BUITENLANDSCIIE BERIGTEX. De eerste was van ilen Heer Groen van Prinslcrer, aldus luidende: d De Kamer, van oordeel dat, indien na weigering van autorisatie voor bij zondere scholen, de eindbeslissing van den Koning niet kan worden gevraagd, onverwijlde wettelijke voorziening in deze leemte der bestaande verordeningen vereisclit wordt, gaat over tot de orde van den dag." De tweede motie van orde was van den Heer van Hoëvell, van den volgen den inhoud: »De Kamer, van oordeel dat, volgens de wet van 1806, de Koning liet regt heeft om in hooger beroep te beslissen over de besluiten der gemeente besturen en Gedep. Staten, omtrent hel oprigten van bijzondere scholen, gaat over tot de orde van den dag." De derde was van den Heer van Goltstein, die voorstelde te verklaren dat: »De Kamer genoegen nemende met de van Regeringswege gegeven verkla ringen, gaat over tot de orde van den dag." Die drie motiën, na den afloop der daarover gehouden beraadslagingen, in stemming gebragt, zijn achtereenvolgens verworpen, de eerste met 38 tegen 11, de tweede met 27 tegen 22, en de derde met 26 tegen 23 stemmen. Nog heeft de Minister van Binnenl. Zaken de verzekering gegeven, dat het ontwerp voor het lager en middelbaar onderwijs zoover gevorderd is, dat het binnen eenige dagen aan de beraadslagingen van den Raad van State zal wor den onderworpen. Waarna de zitting te half zes ure is opgeheven. Zitting van Maandag 8 Mei. In deze zitting zijn voortgezet de beraadslagingen over het wets-ontwerp lot het verleenen van pensioenen aan mindere geëmployeerden, werklieden en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrigtingen van 's Rijks zee- en landinagt. welk ontwerp na eenige beraadslaging met 32 tegen 19 stemmen is aangenomen. Het wets-ontwerp tot regeling van liet gebruik van het koloniaal batig slot over 1851 is daarop, na cene beraadslaging gevoerd tusschen de Heeren van Goltstein, van Eek, van Hoëvell, van Bosse en den Minister van Koloniën, met algemeene (50) stemmen aangenomen. De Commissie in wier handen gesteld is geweest het regerings-verslag om trent den staat van het armwezen over 1851 heeft, bij monde van den Heel de Kempenaer, dienaangaande haar rapport uitgebragt. De Commissie voor de verzoekschriften heeft omtrent een aantal adressen verslagen uitgebragt, met welker conclusien, strekkende tot nederlegging dier stukken ter griffie, de Kamer zich vereenigd heeft. De volgende zitting is bepaald op AVoensdag ten 11 ure; zijnde alsdan aan de orde gesteld het wets-ontwerp tot regeling van het armbestuur. ROTTERDAM, 5 Mei. Het bestuur van de Rotterdamsche Telegraafmaatschappij is voornemens om zalurdag den 13dcn Mei, des namiddags ten 12 ure, in de concertzaal in de Bierstraat alhier, aan te besteden den aanleg eener electro-magnetische tele graaflijn tusschen de kantoren alhier, Hcllevoetsluis, Brielle, Dirksland en Brouwershaven. Naar men verneemt wordt aan de stoomboot de Onderneming, van hier naar 's Gravenhage en terug, een ander werktuig aangebragt, waardoor de boot minder diepgang zal verkrijgen. Dit moet de reden zijn der vertraging van de in dienst stelling dezer boot. HAARLEM, 6 Mei. De Officier van Justitie heeft, in de zaak van Jhr. M. Salvador en S. Fon- gers, gerequireerd, dat beide zouden worden schuldig verklaard aan de hun te last gelegde misdrijven, en veroordeeld, de eerste tot gevangenisstraf van één jaar, twee geldboeten, eene van ƒ1500 en eene van ƒ1000 en ontzetting der burgerregtengedurende tien jaren. De tweede