een vijandelijken inval te beschermen. Te dien einde verbinden zij zichom genoegzame krijgsmagt te land en ter zee te onderhouden, om dien inval tegen te gaan, en zulks zoo lang de oorlog het zal noodig maken, welke noodzakelijkheid met gemeen overleg der beide contracterende partijen zal worden bepaald. Art. 3. Zij verbinden zich ieder voor zich gcene onderhandelingen aan te knoopendie strekken moeten om een einde te maken aan de vijandelijkhe den, en in geenerlei schikking met Rusland te treden, zonder gezamenlijk daarover te hebben beraadslaagd. Art. 4. Beide partijen doen bij voorraad afstand van alle voordeeldie uit den oorlog voor haar zouden kunnen voortspruiten. Art. 5. Volgaarne zullen zij in het verbond opnemen alle andere Europe- sche Mogendheden, die er aan zullen willen deelnemen, om mede te werken tot het bereiken van het daarmede beoogde doel. Art. 6. De ratification van dit tractaat zullen binnen 8 dagen na de teekening moeten worden uitgewisseld. Dit stuk is door de gevolmagtigden der beide Mogendheden onderteekend. Bij de mededeeling van den inhoud van het verdrag bevat de Times onder anderen het volgende: »Alzoo bestaat thans een bepaald verbond tusschen Engeland en Frank rijk; dit was vroeger slechts twee malen gebeurd, namelijk toen zij zich verbonden om de constitutionele troonopvolging in Portugal en in Spanje te verdedigen, en toen zij besloten hunne magt en invloed aan de Plata geza menlijk aan te wenden ter bevordering van de zaak des vrcdes en des handels. Hetgeen in den loop van het Oostersche geschil is gebeurdheeft veel toegebragt om den troon van Lodewijk Napoleon in de achting van Europa te vestigen. Twee jaren geleden zou men niet verwacht hebben, dat in de raads vergaderingen der groote mogendheden thans met volle vertrouwen en eerbied naar de stem der Fransche diplomatie zou worden geluisterd. Dit is vooral toe te schrijven aan het beleidde kalmte en de zelfsbeheersching van Lo dewijk Napoleon zeiven en van den Heer Drouyn de Lhuys, zijnen Minister van buitenlandsche zaken. DWij wenschen van harte dat de geest dezer overeenkomst zich uitbreide tol de Duitsche mogendhedendie meer nog dan wij zeivenbij magte zijn om den oorlog spoedig tot een einde te brengen." De Opperbevelhebber der Britsche expeditie in Turkye, Lord Raglan, is 11. Zaturdag te Marseille scheep gegaan naar de Levantniettegenstaande het zeer ongunstige weder. Hit Toulon wordt gemeld, dat Prins Napoleon is vertrokken, den sabel met zich voerende, dien Napoleon Bonaparte heeft gedragen, tijdens de expeditie naar Egypte. Een rijk Engelschman heeft in de wijk Rivoli alhier een zoo zonderling huis doen bouwen dat zulks het onderwerp der gesprekken van geheel de stad uitmaakt. Het is cirkelvormig en heeft noch deuren noch vensters. Om er binnen te komen moet men langs een grooten molenaarsladder, die in ver band met eene ophaalbrug op en neder gelaten wordt, naar het dak klimmen. Dit huis heeft slechts ééne verdieping, welke 18 grootere en kleinere vertrek ken bevat, tot verblijf voor den Engelschman, diens vrouw, 8 kinderen en hunne dienstboden ingerigt. Aan de binnenzijde is een rond pleinmet een glazen koepel gedekt, hetwelk des winters door middel van een grooten kagchel moet verwarmd worden en des zomers tot bloemtuin strekken. Al de vertrekken komen uit op een groot balkonvan hetwelk men den toegang tot dat plein heeft. Dit vreemdsoortig huis betaalt geene belasting voor deuren of vensters en is tevens legen alle ondernemingen van dieven beveiligd. Er komen nog