tiers; eene missive van den Minister van Financiën tot intrekking der wet wegens de vrijwillige verwisseling van staatsschuld. De Kamer heeft hare afdeelingen vernieuwd waarna de leden zich hegeven hebben naar hunne sectien, die benoemd hebben: tot hare Voorzitters, de Heeren Groen van Prinstcrer, Taets van Amerongen, Mceussen, van Goltstein en Baud; tot hare tweede Voorzitters, de Heeren: Luyben, Bosscha, Mackay, Gevers van Endegeest en de Brauw; tot leden der Commissie voor de Ver zoekschriften, de Heeren: van der Veen en Sander. De Vergadering heeft eindelijk heslist: 1°. dat de beraadslagingen over de wels-ontwerpena. tot verandering in het bestraffen van misdrijven door het krijgsvolk te water gepleegd, en b. tot het verleenen van pensioenen aan mindere ambtenaren bij de Depart, van Marine en van Oorlog, zullen plaats hebben op aanst. Vrijdag des voormiddags ten 11 ure, en dat de beraadsla gingen over een verzoekschrift van ingezetenen van Uilhuizen omtrent het onderwijs, zullen worden voortgezet op aanst. Zalurdag des voormiddags ten 11 ure. Zitting van Woensdag 3 Mei. In deze zitting zijn ingekomen de geloofsbrieven van bet nieuw benoemde lid uit het hoofdkiesdistrict Eindhoven, den Heer J. F. van der Heyde. De Commissien van Rapporteurs voorde wetsontwerpen: a. tot regeling van het koloniaal batig slot over 1851en b. tot regeling van het Arm bestuur hebben daaromtrent hare eindverslagen ter tafel gebragt. De Kamer heeft beslist, dat de beraadslagingen zullen plaats hebben over het eerste wets-ontwerp op aanst. Maandagen die over het tweedeop aanst. Woensdag. De Commissie Voor de Verzoekschriften heeft omtrent een aantal adressen verslagen uitgebragt. ROTTERDAM, 1 Mei. De wettig gedomicilieerde bevolking dezer stad bedroeg op 31 December 11. 92,745 zielen (42.092 mannelijk en 50,653 vrouwelijk) tegen 91,742 (41.337 mannelijk en 50,405 vrouwelijk) op 1 Januarij 1853, dus cene ver meerdering van 1003 zielen in den loop van het jaar 1853. AMSTERDAM, 3 Mei. Bestuurders der vereeniging voor volksvlijt alhier, onder Voorzitterschap van Dr. S. Sarphatihebben den Koning bekend gemaakt met bet voornemen, om door hunne bemiddeling, eene maatschappij tot stand te brengen tot op- rigting van een gebouw, voor de groote tentoonstelling van 1856 te dier stede geschikt, en dat tevens zalen zal bevatten voor verschillende inrigtingen. Door den Min. van Binnenl. Zaken is hierop geantwoorddat Z. M. den Ko ning bun voornemen goedkeurt, en daaraan Zijne bescherming wil verleenen. Wij vernemen met genoegen, dat bet Z. M. den Koning behaagd heeft, aan den Hortus Botanicus alhier, een exemplaar van bet kostbaar plaatwerk over Javaansche gewassen door Prof. Blume uitgegevenonder den titel »Rnmphia" ten geschenke te geven. Z. M. heeft daardoor op nieuw een schoon blijk gegeven van belangstel ling in den bloei en de wetenschappelijke ontwikkeling van den kruidtuin dezer stad. AmstCour.) Z. M. heeft aan de armen alhier ƒ2,000 geschonken. De Gedep. Staten van de prov. Noordholland hebben vastgesteld cene lijst der hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingendie benoembaar zijn tot lid van de Eerste Kamer. Die lijst bevat 170 namen. De hoogste aanslag is die van G. Visser van Hazerswoude aangeslagen voor 5311.97; de twee naastvolgenden zijn W. Borski, voor 3654.59 J en D. Rutgers van Ro- senburg voor ƒ3603.26). alle drie te Amsterdam. Door eene vereeniging van al de afdeelingen van het Metalen Kruis zullen alhier in 1856 feesten gegeven worden. Als eerste stap tot dezelve is eene circulaire aan al de afdeelingen verzonden. Het denkbeeld om ter gelegenheid dier feesten een