De gemeenteraad te Bergen-op-Zoom heeft besloten de haven aldaar ge schikt te doen maken om aan de zwaarst geladen schepen en stoombooten eene veilige legplaats aan te bieden. Uit Oirschot wordt gemeld, dat hij Hapert een verschrikkelijk ongeluk heeft plaats gegrepen. Twee landbouwers zonen (een van 5 en een van 10 jaren) bevonden zich in het veld tot het opzigt houden over eenig vee. Zoo als dat niet zeldzaam is, besloten de knapen een vuurtje te ontsteken en toen, tot hunne ontsteltenis, het vuur zich uitbreidde, poogde de oudste dat te dooven, doch helaas met dat ontzettend gevolg, dat zijne kleederen vuur vatteden en hij zelf weldra levenloos nederstortte. De jongste knaap bleef ongedeerd, en hij was het, die te huis het vreeselijke voorval mededeelde. De Heer Theod. Previnaire is eergisteren te Brussel in den ouderdom van 71 jaren overleden, vroeger Regter hij de Regtbank en lid van de Ka mer van Koophandel te Brussel heeft hij in 1834 inrigtingen van nijverheid te Haarlem opgerigt en werd lot Ridder van den Nederl. Leeuw benoemd. 's GRAVENIIAGE, 2 Mei. Bij Zr. Ms. besluit van den 27sten Aprilis Mr. M. Bakker eervol ontsla gen uit zijne betrekking van Procureur bij de Arr.-Regtb. te Sneek, en be noemd tot Kantonregler te Appingedam Mr. E. van Loon, Advocaat aldaar; en tot Procureur bij het Prov. Geregtshof in Gelderland en de Arr.-Regtb. te Arnhem, Mr. J. S. Hymans, Advocaat te Arnhem. Bij besluit van 29 dezer, heeft Z. M. aan Mr. A. Boxman, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester van Gorinchem. Bij Zr. Ms. besluiten van den 28stcn Aprilis benoemd tot Regter in de Arrondissements-Rcglhank te Appingedam Mr. W. C. I, J. Cremers, thans Griflier bij het Kantongeregt te Winschotentot Substituut-Officier bij de Regtbank te RotterdamMr. D. Fockema, Advocaat alhier; en tol Substituut- Officier bij de Arrondisscments-ricgtbank te Brielle: M'. W. Terpstra, Advo caat te Rotterdam. Bij besluiten van 29 en 30 Aprilheeft Z. M. onder anderen benoemd bij het 5de regem. inf., tot Kolonel, den Luit.-Kolonel C. G. de Bock. Z. M. de Koning en HH. KK. HO. Prins en Prinses Hendrik zijn giste ren ten ruim 6 uremet den gewonen spoortrein alhier teruggekeerd. Naar men verneemt, beeft Z. M. aan de Commissie, belast met de rege ling der aangelegenheden van de in Nederland bestaande handboog- en scherp- schutterijen, opgedragen, ter kennis te brengen, dat Z. M. voor het loopende jaar 1854 heeft uitgeloofd eencn provincialen prijs in Noordbrabant voor de Nederl. handboogschutterijen, van ƒ500 en een dergelijken prijs in Noordholland voor de Nederl. scherpschutterijen. De besturen dier schutte rijen in Noordbrabant en Noordholland zijn reeds uitgenoodigdonderling eene commissie te benoemen, ten einde de plaats te kiezen, den tijd te bepalen en de voorwaarden te regelen, tot het houden van eenen wedstrijd tusschen de door hen uit te noodigen schutterijenterwijl voor het gezegde bedrag van ƒ500 bij een, in ieder der genoemde provinciën gevestigden zilversmid, een stuk van zilver als prijs zal worden vervaardigd. Dagbl. v.'s Grav. De Minister van Buitenl. Zaken en ad interim Minister van Financiën noodigt, wegens tijdelijke verplaatsing van het postkantoor te Amsterdam, een ieder uitdie verlangt dat zijne derwaarts bestemde brievende aange- teekende daaronder begrepenaan de geadresseerdenterwijl zij zich op de beurs bevinden, worden besteld of uitgereikt, om van dat verlangen te doen blijken, door zoodanige brieven op het adres met het woord Beursin duide lijke letters geschreven, te kenmerken. De Tweede Kamer zal heden namiddag ten 2 ure hare werkzaamheden hervatten. Vrijdag morgen is op eene der platen, aan den Maaskant, achter de gemeente 's Gravezande, gestrand een tjalk (vermoedelijk een Fransch schip). Dadelijk is de aan den hoek van Holland gestationneerde ijzeren reddingboot van de Znidhollandsche reddingmaatschappij, op last van den Burgemeester, bemand met 11 wakkere mannen, derwaarts gegaan, welke, na met onge- loofelijke moeite en gevaren gekampt te hebben, het geluk hadden, het schip te bereikenhetwelk bleek door het volk verlaten te zijnschip en lading zullen geheel verloren zijn. 