LEYDSCHE COl li AM VRIJDAG, 12 MEI. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven fc V' LEYDEN, li Mei. 1,1. Dingsdag avond is door de muziek van het corps jagersonder bevel van den Majoor du Moulin den lsteE dezer alhier in garnizoen gekomeneene serenade ge- bragt aan de Heeren Burgemeester Mr. A. O. E. Grave van Limburg Stirumaan den Heer President der Vereeniging van't Metalen Kruis Mr. II. C. Huyser, aan den Heer Commandant van het 5de reg. inf. den Heer Luit.-Kolonel J. Scheltus aan den Rector der Hoogeschool Prof. F. W. Kriegeraan den lieer Comman dant van het corps rijdende artillerie den Heer Luit.-Kolonel Jhr. C. D. P. van Singendonckaan den Heer Commandant der Schutterij den Luit.-Kolonel I. Ilenkes en aan de Sociëteit Amicitia. LI. Zaturdag mogt ook de Hoogl. P. Hofstede de Grootte Groningen het voorregt genieten zijn 25-jarig Professoraat te vieren. Wij vernemendat de stoomboot van Bergen-op-Zoom op R-Otterdam reeds den lstcn Junij a. s. in geregelde vaart zal komen. Het 5dc maandberigt van het Nederl. Zendelinggenootschap begint met de gewigtige tijding, dat het Amerikaansche Zendelinggenootschap zijn arbeid op de Sandwich-eilanden als voltooid mag beschouwen en die eilanden niet meer als een zijner zendingen beschouwt, want daar zijn geene heidenen meer! De jongst uitgekomen aflevering van de Rev. de Deux Mondes behelst het eerste artikel van den Heer Edgar Quinet over Marnix van St. Alde- gonde en de Geuzenin verhand tot de vestiging der Republiek van de Vereenigde Nederlanden. Dit geschiedkundig stuk is naar onuitgegeven bronnen bewerkt. In dezelfde aflevering vindt men o. a. tafereelen uit het Vlaamsche volksleven, onder den titel van Rikke tikke tak, van den be gaafden II. Conscience. Men verneemt uit Zierikzee, dat de Kerkeraad der Herv. gemeente al daar, in zijne vergadering van den 5den dezer besloten heeft, den Hemel vaartsdag op meer plegtige wijze te vieren. Daartoe zal er niet alleen des voormiddags, gelijk tot hiertoe hel geval was, maar ook des namiddags gods dienstoefening worden gehouden. Te Sneek heeft een droevig toeval plaats gehad. Het 3-jarig zoontje van een wever stortte namelijk door het openlaten der opening in een put, en werd niet dan levenloos daaruit opgehaald, doordien de opening te klein was, om een volwassen mensch door te laten, en er te veel tijd verliep, voor dat men het noodige bijeen had, om het kind te kunnen bereiken. Ook van Roozendaal wordt een droevig ongeluk gemeld. Terwijl een land man met eene koe over de straat ging, kwam juist een meisje van 13 jaar, het ecnig kind van den Heer M. de Backer, daar voorbij. Onverwachts greep de koe het kind op de horensen wierp hetzelve tot tweemaal toe in de hoogte, en trapte het daarna nog op de horst, voor dat het gelukken mogt hel aan hel woedende dier te onttrekken. Hoewel aan het kind geene won den zigthaar waren, is het eenige uren later overleden. Van Blokzijl wordt berigt dat het bestuur der afdeeling: het Metalen Kruis, aldaar zich reeds in correspondentie heeft gesteld met sommige ge meentebesturen, ter bevordering van de inschrijving voor het op te rigten monument, in den geest van het hoofdbestuur dier vereeniging. Men verneemt, dat Maurits Hartog (zie ons nommer van 1 Mei), en zijn schoonvader Joseph Hartog Machielsen, door de politie te Londen, in bijzijn van den bestolene, zijn aangehouden, en dat de ontvreemde waarde .groolendecls bij hen terug is gevondennaardien Maurits Hartog die voor het grootste gedeelte in Nederlandsche bankbiljetten op zijn borst verborgen had. De Heer de Cock vereerde aan de twee politie commissarissen ieder 100 guineas. Wegens den in de R. K. Kapel te Ilaandal onder Gemert gepleegden kerkroof, (zie ons n°. van 24 April) zijn twee personen gevangen genomen. De gestolen gouden en zilveren voorwerpen zijn te 's Gravenhage verkocht, terwijl het kleed of de mantel van het Lieve Vrouwebeeld te 's Bosch ontdekt is. De Heer Ch. Quaedvlieg, van Valkenburg bij Maastricht, heeft te Rome den prijs behaald bij den grooten wedstrijd in de schilderkunst. Voorleden week vond A. Caspers, te Wateren, in Drenthe, woonachtig, in het heideveld omstreeks 1000 ellen ten westen van dat gehucht gravende, een paar handenvol oude Frankische zilveren munten, die echter zooveel had den geleden, dat zij bijna alle in gruis en stof vielen. De eene, die de grootte cn dikte van een oud dubbeltje heeft, bevat aan de eene zijde een geharnast