ECHTSCHEIDING. aanzien der schepen kunnen natuurlijk door de Regering geene bepalingen worden gemaakt, en blijft dit aan de Gezanten overgelaten. Uit eene goede bron wordt verzekerd, dat de gewapende magt in Rus land 1,100,000 man bedraagt. De KejZer heeft een biief aan den Generaal Gortschakoff geschreven, waarin Z. M. zijne tevredenheid betuigt over zijne krijgsverriglingenname lijk het overtrekken van den Donau en het innemen van Toeltscha en Mat- cliinen den generaal gelast zijne troepen te danken voor dit wapenfeit. Bij dezen brief was gevoegd het afbeeldsel van den Keizer, gevat in diamanten en het verlof om dit op de borst te mogen dragen. T1JSKYE. KONSTANT1NOPEL 5 April. De buitenlandsche hulptroepen worden alhier met het grootste verlan gen te gemoet gezien. Er heerscht veel bekommering in deze stad en de regering bevindt zich in zeer moeijelijkc omstandigheden. Vooreerst, wegens het aantal godsdienstige ijveraars, de oud-Turksche partij, die zich verzet tegen het verleenen van voorregten aan de Christenendan wegens de Griek- sche Christenenonbescheiden in hunne eischenten derde wegens het over trekken der Russen over den Donan, het afbreken der staatkundige betrek king met Griekenland en den opstand aan de Gricksche grenzen. De toestand derhalve van de stad is zeer ongunstig en vereischl krachtige maatregelen van politie. Generaal Canrohert is met 1100 man van het Fransche expeditie-leger alhier aangekomen. De vcreenigde vloten liggen nog te Kavarna. Mariniers worden ontscheept ter verdediging van Varna. Te Bucharest verwachtte men dat de Russen nu eerlang bij Kalarasch den overgang van den Donau beproeven zouden, met het doel om Silistria in te sluiten. In het vooruitzigt van een aanval op die vesting hebben de Turken een aantal batterijen aan den kant van Rassowa opgeworpen en be vindt zich binnen Silistria cene bezetting van 10,000 man, waaronder 2 Egyptische regementen. Het verspreid berigt wegens een belangrijken slag bij Rassowa heeft zich tot biertoe niet bevestigd. De Grieksche Gezant bij de Portc, de Heer Mataxas, is den 3d™ van Konstantinopel vertrokken. Er waren strenge bevelen uitgevaardigd, dat alle Grieken, die zich niet aan de Turksche wetten hadden onderworpen, binnen 14 dagen het land moesten ruimen. KOORWEGEK. CHRISTIANIA30 Maart. In gansch zuidelijk Noorwegen is het jaargetij ten minste zes weken voor uit; de boomen beginnen nit te botten, bet gras loopt met kracht uit. Bij menschen geheugen heeft men in deze streken zulk eene vroegtijdige ontwik keling niet gezien. De stad Skiënwelke een aanzienlijken houthandel drijftis door een geweldigen brand geteisterd, 150 a 160 huizen, benevens verschei dene schepenzijn in de asch gelegd. De schade wordt op 900,000 thaler species geschat. VEREENIGDE STATEN. Uit bet verslag van den roemrijk bekenden Scheepsluitenant Maury aan den Minister van Marine, waarin de uitkomst wordt opgegeven van de pei lingen die door den Luitenant Berryman gedaan zijn van de kust van New foundland af tot de lersche kust, schijnt te blijken, dat de bodem van den Oceaan over het geheel tamelijk vlak is, van eene diepte van 1500 vademen bij Newfoundland allengs afdalende tot dat bij nabij de lersche kust 2000 vademen diep ligt; en dat hij door geerie stroomingen beroerd wordt. Hier uit wordt in het rapport afgeleid »dat een telegrafische draad, eens over den bodem des Oceaans gelegd zijnde, aldaar even veilig zou zijn, alsof hij in luchtdigte bussen onder den grond ware begraven." De Britsche koloniën Nieuw-Schotland en Canada hebben naar aanlei ding der oorlogsverklaring aan Rusland, in een adres hare aanhankelijkheid aan het moederland betuigd en hare bereidwilligheid om des noods met eigen middelen in hare verdediging te voorzien. OOST -INDIE. BATAVIA, 25 Febrnarij. Den 21sten dezer is met het stoomschip Java, in welstand ter reede alhier aangekomen Z. Exc. de Luit.