pe gevangenis der alxJij van St. Germain, welke zoo vele treurige herinneringen naliet, is afgebroken. Eergisteren avond heeft men alhier het schouwspel gehad van een fraai Noorderlicht. jjen meldt het overlijden van den Heer de Gouet, de oudste der Rid ders van den II. Lodcwijk, Oud officier der gardes du corps onder Lode- wijk XVI en Lodcwijk XVIII. Hij was 87 jaren oud. j)e v]akle van Marengo, beroemd wegens den veldslag van 14 Mei 1800, is teoen 15 Aug. in veiling aangeslagen. Eene Fransche maatschappij is voor nemens die vlakte te koopen. ZWITSERLAND. De berigten uit Bern en Zurich toonendat de wijzewaarop in de beide kantons de verkiezingsstrijd gevoerd wordt, een treurig bewijs oplevert van de zedelijke gevoelens der partijen. Elke partij tracht op eerzucht, ambts bejag en hebzucht te werken. Hetzelfde verschijnsel ziet men in alle Zwit- sersche kantons. Hoe schrikbarend de armoede in Zwitserland toeneemt toonen de vol gende bijzonderheden. In 1839 bedroegen de armenlasten van het kanton Lucern 448,147 fr.; in het jaar 1850 moesten reeds 823,657 fr. tot dat doel opgebragt worden. In 10 jaren derhalve is deze belasting in Lucern verdubbeld. Eene gemeente aldaar, Woblliausenmarkt, is op het einde van het vorige jaar bankroet gegaanten laatste bevond zich aldaar nog slechts één stemgeregligd burger, die de volle interest van zijn klein kapitaal als belasting moest gevende overige waren reeds vroeger achtervolgens tot den bedelstaf gebragt. Een dergelijk treurig verschijnsel openbaart zich in alle kantons. Van daar die toeneming der socialistische partij in Zurich. De welgestelde burgers verlaten in massa het land. OOSTENRIJ K. AVEENEN, 8 Mei. Over den aard van den tegenwoordigen oorlog leest men in de Lloyd het volgende dVan een strijd, die veeleer door een boos noodlot dan nit boozen wil is ontstaan, die onregelmatig tot rijpheid is gebragt, wiens karakter door geen mensch aangewezen kan worden, moeten de loop en uitslag onvermijdelijk in een geheimzinnig duister gehuld zijn. Zou Rusland een land of een regt op Turkye willen veroveren, zou het Turksche rijk zich verdedigen, zou het bondgenoolen vinden, die het in zijne politiek ondersteunden, dan ware de oorlog een eenvoudige oorlog, zijn karakter merkbaar, zijn uitslag mogelijk vooraf te bepalen. Blijft Rusland overwinnaar, dan zou het zijnen wil kun nen volbrengenwordt Rusland overwonnendan zou het met verlies van grondgebied zijnen strijdlust kunnen boeten. Doch de staat van zaken is niet aldus. Eene Turksche politiek doet zich nergens als grondslag voor dezen oorlog kennenen de wil van de Verhevene Porte zal op den uitgang van den oorlog slechts een ondergeschikten invloed hebben. De ter hulpe van de Porte toegesnelde Mogendheden treden als hoofdpartijen op het tooneel, en ieder van haar zal in den loop van den strijd het een of ander doel van haar streven moeten vindenwant bij het begin van den oorlog kon men dit niet bepalen. AVeet Frankrijk heden wat het over 3 maanden in de Oostersche zaak zal willen? AVeet Engeland dit? En weet men dat Frankrijk zal willen wat Engeland wilen omgekeerd En is de stelling der andere Mo gendheden, die allengs aan den strijd zullen deelnemen, niet even zoo? Men weet allééndat men oorlog moet voerendat men eerst gedurende den strijd het doel er van zal hebben te bepalen, en zich dan daarover te verstaan met zijne bondgenooten. Het karakteristieke van dezen oorlog is, dat, even als niemand hem zoekt, niemand hem meer vermijden kan; dat eene volkomene overeenstemming onder de krijgvoerende Mogendheden der eene partij bij den aanvang van den oorlog onbereikbaar is, in zijnen voortgang eerst te beoogen zal zijn en dat, geruimen tijd althans, het bewustzijn gemeenschappelijk één tegenstander te hebbende voornaamste band zal zijndie de verbondenen verbonden doet blijven. Oorlogen als die, welke thans is ontstaan, zijn de gevaarlijksten en in de gevolgen het meest onberekenbaar; want hunne ver wikkelingen zijn talloos en den menschen is het niet gegeven vooraf de vredes- tractaten te vermoedenwaardoor zij kunnen eindigen. Het eenige wat in dezen oorlog eenvoudig en klaar is, en waarop men met vertrouwen mag be rusten is het overwigt van de magtdie aan de eene zijde te vinden is. Daaruit mag de hoop worden geput, dat dit overwigt, met geestkracht aan gewend, den uitslag zal bespoedigen. RITSLAN Den 27sten April is te Petersburg op de gebruikelijke wijze, namelijk door kanonschoten van de citadel, aan de bevolking verkondigd, dat de rivier de Newa vrij van ijs en weder voor de scheepvaart open was. Den 28stcn April had de stad Odessa, blijkens een brief van daar, haar gewoon aanzien hernomen. De bewoners, die gevlugt waren, kwamen er allengs terug. De magazijnen en kantoren werden weder geopend. De incest gegoede gezinnen hadden zich bij het begin van het bombardement naar Gross-Liebenthal begeven; de zetel der Regering en de openbare kassen waren naar AVosnesenks overgebragt. TURKYE. Het Keizerlijk paleis Desterdar-Burcu te Konstantinopelbestemd voor Prins Napoleon, is prachtig gemeubileerd. De Sultan heeft in de stallen 10 heerlijke Arabische hengsten en 5 rnerricn alle van het edelste ras, doen plaatsen. 