altijd cholera gevallen hier voor van den 512den dezer werden er 32 nieuwe zieken en 21 aan de ziekte overledenen aangegeven. SPAKJE. Het Regeringsblad van den 13den dezer behelst eene voordragt des Minis ters van Koloniën aan de Koninginbetreffende Cuba. De hoofdstrekking dezer voordragt is, de Overheden op Cuba registers van alle op het eiland aanwezige slaven te doen houden, en de slavenhouders te verpligten, om van elke verandering in hunne slavenmagt kennis aan de Overheid te geven; om de echtverbindtenis onder de slaven aan te moedigenen om vrijheid te ge ven tot het aanvoeren op Cuba van vrije arbeiders uit Spanje, uit China of uit Midden-Amerika. Als gronden voor deze bepalingen worden opgegevende schaarschheid van arbeidende handen op Cuba; de wil der Regering om de bestaande ver dragen strikt na te leven en den slavenhandel te weren; hare zucht om oneenigheden met Engeland te vermijden, en eindelijk de wenscb om de productie der kolonie Cuba nog meer te doen toenemen. De Regering heeft eene geldleening van 22 millioen realen (2,750,000 Ned.) gesloten met twee kapitalisten en hun tot waarborg afgestaan de opbrengst der Philippijnsche eilanden. §ARDI]!tIIE. De Regering door de Wetgevende Kamers gemagtigd zijnde om nieuwe staatsschuld ten bedrage van ruim 2 millioen fr. jaarlijksche rente uit te geven, heeft hij een besluit van den 17den dezer den prijs bepaald der staats- rente die bij openbare inschrijving zou worden te gelde gemaakt; de prijs der 5 pCt. is op 78 en die der 3 pCt. op 52 ten honderd van het nominale bedrag gesteld. Een telegrafisch berigt uit Turyn van jl. Zaturdag meldt dat op de na tionale geldleening reeds voor het volle bedrag van 30 millioen fr. is in geschreven. Berigten uit Sicilië over den stand van het graangewas luiden gunstig. PRIJISSE1V. BERLIJN, 23 April. Gisteren is alhier de tijding ontvangen, dat onze buitengewone Gezant bij het Russische Hof, de Luit.-Generaal Vrijheer von Rochow, den 20steD dezer te Petersburg overleden is. Uit Memel wordt gemeld, dat de Kommandant van de Engelsche corvet Conflictaldaar den 19den met een Officier aan land was gekomen. Toen hij wilde terugkeerenwerd hem wegens de sterke branding aangeradeneen ander vaartuig te gebruiken, dan de giek, waarmede bij gekomen was, doch te vergeefs. Naauwelijks waren zij 10 minuten vertrokken of de boot ver dween plotseling. Spoedig werd de reddingboot uitgezet; het was echter te laat, de Luitenant en een matroos, die half verstijfd zich aan boot en riemen hadden vastgehouden, werden nog gevonden; de Kommandant, een krachtig gebouwd man van 30 jaren, en vier matrozen hadden hun graf in de golven gevonden. Te Frankfort zijn sedert eenige dagen in het Museum ten toon gesteld de drie hoofdfiguren van het op te rigten gedenkleeken, ter eere van Gutten- bergFust en Schöffer. Het pedestal zal in vier nissen de afbeelding der meest verdienstelijke sleden in het vak van Boekdrukkunst en der meest beroemde boekdrukkers in relief bevatlenaan de vier hoeken zullen drie vrouwelijke figuren prijkende Wetenschap voorstellende. En Kosteren Haarlem, en Nederland, worden hierbij met het diepste stilzwijgen voorbij gegaan! Ofschoon dit voor den in Duitschland lei enden Nederlander geen nienw verschijnsel is, wordt zijn vaderlandse!) gevoel niet te min diep ge krenkt als hij op deze wijze zijn goedonbetwistbaar regt miskend ziet. Op last van Koning Ludwig van Beijeren worden door Prof. Budhard te Munchen de biographien vervaardigd van alle geleerden en kunstenaars van welke men