$epttU woordenom dc achting t« kennen te gevenwelke de studerende jongelingschap voor de groote verdiensten van den voormaligen Hoogleeraar koesterde. Ten slotte hragt de schoonzoon van den overledene, de Heer Mr. J. A. Jolles, eene hartelijke hulde toe aan den waardigen afgestorvene, wiens ijver op het gebied der wetenschap hij ten voorbeeld stelde voor anderen. Wij hebben opgemerkt, dat dezer dagen de fontein door de directie der Dninwater-Maatschappij in het vorige jaar geplaatst op stadsgrond buiten de Willemspoort, weggenomen en deze plek wederom in haren vroegeren toe stand hersteld werd. Zijn wij wel onderrigt, dan heeft de directie het voor nemen niet om het water verder per emmer verkrijgbaar te stellenaange zien zij de buizen door de geheele stad zullende leggeniedereen de gele genheid aanbiedt om een abonnement aan te gaan en zich het water in de woningen te doen leveren. De catalogussen van de bibliotheek van wijlen den Eerw. Heer M. A. van Steenwijk, R. K. Pastoor alhier, en van zijne verzameling platen en prentwerken, welke beide verzamelingen den 18dcn en 19den Mei e. k. in deze stad zullen worden verkocht door de Boekhandelaars de Gebroeders van Cleef en Frederik Muller zijn van de pers gekomen. Wij vestigen de aandacht op dien kostbaren boekenschat, die de eigendom was van een dier zeldzame lief hebbers, dier echte boekenminnaarsdie hunne kasten niet vullen om aan hunne ijdelheid te voldoen, maar om uit de bijeengebragte bronnen van we tenschap en kennis haren onwaardeerbaren inhoud te putten. De catalogus der boeken bevat 3200 nommers, voornamelijk over de katholijke en andere godgeleerdheid, geschiedenis, letterkunde enz.; terwijl de andere catalogus 224 plaat- en prachtwerken bevat over geschiedenis en oudheidkunde, letter kunde, natuurlijke historie en reisbeschrijvingen. Het in het Fransch ge stelde voorberigt, in den eerstgenoemden catalogus, is de lezing overwaard. AmstCour.) Op de vorige veemarkt alhier zijn in het geheel aangevoerd 658 run deren, waarvan 4 meer dan 1000, 6 meer dan 900 en 14 stuks meer dan 800 Ned. gewigt hadden. De uitreiking der medailles toegewezen door de Vereeniging voor Volks- vlijt aan de inzenders van voorwerpen bij de tentoonstelling van bouwmate rialen heeft 11. Maandag alhier plaats gehad. De bekroonden werden door den President Dr. S. Sarphati hartelijk toegesproken. In een kort verslag roemde hij de vele en daaronder uitmuntende voorwerpen van het buitenland doch verheugde zich dat het keurige der buitenlandsche inzending door voort brengselen der nationale nijverheid in aantal en belangrijkheid was overtrof fen zoodat drie van de vijf gouden medailles waren toegekend aan onze land- genootende spreker eindigde met den wensch dat deze eerste met goed gevolg genomene proeve, onze industriële landgenooten mogt aansporen de Vereeniging voor Volksvlijt met al hunne krachten te schragen, ten einde voortdurend in staat te worden gesteld, de volksvlijt in Nederland te bevorderen. Het bestuur der Nederl. Bank heeft het dividend over het jaar 1853 bepaald op 56 per aandeel van f 1000. BUITE1VLA1VDSCHE DERlfrTESV. ENGELAND, LONDEN, 12 April. De Regering heeft in Hampshire en Surrey, op 35 mijlen afstand van Londen, eene oppervlakte grond van 4000 acres gekocht, om tot kampement van troepen te verstrekken. Men is voornemens in de volgende maand de militie daar te legeren. In het Euston-station alhier is het kolossale marmeren standbeeld van wijlen den beroemden Stephenson in bijzijn van een talrijk en aanzienlijk publiek onthuld geworden. Van gemeen