LEYDSCHE coi t; AYF.; MAANDAG, 15 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. l 'f' V/ BIMENLANDSGHE BEBIGTEN. LEYDEN, 13 Mei. Bij besluit van 10 dezer, heeft Z. M. tot gewoon Hoogleeraar bevorderd den Heer P. L. Rijke, thans Buitengewoon Iloogleeraar in de Faculteit der IV is- en Natuurkundige wetenschappen aan de Hoogeschool alhier. Onder 't afdrukken dezer vernemen wijdat een landman die heden na middag ongeveer drie ure met vrouw en kind op een chais naar huis reed, door het schrikken van het paard voor een hondenwagen buiten de Marepoort in de Haarlemmervaart is geraakt. De man en het paard zouden verdronkende vrouw en 'tkind gered zijn, maar de eerste in zorgelijken toestand verkeeren. "Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de hierachter voorkomende kennisgeving van liet Bestuur der Afdeeling Arrondissement Leyden van het Metalen Kruis, en meenen lot aanbeveling een gedeelte van den ons mede- gedcelden inhoud uit den aan de Afdeelingen toegezonden brief van het Hoofdbestuur der Vereeniging, hier te mogen overnemen. «Zal het Monument eene eerezuil worden, het Metalen Kruis en het Ne- «derlandsche volk waardig, dan zullen wij over eene betrekkelijk groote som moeten kunnen beschikken, die niet door de dragers van het kruis alléén zal kunnen worden bijeengebragt." Als prijs van het best gekeurde plan voor het gedenkleeken heeft het Z. M. behaagd de groote gouden medaille met het daarbij behoorende diploma »uit te loven." Wij kunnen geene prijsvraag uitschrijven, voordat wij met eenige zeker- »hcid weten, over welke som wij ongeveer zullen kunnen beschikken." «Als de geest van kameraadschap en eensgezindheid, die al onze hande- «lingen bestierde, toen wij gezamenlijk de wapenen droegen voor Koning en Vaderland, zich ook nu niet verloochent, bij onze gemeenschappelijke po- gingen om een goed, om een edel, om een vaderlandsch doel te bereiken, «dan mogen wij met volkomen vertrouwen hopen, dat wij niet zullen wor- «den teleurgesteld in onze verwachtingen, en het zal voor onze kinderen een verheven schouwspel zijn, zoo vele mannen vereenigd te zien, uit alle ran- «gen en standen, zoo verschillend in staalkundige begrippen en in gods- dienstige overtuiging, maar ten naauwste verbonden door den heiligen band, «dien ieder regtschapen Nederlander eerbiedigt, liefde voor het Vaderland ven liefde voor het Stamhuis van Oranje." Eergisteren avond tegen 8 ure is, op het Rapenburg bij de Ruïne al hier, het reeds tot ontbinding overgpgane lijk van een manspersoon van om streeks 40 jaien, uit bet water gehaald. Het linnengoed was gemerkt AY. S. J. ilct getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen -week is geweest als volgt: 7 Mei 157 volwassenen, 67 kinderen, te zamen 224. 8 174 75 249. 9 183 81 264. 10 183 73 256. 11 181 82 263. 12 177 83 260. 13 169 75 244. Men verneemt, dat de Heer N. Beets den llden Junij zijne als Predikant te Utrecht houden zal, en de Heer B. ter Haar het Professoraat ïn de Theologie te Utrecht op den 15dcn dier maand met de gebruikelijke oratie zal aanvaarden. (Vtr. Cour.) Naar wij vernemen is er vergunning verleend lot het in de vaart bren gen van eene stoomboot van Rotterdam naar Vlaardingenwelke ook te Delfs- havenSchiedam en Pernis zoude aanleggen. Ie Oud-Beijerland beeft de gemeenteraad besloten de broodzetting af te schaffen. Uit IJsselstein verneemt men, dat op de kermis aldaar eenige jonge lieden twist kregen. Door sterken drank verhit, ontaardde zulks weldra in eene vechtpartij, die niet ophield voor dat aan een hunner, met een mes, eene gevaarlijke wonde was toegebragt. '1e Berkenwoude is de kermis afgeschaft, en te Stolwijk is bepaald, dat de kermis aldaar zal aanvangen op den tweeden Pinksterdagna den afloop van alle godsdienstoefeningen en eindigen middernacht van den daarop vol genden dag. 