desgelijks, en in eene geldboete van ƒ1000. Daarop is aan de beklaagden het woord gegund, doch heeft de verdediger van den eersten beklaagde, Mr. de Pinto, verzocht vóór dezen het woord te mogen voeren, daarbij voegende, dat hij van de verdediging zou moeten afzien, indien de beklaagde verlangde het eerst te spreken. Mr. Haas, de verdediger van den tweeden beklaagde, heeft hetzelfde verzocht. Aan deze verzoeken is voldaan, en alstoen hebben de verdedigers uitvoerig trachten te betoogen, dat de handelingen der beklaagden, niet konden daarstellen de misdrijven van lasterlijke aanklagt en laster, nademaal de in de ingeleverde aanklagten kenbaar gemaakte feiten waar warenen aan hunne zijde geen kwaad opzet, noch zucht om te lasteren, of te beleedigen, bestond. Vervolgens beeft ook de beklaagde Salvador in dien geest, zijne handelin gen toegelicht. De beklaagde Fongers heeft zich gerefereerd aan het door zijnen verdediger voorgedragene. De uitspraak van het vonnis is bepaald op aanstaanden Donderdag. AMSTERDAM, 8 Mei. AVij vernemen van goeder handdat in de beoordeeling der plans voor het Monument van het Metalen Kruis, eene nadere wijziging is gekomen. De beslissing wordt niet overgelaten uitsluitend aan het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te Delft, maar volgens verlangen des Konings, aan eene Commissie uit dat ligchaamvereenigd met eenige leden van de Koninklijke Akademie van beeldende kunsten alhier. AmstC.) Volgens een berigt uit Frankfort is van den 8sten tot den lldcn dezer de inschrijving voor eene 5 pCls. Ooslenrijksche geldleeninjj van 35 millioenen florijnen geopend, te weten voor een bedrag van 10 millioen bij het Huis Rotschildt te Frankfort, en voor 25 mill, bij het Huis Becker en Fuld, alhier. Te Frankfort zal het nieuwe effect worden uitgegeven tegen den cours van 75{ alhier tegen 71J pCt. De storting moet in 10 maande- lijksche termijnen geschieden. ItELGIE. BRUSSEL, 8 Mei. Er zijn twee medailles vervaardigd, bestemd, om aan den Koning, de Prinsen, Ministers en eenige andere voorname personaadjes te worden aange boden bij gelegenheid van en ter herinnering aan de eerste steenlegging van de nieuwe kerk te Laekenwelke ter nagedachtenis der overleden Koningin wordt opgerigt. De eerste medaille stelt op de eene zijde voor den voorgevel van de ontworpen kerk en aan de keerzijde hel portret en relief der overle dene Koningin, alles met toepasselijke opschriften. De tweede medaille stelt insgelijks aan de eene zijde den voorgevel voor der nieuwe kerk en aan de andere zijde een opschrift, bestemd ter herinnering aan de eerste steenlegging. De Indép. berigt dat het kamp van Beverloo eerlang zal betrokken worden door 18 bataillons infanterie, 16 eskadrons cavalerie en 6 batterijen artillerie, dat is eene grootere krijgsmagt dan in vele jaren in het kamp vereenigd is geweest. In de steenkolenmijn Sainte Susanne, bij Marchierrne-au-pontheeft eene waterstorting plaats gehadwaardoor 3 personen het leven verloren en 2 zwaar gekwetst werden. ENGELAND. LONDEN, 4 Mei. De Regering heeft aan het Lagerhuis wederom eene verhooging der begroo ting van uitgaven \oor de land- en de zeemagt over het loopende dienstjaar voorgesteld. Het vraagt voor de zeemagt, boven het reeds bewilligde, eene som van 4,553,731 hiervan is 1,457,031 voor de vloot zelve bestemd en het overige voor de expeditie naar Turkye, wordende alleen voor de vracht- looneu der bij de maand gehuurde transportschepen 2,610,000 aangevraagd. Aroor de landinagt wordt eene som