P. J. H. FROSCHHART, 1. 1. denkracht hebben. Het tweede eskader van den Oceaan onder bevel van den Sehout-bij-Nacht Bruat, dat naar de Zwarte Zee, Gallipoli en den Archipel as bestemd, telt 10 schepen met 622 stukken, de stoomschepen hebben ge zamenlijk 2880 paardenkracht. De Keizerlijke marine heeft op deze eskaders 56,000 zeelieden. Engeland heeft dezelfde magt vereenigd. [n [iel jrebouw der slagterij dat 40 ellen uitgestrektheid heeft, op Montmartre is II. Donderdag morgen te 8 ure een felle brand uitgebroken waarbij al het voer waaronder ongeveer 2000 bossen stroo is verbrand. Het rundvee, dat in groote getale aanwezig was. is gered; het gebouw is afgebrand. 'j'e yille Franche bij Nice is een grijsaard van 104 jaren overleden die voor 1790 als matroos had gevaren. OOITËN11IJK. De tijding, dat Kuslendje is ingenomen wordt bevestigd. De paketboot van Konstantinopel is den 10den te Triest aangekomen, en de brieven vermelden als zeker de inneming en de verwoesting van Kustendje, de geweldenarijen en het plunderen door de ongeregelde troependie deze stelling verdedigden en moord en brandstichting toonen den weg aan, dien zij op hunnen aftogt, tot bij Varna genomen hebben. Tijdens de inneming van Kustendje lag de vloot der verbondene Mogend heden in eene kleine baai tusschen Baltischik en Kavarna, dat is op omtrent 20 mijlen van Kustendje. Deze verwijdering van het tooneel der gepleegde wreedheden neemt derhalve grootelijks het bezwaar weg, dat men vond in het aannemen van het berigt over Kustendje. HBSLAil D. Het officeel Journal de St. Pétersbourg behelst in zijn nommer van den 13dcn dezer eene verklaring, waarin hoofdzakelijk het volgende wordt gezegd: Eerst vraagt men met welk regt de beide Mogendheden de ontruiming der Vorstendommen vorderdenzonder dat van de voorwaardenwaarvan het op houden dier tijdelijke bezetting door den Keizer afhankelijk gesteld was, ook maar een zweem van de Porte is verworven; de ontruiming te midden van eenen oorlog, die door de Porte het eerst is verklaard, en terwijl zij de aan vallende krijgsbewegingen ijverig voortzet, ja zelfs nog een versterkt punt van het Russische grondgebied met hare troepen bezet houdt. Op zulk eene sommatie, zoo partijdig in haren inhoud, zoo onuitvoerbaar, en tevens zoo beleedigend in den vorm, kon de Keizer niet anders met eere antwoor den dan door te zwijgen. Dien ten gevolge is thans door de beide gouver nementen verkondigd dat Rusland, door aan hunnen eiseh niet te voldoen, ?ich jegens hen in eenen staat van oorlog geplaatst heelt, waarvan het de gansche verantwoordelijkheid zal dragen. Nu wordt verder gezegd dat het memorandum van 18 Febrnarij jl. de gehcele geschiedenis bevat van het geschil tot dat tijdstip toe, en genoegzaam zal hebben doen zien, van welke zijde de eerste uittartingen gekomen zijn, en hoe door eene noodlottige aaneenschakeling van omstandigheden de beide Kabinetten, door de valsche stelling, waarin zij zich door hunne eerste maat regelen geplaatst haddengenoopt zijn om allengs verder te gaan en andere maatregelen van nog meer uittartenden aard te nemen. Het ongenoegzame beseffende harer gronden voor een rampzaligen oorlog en de wanverhouding tusschen deszelfs uitwerkselen en oorzaakzijn de beide mogendheden in de noodzakelijkheid om van het voorwerp des strijds eene vergroote voorstelling te geven, door hoogst onbepaalde beschuldigingen tegen Rusland in te brengen: zij wijzen op hare geschonden eer en stoffe lijke belangenop onze plannen van magtsvergrooting door verovering van Turkije; op de onafhankelijkheid der Porte, zelfs op die der andere Staten, ja op het evenwigt van Europadie naar haar beweren door ons onmatig groot overwigt zouden bedreigd worden. Al die algemeene beschuldigen zijn, gelijk verder betoogd wordt, zonder grond. Nimmer is de eer der beide Hoven door ons aangetast. Uit het stof felijke oogpunt kan men evenmin zeggen, dat hunne belangen door ons zijn gekwetst. De gebeurtenissen der naaste toekomst zullen leerenwie van beidede Mogendheden of Rusland, den zwaarslen slag, niet aan de onafhankelijkheid alleenmaar aan het bestaan zelf van Turkije heeft toegebragt. De Porte zal aldra gedwongen worden tot eene verbindtenisdie de burgerlijke en staatkunnige gelijkheid tot al hare onderdanen zou uitstrekken. Rusland zal van harte zijnen bijval schenken aan een zoo gewigtigen waarborg ten be hoeve van alle Christenen in Turkije verworven, indien het althans gelukt hun dien op eene afdoende wijze te verzekeren. De ware drijfveer van eenen legen de zedelijke, industriële en handelsbe langen der wereld zoo strijdigen oorlog, is door