ruiter te paard, met speer en schild, doch het omschrift, dat ten deele is afgesnedenis onleesbaaren aan de keerzijde een kruis in eenen cirkel met omschrift: SIGNVM CR.VSIS. De andere, die nog niet geheel de grootte en dikte van een oud stuivertje heeft, bevat aan de eene zijde het borstbeeld van een Vorst, gedekt met eene Keizerskroon, in de regterhand een zwaard en in de linkerhand naar het schijnt een rijksappel houdende en aan de keerzijde een versterkten hoogen toren staande tusschen twee van paarlcn of punten zamengestelde kruisen. De beide muntjes en eenige frag menten van andere zijn door den Heer Magnin te Assen, archivarius van Drenthe aangekocht. PrGr. Cour.) 's GRAVENHAGE, 11 Mei. Z. M. heeft benoemd tot Kantonregter te Nijkerk den Heer Mr. F. H. van Persyn in plaats van den Heer T. G. P. Arnold. Verder zijn volgens besl. van den 8sten dezer benoemdtot Regter in de Arr.-Regtbank te RotterdamMr. P. van der HoevenAdvocaat en Regter- Plaatsvervanger bij gemelde Regtbank; en tot Substituut-Officier bij de Arr.- Regtbank te AlmeloMr. J. W. J. Baron de Vos van Steenwijkthans Ad- ocaat en Plaatsvervangend Kantonregter te Meppel. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester der gemeente Pernis c. a. II. Labrijn. Bij beslnit van den 8slen dezer, heeft Z. M. aan Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn Burgemeester der gemeente Noord- en Zuid-Waddinxvcen en Broek c. a., eervol ontslag verleend. Bij Kon. besluit van den 6den dezer is aan S. M. Swellengrebelwed. van II. J. Roijaards, gewezen Hooglecraar in de Godgeleerde faculteit der Hoogeschool te Utrecht, verleend een pensioen ten bedrage van 1000 'sjaars en aan W. van Steenbergen, gewezen bediende bij 'sRijks Museum van Nat. Hist, te Leydeneen pensioen ten bedrage van 157 'sjaars. Op last van de Regering is dezer dagen door den Heer van Brienen van Ramerus, Kapt.-Adjudant van den Generalen Staf, opname gedaan van het terrein in de omstreken van Reijen, en wel of dit oord de geschiktheid heeft, om tot een militair kamp te worden ingerigt. Er zijn zestien jaren ver- loopen sedert het laatste kamp aldaar is gelegerdmen verneemt dat op grond van vele bezwaren, het rapport aantoont, dat de omtrek van Reijen ongeschikt tot kamperen is bevonden. Z. K. II. Pi ins Frederik der Nederlanden heeft aan de nagelaten betrek kingen van de onlangs verongelukte Scheveningsche visschers C. de Jager cn L. Korving eene gift van 40 gulden geschonken. De Min. van Binnenl. Zaken, zal Zaturdag a. s. geen gehoor vcrleenen. Bij den Minister van Fin. is, door tusschcnkomst van een R. K. Pries ter in Limburg, voor 's Rijks schatkist, eene som van ƒ00 ontvangen, als vergoeding voor schade aan een landseigendom toegebragt. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrikt 's Gra venhage, tot vervulling der vacature, door het overlijden van den Heer J. C. Rijk ontstaanzal geschieden den 23stcn dezer. De door het stedelijk bestuur uitgeloofde prijs van 50 aan hem, die eergisteren het schoonste span inlandsche paarden op de markt zoude brengen, w erd toegekend aan den fleer W. C. van der Kuylenkoopman in paarden alhier, voor zijn span bruin merrie paardenoud 4 jaren; terwijl de prijs van 25 voor hem, die het grootste getal paarden tusschen de 3 en 7 jaren had ter markt-gebragt, aan denzelfden koopman is toegekend, als hebbende hij 18 paarden ter markt te koop aangeboden. Zekere Heer Alexander heeft eene stalen pen vervaardigddie gemag netiseerd zijnde, eene dubbele verharding of cimentatie heeft ondergaan, en dus voor roesten niet vatbaar is. Daarbij heeft hij een penhouder vervaar digd, die eene elektro-galvanische kracht bezit, cn volkomen de werking verrigt eener galvanische Batterij. Dezer dagen worden beide artikelen alhier gebreveleerd. In hel laatst der verleden week bevonden zich met Scheveningsche visschers op de hoogte van Texel te gelijk eenige grootc Fransche oorlogs vaartuigen. Van een der schuiten is een gedeelte der bemanning aan boord geweest van een dezer schepenen heeft van hare gevangen visch verkocht. Ontmoeten onze visschers op zee vaartuigendie visch van hen verlangen, dan is de gewoonte, dat zij visch voor andere spijs ruilen, dit wenschtcn zij nu ook te doen; doch het was den Franschcn zeelieden ten strengste verboden vleeseh en brood af te staande visch werd betaald. De schejien waren letterlijk opgepropt met manschappen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1