monument te onthullen ter duurzame herinne ring aan den toenmaligen volksgeest, draagt in zóó hooge mate de goedkeu ring des Konings weg, dat Hij het Hoofdbestuur heeft gemagtigd kunstenaars op te roepen lot een wedstrijd voor de in te dienen plans. Het is de wil des Koningsdat de palm der overwinning toegewezen zal worden door de Ko ninklijke Academie van Ingenieurs te Delft; dat die Academie alzoo het monument zal bepalen, en de ontwerper er van bekroond zal worden, na mens den Koning, met de groote gouden medaille. LI. Zondag is een oppasser in Natura Artis Magistra, door eene stier zoodanig aan den regterarm verwond, dat men dien beeft moeten afzetten. 's HERTOGENBOSCH, 2 Mei. In een der tuinen, voormaals behoord hebbende aan bet klooster der zus ters, achter de Tol brug, van den 3den regel van Sl. Franciscus of tot de voor malige S*. Pieterskerk alhier, is door een arbeider spittende gevonden een looden zegel, voerende aan de eene zijde de woorden: Clemens PP VII (Julius de Medicis) en aan de andere zijde een kruis staande op bet wapen der Me- dicis, aan wederzijden de hoofden der Apostelen Petrus en Paulus; dat zegel beeft oorspronkelijk gehangen aan eene Pauselijke bul, en men gist, dat het tijdens de beeldstormerij en verwoesting der kloosters en kerken binnen deze stad (1566) van de bul is gescheurd en onder den voet geraakt. BUITENLANDSCIIE BERlGtEN. ENGEEAKTS». LONDEN, 3 Mei. Van Regeringswege is bekend gemaakt dat 98£ pCt. voor de nieuwe leening wordt kangenomen. Slechts voor een gedeelte is ingeschreven. Het Britsche leger heeft tegenwoordig niet meer dan twee Veldmaar schalken Prins Albert en den Koning der Belgen. Er is berigt ontvangendat de Hertog van Cambridge te Corfu was aangekomen en dadelijk de reis naar Konstantinopel had vervolgd. De Powerful van 84 stukken heeft bevel ontvangen zich bij de Oostzee- vloot te voegen. Dit is hetzelfde schip, dat vroeger op de kusten van Syrië de vlag van den Admiraal Napier voerde. Als een bewijs voor de behoefte aan eene genoegzame hoeveelheid geld, als ruilmiddel voor het dagelijks verkeer, gelden de nog bestaande klagten wegens gebrek aan specie, niettegenstaande alhier, Parijs en New-Yorkte zamen de verbazende som van bijna 464 millioenen aangemunt werd. In 1853 leverde Engeland zelf, 75,000,000 Ned. ffi wol op. De bekende dichter James Montgomery is in 82-jarigen ouderdom overleden. Twee hoog bejaarde krijgslieden zijn overleden, namelijk de Gen.-Majoor Roger Parkedie ten jare 1795 in dienst tradde inneming der Hollaridsche eilanden in Wcst-Indië, ten jare 1796, bijwoonde, in 1806 den veldlogt in Napels medemaakte, alsook in Spanje en Portugal en de Generaal Gage John Halldie in 1795 in dienst getreden deelgenoot was van verschillende krijgs bedrijven in meer dan één werelddeel. De policie heeft in hechtenis genomen zekeren Moses-Moses, den koning der helers, bijgenaamd. Deze dreef dit bedrijf op een groote schaal. Hij be woonde in Pellicoat-Lane, een groot gebouw met de meeste verschillende voor werpen opgevuld. Men heeft in hetzelve eenvoudige zakdoeken, tandestokers baken, maar ook rijke Indische shawls, diamanten versierselen, mahony- en palissanderhouten meubelstukken gevonden. In deze groote verzameling heeft de policie de opbrengst van de belangrijkste en stoutste diefstallen in de laatste jaren alhier en in de Graafschappen gepleegd, bemagtigd. De kost baarste voorwerpen bij Moses-Moses in beslag genomen, heeft men in de kel ders van Mansionhouse geplaatst, die er zoo mede zijn opgevuld, dat men ze schertsend noemt: de tentoonstelling van de groote industrie. Waarschijn lijk heeft Moses-Moses