kolengraver heeft hij zich door eigen genie tol den grootstcn werktuigkundige dezer eeuw weten te verheffen. Men berekent dat de somaan regten voor thee te LondenLiverpool Bristol en andere groote steden sedert den 5den dezer betaaldnagenoeg een half millioen bedraagt. Het gerucht omtrent de verbeurd-verklaring der achtergeblevene bezit tingen van Sir Hamilton Seymour, (zie ons vorig nommer) wordt heden door hem zeiven in een brief aan den Times bevestigd. Doch het betreft hier geene confiscatie, zooals beweerd werd, maar slechts een verbod van uitvoer dier goederen uit Rusland. Sir Hamilton Seymour drukt de hoop uit, dat ook dit door den Czaar zal worden ingetrokken. Gisteren werd te Glasgow hij de firma Napier beslag gelegd op twee stoommachines van 200 en 250 paardenkracht, die door de Russische Regering besteld waren. Zoo als altijd in dergelijke gevallen, was het contract niet met de Russische Regering direct, maar met een harcr agenten (in dit geval de Heeren Merck Comp. te Hamburg) gesloten. Het van Liverpool naar Boston vertrokken schip Mary is op 15 Febr. te midden van ijsbergen geraakt en door dezelve verbrijzeld. De equipage is, na gedurende vijf dagen in eene der booten rondgedobberd en twee man door uitputting verloren te hebben door een visschersvaartuig gered en op New foundland aangebragt. Het is opmerkelijk, met betrekking tot de Engelsche expeditie naar het Oostendat vijf van de Divisie-Generaals geene Engelschen zijn. G. Brown is een Schotde Hertog van Cambridge een IlanoveraanDe Lacy Evans een Ier; Richard England is geboortig van Canada: de Graaf de Lucan is de eenige Engelsche Generaal van het expeditie-leger, hij is te Londen geboren; Char les Napier te Faldkirk in Schotland; de Admiraal Dundas te Calcutta; de Brigade-Generaal Bentinck is uit Holland, Colin en John Campbell uit Schot land; de Kolonel Scarlett van Jamaica. D« Engelsch-Belgische onderzeesclie Telegraafmaatschappij heeft aange kondigd dat hare kantoren tegenwoordig in regtstreeksche verbinding zijn met die van Berlijn en van geheel Duitschland. Dit is van veel gewigt in de tegenwoordige omstandigheden, vooral voor het kantoor te Hamburg, zoo lang de Engelsche vloot zich in de Oostzee bevindt. De jongste berigten meldendat de voor Kavarna kruisende vloten naar Sebaslopol waren gestevendongetwijfeld met het doelom de Russische vloot op te zoekenindien zij die haven had verlaten. In elk gevalzullen de Admiraals waarschijnlijk eenige fregatten in de omstreken van Kustendje gelaten hebben. FltAN Ei RIJR. PARIJS, 13 April. De Keizer heeft bepaalddat op nieuw een prijs van 6000 fr. zal worden uitgeloofd voor dengene, die in de toepassing van den stoom op 's lands zee- magt hel eerst weder eene gewigtige vordering zal maken. Deze prijs zal, even als de vorige van gelijken aard, door de Parijsche Akademie van we tenschappen worden toegekend. De aangekondigde wapenschouwing ter eere van Z. K. 11. Prins George, Hertog van Cambridge, heeft den 12(len plaats gehad. In het eerst hinderde de regendoch deze hield weldra op en het overige van den dag was gunstig. De Hertog van Cambridge bevond zich een weinig achter den Keizer. In de tweede rij waren de Maarschalk Minister van Oorlog, de Maarschalk St. Ar- naud, Lord Raglan, enz. Er heerschic eene groote hartelijkheid tusschen de Engelschen en Franschen, door de officieren alhier vertegenwoordigd. De krijgsmuziek speelde bij afwisseling God save the Queen en Partant pour la Syrië! Er is een groot diné van 300 personen op de Tuileriën geweest. Van den 10den tot den 19de" dezer