'JTtceede g£<tmer dier Sttaten-fHeneraail. Zitting van Dingsdag 2 Mei. Is ontvangen eene missive van den Minister van Financiën (de Heer Vrolik) waarbij hij het ontwerp nopens de conversie, van zijn voorganger intrekt, uithoofde van de sedert in Europa toegenomen staatkundige verwikkelingen. ROTTERDAM, 1 Mei. Het Ned. barkschip de Noord, Kapitein II. R. Ruhaak van Probolingo (Java) naar hier, is op de steile punt van den Banjaard gestrand. De equi- pagie is gered, en door de loodsboot behouden te Brouwershaven aangebragt. Het schip is waarschijnlijk geheel verloren. Wij vernemen dat eerstdaags te Schiedam het harm, gezelschap Apollo, waartoe waarschijnlijk ook de Schiedamsche liedertafel zal worden uitgenoo digd, eene uitvoering zal geven, ten voordeele van de 69 weduwen en wee zen te Vlaardingen. Uit Zuid-Beijerland wordt van den 28stcn April het volgende gemeld: De verloopen nacht werd door de Z. IV. bewoners van het naburige eiland Tien Gemetenin den grootsten angst en door velen in bittere ellende doorgebragt. Niettegenstaande de spoedig aangebragte hulpbezweek het nieuwe werk voor den hoogen vloed en werden in weinig tijds verscheidene gereedschappen en enkele keeten weggespoeld. De arbeiders hebben zich ge lukkig op de daken van belendende keeten weten te redden, waarvan zij heden morgen door middel van aken zijn afgehaald. Menschenlevens heeft men wel niet te betreurendoch een 12-tal runderen wordt nog vermist. N.R.C AMSTERDAM, 1 Mei. Z. M. heeft gisteren vergezeld van II. K. n. Prins en Prinses Hendrik en gevolg, de godsdienstoefening bijgewoond in de Nieuwe Kerk, onder gehoor van Ds. Vinke, die tot tekst gekozen had Psalm 104 vers 30, tweede ge deelte en Gij vernieuwt het gelaat des aardrijks." Dien namiddag hebben de muziekkorpsen van het 8ste regiment infanterie en van het reg. dragonders, niet tegenstaande het ongunstige weder, enkele muzijkstukken uitgevoerd. De voorgenomen bezoeken aan den Zoölog. Tuin, Nat. A. M. en der Hort. Bot. hebben wegens het ongunstig weder, geen plaats gehad. Heden voormiddag zijn Z. M. en I1H. KK. I1H. uitgereden, om het dia conie-weeshuis der Nederd. Herv. gemeente, het Evang.-Luthersch wees- en oude mannen- en vrouwenhuis en het Werkhuis te bezoeken en in den na middag is hel Vorstelijk gezelschap, met den trein van 4) ure, naar 'sGra- venhage teruggekeerd. Z. M. heeft dezer dagen het beschermheerschap der Vereer.iging ten be hoeve der arbeidende klasse met de meeste welwillendheid aangenomenen zijne bijzondere tevredenheid over hare verrigtingen betuigd, na op Donderdag II. de door haar op Oostenburg gebouwde arbeiders-woningen bezigtigd te hebben. Eergisteren werd de vergadering van de Kon. Academie van Wetenschap pen alhier gehouden. 