AMSTERDAM, 5 Mei. Z. M. heeft tijdens zijn verblijf alhier aangekocht voor de verzameling op het Loo, eene schilderij van den Schilder A. Pleysier, voorstellende een maan licht bij storm, op het oogenblikdat een reddingsboot te water wordt ge laten tot hulp van een driemaster. Gisteren is de AVaalsche diaconie-schoolop den Kloveniersburgwal bij de Staalstraat, geopend en plegtig ingewijd. De gevel in een deftigen stijl, is des te sierlijker geworden, door dat aan den President-Diaken, kort nadat er tot den bouw besloten was, van een onbekend lid der gemeente eene gift is toegezonden, bijzonder bestemd tot opluistering van het uitwendige van dit gebouw; die gift is dankbaar tot het bestemde doel aangewend. Het inwen dige beantwoordt aan het uitweudige. Den Architect den Heer 11. Ilana, en den Aannemer C. AViegand, komt daarvan alle lof toe. De eerste steen was gelegd den 4den Mei 1853. Wij vernemen uit eene goede brondat het Huis Rothschild met het Oostenrijksche gouvernement eene zilver leening heeft gecontraheerd, en dat voor een gedeelte derzelve aan de Amsterdamsche beurs, door inschrijving, gelegenheid zal worden gegeven, om deel daaraan te nemen. Hbl Er heeft zich alhier eene vereeniging gevormdtot verbetering van het volksvermaak. Het bestuur bestaat uit de 1111. Kooy, Mr. Moltster, Dr. Her- kenrath, Mr. E. Boas en Mr. B. J. Mulder. ZAVOLLE, 4 Mei. AVeldra zal de stoomboot van Harlingen op Londen, alhier aankomen om boter, vee enz. in te nemen. Veel boter gaat thans met karren van hier op Deventer, om over Rotterdam naar Londen gevoerd te worden. De binnenvaart wint tot nog toe meer dan 24 uren tijd uit. Binnen eenige weken zal er ook van Kampen eene boot op Londen varen. De onzekerheid ter zee geeft reeds vele belemmeringen in bevrachting en den vrachtprijs. [Amst. Cour.) BÜITEXLAXDSCHE BERIGTÉN. BELGIS. BRUSSEL, 5 Mei. Bij Kon. besluit van den 15den April is benoemd eene Commissie van be stuur over de algemeene tentoonstelling van schoone kunsten in 1854, be staande uit 13 leden, en door den Minister van Binnenl. Zaken is M. van der Beien, benoemd tot lid en Secretaris van dezelve. AVijders is den 2den dezer een reglement voor de tentoonstelling vastgesteld, waarin de volgende artike len voorkomen, omtrent hare opening en het inzenden van voorwerpen. Art. 1. Deze algemeene tentoonstelling voor het jaar 1854 zal een aanvang nemen den lsten Augustus en gesloten worden den 30sten September, zij staat open voor de werken van levende meesters, Belgen of vreemdelingen. Art. 2, De voorwerpen moeten geadresseerd worden aan de Commissie, ver gezeld van een brief, naauwkeurig opgevende den naam en de woonplaats van den vervaardiger en de beschrijving, die hij wil, dat in den catalogus, van dezelve worde gegeven. Art. 3. Het getal voorwerpen, dat elk kunstenaar mag inzenden is bepaald op vier. Als één voorwerp zullen worden beschouwd kleine stukken in eene lijst zamengevat. Om het plaatsen der voorwerpen gemakkelijk te maken moeten ronde of ovale lijsten in vierkante kisten worden besloten. Art. 4. De Commissie neemt voor hare rekening de onkosten van vervoer heen en terug, zoover het Belgisch grondgebied strekt. Bezendingen uit het buitenland moeten tot de Belgische grenzen worden gefrankeerd. Art. 5. Na den 5den Jnlij wordt geen voorwerp meer aangenomen. Het nieuwe handelsverdrag tusschen Frankrijk en België wordt thans in toepassing gebragt en daarmede ook de bepalingen, die een einde moeten maken aan het nadrukken van Fransche boekwerken in België. Alhoewel door Frankrijk verscheiden bedingen bewilligd zijn, strekkende