de Britsche Ministers luide verkondigd, toen zij midden van het Parlement zeide, dat de tijd eindelijk gekomen was om Ruslands invloed te breken. De Keizer bejammert van harte de eindelooze rampen, welke die strijd over het menschdom zal brengen, maar meent tevens plegtig te moeten proteste ren tegen de willekeurige bewering der beide Mogendheden, dat de geheele verantwoordelijkheid op hem alleen zou rusten. De verantwoordelijkheid voor de rampen var. eenen oorlog valt op hem door wien hij verklaard, niet op hem door wien hij alleen aangenomen wordt. Volgens eene officiële opgave, is in 1853 in Rusland, namelijk in de gewesten Oost-SiberiëNertschinsk en Ur.nl, ruim 1433 pud goud gewonnen, dat is ruim 23 pud, meer dan in 1852. [1 pud is ongeveer 16 Ned. ffi]. Te Odessa bereikte in het vorige jaar, in de maand October het han delsverkeer naar buiten het hoogste standpunt. Alleen in die maand zijn 418 schepen, beladen met 654,000 tsjetwert graan (45150 Nederl. last) en 135,000 tsjetwert (12782 Ned. last) andere veldvruchten van Odessa vertrok ken. In 1853 bedroeg de geheele uitvoer eene waarde van 35,357,937 zilv. roebels (nagenoeg ƒ70,000,000), waarvan alleen ƒ5,000,000 aan tarwe. Waarschijnlijk is Odessa nu door de verbondene vloten geblokkeerd. Allen in metalen bestaande fondsen der bank te Helsingfors zijn naar Petersburg overgebragt, terwijl het archief der plaatselijke regering in bom vrije gewelven geplaatst is. Dat de Russen de Alandseilanden ontruimd zouden hebben bevestigt zich niet; integendeel worden versche troepen der waarts gezonden. TÜRKÏE. Gallipoli de landingplaats van het expeditie-legerontvangt dagelijks de uit hel Westen komende troepen. Behalve de 1100 man Franschen, van wier landing en installatie de Fransche Regering de gunstigste berigten heeft gekregen, zijn er thans ook weder 1300 man Engelschen aangekomen. HEKKNIEUWS. GRONINGEN, 19 April. Heden is door de Kerkeraad der Ned. Hcrv. ge meente alhier een nieuw twaalftal van Predikanten gemaakt, bestaande uit: DD. Huysers, Th. Dr. te Farmsumvan Berkum, te Sliens; van Campen Th. Dr. te Opperdoes; Uden Masman, Jr.te Meppel; Coolhaas van der Wonde, te Nieuw-BeertaMoltzer, te Waalwijk; de Keyser, te Arnhem, van der Zwaag, te Dronrijp; Marissen van Loon, te Kampen; Sannes, te O.-Pekela; van StaverenTh. Dr. te Leeuwardenen BoonTh. Dr. te Zuidwolde. Te Schiedam is met algemeene stemmen tot Pred. bij de Ev. Luthersche gemeente beroepen Ds. C. Kerbert, Jr.van Monnikendam. Voor de vier Predikanlsweezen wier treurig lot spreken moet tot het hart van elk weldenkende, (zie Leydscbe Courant van den 19den dezer) is door den Ondergeteekende nader ontvangen van: v. W. ƒ2.50; N. N. 5. F. ƒ2.50; R. 3.D. S. 2.van N. N. een coupon N°. 1110 groot Letden, 22 April 1854. J. E. INCKEL. Door Ds. TICHLER is nog met dankzegging ontvangenten behoeve van de vrouw met zeven kinderen van N. N. een coupon a ƒ14.85; van N. N. een muntbillet a 10.van D. S. ƒ3. Door J. G. LA LAU is ontvangen van U. ƒ1.50; van L. ƒ10. ABVERTENTIEN. Ondertrouwd: G. WILHELMY DAMSTÉ, en Letden, 21 April 1854. J. van 't HOOFT. Eenige Kennisgeving. Heden overleed na een langdurig lijden in den ouderdom van 61 jaren mijn Aanbehuwde Oom JACOB PIERRE ROY, Bode van de Waalsche Diaconie- School. M. J. IIAGEMANS, geb. Groen. Letden, 21 April 1854. J. J. IIAGEMANS. Strekkende tot Kennisgeving zoo binnen als buiten de Stad. van Op Jfingsdag den. 2S April 1SS4L, des avonds ten half acht urein de STADS-GEHOORZAALte Legden. ^rergramma. Eerste Afdeeling. N<>. Ouverture van L. Spohr der Berggeist 2. Divertissement voor Fluit, van Kuramer, voor te dragen door den Concertgever. 3. Aria en Scène van Beethovente zingen door Mejufvr. C. J. Froschhart. 4. Adagio en Rondo voor Viool, van R. Kreutzer, voor te dragen door den Heer A. J. Wetrens. Tweede Afdeeling. No. Ouverture van F. Mendelssohn Bartholdy die Hebriden). 2. Duetto d'Andronicovan Mercadante, te zingen door Mejufvr. H. C. en C. J. Froscrhart. 3. Rêveriepar Vieuxtemps, voor Viool, geinslrumenleerd en uit te voeren door den Heer A. J. Wetrens. 4. Aria uit die Zauberflötevoor Zang en Fluit, voor te dragen door Mejufvr. C. G. Froschhart en den Concertgever. Toegangkaarten te bekomen tegen Inteekeningsprijs bij den Heer C. C. van der HOEK, Boekhandelaar op de Breedestraat. zal op vereerend verzoek hier nog vier dagen werkzaam zijn met het vervaar digen van Photographlsche en Daguerréotypen Portretten en wel van Woensdag morgen 26 tot en met Zaturdag 29 dezer. Gelogeerd in den Burg, waar de Modellen te bezigligen zijn.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3