LEYDSCHE COURANiff VRIJDAG, 5 MEI. BIMENLANDSCÏIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN4 Mei. Het Vaderland heeft een gevoelig verlies geleden, door liet afsterven van den Vice-Admiraal Julius Constantijn Rijk, Grootkruis van de Orde van den Nederlandsche Leeuw en Commandeur van de Willemsorde; die den 2den Mei, na den vorigen dag zijne uit West-Indie teruggekeerde dochter van Amster dam te hebben afgehaaldte 's Gravenhage in den ochtend door eene beroerte is overvallen en, in den ouderdom van 67 jaren, nog dien zelfden dag aan de gevolgen daarvan is bezweken. In den jare 1799 als scheepsjongen in zeedienst aangenomen, heeft hij zich door eigene vlijt en opleiding zoo zeer onderscheidendat hem reeds in 1804 eene kanonneersloep heeft kunnen worden toevertrouwd, en hij in 1808 tot Luitenant bij de marine is bevorderd. Sedert heeft hij menigvuldige blij ken gegeven van moed, bekwaamheid en grondige kennis van zijn bedrijf. Na een togt, als Bevelhebber van de korvet de Pallas, met den Hertog Bcrnhard van Saksen Weimarnaar Amerikaen het bewijzen van nuttige diensten in Oost-Indië, is hem in 1830 het bevel opgedragen over het grootste schip der Nederlandsche zeemagt, de Zeeuw, met welken bodem hij verschil lende togten heeft gedaan. Vervolgens heeft hij gedurende vier jaren aan het hoofd gestaan van het Instituut voor de Marine te Mcdemblik, en aldaar menige verbetering in het onderwijs ingevoerd, zoodat hij tercgt als grondlegger mag worden aangemerkt van de nieuwe schoolwelke zoo vele uitstekende Zee-Officieren heeft opgeleverd. Na tot Schout-bij-Nacht te zijn bevorderd, is liern in 1838 de gewigtige betrekking van Gouv.-Generaal van Neerlands AVest-Indië opgedragenen is hij daarmede tot in 1842, lot blijkbaar genoegen der ingezetenen, bekleed gebleven, van wier goede gezindheid hij, bij zijn terugkeer naar het vader land de treffendste bewijzen heeft mogen ondervinden. Aldaar tot Directeur- Generaal en naderhand tot Minister van Marine benoemd, beeft hij tot in 1849 in de werkzaamheden, aan deze belangrijke betrekking verbonden, voorzien, en met betrekkelijk geringe middelen, veel goeds gestichten van zijne practicale kennis doen blijken. In dat jaar van het Bewind verwijderd zijnde, heeft hij in 1853 een vereerend bewijs van het vertrouwen zijner land- genooten ondervonden, door zijne verkiezing tot lid der Vertegenwoordiging. Zijne deugd, bekwaamheid en regtschapenheid zullen in gezegend aandenken blijven, en zijn naam met eere worden genoemd onder die der mannen, welke hun leven hebben gewijd aan de belangen en de handhaving van den roem van Nederland en zijn Vorstenhuis. Sedert 1831 Lid van de Maat schappij der Ned. Letterkunde, woonde hij gedurende zijn ambteloos leven met belangstelling hare jaarlijksche vergadering bijwaar men hem van wege zijne veelzijdige kennis en opgeruimden geest zoo gaarne ontmoette. In April zijn op den Hollandschen spoorweg vervoerd 79,095 personen en is ontvangen 90,238; op den Rijnspoorweg vervoerd 34,590 personen en is ontvangen ƒ54,200. Aan den lleer C. L. A. Cuypers, te Woensdrechtis vergunning ver leend voor eene sloombootdienst tusschen Rotterdam en Bergen op Zoom, be stemd tot vervoer van reizigersgoederen en vee. Als nieuw bewijs van hoe veel gewigt het is voor den landbouwer, te weten, welke mest hij gebruikt, kan het volgende uit Krimpen aan de Lek dienenZekere landbouwer v. d. L. kocht van een verwer alhier eenige mest cn bragt die over zijn land heen; de koebeesten op dit stuk land werden ziek en spoedig waren er 4 overleden. Men denkt, dat de aanwezigheid van de eene of andere verw hiervan de oorzaak was. Van de Dedemsvaart wordt gemeld, dat men voornemens is hier niet ver van het jagthuis binnen eenige dagen het fundament te leggen voor eene kolossale stoomfabriekwaarin turf tot coak zal worden bereid en uit eerst- gemeld product der veenderijen tevens teer en andere ingrediënten, welke het zoude bevattenzal worden getrokken. Als ondernemers noemt men den Oud-Minister van Sonsbeek en een Heer uit Belgie. Met genoegen verneemt men, dat de beide geachte Nederlandsche toon kunstenaars, de Heeren F. Coenen en E. Lubeck, in welstand van hunne 2-jarige reis naar Noord- en Zuid-Amerika, zijn teruggekeerdalwaar zij vele blijken van