van 300,000 aangevraagd ten einde het staande leger met 14,799 man te kunnen vermeerderen. Eindelijk wordt voor de artillerie en genie nog 742,132 aangevraagd. De kosten van het overvoeren der Britsche expeditie naar Turkije, paar den en al het materieel medegcrekend bedragen niet minder dan omstreeks 100 voor eiken soldaat. Deze kosten zijn verhoogd door de omstandigheid dat de Regering geen eigen transportschepen hebbende, de schepen der stoom- pakketmaatschappijen in gebruik heeft genomen en deze alzoo voor de in hare dienst gebragte storing moet schadeloos stellen. De jonge Koning van Portugaldie gedurende zijne minderjarigheid buitenslands zal reizen en ook dit rijk zal bezoeken, zal op die reis vergezeld worden door de Hertog van Ferreira en den Markgraaf Carreira. Het dagblad van Limmcrik meldt, dat de Paus een mandement uitge vaardigd heeft, waarbij de geestelijkheid in Ierland gelast wordt om zich buiten elke inmenging in de Oostersche kwestie te houden. In de maand April zijn uit Liverpool vertrokken 31,500 landverhui zers naar Canada, Australië en de Vercenigde Staten. Dit is het grootste getal, dat zich in genoemde haven in eene enkele maand heeft ingescheept. Te Ashburlon in Devonshire heeft dezer dagen een brand 20 gebouwen vernield. Volgens eene officiële opgave zijn in 1853 in het Vereenigd Koningrijk op particuliere werven 853 nieuwe schepen gebouwd, te zamen 233,524 ton metende, tegen 745 schepen van 192,949 ton in 1852. De Kanselier der schatkist schijnt afgezien te hebben van de uitgifte der beide reeksen schatkist-obligatien rentende 31 pCt.die met 1859 en 1860 afgelost zouden worden; voor de in 1858 af te lossen reeks had de inschrij ving jl. Zaturdag het verlangde bedrag van 2,000,000 nog niet bereikt. FRANKRIJK. PARIJS, 4 Mei. De Keizer en Keizerin hebben dezer dagen de munt bezocht. Als eene bij zonderheid kan gemeld worden, dat men in eene der zalen een bouquet van een inderdaad wonderbaarlijken vorm had geplaatst. Dit bouquet bestond namelijk uit 5 millioen goudstukken. Deze massa was, zonder daarom eene groole plaats in te nemen, in hoopen gesteld op presenteerbladen, in een waarlijk kunstige orde. De Moniteur deelt een uittreksel mede van eene aanschrijving, die de A'oorzitter van het. bestuur der I.uthersche gemeenten den 25stC0 April jl. aan de geestelijken gerigt heeft, om openlijk des hemels zegen over de land- en zeemagt van Frankrijk te doen inroepen. Daarin komt het volgende voor: »Het zou vermetel zijn, zoo wij de plannen der Voorzienigheid wilden door gronden; maar wanneer in den innerlijken aard zeiven der feiten treffende wenken gelegen zijn, mogen wij daarvoor het oog niet sluiten. In de ver- eeniging van het Katholieke Frankrijk en het Protestantsche Engeland tegen eene uitsluitende en onverdraagzame Mogendheidzien wij gaarne het zinne beeld en bet onderpand van een wederzijdschen bijstand, van eene verhevene en verlichte verdraagzaamheid, die voortaan in het wetboek van alle beschaafde volken gegrift zal blijven." Naar men verzekert, zal het cosluum van de honderd man, die den Keizer tot lijfwacht moeten dienen, bijzonder schitterend zijn. Men spreekt van eene gele uniform, met kuras en helm van gepolijst staal. De Moniteur berigtdat twee legerkampen tot het oefenen der Fransche troepen en het uitvoeren van groote manoeuvres zullen worden opgerigt, een voor 100,000 man tusschen Montreuil en Sb Omcr, en een voor 50,000 man nabij Marseille.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2