ROTTERDAM, 12 April. Het strekt ons tol bijzonder genoegen te mogen beriglen, dal onze stad nu weldra in bet bezit zal zijn van eene doelmatige Zwem- en Bad-Inrigting, waarvan bet gemis sints langen tijd algemeen gevoeld en erkend is. Men weet dat de Regering, op daartoe gedaan verzoek, tot dat einde kosteloos ten gebruike beeft afgestaan een terrein aan de Maasin de nabijheid van de sleephelling voor het Nieuwe Werk, en dat zich een zedelijk Ligchaam gevormd heeft onder de benaming van de Rotterdamsche Vereeniging voor Gymnastie en Zwemscholenwaarvan de leden, door het doen van rente- looze stortingen, en alzoo geheel belangeloos, tot de oprigting der Zwem school medewerken. Het Bestuur der Vereeniging heeft heden bet gebouw, overeenkomstig eene tcekening van den Heer Architect A. W. van Dam, aan den minsten inschrijver, den Heer J. Hoos, Mp. timmerman en molenmaker alhier, aanbesteed voor eene som van ƒ24,400. Met de werkzaamheden zal ten spoedigste worden aangevangenzoodat nog in den aanstaanden zomer de gewenschte gelegenheid tot het ontvangen van onderrigt voor onze jonge lieden en tot het gebruik van baden zal kunnen worden aangeboden. Wij twijfelen niet of deze nieuwe inrigting zal aan de gekoesterde verwachtingen beantwoorden en dergelijke goede vruchten voor de gezondheid en voor de ontwikkeling van het aankomende geslacht dragen, als de reeds bestaande Gymnaslie-Inrigtingwelker instandhouding tevens tot het doel der genoemde Vereeniging blijft behooren. RottC.) 's HERTOGENBOSCH, 11 April. Gisteren werd er eene inspectie over de dienstdoende schutterij gehouden. Na afloop daarvan nam de lieer Luit.-Kol. H. Merkus Lange, bij eene dagorder afscheid van het bataillon en gaf het kommando over aan den oudsten Kapi tein den Heer F. Pompe. Door Heeren Officieren werd den Luit.-Kol. Mer kus Lange, als aandenken, eene prachtige pendule en twee candelabres aan geboden en hem een afscheids-concert gegeven. Hbl BUITENLANDSCnE HERIG TEN. ENGELAND. LONDEN, 10 April. Men zegt dat de Koningin de uitnoodiging tol bijwoning van een groot bal, den 12dcn Mei door den Franschen Gezant te geven, aangenomen beeft, hetwelk daarom opmerking verdient dewijl het, zoover men weet, de eerste maal wezen zoudat een Engelsch Souverein de gast van eenig Gezant is. De Gemeenteraad van Londen besloot eergisteren, onder het Voorzitter schap van den Lord-Maire, eenparig tot het indienen van een adres aan de Koningin, om de volkomen bereidwilligheid der ingezetenen dezer hoofdstad te verklaren tot ondersteuning van dc Kroon in den nu begonnen oorlog. De Ondersheriff Anderton bragt bij die gelegenheid verscheiden bewijzen te berde voor de waarheid der bewering, dat Rusland reeds sedert lang het bezit van Tnrkye beoogd heeft. Vooreerst, een in 1810 bij openbare verkoop, verkocht exemplaar van den Koranwaarin vermeld staat dat die uitgave door Keizerin Catharina II ten gebruike barer Turksche onderdanen bestemd is, nadat zij in het bezit van Konstantinopel zijn zou. Ten tweede de bekende voorspelling van Keizer Napoleon aan Dr. O'Mearavolgens welke Rus land na verloop van wat korteren of langeren tijdin het bezit van Kon- j stantinopeleen gedeelte van het overige Turkye en geheel Griekenland zijn zou, hetwelk, zijns inziens, zelfs niet door de toen nog hoogst onwaarschijn- lijke vereeniging van Frankrijk en Engeland belet zou kunnen wordenbe- halve alleen bijaldien Pruissen gemeene zaak met die twee Mogendheden maakte. Alsook zijn gezegde dat Keizer Alexander hem meermalen eene verdeeling van Turkye had voorgeslagen. De