om den slag voor de Belgische nadrukkers veel te verzachtenheeft het Belgische Ministerie besloten van de Kamers eene som van 100,000 fr. aan te vragen tot schade vergoeding voor de Belgische uitgevers. Een wets-ontwerp is aan den Koning ter goedkeuring voorgelegd. Meest alle Belgische genootschappen hebben verzoekschriften ingeleverd voor de beoefening der A'laarnsche taal, tot haar gebruik bij provinciale en gemeentelijke aangelegenheden en bij de regtbanken tot het oprigten eener A'laarnsche academie en het gebruik en onderwijs van de A'laarnsche taal aan de Gentsche hoogeschool en bij het middelbaar onderwijs. De pogingen om het verdringen der A'laarnsche taal door het Fransch voor te komen, worden meer van de zijde der kerkelijk-gezinde partij ondersteund, dan door de liberalen. ENGELAND. LONDEN, 4 Mei. Alhier is een penning geslagen ter gedachtenis aan het verbond tusschen Frankrijk en Engeland. Op de eene zijde ziet men twee grenadiers, een Franschen en een Engelschen, die met het geweer bij de voet elkander in de armen houden; boven hen wapperen de vereenigde vaandels der beide natiën, bij een stuk geschut; het omschrift luidt: The holy alliance. (Het heilig verbond van 1854). De keerzijde vertoont twee lauwertakken, met de woorden England and France united to defend the oppressed and avenge insulted Europe. (Engeland en Frankrijk vereenigd, om de onderdrukten te verde digen en het gehoonde Europa te wreken). Sedert eenige dagen, nadat de wind naar het westen is gekeerd, biedt de Theems een ongemeen fraai schouwspel op. Eene vloot van verschillende honderde schepen ligt op de rivier en de aangrenzende wijken wemelen van matrozen. Onder de binnengekomene schepen telt men 10 uit Australië, 20 uit China, Singapore, Madras en Calcutta, 40 van Mauritius, Ceylon en de Kaap de Goede Hoop, ongeveer hetzelfde getal uit de AVest-IndiënZuid- Amerika en de Vereenigde Staten, en dan nog een sterk contingent uit de Middellandsche-Oost- en andere zeëen. Men heeft de berekening gemaakt, dat de fabriek-arbeiders te Preston, sedert hun verlaten van het werk in Oct. jl. tot op de hervatting van den arbeid, zich een verlies van 1,800,000 a 2,400,000 gulden hebben berokkend. FRANKRIJK. PARIJS, 4 Mei. Bij besluit van den Keizer worden 80,000 man van de 140,000 miliciens, die de ligting van 1853 vormen onder de wapens geroepen. De Minister van Oorlog zal den tijd van hun vertrek bepalen. De Keizerlijke garde is hersteld. Zij zal gekommandeerd worden door den Generaal Regnault de SL Jean d'Angély en bestaan uit: twee regementen infanterie, twee regementen ruiterij, een regement gendarmes, een regement artillerie en eene compagnie van het wapen der genie. Een corps van 100 ruiters heeft den bijzonderen last om voor de veiligheid van den persoon des Keizers te waken. Prins Napoleon is op 25 dezer te Syra aangekomen en is één uur daarna naar Konstantinopel vertrokken. Uit St. Omer wordt gemeld dat aldaar bij de militaire overheid bevel ontvangen is om op het legerkamp van Helfaut met spoed nieuwe barakken te doen opslaan. Het Fransche gouvernement schijnt nabij het kanaal eene aanmerkelijke legermagt te willen vereenigen. Den 30stcn April was te Toulon en te Marseille het inschepen van troepen en krijgsbehoeften met kracht hervat, nadat het cenigen tijd wegens het geinis van schepen had stilgestaan. Volgens berigten uit Algerië van den 25sten April heeft een inlandsch stamhoofd, de bekende Bou-Baghla, terstond na het vertrek van een gedeelte van het Algerijnsche leger naar Turkije, eene oproerige beweging tegen het Fransche