VER ORDE INI ING Den oden dezer is de Maarschalk de Saint-Arnaud te Malta aangekomen. waar hem de meest warme ontvangst te beurt viel. In den volgenden nacht is de Maarschalk weder vertrokken. Prins Napoleon is den 2~*tm April te Smyrna aan wal gegaan. Hct verlies, dat de Engelseh-Fransche vloot bij het bombardement van Odessa geleden heeft bedraagt, volgens de jongste beriglen 8 dooden en liet getal der gekwetsten is 18. Woensdag H. is 'n tegenwoordigheid van verscheidene ooggetuigen in het bassin van het Palais Pioyal ecne belangrijke proefneming gedaan met eene zekere door den Heer de St. Victor uitgevondene Chemische vloeistof, welke bij de aanraking van het water in brand geraakt. Deze proef is vol komen gelukt, even als eene tweede soortgelijke, welke Zondag op de Seine is genomen. Men acht deze uilvinding van hel grootste gewigt bij gevechten op zee of bij het aantasten van sterke plaatsen. Xe Ecully bij Lyon had, bijna 3 weken geleden, een ongeluk plaats. Twee werklieden werden in een put door de instorting van den grond opge sloten. Alle pogingen om de ongelukkigen te redden waren in het eerst vruchteloosechter heeft men zich met de levend begravenen door middel van eene pijp in gemeenschap gesteld en hun lucht en voedsel verschaft. Weldra echter is een der ongelukkigen bezweken; de ander Giraud genaamd, behield naast het lijk, dat tot ontbinding overging, het leven. 20 dagen bleef hij in dien toestand, waarna het gelokt is hem met groote moeite en gevaar uit de put te halen. Het boven gedeelte van zijn ligchaam schijnt weinig geleden te hebbenmaar zijne onderste ledematen hebben vele wonden bekomen; weinige echter schijnen door de instorting veroorzaakt te zijn; maar de gevolgen van het onrein verblijf, waarin hij zoo vele dagen zijn leven heeft doorgebragt. Geen enkel oogenblik heeft zijn bewustzijn verloren; zijne helderheid van geest is integendeel buitengewoon, cn zoodra hij kon spreken heeft hij zijnen dank aan zijne redders betuigd, inzonderheid aan den Kapi tein Robinet en de Sapeurs Bernard en Bran d'Aow, welke laatste bij het uithalen gevaar had geloopen te verstikken. De laatste tijdingen, die het blad le salut public van Lyon geeft zijn zeer geruststellend omtrent den toestand van Giraud; en doen hopen, dat hij niet alleen het ongeval zal overleven, maar zelfs geheel zal herstellen. De Keizerin heeft hem een pen sioen van 600 fr. verleend. Te Cannes, dep. Var heeft het volgende voorval plaats gehad. M. Des- plechin zou met een luchtbal opstijgen, vergezeld van twee Heeren M. Ilardy van Cannes en De Sorr letterkundige van Parijs. Reeds hadden twee reizi gers zonder M. Desplechin in het schuitje plaats genomentoen een der aan- schouwers ongeduldig geworden de onvoorzigtigheid had te roepenlaat schie ten; waarop de soldaten, die de touwen vasthielden, ze loslieten cn dn ballon steeg op; de beide reizigers, onbekend met de behandeling eener ballon werden met eene verbazende snelheid naar de hoogte gevoerd. Sedert heeft men nog niets van hen vernomen en men is bezorgddat zij het slagtoffer dezer onvoorzigtigheid zijn zullen. Volgens beriglen uit Konstantinopel van den 25stcn Aprilzou er een vredebreuk tusschen Persië en Rusland zijn ontstaan. Perzië zou een leger van 50,000 man naar de grenzen hebben gezonden. PRUIS SEN. BERLIJN, 6 Mei. Sedert eenige dagen was alhier sprake, dat de Minister van Oorlog, de Generaal von Bonin, zijn ontslag had aangeboden. De Neue Preuss. Zeit. berigt heden, dat dit ontslag door den Koning is aangenomen. Hij moet benoemd zijn tot Kommandant van de 12<Ie divisie, waarvan bet hoofdkwar tier te Neisse gevestigd is. De Gencraal-Majoor, Graaf Waldersee, thans Kom- mandant-en-Chef van de bondstrocpen te Frankfort a/M. is verder benoemd tot Minister van Oorlog. Volgens de jongste telling bedraagt de bevolking van Pruissen in het geheel 16,935,420 inwoners. Wat de godsdienstige belijdenis aangaat, bestaat de bevolking uit 10,359,994 Evangelische Christenen, 6,332,293 Roomscli- Katholicken 1483 Gricksch-Katholieken, 14,780 Mennonieten226,868 Joden. Het getal der Theol. studenteu bedraagt thans 599, waarvan 155 studeren te Berlijn, 280 te Halle, 46 te Bonn, 384 te Breslau en 30 te Greifswald. Luidens berigt nit Gothenburg van Zaturdag jl., was het Fransche eskader bij AVingö (nabij Gothenburg) aangekomen. OOSTENRIJK. AVEENEN, 6 Mei. De Aartshertog Ferdinand Max zal zich naar Engeland begeven ten einde een tegenbezoek voor dat van den Hertog van Cambridge af te leggen. De Aartshertog zal waarschijnlijk het bevel voeren over het fregat Radetzky. Men spreekt alhier van ecne voorgenomene huwelijksverbindtenis tusschen den Aartshertog Ferdinand Maximiliaan jongeren broeder des Keizers, cn in 1832 geborenmet Prinses Helena van Beijerenoudste zuster der Keizerin die in 1834 geboren is. De Aartshertog Albrecht is den lstcn dezer voor 14 dagen van Pesth ver trokken om de troepen aan de zuidelijke grenzen te inspecteren. De sterkte van het Servisch-Banatische corps bedraagt 32,000 man en ongeveer 10,000 paarden en slaat onder bevel van den Graaf Corononi. De krijgstoerustingen der Regering worden met ijver in alle declen des rijks, maar tevens in stilte