Times bevestigt in heftige uitdrukkingen de daadzaak van het in beslag nemen van de roerende goederen van Sir G. Hamilton Seymour te Petersburg. Dat blad herinnert bij dit geval het gedrag van den Czaar Paul, die toen Engeland hem den oorlog verklaarde, beslag liet leggen op al de koopvaardijschepen, die op de Newa lagen, en zich over de vlugt van twee derzelve wreekte door al de anderen in brand te laten steken. Volgens dat zelfde blad is deze daad van Keizer Nikolaas eene wraak over het openbaar maken eener geheime onderhandeling; wraak, welke lijnregt strijdt met de plegtige belofte door den Graaf van Nesselrode gedaan, toen hij tegen M. de Michele zeide: »Ik geef u mijn woord van Edelman, dat het eigendom van Engelsche onderdanen te Petersburg ons heilig zal zijn." Volgens een telegrafisch berigt van den lldc" dezer zijn Lord Raglan en de Hertog van Cambridge, Opperbevelhebber en tweede Bevelhebber der Engelsche expeditie-troepen in de Levantuit deze stad naar hunne bestem ming vertrokken. Er is eene groote menigte tenten uit den Tower op den spoorweg naar Portsmouth vervoerdom naar het Oosten te worden ingescheept. Een lading van 1000 ton steenkolen is gereed om naar Gallipoli te worden verzonden. Eene volledige lijst der schepenuit welke de Engelsche Oostzeevloot is zamengesteldwordt door de dagbladen medegedeeld. Behalve uit het ad miraalschip van Sir C. Napier, de Duke of Wellington van 131 stukken, beslaat zij uit de Royal George van 121, de Neptune en Sb George ieder van 120, de Sb Jean d'Acre van 101, 6 schepen van 91, 1 van 90, 1 van 84, 2 van 81, 2 van 70, 3 van 60, 1 van 58, 2 van 51, 1 van 47, 1 ven 34, 1 van 33, 1 van 30, 1 van 26, 1 van 18, 4 van 16, 3 van 14 stukken en 14 stoombooten van nog minder kaliber. De gezamenlijke bemanning der vloot is 23,405 koppen. De nu uitgezeilde Cumberland i3 in deze opgave nog niet begrepen. Dc Globe meldt het volgende: In de fabriek van Watt cn Comp. te Soho zal eerstdaags aangevangen worden met de vervaardiging van een stel stoomwerktuigen van 1700 paardekrachteri. Zij zijn bestemd om te gelijk met een ander stel van 1300 paardekrachten te werken door welke laatste schepraderen in beweging gehragt moeten worden. Deze stoomtuigen zullen worden geplaatst in een reusachtig schip van 23,000 ton last, hetwelk door schepraderen en stoomschroef vereenigd (eene nieuwigheid in de stoomvaart) voortgestuwd zal worden met eene vaart van 18 mijlen in het uur. Dit schip zal voor de Eastern-Steam-Navigation Company dienen om passagiers en goederen van Engeland naar Indië om de Kaap dc Goede Hoop heente bren gen in 30 dagen tijds. In het jaar 1853 zijn in de Vereen. Staten gebouwd: 269 fregatten cn barken, 95 brikken, 681 schoeners, 394 sloepen en clipperbooten en 272 stoombooten, makende te zamen 1711 schepen. Hiervan werden gebouwd 132 schepen in Maine en 73 in Massachusetts. Van de stoombooten werden 74 te New-York gebouwd, 57 in Pennsylvanie29 in Kentucky, 35 in Ohio, 11 in Missouri en 14 in Michigan. Te Bombay is uit China het berigt aangebragt met het Russisch stoom schip Rostok, dat, na een onderhoud van den Russischen Admiraal met de Japanesche Regering, deze laatste er in toegestemd had om hare havens voor den wereldhandel open te stellen. FRAIIiRIJg. PARIJS, 11 April. De Moniteur vestigt de aandacht op het reglement voor de alhier in 1855 te houden wereldtentoonstelling en zegt: De vastgestelde bepalingen zijn hoogst gunstig voor de inlandsche en voor de buitenlandsche tentoonstel- Iers. Al hunne voortbrengsels worden op den voet van