LEYDSCHE COURANT WOENSDAG, 10 MEI. Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. TE IJZEGELl N°. SO, - De Prijs der Courant is f13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCIIE BEBÏGTEN. LEYDEN 9 Mei. Heden is hier op de gebruikelijke wijze de verjaardag herdacht van Prinses Marianne. De Hoogleeraar A. H. van der Boon Mesch, viert heden zijn 25-jarig Professoraat in de Scheikunde aan deze Hoogeschool. Van verschillende kan ten ontving hij bewijzen van hartelijke deelneming in dezen voor hem zoo heugelijken dag. Onder meerdere vereerde geschenken werdnamens de Iltl. Studenten in de Philosophie en Medicijnen, door eene Commissie een fraai geschenk in zilver aangeboden, ter blijvende herinnering aan deze pleg- tige gelegenheid. HH. Curatoren ambt- en vele stadgenootenhebben hunne deelneming in deze feestviering den Hoogleerar op onderscheidene wijzen betuigd. Twee Commissien, ééne uit het Pharm. Chem. gezelschap Concordiabij hetwelk zijn Ilooggel. gedurende 25 jaren onderwijs heeft gegeven, en eene namens vroegere en tegenwoordige leerlingen zoo binnen als builen deze stad hebben zijn Hooggel. geluk gewenscht en hem verschillende kostbare, voor deze gelegenheid vervaardigde, geschenken aangeboden. Ook heeft eene Com missie uit het dep. der Nederl. Maatschappij ter bevordering der Pharmacie alhier, zijn Hooggel. namens de leden, op dezen heugelijken dag, plcglig begroet. Tot leden van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zijn in de algemeene vergadering gehouden April 11. benoemd van hier Dr. J. M. Schrant, Dr. F. Dozy en Dr. J. H. Molkenboer. Aangaande de zamenkomst tot de nieuwe Bijbelvertaling, te 's Hage gehoudenonder voorzitting van den Iloogl. van Hengel, waarvan wij den afloop hebben vermeld in ons nomm. van 1 Meiberigt de Kerkel. Cour. het volgende De vertaling des N. Verbonds, waartoe besloten is, zal gegrond zijn op den gewonen Griekschen tekst, waarvan niet dan in volstrekt noodzakelijke gevallen zal worden afgeweken. Blijkbaar valsche lezingen zullen daaruit verwijderd worden; maar grootere en kleinere gedeelten, die ontwijfelbaar onecht of hoogst verdacht zijn, zullen als zoodanig én in de vertaling slechts aangeduid cn in de aanteekening nader aangewezen worden. Ook de thans gebruikelijke verdecling in hoofdstukken en verzen zal in den regel onver anderd behouden blijven. De oude statenvertaling zal voorts in zóó verre de leiddraad der nieuwe zijn, als de getrouwheid, juistheid, duidelijkheid of welluidendheid het niet verbieden. De zeven bijzondere regelenin de Proeven van grondslagen enz. opgegeven, met betrekking tot het volgen van dien leiddraad, zijn, behoudens ecnige wijzigingen in de volgorde of rangschikking voldoende geacht. De afwijkingen van den gewonen tekst, alsmede andere niet geheel verwer pelijke vertalingen zullen in de aanteekening vermeld worden. Nog andere aanteekeningen die de vertaling zelve als vertaling volstrekt vereischt, zul len niet ontbrekenmaar ten aanzien van verdere aanteekeningenwelke ter opheldering van woorden en zaken dienen heeft de vergadering bij meerderheid het gevoelen geuit, dat zij moeten achterwege blijven. Er zal, aan den rand der bladzijden, aanwijzing geschieden van gelijk luidende plaatsen. De vertaling zal worden vóórafgegaanzoo door eene algemeene inleiding -als door bijzondere inleidingen op de boeken des N. Verhonds, waarin echter geene bijzonderheden zullen opgenomen wordendan die tot regt verstand en gebruik van die boeken voor de gemeente dienstig zijn. Ook zal aan elk hoofdstuk eene korte inhoudsopgave voorafgaan. Voor den arbeid der vertaling zijn de genoemde schriften verdeeld in vier gedeelten, waarvan elk aan een drietal geleerden ter bewerking zal worden toevertrouwd. Zij zullen den arbeid zóó verdoelendal één hunner meer als vertaler en de beide andere als adviseurs of coadjutoren werkzaam zijn en bekend staan. Die gedeelten zijn: 1. de drie eerste Evangeliën met Handel. IA der Apost.; 2. de Johanneïsche schriften; 3. De Paulinische brieven, alleen de zoogenoemde pastoraalbrieven uitgezonderd4. al de overige boeken. Er zullen vier Revisoren, die elk een' secundus hebben, benoemd worden. Dezen vormen met den vertaler, telkens van dat gedeelte, dat aan de revisie onderworpen wordt, een