20 Arabieren zijn met de verzorging dezer dieren belast. De stal len van het voor den Hertog van Cambridge bestemde paleis Feri Jalle, nabij Tscheragan, zijn op gelijke wijze voorzien. Aan de Indëp. Beige is uit Konstantinopel het volgende van den 24ste° April geschrevenSedert eenige dagen was er oneenigheid gerezen tusschen den Gezant van Frankrijk, den Britschen Gezant en de Porte, betreffende de R. K. onderdanen van Griekenland. De Generaal Baraguay d'IIilliers beweerde, dat men hen zonder gevaar op het Turksche grondgebied kon laten blijvendaar zij noch met de Russen noch met andere leden der Grieksche keik bevriend zijn, en zonder onmenschelijkheid niet kunnen wor den verwijderddaar zij in Griekenland vervolgd zouden worden. De Fran sche Gezant verlangde, dat zij niet gedwongen werden om Turkye te verlaten, maar vergunning ontvingen om er ook voorlaan verblijf te houden onder de bescherming van Frankrijk of van eene andere R. K. Mogendheid. De Porte, ondersteund door den Britschen Gezant, beweert, dat de Grieken die tot de R. K. kerk behoorcnniet ophouden onderdanen van Griekenland te zijnen alzoo niet van den algemeenen maatregel tegen de Grieksche onderdanenuitgezonderd kunnen wordentenzij men er eene vraag van godsdienstigen aard van wilde maken, hetgeen eene groote feil zou zijn. leder hield niet zonder drift vol en had zijne gronden. Toen heeft de Sultan zelf zich de zaak aangetrokken en den 30sten April heslist dat de R. Kath. Grieken persoonlijk verlof kunnen bekomen om op Turksch grondgebied te blijvenen ten gevolge van eenige aanmerkingen dienaangaande aan Reschid- Pacha gemaakt, zou deze Minister aangeboden hebben af te treden, hetgeen evenwel niet is aangenomen. Berigten uit Konstantinopel van den 30sten April te Marseille ontvan gen melden het volgende: Lord Raglan was alhier aangekomen, alsmede 15,000 man Engelsche troepen. De Britsche ruiterij werd verwacht. Een gelijk getal Fransche troepen zal aanlanden. Ook is Prins Napoleon den 30sten dezer te Gallipoli aangekomen. De vereenigde vloten waren voor Sebastopol geankerd. Division wa ren naar Anapa en Redout-Kalc gezonden. Twaalf Russische schepen waren te Sebastopol prijs gemaakt. Den 24sten en 25sten April waren te Konstantinopel geene stellige lij dingen noch van de eskadersnoch van het leger aan den Donau. Volgens de jongste berigten uit Bucharest, die door den AVeener Lloyd worden medegedeeld, werd bij Silistria nog aanhoudend gestreden, en zag men te Bucharest toerustingen makendie schenen aan te duiden dat Vorst Paskewitsch aan den Donau op de hoogte van Silistria, gewigtige opera tien ondernemen en den aangevangen veldtogt met alle kracht doorzetten wilde. Van Smyrna wordt van den 27sten April gemeld, dat bij Andros is uitgeplunderd en door het volk verlaten gezien en te Syra binnengebragt eene Nederl. schooner; de Ned. oorlogschooner Macassar is gisteren naar Syra vertrokken om het schip terug te cischen. Een Fransch stoomschip en eene Turksche divisie hebben voor Salonica 3 schepen in den grond geboord, welke Grieksche vrijwilligers, die aan den opstand deel gingen nemenaan boord hadden. GRIEKENLAND. Volgens een berigt van den 2dcn dezer uit Athene door de Moniteur medegedeeld, zouden de Grieksche Kamers ontbonden zijn, en de opstande lingen in Epirus en Thessalië overal de nederlaag hebben geleden. De Re gering van Koning Otto begunstigt eene nieuwe poging en wordt met 1,000,000 roebels door Rusland daarin ondersteund. STARS BERIGTEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en AVETHOUDEiRS der Gemeente LEYDEN, doen te weten, dat, ter voldoening aan de VVet van den 11 April 1827, StaatsblN°. 17), weder een aanvang zal worden gemaakt met de inschrijving voor de Schutter- lijke dienst van degenen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1820 tot 1828 ingesloten, welke zich hier ter Stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met er woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze Gemeente sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen (waardoor verstaan wor den zij, die hun voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrnkkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun bestaan, naar herwaarts, zonder dat do tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk, in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt,) zullen worden ingeschreven achter de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren; terwijl de-gehorenen in het jaar 1829, zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1854; en het tiende of dat der geborenen in 1819 van liet vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving, niemand der bovengenoemde personen is uitgezon derd al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslolenen te behooren en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Maandag den 15 Mei, en op den 1 Junij daaraanvolgende finaal zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den 1 Junij, niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde ko men wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, als mede de Militairenwelke hun finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder zijn in dienst getreden, bij ontdekking, alsnog achter detcekening, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan het einde van het register te plaatsen zullen worden ingeschreven, met de bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schutterij inge lijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3