geheele scheepsladingen met gestolen goederen naar Australië gezonden. Zijne vrouw, vroeger handeldrijvende in oude kleederen, bezit, zegt men, een som, bij een bankier uitgezet, van 20,000 Het Amerikaansche stoomschip the golden Age is in 61 dagen van Li verpool naar Nieuw-Holland gestoomd, daaronder een oponthoud van 10 dagen aan de Kaap de Goede Hoop om kolen in te nemen. In het kanaal heeft eene noodlottige botsing plaats gehad tusschcn de Bremer bark Favourite, Kapt. Iloegeman, met 180 passagiers, en de Amerik. bark Ilesper, Kapt. Jones, van Charleston naar Antwerpen. Den Kapt. van de Favourite met vier man redde men aan boord van den Amerikaan. Acht personen der bemanning geraakten naar men geloofde in de boot, doch de passagiers zijn met het schip vergaan. Het geschil tusschen de fabriekarbeiders te Stockport en hunne patroons is nagenoeg geëindigd; 11. Zaturdag waren reeds 6808 op de oude voorwaar den weder aan het werk en de 10,290, die nog ledig liepen, zouden weldra het voorbeeld der cerstgemelden volgen en den arbeid hervatten. Men schrijft van Melbourne in Australië van den 3dcn February, dat de kolonisten zich sterk bezig hielden met de middelen om deze stad en Port-Philip tegen een aanval van Russische kruisers, in geval van oorlog te verdedigen. Er was sprake om soldaten te wervenkanonneerbooten en kleine stoomvaartuigen met batterijen van congrevische pijlenom elke vijan delijke zeemagtdie de kusten zou naderen te vernielen. Te New-York, Boston en Philadelphia hebben hevige sneeuwstormen en orkanen plaats gehad. Een groot schip met landverhuizers strandde te Bar- negat en verging met man en muis. FRANRRUK. PARIJS2 Mei. Le Rolland, waarop Prins Napoleon zich bevindt, is uit hoofde van het onstuimige weder, genoodzaakt geweest te Zante voor anker te komen. In het verslag van cene zitting van de Sociéte dramat. leest men: Eene afstammeling van den grooten Racine, een meisje van naauwelijks 10 jaren wordt op kosten van de maatschappij opgevoed, die deze daad beschouwt als de vervulling van cene heilige pligt, en zich aanvankelijk beloond ziet door de vorderingenwelke deze laatste erfgename van dien beroemden naam maakt. Reeds jn Feb. is hier onder den naam van Sociëté zoölogique d'acclima- tationeene vereeniging opgerigt, die zich ten doel stelt nuttige dieren uit andere luchtstreken in Europa inheemsch te maken. Zij lelt thans reeds ruim 400 leden, waaronder vele met roem bekende geleerden en landbouwers van Frankrijk en andere landen zijn. Haar Voorzitter, de Natuurkundige Is. Geoffroy-Saint-IIilaire zeide jl. Vrijdag in bare vergadering bet volgende, dat het doel is om het aantal onzer huisdieren, dat hoofdbestanddeel van den rijkdom des landbouwers, te vermeerderen; de voedingsmiddelen, wier thans beschikbare voorraad zoo ontoereikend is, in hoeveelheid en verschei denheid te doen toenemen; het veldbedrijf en het fabriekwezen nieuwe voort brengselen te doen leverenen alzoo de gansche maatschappij te verrijken met nog onbekende of verwaarloosde gavendie eenmaal even groote waarde zullen bekomen als de schattenwelke wij van onze voorzaten hebben geërfd. Wij zijn thans in dit opzigt nog op dezelfde hoogte als den dag na de ontdekking van Amerika. Het geheele aantal der bekende diersoorten wordt op 140,000 begroot; en daarvan zijn nog slechts 43 door ons tot den staat van tamheid gebragt, terwijl 10 daarvan slechts alleen in oostelijk Europa worden gevonden. Verreweg de meeste van onze tegenwoordige huisdieren, gelijk van onze veldgewassen, hebben wij uit andere luchtstreken en andere werelddeelen ent-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2