25 Leden waren tegenwoordig, onder welken de Leyd- sche Hoogleeraren W. H. de Vriese, J. H. Halbertsma, J. van der Hoeven en A. II. van der Boon Mesch. Het verzoek van den Heer Holman te Edam, om zijn op het gebied der practische sterrekunde uitgevonden werktuig onder bescherming te nemen werd ingewilligd. Ook werden op deze verga dering twee voorstellen van den Heer Stamkart met algemeene stemmen aan genomen 1°. dat de Academie zal beslissen, of de weerkundige tabellen thans niet door het Meteorologische Instituut van Utrecht konden vervaardigd worden in den vormdoor de Academie bepaald2°. dat de Academie be sluite aan de Regering magtiging te vragen, om van de prototypen van de Ned. el en het Ned ffi, bij de Academie in bewaring, modellen te doen ver vaardigen en verkrijgbaar te stellen. Hierna deelde de Heer Schneevoogt eenige beschouwingen mede over zekere ziektevorm atropine musculaire progressive avec paralysie des muscles. Daarop gaf de Secretaris W. Vrolik eene korte levensschets van den Hoogleeraar C. G. C. Reinwardt en bragt eene waardige hulde aan den man, die gedurende het grootste gedeelte zijns levens lid van het Koninklijk Instituut en daarna lid der Acad, van We tenschappen was. Eindelijk toonde de HeerHarting 3 vischjes door hem langs den kunstmatigen weg verkregen. Hierna werd de vergadering gesloten. De Heer Mr. J. van Lennep heeft zijn ontslag genomen als lid van de Prov. Staten van Noordholland. UTRECHT, 30 April. Naar men verneent, is door Z. M. den Koning, bij besluit van gisteren, als opvolger van den Heer Dr.A. Vrolik, tot lid van het Muntcollegie, tevens belast met de werkzaamheden van Inspecteur-Essayeur-Generaal der Munt, benoemd de Heer Jnr. A. W. G. van Riemsdijk, thans Arrond.-Betaalmeester te Maastricht, terwijl het Voorzitterschap is opgedragen aan het oudste lid van het Muntcollegie, den Heer A. Baron Calkoen. Heden morgen is onze geachte stadgenoot naar de residentie vertrokken. Wij kunnen ons niet onthouden, hier met een paar woorden ons leedwezen te voegen bij dat, 't welk allen, die hem van nabij kennen of met hem in aanraking waren, den Heer Vrolik hebben betuigd over zijn vertrek naar elders. De Heer Vrolik had zich door allen evenzeer bemind als geacht we ten te maken; alleen de overtuiging, dat hij in de residentie in eene niet min der gewigtigc betrekking het Vaderland ten nutte zal verstrekkentroost zijne talrijke vrienden, die hem anders noode uit hun midden zien heengaan. {U. G.) Wij vernemen, dat de Hoogleeraar Mulder zijne lessen zal hervatten; hij is naar een badplaats in Dnitschland vertrokken tot herstel zijner ge schokte gezondheid. BUITENLANDSCHE BERIGTEiV. ENGELAND. LONDEN, 30 April. Gisteren is een onzer beroemdste krijgsbevelhebbersde Markies van Anglesey vroeger Lord Uxbridge genaamdoverledenin den ouderdom van 86 jaren. HÜ is bekend o. a. door zijne deelneming aan de krijgsbedrijven van 1794 in Vlaanderen, van 1799 in Noordholland, van 1809 in Walcheren, en van 1815 in de velden van Waterloo, alwaar hem een been werd afgeschoten. De Hertog van Cambridge is den 30slen April te Triest aangekomen. Morgen vertrekt Z. K. H. met een stoomboot van Loyds naar Konstantinopel. Men verneemt dat de jonge Koning van Portugal binnenkort een reis door Europa zal ondernemen. Engeland en België behooren onder de Staten, die hij zich voorneemt te bezoeken. De wet, die hem de magt moet geven om uit het Koningrijk te gaan zou eerstdaags aan de Cortes worden aange boden, en men veronderstelde, dat de jonge Vorst in de laatste dagen van Mei, Lissabon zou verlaten. Zijn verblijf alhier zou zich tot één maand bepalen. De Morning Chronicle deelt eene dépêche uit Weenen mede, inhou dende, dat Oostenrijk voornemens is tegen Montenegro tusschen beide te ko men, en tot het bezetten van Albanië en Ilerzegowina heeft besloten. Te dien einde zijn reeds de noodige bevelen afgevaardigd; door Oostenrijksche en Engelsche oorlogsbodems zal de operatie worden begunstigd. De bekende reizigster Ida Pfeiffer bevond zich in het laatst van Januarij te Lima in Peru. Zij was voornemens van daar de Andes over te trekken en zich naar Cuzco te begeven.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2