Men vermoedt, dat hij Nederland zal pogen te verlaten of wel zich hier ot daar te verschuilen. De ambtenaren van justitie en policie zijn uitgenoodigd, dezen persoon met de meeste zorg te doen opsporen. Door de belanghebben den is op de aanhouding eene premie gesteld. Den 18',cn dezer zijn door den Officier van Justitie te Dordrecht aldaar aangehouden 2 muntstukken, voorstellende 1 Nederl. gulden met het jaartal 1845, welke zoo door de kleur van het metaal, dikte, klank en verdere kenteekeneninzonderheid ook door het ontbreken van het randschrift, op goeden grond vermoed worden valsch te zijnwaaromtrent echter de uitspraak van het muntcollegie nog wordt te gemoet gezien. De overeenkomst tusschen de beide stukken, welke door verschillende personen zijn overgelegd, doet vermoedendat er welligt meerderen hier of elders in omloop zijn of zullen worden gebragt, weshalve een naauwkeurig toezigt wordt aanbevolen, waar door het welligt mogelijk zal zijn, de vervaardigers dier valsche stukken op het spoor te komen. Het kantoor der Nederlandsche telegraafmaatschappij te Alkmaar, wordt met den lsten Mei aanstaande, voor de dienst geopend. Te Assen worden vele toebereidselen, gemaakt voor het in Junij aanst. te houden Landhuishoudkundig congres, en voor de komst van Z. M. Naar men verneemt, is de tenu voor de eerewacht vastgesteld als volgt: zwarte rok, ronde hoed, wit vest met over den rok slaande kleppen, witte pantalon en een oranjekleurige bandelier. Op de in het vorige jaar door de Groninger Hoogeschool uitgeschrevene prijsvragen zijn 9 antwoorden ingekomenals op ieder der beide prijsvragen van de Litt. Faculteit 1; op de twee prijsvragen der Theol. Faculteit 2 op de prijsvraag der Med. Faculteit 4; op die der Mathem. Faculteit 1; en op die der Jur. Faculteit géén. (Ned Van Ommen wordt gemeld, dat in de nabijheid twee huisgezinnen, onder een dak wonende, plotseling door een feilen brand van het grootste gedeelte hunner bezittingen beroofd zijn. Behalve het huis en de gansche inboedel zijn 10 koebeesten en 2 paarden eene prooi der vlammen geworden en wat deze ramp nog vergroot is, dat naar men zegt niets voor brandschade is verzekerd. Men meldt uit Genuadat het regt op de kaas zijdelings eene verhoo ging had ondergaan van 3.62 fr. De Nederlandsche Consul-Generaal tegen die verhooging opgekomen zijnde, zoo heeft Z. M. Gezant bij het Hof van Turyn te dier zake de noodige vertoogen ingediendten gevolge waarvan de Sardinische regering onverwijld aan hare tolbeambten te Genua last heeft ge geven, de uit Nederland aangevoerde kaas niet hooger te belasten dan met 15 fr. de 100 ff. Te Brussel heeft Zaturdag 11. een zwaar onweder gewoed en is de blik sem op verscheidene plaatsen, gelukkig zonder veel schade te veroorzaken, ingeslagen. 's GRAVENHAGE, 25 April. Bij Z. M. besluit van den 15den dezer, is de lste Luitenant bij het corps der genie en sapeurs in Oost-Indië, D. Maarschalk, Ridder der Militaire Willems-Orde 4de klasse, benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Bij besluit van den 19den dezer, is aan den Heer E. Baron Sirtema van Grovestins, Kamerheer en Gezant van Z. M. bij het Hof van Spanje, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van Ridder Grootkruis der Orde van Karei III, hem door H. M. de Koningin geschonken. Z. M. heeft goedgevonden te bepalen, dat de groote of zoutharingvis- scherij, voor het loopende jaar 1854, mag worden aangevangen op den lsten Junij aanst.en dat alzoo de netten voor het eerst mogen worden uitgewor penom in volle zee haring te visschen, in den avond van den l5,cn Junij. Naar