volmaakte onderlinge gelijkheid behandeld; zij worden op kosten der schatkist vervoerd, de in landsche voortbrengsels van de plaats af alwaar zij vervaardigd zijnen de buitenlandsche van onze grenzen af. Het invoeren dezer laatsten wordt zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt; aan den eigendom van nieuwe modellen en uitvindingen wordt voldoende bescherming verzekerd, kortom niets is ver zuimd hetgeen strekken kan om het denkbeeld eener algemeene tentoonstel ling te verwezenlijken. Bij bet Wetgevend Ligchaam is van regeringswege een wets-ontwerp ingediend strekkende om het briefport voor de gefrankeerde brieven te verla gen en voor de ongefrankeerde te verhoogen, en om alzoo het getal der ge frankeerde, welke aan de administratie veel minder tijd en moeite kosten, te doen toenemenzonder aan de schatkist een verlies te berokkenen. De Regering, de openbare orde en rust in Frankrijk thans genoegzaam verzekerd achtende, heeft de instelling der departementale politie-commissa- rissen afgeschaft. Men wil alhier vrij algemeen wetendat het huis Rothschild van de Turksche leening heeft afgezien, alleen omdat Frankrijk en Engeland weiger den die te waarborgen. Men weet dat in der tijd te Odessa het bevel van den Keizer van Rusland is ontvangenwaarbij de termijndie voor den uitvoer van graan bestemd was, werd verkort en aan de vaartuigen, die graan hadden ingeno men gelast werd het weder te ontschepen. Het is eveneens bekenddat de Russische autoriteiten aldaar, ten einde aan dit bevel kracht bij te zetten, aan boord der schepen soldaten hebben geplaatst. Het Journal des Dëbats meldt thans, dat eenige Engelsche kapiteins desniettemin den moed gehad hebben om de kabels te kappen en het ruime sop te kiezenmet zich mede voerende niet alleen hunne ladingenmaar ook de Russische soldatendie als wacht op de vaartuigen geplaatst waren. Bedoelde Engelsche Kapiteins zijn met deze hunne krijgsgevangenen behouden te Konstantinopel aangekomen. SPANJE. MADRID, 6 April. De Koningin heeft aan Mehemet-Ali-Pac.ha en Omer-Pacha het Grootkruis, aan Tefeh-Pacha, Muslapha-Pacha en Ismaïl-Paeha hel Kommandeurskruis verleend der Orde van Isabella la Catolica. Voor eenige dagen was er een oproer te Barcelona uitgebroken, dat echter spoedig is gestild. Particuliere brieven schrijven dit toe aan eene gisting veroorzaakt door lieden die door de Carlistische partij waren omge kocht. De Kapitein-Generaal heeft echter zijne maatregelen genomen, om die heimelijke aanslagen te keer te gaanen de troepen zijn den 2dcn dezer binnengerukt, waarvan hij als 't nood was, zon gebruik maken. Er zijn verscheidene lieden in hechtenis genomen, en ook velerlei wapen tuig, kruid en lood ontdekt. Dit voorval heeft alhier een zeer ongunstigen indruk gemaakt ten opzigte der geestelijkheid, die sedert lang beschuldigd wordt van in de volkrijke steden van de provinciën Catalonië, Navarre en Arragan staatkundige woelingen aan te stokenen deze feiten dienen nu ter bevestiging dier beschuldigingen. ITALIË* ROME, 31 Maart. Monsr. Amici is tot Minister van Koophandel alhier benoemd in de plaats van den overleden Heer Jacobini, zoodat deze betrekking nu in handen der geestelijkheid is. Ludwig Pichler, beroemd graveur en oud leeraar aan de akademie van schoone kunsten te Weenen, is alhier, waar hij sedert 1844 woonde, in 81-jarigen ouderdom overleden. In Italië werd door de tegenpartijders van het Oostenrijksche bewind verzekerddat Oostenrijk zich in het Oostersche geschil aan Rusland zoude

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2