onderscheiding mogten ontvangen. In eene 11. Zaturdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad te Tiel is bepaald die stad, beginnende met 15 October e. k.met gaz te ver lichten. Met de Heeren Enlhoven en Caron is hiertoe, tot een termijn van 20 jaren, een contract gesloten. Volgens een verslag van Zr. Ms. Consul te Odessa, zijn gedurende 1853 aldaar aangekomen 2246 schepen en wel regtstreeks uit Nederland 11 Nederl. schepen, waarvan uit Rotterdam 2. Uit vreemde havens kwamen 21, en naar Nederland vertrokken 15 Nederl. schepenwaarvan 1 naar Rotterdam. Naar vieemde havens vertrokken 8 Nederl. schepen. Voorts kwamen van en vertrokken naar Nederl. havens 15 vreemde schepen. In het jaar 1853 is St. Helena door 97 Ned. schepen, komende uit de O. I. Kol. aangedaanen door 13komende uit vreemde havens. Uit Groningen wordt gemeld, dat in de Raad besloten is de verpleeg- kosten van veroordeelde bedelaars in de kolonie van Weldadigheid niet meer van de gemeente te betalen. 's GRAVENHAGE, 4 Mei. Bij besluit van 29 April, heeft Z. M. aan Jhr. P. A. Reuchlin, Burge meester der gemeente Tiel en Consul van het Groot-IIertogdom Baden aldaar, vergunning verleend tot het aannemen van het Ridderkruis der Orde van Verdiensten van den II. Michaël, hem door Z. M. den Koning van Beijeren geschonken. DoorZ. M. zijn bij verschillende besluiten benoemd: tot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw de Heeren Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper, Hoogleeraar in de Regtsgeleerdheid en Staatswetenschappen te Amsterdam, en de Heer A. E. Dudok van Ileelte Amsterdam. Voorts tot Burgemeesters: van Breskens M. M. Meijer, van Streefkerk II. Gauthier en van Nieuw-Lekkerland Jhr. J. E. A. R. Rom Krayenboff. En tot Ontvangers: te Zuilen c. a. de Heer K. J. Gey van Pittius, thans te Herwen c. a.te Herwen c. a. de Heer J. F. Soer, thans Commies te En schede; te Coevorden, de Heer Jhr. J. van Eeresteyn, thans te Haastrecht; te Haastrecht c. a. de Heer D. W. C. Veldhorst, thans te Barsingerhorn c. a.; te Voerendaal c. a.de Heer J. Slam thans te Heerenwaardente Heere waarden, de Heer M. J. J. van Buuren, te Jutphaas en te Ittervoort c. a. de Heer J. Caspari. Bij het 5de reg. infanterie, tot lstcn Luit.-Kwartiermeester, de 2dc Luit.- Kwartiermeesters J. J. D. II. Verschoor en L. M. A. Rant, beiden van het corps. Bij de Algemeene Rekenkamer tot Hoofd Commies de Heer J. C. A. Jansen. Naar men verneemt, heeft Z. K. II. Prins Frederik het beschermheer schap aangenomen van het gezelschap bukschielers Klein Sb Hubert. In de residentie is aangekomen de Heer Lomonosloff, nieuw benoemd Gezant van Z. M. den Keizer aller Russen bij het Nederl. Hof. De Minister van Financiën geeft kennis dat door hem eiken Donderdag, des middags ten 12 ure, aan het locaal van het Dep. van Financiën zullen worden ontvangen diegenen, welke hem, over zaken gezegd Dep. betreffende wenschcn te spreken. De Ministers van Marine en Oorlog brengen ter kennis, dat 2 plaatsen als Adelborst voor de sclieepsconstructie op de Ivoninkl. Academie voor de zee- en landmagt ter vervulling zijn opengesteld. Maandag 11. is door HH. Burgemeester en Weth. alhier aanbesteed het verlagen van de brug over de Veerkade, tusschen de tweede en derde Wagen straten hetgeen is aangenomen door den Heer J. B. Maxwils alhier voor eene som van 2184. Op Vrijdag den 12(len Mei 1854 des middags ten 12 ure, zal aan het locaal van het Dep. van Binnenl. Zaken alhier, bij inschrijving worden aan besteed, de vercischte herstellingen en vernieuwingen: 1°. aan het gebouw, in gebruik bij hel Dep. van Financiën; en aan dat in gebruik hij het Koninkl. Museum van schilderijen en Japansche zeldzaamheden. Den S51-™ en 9dcn Mei vóór de besteding zal aanwijzing in loco worden gedaan. TS'tveede Bk aas er- tier Stateii-fwenei'tttsï. Zitting van Dingsdag 2 Mei. Onder de in deze zitting ingekomen stukken behooren 5 wels-onlwerpen een tot verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1854; een ver slag over de verrigtingen aangaande het armbestuur in 1852; eene opgave wegens den verkoop van domeinen enz. in 1853; een afschrift eener met het Zwilscrsch bondgenootschap gesloten overeenkomst tot uitlevering van boosdoe-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1