standbeelden in de zoogenaamde Ruhmshalle vindt. De Aartsbisschop van Freiburg was voornemens het sedert geruimen tijd, op last der Badensche Regering, geslotene Klooster te Freiburg op den 22sten weder te openen. Den Aartsbisschop is thans door de Policie ver klaard, dat eene wacht de uitvoering van dit voornemen zou beletten, in dien de Aartsbisschop werkelijk daartoe mogt overgaan. De deur van het Klooster is tevens door de Policie verzegeld geworden. Uit eene statistiek der Zwitsersche Vrijmetselaars loges blijkt, dat zij alle gezamenlijk 1176 leden tellen, terwijl zich buitendien in Zwitserland nog 1500 a 2000 Vrijmetselaars bevinden, die geene leden van Zwitsersche loges zijn. De sterkte van het Zwitsersch bondsleger bedraagt 125,156 man en die der landweer 150,000 man, dus gezamenlijk in ronde som 275,000 man. OOSTENRIJK. WEENEN, 22 April. De Oest. Corr. bevestigt het berigt dat de Keizer de stad Praag zal be zoeken, doch voegt er bij dat die reis eerst na 1 Mei zal plaats hebben. Gisteren heeft de Keizer zich naar Linz begeven om zijne bruid te ontvan gen. Na die ontvangst zal hij naar Nuszdorf vertrekken om haar ook daar af te wachten. Aartshertogin Sophia, die den Keizer vergezelt, zal de nieuwe Keizerin van Linz tot Weenen begeleiden. Den 18den dezer is in de kapel van het paleis, in tegenwoordigheid van het Keizerlijk gezin en het Hof, het huwelijk voltrokken van den Aarts hertog Karei Ferdinand met de Aartshertogin Elizabethzuster der Hertogin van Braband. Ter gelegenheid van dit huwelijk is door den Keizer groote amnestie verleend, waaronder zijn begrepen 356 staatkundig veroordeelden, hiervan hebben 245 geheele kwijtschelding van straf bekomenvan al de overigen is de straftijd aanmerkelijk verminderd. De Hertog van Cambridge is den 21stcn uit Parijs alhier aangekomen. HAJIBURG. Den 20sUn dezer heeft naast den Berlijn-Hamburger spoorweg, tusschen Friesach en Neustadt a/D.een hevige brand dennebosschen vernield, over eene uitgestrektheid van 150 morgen gronds. Men meent dat de vonken van de locomotief den brand hebben doen ontstaan, die op twee plaatsen tegelijk was uitgebarsten. Het Russisch schoonerschip Libertas, Kapitein Raas dat door de Engel- schen genomen was, is door de Russen hernomen en te IJstadt binnengebragt. Genoemde gezagvoerder bad de Engelsche wacht dronken gemaakt en zich op die wijze weder in het bezit van zijn schip gesteld. Verscheiden andere met zout bevrachte schepen hebben de Finlandsche havens behouden bereikt. Uit Kopenhagen meldt men dat nu ook de vesting Kronborg gewapend is en dat de hoofdstad zelve ook aan de landzijde sterker bevestigd zal worden. RUSLAN Prins Paskewilscb is den 14den dezer te Jassy aangekomen en den 16dea te Bucharest. Men verwachtte dat de door de Russen zoo vroegtijdig aan gevangen veldtogt nu met alle kracht zou worden doorgezet. Sedert kort zijn niet minder dan 1800 oud-officieren weder vrijwillig in dienst getreden. Onder deze bevindt zich mede de bekende Prins Anatole Demidoff, die met Keizer Napoleon vermaagschapt is. TURKÏE. In eene briefwisseling van de Indépendance van 22 dezer wordt gezegd dat moedeloosheid den overmoed vervangt. Varna heeft gebrek aan bezetting voor hare uitgestrekte wallen. De admiralen hebben hulp geweigerdmen rekent nu op eene afdeeling uit Gallipoli. Aldaar is het ook niet gunstig gesteld. De landingstroepen zijn op eenige mijlen landwaarts in gelegerd, maar hebben bij ongenoegzaamheid van noodige beschutting veel van het

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3