gezag beproefd. De beweging is echter terstond bedwongen. Bou- Baghla, die tot nog toe onder de inlanders den naam had van onkwetsbaar te zijnbekwam in de eerste ontmoeting met de Fransche troepen eene wonde en is daarop door zijne meeste aanhangers verlaten. ZWEDEN. De bevolking toont groote krijgslust legen Rusland. Het zou gaarne van de Europesche verwikkelingen gebruik willen maken tot herkrijging van Fin land doch de Keizer is daarop allezins bedacht en trekt groote troepen-massa's in Finland bijeen. Men begroot het aantal Russische militairenwelke thans den Finschen zeeboezem bezettenreeds op 50,000 man. Op de Finsche wer ven worden thans 60 kanonneerbooten vervaardigd, welke bijna gereed zijn en waarvan men zich bij eene mogelijke landing der geallieerde Fransch-Engel- sohe troepen, veel dienst belooft. Ook wordt eene telegrafische linie van Petersburg naar Finland in gereedheid gebragt. De krijgsmagt ter zee bestaat uit de volgende schepen, waarvan de meeste fgeheel zijn gewapenden de overige het op uitdrukkelijk bevel dei- Regering, tegen den 10den Junij zijn zullen: 6 linieschepen, 6 fregatten, 4 zeil- en 4 stoomcorvetten10 kleine ten oorlog uitgeruste vaartuigjes en een menigte kanonneerbooten. Het Noorweegsche eskader, dat zich te Kareis- kroon bij het Zweedsche zal voegen onder den Admiraal Krusenstern, bestaat uit 2 linieschepen, 4 fregatten, 2 zeil- en 3 stoomcorvetten, 1 brik en 12 kanonneerbooten. RUSLAN I». Hertog George van Mecklenburg Strelittz, die, zoo als met weet, onlangs met eene mislukte zending naar Berlijn belast werdis van daar naar Petersburg teruggekeerd en zal, als Russisch Luitenant-Generaal, tot welken rang hij dezer dagen verheven iseen kommandement te Reval aanvaarden. Men meldt van den 27slcn April, dat de Bankier v. Stieglitz 300,000 zilveren roebels ten behoeve van den oorlog heeft geschonken. De poging der verbonden vloten om gedurende het bombardement van Odessa eene legermagt van 1800 man te ontschepen is mislukt. TURKTE. Volgens een berigt uit AVeenen, zouden de Montenegrijnen den 5den Mei in Herzegowina eenen inval doen. Zij willen biermede het jaarfeest van hunnen patroon St. George, die volgens Russische tijdrekening op dien dag valt, vieren. De bewoners van het gedeelte van Herzegowina, dat aan Mon tenegro grenst, hebben zeer ontsteld de wijk naar de Turksche vesting Trebignie genomen, die op eenigen afstand van de grenzen, een weinig achter Gronova ligt. Het is waarschijnlijk, dat dit besluit de tussehenkomst van Oostenrijk in deze streken zal verhaasten. Den 15den April is Omer-Bassa in Bazard-Schick geweest en heeft aldaar 25 man, tot de ongeregelde Turksche militie behoorende, wegens wangedrag, laten doodschieten. De Franschen, die in Gallipoli liggen, gedragen zich aldaar als of zij wet tige meesters van het land waren. Zij veranderen alles naar hun genoegen, en zorgen vooral voor de reinheid der openbare wegen, waartoe Christenen zoo wel als Turken, de hand moeten leenen; 'twelk door de laatstgenoemden als eene vernedering wordt beschouwd. Het Protestantisme wordt te Konstantinopel door 5 kerken vertegenwoor digdde Engelsche, de vrije Schotsche, de Amerikaansche Presbyteriaansche, de Duitsche Hervormde en de Armenische Protestanlsche. Een tijding uit Semlin, bij Belgrado, van den 28stcn April meldt dat de Russen ontzettend groote aanstalten maakten voor een regelmatigen aan val op Silistria, en dat het Russische corps onder Generaal Liprandi waar schijnlijk beproeven zou bij Nicopoli over den Donau te trekken.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2