men verneemt is de gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Fre- derik niet verslimmerd. De Minister van Buiten!. Zaken en ad interim Minister van Finantiën, brengt mits deze ter kennis, dat brieven, bestemd naar Suriname benevens naar Curasao en onderhoorighedenvoorlaan geheel ongefrankeerd of wel gefrankeerd tot aan de plaats van bestemming kunnen worden verzonden. De frankering is verpligtend voor de gedrukte stukkenwelke men langs denzelfden weg tegen een verminderd port wenscht te verzenden. De expeditie over Engeland geschiedt twee malen in de maand. De uiterste termijn der verzending uit Amsterdam 's Gravenhage, Rotterdam enz., is op den 14den en op den vóórlaatsten dag van elke maand; en uit andere plaat sen in evenredigheid naar mate van den afstand tot Breda, van waar de verzending der brievenmalen over Ostende naar Engeland geschiedt. De brieven bestemd naar St. Eustatius en St. Martin zijn voor alsnog niet onder dezen maatregel begrepen, en zijn onderhevig aan eene gedwongene frankering. Door het Ministerie van Binnenl. Zaken wordt bekend gemaakt, dat, ten gevolge van een nader voorstel der Belgische Regering, in het belang van den handel en de scheepvaart is bepaald, dat het kanaal van Luik naar Maastricht, in plaats van gedurende het tijdvak van den 30sten Mei tot den 20sten Junij, voor de scheepvaart zal gesloten zijn van den 15den Junij tot den 5den Julij aanstaande, zoodat gedurende dit laatste tijdvak de doorgaande vaart tusschen die twee plaatsen onmogelijk zal zijn, en dat de Zuid-Willemsvaartin plaats van gedurende het tijdvak van den 15den Mei tot den 20sten of 25sten Junij, voor de scheepvaart zal gesloten zijn van den 31sten Mei tot den 5d™ Julij aanstaande, gedurende welk laatste tijdvak de doorgaande scheepvaart tusschen Maastricht en 's Hertogenbosch mede gestremd zal zijn. ij De Ged. Staten van de Prov. Zuid-Holland hebben vastgesteld eene lijsS der hoogst aangeslagenen in 's Rijks Directe Belastingendie benoembaar zij» tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Die lijst bevat 187 namen. De hoogste aanslag is die van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden T namelijk ƒ15,877.39, de twee naastvolgenden zijn Jantson van Erffrente van Capelle van Bredra, aangeslagen 10799,93' en Herman de Katte te Dordrecht aangeslagen ƒ5758,145. ROTTERDAM, 22 April. Onze verdienstelijke stadgenoot de Heer A. J. Lamme heeft onlangs eene historiële schilderij voltooid en dezer dagen naar 's Gravenhage verzondende vervaardiging waarvan hem door H. M. de Koningin was opgedragen, en welke door deskundigen, zoo wat ordonnantie als karakteristieke uitdrukking en penseelbehandeling betreft, zeer wordt geprezen. Dat stuk stelt de echt- genoote van den in Spanje gekerkenden Baron de Montigny voor, in het oogenblik dat zijdoor hare bedaagde moeder vergezeldvoor Anna van Oos tenrijk, tijdens deze zich, op hare doorreis naar Spanje, te Nijmegen bevond en de kerk aldaar verliet, een voetval doet, om haar te smeeken de voor spraak van de Montigny bij haren Koninklijken bruidegom. FilipsII, te willen zijn. (Rott. Cour.) Opmerkelijk en in het oog loopend is het aantal landverhuizers, welke zich in deze stad bevinden om direct of indirect over Engeland of Frankrijk naar Amerika zich te begeven. Door hunne kleederdragt zijn te herkennen de Noordbrabanders, de Zeeuwen en Gelderschen, terwijl een aantal Duitsehers door hunne verschillende kleederdragt en tongval blijken bewoners van steden en van het platteland uit verschillende streken te zijn. Velen met vaartuigen hier aangekomen, verblijven