-Gen. Jhr. F. V. A. Ridder de Steurs, benoemd Bevelhebber van het Indisch leger, vergezeld van Mevr. de Steurs, 2 dochters, een zoon en zijne Adjudant, den Kapitein Weitzel. Denzelfden dag is Z. Exc. aan wal gekomen, met de aan zijnen rang verbonden eerbewijzingen aldaar ontvangen en vervolgens afgestapt aan het hotel van den Gouverneur-Generaal. Den 22ste» is het bevel over het leger door den Luit.-Gen. de Steurs overge nomen nit handen van den waarnemenden Kommandant, den Generaal-Majoor G. Bakker. Den 19<ten werd de verjaring van den geboortedag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning pleglig gevierd. Na alvorens de godsdienstoefening in de Willems-kerk te hebben bijgewoond, alwaar door Ds. Mounier de pleg- tigheid van den dag werd herdachtverleende de Gouv.-Gen. in het gouver nementsgebouw te AVeltevreden algemeen gehoor. Met een luisterrijk gala-bal en soupé in het gebouw de Harmonie, en eene prachtige illuminatie aan de overzijde der rivier werd het feest besloten. Het garnizoen en de schepelin gen der Marine werden op vleesch, brood en wijn onthaald. Den 21stcn Jan. jl. zijn te Batavia in veiling gehragt 1301" realen stofgoud, van Menado, en 2156 j realen stofgoudvan Borneo. Eerstgemelde partij is opgehouden voor ƒ28 per reaal; van het Borneosche goud zijn slechts 990 realen verkocht voor een gezamenlijk bedrag van ƒ29,727, of gemiddeld ƒ30.03 per reaal; zijnde ƒ7.40J per reaal minder dan op de laatste veiling. Van sommige plaatsen op Java komen berijten in, omtrent de heerschende droogte en de vermoedelijke nadeelige gevolgen daarvan voor het rijstgewas. Het groole meer, of de zoogenaamde binnenzee, tusscheu Pattie en Koedoes, dat gewoonlijk in dezen tijd des jaars vol water is en zelfs tot overstroomin gen aanleiding geeft, stond zeer laag; de meeste rivieren waren bijna opge droogd. In de residentie Samarang, alwaar de van regen afhankelijke rijst velden eene uitgestrektheid van 150,000 bouws beslaan, vreesde men dat hij langer droogte die velden onbeplant zouden blijven; ook de andere velden ondervonden, ofschoon in mindere mate, gebrek aan water, daar vele bronnen in het regentschap Kendal uitgedroogd waren, zoodal er te weinig was om de velden voldoende te besproeijen. Inlusschen waren maatregelen genomen om deze velden beurtelings van water te voorzien. Van Rembang wordt gemelddat in die residentie in het afgeloopen jaar 57 stuks tijgers, zoo grooten als kleinen gedood zijn. Op Sumatra's Westkust was de koflij-inkoop ruim, bijzonder in de Padangsche bovenlanden, alwaar in vergelijking met Jan. 1853, 3000 pikols meer werden aangeboden. De Gouverneur bad bij eene inspectie dier stre ken de aandacht der hoofden in bet bijzonder gevestigd op de gutah pertje en gom elastiekwelke daar worden aangetroffenalsmede op den kapokboom uit wiens vrucht eene smakelijke olie getrokken wordt. Ten behoeve van Nias en de Batoe-eilanden waren gelden