voortgezet. Men houdt het er voor, dat een oorlog tegen Rusland de openbare meening voor zich heeft, en de Regering zeer volksgezind zoude maken. Alhier was berigt ontvangendat heden de Oostenrijkers Montenegro zijn binnengerukt. RIIÜLAN Het losgaan van de Newa wordt binnen een paar dagen tegemoet ge» zien. In de golf is het ijs op weinig afstand van Kroonstad reeds gebroken en zal die dus waarschijnlijk op het einde dezer maand bevaarbaar zijn. De nadering der vijandelijkheden doet zich te Petersburg sterk gevoelen, en men neemt er maatregelen tegen de gevaren, die men te gemoet ziet, hoewel men ze tracht te ontveinzen. A'ier batterijen worden aangelegd aan den ingang der Newa. De reserve van geschut van het fort is vóór 8 dagen naar Moskou geëxpedieerd. Te beginnen met den 27sten April zal het hevel over de stad verdeeld worden tusschen 4 militaire Gouverneurs, en de staat van beleg in al zijne gestrengheid worden toegepast. A'ele personen vertrekken naar bet bin nenste des lands. TURKTE. Volgens een berigt van hier deelt de Fransche Moniteur eene berigt mede van den Admir. Hamclin, Bevelhebber van de Fransche vloot in de Levant, waaruit blijkt, dat den 22stcn April drie Fransche en vijf Engelsche fregatten Odessa hebben beschoten, dat van twaalf batterijen en havenhoofden de aan val met grof geschut beantwoord werd, dat eene batterij, een kruidmagazijn en vijftien schepen bij bet bombardement vernield zijn. Volgens een van de Russische zijde afkomstig berigt, zijn drie stoom schepen van de vereenigde vloot door de batterijen van Odessa zoo zwaar beschadigddat zijbij hel vertrek naar Sebastopolop sleeptouw moesten worden genomen. Van Belgrado wordt van den 5'Icn dezer gemeld, dat de Turken naar Krajova oprukten. De Bisschop van die stad ging hen met de inwoners te gemoet. Aan de boeren, die door de Russen van alles ontbloot waren, is in naam van den Sultan, maïs uitgedeeld. OOST - INffilE. Men leest in de Javasche Courant van 1 Maart: In het vorige jaar werd de wenscbelijkheid betoogd tot het geven van eene meer volkomene en in allen opzigte doelmatige inrigting van den tijdbal te Batavia. Eene vol gens de uitvinding van Prof. Kaiseruit Nederland gevraagd en onlangs ontvangen model van een tijdbal aan het oordeel van deskundigen onderwor pen zijnde, heeft aangetoond dat zulk een toestel eenigzins gewijzigd zeer gemakkelijk te Batavia in praktijk zou kunnen worden gebragt en in alle opzigten voldoen. Door den Luitenant ter zee lsle kl. J. Groll. waarnemend haven- en equipagiemeesterDirecteur van den tijdbalis eene teekening vervaardigdwelke een goed denkbeeld geeft op hoedanige manier de tijdbal als nu zoude kunnen worden ingerigt. Die toestel bestaat uit eene eenvou dige, doch stevige schijf van plaatijzer, van ecne middellijn van ongeveer 7 voetenaangebragt aan het boveneinde van den mastwelke thans bij het gebouw van den tijdbal aanwezig is. De draaijende beweging geschiedt op ecne zeer eenvoudige wijze, door middel van eenen ijzeren stang en eene kruk, welke met de hand wordt bewogen. De Regering heeft in deze nieuwe inrigting, volgens de voornoemde teeke ning toegestemd, en daartoe de vereischte fondsen beschikbaar gesteld. De toestel zal bij de firma Chaulun, Puche en Comp. te Batavia worden ver vaardigd. STADS BERIOTEN. Buiatcmngmfin— VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den Uien Mei 1854, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1". Benoeming van eene Commissie tot het ontwerpen van het adres betref fende de tentoonstelling. 2°. Voordragten betreffende de vergrooting der Garnizoens Infirmerie. 3°. Voorstel aangaande het Concept-Reglement van het Hoogheemraadschap van Rijnland. 4°. Voordragt omtrent het adres van den Directeur der Grofsmederij. 5°. Rekening van het AVerkhuis, 1853. 6°. Request van Bestuurders van het AA'erkhuis, omtrent den aankoop van een huis. In de maand April 1854 zijn binnen de Gemeente Leyden overleden 106 personen, als: 16 Mannen, 18 Vrouwen, 34 Zoons en 38 Dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 3. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 108 Kinderenals47 Zoons en 61 Dochters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Gehuwd 15 Paren. BURGEMEESTER en AVETIIOUDERS der Gemeente LEYDEN, doen te welen, ter voldoening aan art. 228 der Gemeentewet, dat alle pretension van het jaar 1853., ten laste der Gemeente, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars zullen moeten worden ingedienden dat alle vorderingenwelke niet binnen den genoemden termijn zullen zijn ingediendvoor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en AVethouders voornoemd, Leyden, 20 April 1854. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. De BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne Vergadering van den 30sten Mei 1853 is vastgesteld de volgende omtrent de vestiging en de verandering van woonplaats binnen deze gemeente. EERSTE AFDEELING. Van liendie van elders binnen de gemeente bomen wonen. Art. 1. AI wie uil eene andere gemeente zijne woonplaats herwaarts overbrengt moet daarvan binnen veertien dagen na zijne komst alhier, aangifte doen op

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3