collegic van vijf leden, die allen eene con cluderende stem hebben. Ook voor de revisie der Nederlandsche taal en spelling is gezorgd. De zittingen werden allen ook bij verschil van gevoelendoor den meest brooderlijken zin gekenmerkt enna op den 20sten April met gebed be gonnen te zijn op den 27stcn met plegtige dankzegging aan God door den Voorzitter gesloten. Men verneemt, dat, ingevolge aanschrijving van den Minister van Oor log, de miliciens der ligling van 1849 legen den 15de" Mei aanst. zullen worden ontslagen. De Volksvriend berigtdat de Algemeene Vergadering van de Nederl. Vereeniging lot afschaffing van sterken drank, zal gehouden worden te Zwolle, niet den 7den en 8slc"maar den 5<*cn en 6den Julij. Van den Helder wordt gemeldAlhier is de eerste steen gelegd van een kerkgebouw, ten gebruike van de pas gevestigde Ev. Luth. gemeente. Wij vernemendat de buitengewone Statenvergadering te Groningen op den ÏG4™ dezer zal plaats hebben, om o. a. te beraadslagen over het vraag stuk aangaande de inpoldering van de Lauwerzee, in verband met de buiten gewone vergadering der Friesche Statendie ook daarover zullen beraadslagen. De kermis is afgeschaft te Ilarlingen als ook te Nieuw-Vosmcerbij Breda. De Gemeenteraad van Oudewater heeft de jaarmarkt gesteld in Augustus in plaats van in October. Wij hebben vernomendat de Gemeenteraad te Apeldoorn heeft beslo ten de kermis trapsgewijze op te heiïen en om ze dit jaar te doen plaats hebben als verleden jaar, dat is, slechts kramen en stalletjes met koopwa ren, doch geene spellen, openbare vermakelijkheden, muziek op straat of in de herbergen toe te laten. 's GRAVENHAGE9 Mei. Bij Koninkl. besluit van den 5den dezer, is aan den Heer J. Lambers een eervol ontslag verleend als Ontvanger van Gieten, Gassclle cn Borger, met aanspraak op pensioen. Z. M. beeft bij besluit van dezelfde dagteekening benoemd: bij het rege- ment grenadiers en jagers: tot lsten Luitenant, de 2'Ie Luitenants D. II. A. Leers en II. J. Herbigbeiden van het regement. Naar men verneemt heeft Z. M. benoemd lot lid van het geregtshof in de kolonie Suriname, Mr. G. Donker Curtius, thans regter in de Arrond.- Regtbank te Maastricht. Z. M. heeft het buitengewoon cerelidmaatschap der maatschappij tot bevordering der Toonkunst welwillend aangenomen. Men verneemt dat de adressanten, die bij den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier zijn opgekomen tegen het beroep van Ds. Zaalberg, geen genoegen hebben genomen met de beslissing van het klassikaal bestuur en zich in hoogcr beroep zullen begeven bij liet prov. Kerkbestuur. Naar men verneemt zal er door eenige leden van de Herv. kerk alhier eene eerbiedig adres gezonden worden aan bet prov. Kerkbestuur van Zuidholland, waarin zij eene spoedige afdoening zullen verzoeken van het adres, dat aan hen betrekkelijk Ds. Zaalberg gezonden is, opdat Z. M. goedkeuring op het gedaan beroep zou kunnen-volgen. Alhier is aangekomen en aan het Hotel de Bellevue afgestapt de lieer A. A. Humphreys, Kapitein-Ingenieur van de topographic in Noord-Amerika. Deze Heer is door zijne Regering met eene bijzondere zending herwaarts ge zonden om hier te Lande over de topographic te handelen. liet Kon. scherpscliuttersgilde: Oefening en Vermaak, alhier, is voor nemens op den 3deI1 Junij a. s.ten half tien ure, eenen wedstrijd te doen houden met de buks naar de schijf, op de gewone oefenplaats in het duin. Uit het verslag van den toestand der gemeente alhier over het jaar 1853, blijkt dat de wettige bevolking op 31 December bedroeg 34484 mannen en 40485 vrouwen te zamen 749G3 zielen; terwijl de feitelijke bevolking op datzelfde tijdstip beliep 35285 mannen, 40583 vrouwen, totaal 75148 zielen. rFiveede USeime»* der Siestcst-ZienerassS. Vervolg der Zitting van Zaturdag 6 Mei. Deze zitting is besleed aan de behandeling van bet vraagstuk der oprigting van bijzondere scholen der eerste klasse. In den loop der beraadslagingen, gevoerd tusschen de HIL Elout van Soeterweude, Thorbeckc, van der Bruggben, Sleeswyk Yening, van Goltstein, de Kempenaer, Groen van Prinsterer, Sloet tol Oldliuis, van lloëvell, van Nispen van Sevenaer en de Minister van BinneuL j| -Zaken, zijn drie motiën van orde voorgedragen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1