beschikbaar gesteldtot aanmoediging der aldaar schier geheel onbekende veeteelt. Van Sambas wordt gemelddat onder de bevolking gebrek aan levens behoeften heerschte, waarin, voor zoover dit mogelijk was, door het bestuur werd voorzien. Gedurende de maand Jan. jl. lieten rust en tevredenheid in de Lam- pongsche districten niets te wenschen over. De regens hadden veel goed ge daan aan de te velde staande gewassen de rijstoogst liet zich gunstig aanzien. Op Palemhang stond het nieuw padie-gewas zeer voordeelig. De afvoer van katoen, rijst en andere producten ging drnk voort. De pangeran van Lobo Poeding en bijna alle hoofden dier marga waren te Tebing Tingic aan gekomen, om zich le onderwerpen en vergiffenis te vragen voor hunne poging om opstand te verwekken; deze werd hun voorwaardelijk toegezegd. Aan de gezegde voorwaarde werd spoedig voldaan. Te Palembang en le Moeara Kompek is gezamenlijk in 1853 aan regten ontvangen ƒ92,456, welk cijfer nimmer te voren is behaald. De zuivere tin-productie op Banka heeft over 1353 bedragen 91.249 pikols. STADS RERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN doen te weten dat door den Gemeenteraad is besloten den tijd tot het houden der Jaarmarkt, welke thans invalt op Hemelvaartsdag en eindigt Zaturdag voor Pinksteren, te veranderen en het honden daarvan te bepalen op de laatste volle week in de maand Julij en wel aanvangende des Maandags morgens van die weck en eindigende des Zatnrdags avonds, en alzoo dit jaar van den 24stcn Jnlij tot den 29sten daaraanvolgende, welk besluit door Gedeputeerde Staten van Zuidholland is goedgekeurd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leyden, 13 April 1854. De Secretaris y. PUTTKAMMER. POLICIE. Gevonden een gouden Horologiesleutel met Haarwerk. De regthebbende kan zich tot terughekoming aan het Commissariaat van Polieie aanmelden. Bij den Ondergeteekende is ingekomen ten behoeve van het ongelukkig ge zin van Vrouw en zeven Kinderen wier Man en Vader krankzinnig iszie Adv. in het nommer dezer Cour. van 11. Woensdag, een muntbillet van ƒ10.door N. N.opbrengst eener collecte, gebonden in eene Vergadering van de Rederijkerskamer Vondel alhier 20.16van B. ƒ2.50; van O. 2.50. J. G. LA LAU. ARVEKTENTIEN. Een ieder die iets te vorderen beeft of verschuldigd is aan den Boedel en Nalatenschap van Vrouwe S. M. II. KEMPE, Weduwe van den Wel-Ed. lieer A. C. van Ogten, gewoond hebbende binnen Leydenen aldaar op den 12den Maart 1854 overleden, gelieve daarvan Opgave of Betaling te doen ten Kantore van den Notaris A. B. BARKEY Nz.. te Leydenvóóf of op den laatsten April 1854. Bij Vonnis der Arrondissements-Regtbank te Leydenvan den veertienden Februarij 1800 vier en vijftig, behoorlijk op de Expeditie geregistreerd, is ten verzoeke van PETRUS L1GTERVELD, te Leydenbet Huwelijk tusschen hem en MARIA CATHARINA NIFFLE, thans gedetineerd te Goudabe staande, door Echtscheiding ontbonden verklaard, met alle de gevolgen van dien. De Procureur voor den Eischer geoccupeerd (Kosteloos.) hebbende A. A. DILLIÉ. Daar uithoofde der Paaschweek de Voorstellingen met het fVfefc- Gas-MIcroseoopgeen voortgang hebben gehad, zoo verwittig ik bij deze het geëerde Publiek, dat mijn voornemen is, om nog in de aanstaande week, Maandag en Dingsdag, 's middags ten 12 en 's avonds te 71 ure, Voorstellingen te geven. L. de KRAUSS.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3