39 in aanbouw. Van de reserve liggen 32 te Portsmouth, 72 te Devonport, 37 te Chatham en 20 te Sheerncss. Daarvan zijn 23 linieschepen met 1924 st. geschut en 8 fregatten met 400 st. geschut. Het geheele getal reserve-sche pen voert 6807 st. geschut. De laatstgenoemde 31 schepen zijn gereed op de bemanning na, welke natuurlijk de grootste zwarigheid blijft voor het in zee brengen. In de vorige week is van Liverpool eene stoomboot vertrokken, die op last van de Britsche Regering een onderzoekings-togt op de rivieren de Niger en de Tschadda in Midden-Afrika zal doen. FRANK RIJK. PARIJS, 23 Mei. Men verzekert, dat Bou Maza, van den Keizer verlof hebbende gevraagd, om het bevel te mogen aanvaarden over een korps ongeregelde Turksche troepen, hem door den Sultan aangeboden, niet alleen die vergunning heeft erlangd, maar de Keizer hem bovendien heeft doen weten, dat hij zich be lastte met de kosten der uilrusting van het Arabische opperhoofd. De Keizer heeft het Legioen van Eer verleend aan den kanonnier Abbé van het fregat Mogador cn aan 12 andere zeelieden, tot de bemanning van het Fransche eskader in de Zwarte Zee behoorende, wegens bun kloekmoedig gedrag gedurende het beschieten van Odessa. Men zegt, dat de Burggraaf de Laguerronnière tot geschiedschrijver van het leger in het Oosten is benoemd en naar Konstantinopel zal vertrekken. Een van de uitslekendsle onzer vlootvoogden, de Admiraal Baudin, de overwinnaar van St. Jean d'Ulloa, verkeert in een toestand, welke voor het behoud zijns levens doet vreezen. Zijn zoon, Ch. Baudin, eerste Legatie- Secretaris te Londen, die reeds naar zijn post was teruggekeerd wegens eene gunstige wending, welke zich in de ongesteldheid zijns vaders had vertoond, is plotseling weder naar Frankrijk gekomen, op de latere verontrustende be- rigten, welke hij ontvangen had. Aan den Moniteur is van den 28stea April nit Prevesa het volgende geschreven: Onder de gevangenen te Arta bevindt zich een der voornaamste hoofden van den opstand, genaamd Kalamogdartis. Hij is het voorwerp ge weest van eene gebeurtenis, die wel verdient medegedeeld te worden. De Grieken, zich in het naauw gebragt ziende, vlugtten naar alle kanten in het gebergteKalamogdartis volgde het voorbeeld zijner soldaten doch aan een horstkwaal lijdende, viel het hem moeijelijk de rotsen te beklimmen. Na achtereenvolgens al zijn wapenen weggeworpen te hebbenwas hij genood zaakt stil te houden en viel in handen van een Albanees, die hem ver volgde. Deze in plaats van zijn gevangene te dooden, nam hem op de schouders, droeg hem ongeveer een kwartieruurs en bragt hem gezond en wel voor Fuad-EIFendi. De buitengewone Commissaris van den Sultan, ge troffen door dezen trek van edelmoedigheiddeed den Albanees 5000 piasters ter hand stellen en gaf bevel den gevangene met alle voorkomendheid te behandelen. De overige gevangenen worden mede zeer goed bejegend. Deze voorbeelden van meêwaardigheid dragen zeer veel bij, om het land tot rust te brengen. De bevolking stelt ze op hoogen prijs.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2