's GRAVENIIAGE13 Mei. Bij besluit van den 5den dezer, heeft Z. M. aan Jhr. E. M. A. Martini, laatstelijk Gezant te Kopenhagenthans benoemd Gezant bij het Hof van Zweden en Noorwegenvergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van Ridder Grootkruis der Danebrogs-Orde hem door Z. M. den Koning van Denemarken geschonken. Bij besluit van den D11™ dezer, is door Z. M. aan Jhr. J. C. Gevers, laatste lijk Gezant bij het Hof van Stockholm, thans benoemd Gezant bij de Ver. Statenvergunning verleend lot het aannemen en dragen der versierselen van Ridder Grootkruis der Orde van de Poolster, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken; en bij besluit van den 11del1 dezer aan J. A. Alberdingk Thyrn, te Amsterdam, tot het aannemen van de onder- scheidingsteekenen der Ridderorde van Sb Gregorius den Groote, civiele klasse, hem door Z. II. den Paus geschonken. Bij besluit van 11 dezer, heeft Z. M. aan J. C. Punt, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeente Willemstad. Bij Kon. besluit van den 5den dezer, is aan den Minister van Slaat en Generaal der infanterie, Baron R. Fagel, laatst Gezant bij het Hof van Frankrijk, een pensioen verleend van ƒ4000. Er zal alhier den 17den dezer des avonds ten 8 ure in de zaal Diligentia eene zamenkomst gehouden wordenom eene commissie te benoemen ter op- rigting van een gedenkteeken voor den algemeen betreurden vlootvoogd J. C. Rijk. ITiveede SVamer der in ten Som ar si a l. Vervolg der Zitting van Donderdag 11 Mei. Na den Heer v. d. Poel vat de Minister van Binnen], Zaken het woord op. llij zal zich thans bepalen lot de algemeene beschouwingen. Hij ontwikkelt de hoofdbeginselen en strekking der wet en daarbij de voornaamste aanmer kingen der sprekers opnemen. Die hoofdbeginselen zijn1°. bet overlaten van de armenzorg aan de kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid; 2°. bet aanwijzen van het burgerlijk armbestuur, dat onderstand verleenen kan; 3°. erkenning van de volkomene vrijheid der kerkelijke en bijzondere instellingenen 4°. regeling van de burgerlijke armbesturen. De toepassing van bet eerste beginsel is echter in den tegenwoordigen toestand der maat schappij onmogelijk. Het tweede geheele regeling van het armbestuur bij de wet, is om twee redenen onaannemelijk: 1°. omdat de kerkelijke en bijzon dere instellingen regt hebben op eigen bestuur en beheer; 2°. omdat het on mogelijk is twee verschillende onderwerpen te regelen bij dezelfde wet op dezelfde wijze. De Heer van der Brugghen zegt, dat de Minister beeft aangevoerd, dat er burgerlijk armbestuur moet bestaan, oindat de Grondwet dit wil. Ilij meent dat de Heer de Kempenaer dat beden duidelijk beeft wederlegd. Kon men de werking der burgerlijke armbesturen binnen zekeren tijd van duur be perken, zoodal de subsidien jaarlijks zouden verminderen, dan zou er mo gelijkheid zijn zich te verstaan. Zitting van Vrijdag 12 Mei. De beraadslagingen worden voortgezet. De Heer Groen van Prinslcrer vreest bet ontwerp te moeten verwerpen. Hij ziet er niet langer eene afwijking van de hoofdgedachte in, maar de toepassing van een eigen stelsel der Regering, handhaving der wettelijke liefdadigheid bij de ongenoegzaamheid der kerkelijke en bijzondere. Hij w il de wettelijke liefdadigheid uit deze wet verbannen hebben. De Heer Thorbecke heeft 3 hoofdbedenkingen tegen het ontwerp: 1°. dat het strekt orn de armverzorging aan de kerkelijke en bijzondere liefdadigheid over te laten; 2°. dat bet is eene verzaking der regelen van toezigl op de kerkelijke en particuliere liefdadigheid en 3°. dat ook nog eene andere taak op den Staatop de wetgeving berustnamelijk het toczigt om bet rigtig beheer te verzekeren. Ten slotte zegt bijmeer dan iemand overtuigd te zijn van de moeijelijkhcid van een ontwerp als bet aanhangige, ook wegens de vooroor- deelen, welke men te bestrijden heeft; hij is dus, zoo immer, geneigd groote toegevendheid te betuigen en aan te bevelen. Hij weet zeer goed dat bet vorige ontwerp met verzwakking aannemelijk bad kunnen gemaakt worden, maar dit strookte niet met zijne overtuiging; bij zijn opvolger schijnt dit ook bet geval niet te zijn, maar tusschen verzwakking en hetgene in dat ontwerp lijnregt strijdigs voorkomt, is groot verschil. De Heer Sloet tol Oldhuis is mede een vijand van wettelijke liefdadigheid en onderstands domicilie.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1