maand worden ongeveer 10,000 man troepen te Toulon verwacht, om zich aldaar naar de Levant in te schepen, zoodra de stoombooten, welke de eerste afdeeling der Fransche hulptroepen derwaarts hebben overgevoerdaldaar terug zullen zijn. De oudste der Fransche oudheidkundigen, ja, die zelf al een oudheid wasde Heer Pigeotis dezer dagen in den hoogen leeftijd van bijna 100 ja ren overleden. Er is sprake van verscheidene faillissementenwaaronder eenige voor name bankiershuizen. Het faillissement van N. Monteaux Zoon is officieel aangekondigd. In verschillende departementen hebben dagelijks groote branden plaats die men aan kwaadwilligheid toeschrijft, welke op eene schrikbarende wijze toeneemt. Een dagblad van Marseille berigt, dat de Kolonel bij den Franschen staf in het Oosten, Dieubij eene verkenning welke de Turken op den lin keroever van den Donau dedengesneuveld is. Hij was een der Officieren die met den Generaal Baraguay d'Hilliers naar Turkye vertrokken waren. Het leger in Algerie heeft het land der Beni Mzal bezet, op eenige dagreizen afstand in het hart der groote woestijn gelegen, welk land tot hiertoe onbekend was, en wier inwoners veel handel drijven, terwijl deze streek in een krijgskundig opzigt, misschien het gewigligste punt is van Al gerie, als de sleutel der woestijn, die te eeniger tijd uit het noorden den toegang lot afgelegen Tombucto. kan verleenen, dat thans alleen van den zuidwestkant toegankelijk is. De Stampa van Genua meldt, dat 600 gevangenen uit het fort Pag- liano, eene staatsgevangenis van den H. Stoelzijn ontsnapt. OOITENRIJ K. WEENEN, 11 April. Den 7den dezer heeft de ratificatie plaats gehad van het huwelijks-contract van den Keizer met Prinses Elizabeth van Beijeren. Lloyd vestigt de aandacht zijner lezers op een hoogst belangrijk verschil tusschen het nieuwe protocol en der 4 Mogendheden en al de overige dergelijke staatsstukken. In het nieuwe protocol is namelijk bepaald, dat geen der 4 Mogendheden, die het hebben geleekend, ter zake der regeling van de hoofd twistpunten der oostersche kwestie met Rusland in onderhandeling zal treden, zonder voorkennis en goedkeuring der drie overigen. Generaal Graaf Schaaffgotse heeft, blijkens berigten uit Semlin, den Istcn April het kommando van het bij Bacska gestationneerde Oostenrijksche legercorps overgenomen. Te Semlin bevinden zich 8 Generaals. De versterkte dam aan de Save, nog afkomstig uit de vroegere oorlogen met Turkye, wordt hersteld. HAMBURG. 14 April. De Schout-bij-nacht Plumridge, dien Charles Napier in de Oostzee met eene kleine divisie van 5 stoom fregatten had vooruit gezonden om deze zee te doorkruisen, heeft laten melden aan den Commandant der vloot, dat 18 Russische schepen het wilden beproeven zich van Helsingfors naar Reval te begeven. Charles Napier heeft terstond aan het gansche eskader bevel gegeven om zich voor te bereiden om deze Russische afdeeling aan te tasten. KUS L< A W Door den Graaf van Nesselrode is aan de verschillende Gezantschappen geantwoord op de vertoogenbetreffende het verbod van uitvoer van granen uit de Zwarte en Azofsche zeeën volgens deze mededeeling neemt de Rege ring voor hare rekening, tot tusschen koopers en verkoopers, vastgestelde prijzen, de graan-depots over, welke aan de Nederlandsche of andere onder danen toebehooren; waar handgeld is betaald, wordt dit dadelijk in klinkende munt door de Regering vergoed, met voorbehoud der opgave van den tijd, waarop de betaling en ontvangst van het overige plaats kunne vinden. Ten

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2