daarop tot het oogenblik van hun vertrek. Het voordeel, dat de stad bij de vervulling van behoeften voor de reis heeft, is niet gering te schattenterwijl de scheepvaart door eene verstandige leiding van den stroom door deze plaats, eene aanmerkelijke uitbreiding kan te ge- moet gaan. AMSTERDAM, 24 April. De hoofdstad verheugt zich in het jaarlijksche bezoek van het geëerbiedigd Hoofd van den Staat. Heden namiddag ten 2| ure is Z. M. de Koning met den beurstrein alhier aangekomen. Aan het station van den spoorweg werd hij opgewacht door de Heeren Melvil en Borski, Commissarissen der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij, die den Vorst verwelkomden. De Koning en zijn gevolg reden daarop naar het paleis, en Z. M. vertoonde zich, na al daar te zijn afgestapt, op het balkon, alwaar hij door de bijzonder talrijk zaamgevlocide schare met de levendigste geestdrift en het herhaald geroep van leve de Koning! werd begroet. Langs den weg dien Z. M. reed, als mede op den Dam, in de Kalverstraat enz., benevens van alle openbare en van nog veel andere bijzondere gebouwen, zijn vlaggen uitgestoken, waardoor aan onze stad dat feestelijke aanzien wordt gegeven, steeds het kenmerk van het vereerende verblijf des Konings binnen de muren van Amsterdam. (A. C.) Onder de vele goede en nuttige instellingen, door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in het leven geroepen, moet ook geleld worden de In- rigting voor de Gymnastiekopgerigt door de beide Amsterdamsche departe menten. Eergisteren des avonds ten 7 ure, had in het lokaal dier inrigting op de Westermarkt, weder het jaarlijksch examen plaats, waarbij door een 40-tal leerlingen proeven werden geleverd van hunne verkregene bekwaam- 1 heid. Na afloop der oefeningen nam de Voorzitter van het bestuur der school, i de Heer L. Alma, het woord, en rigtte vooral eenige gepaste woorden tot de leerlingen, hen opwekkende om niet alleen de versterking der krachten van het ligchaam op prijs te stellen, maar vooral door aankweeking van gods vrucht en kennis den geest te veredelen en te beschaven, en alzoo nuttige en brave leden der maatschappij te worden. Te Muiden is men in het afgeloopen jaar reeds druk bezig geweest met het versterken dezer vesting. Een groot getal werkliedenis thans weder met hetzelfde doel druk werkzaam. Dit laatste werk is voor ruiin ƒ80.000 aangenomen zullende later door nog meerdere werken achtervolgd worden. Een en ander zal van dit stadje eene formidable vesting en bolwerk voor Amsterdam maken. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 22 April. De Morning Chronicle deelt een berigt uit Weenen medevolgens welke een groote veldslag is geleverd in de Dobroetscha. De strijd is moord dadig geweest. De Russen hebben eene volkomen nederlaag geleden, en tel len 3000 dooden. Het getal gesneuvelden aan de zijde der Turken is 1500. Volgens het Prot. blad Le lien zijn den 5den dezer te Winchester 98 R. Kalh. tot de Protestantsche kerk overgegaan. FRANHRUK. PARIJS23 April. De Keizer is zijn 47ste jaar ingetreden, hij is geboren den 209ten April 1808. Het tractaat voor het of- en defensief verbond tusschen Frankrijk en Engeland bevat de volgende 6 artikelen: Art. 1. De contracterende partijen verbinden zich om alles te doen wat van haar afhangt, om het herstel van den vrede tusschen Rusland en de Ottomanische Porte op hechte grondslagen te bewerken. Art. 2. Zij zijn overeengekomen en zullen nog verder overeenkomen ten aanzien van de middelen, die het meest geschikt zullen zijn om Turkye voor

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2