LEYDSCHE WOENSDAG, 5 APRIL. BIMEKLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kamt uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 4 April. De Zangvereeniging van de Maatschappij voor Toonkunst alhier, zal op aanstaanden Donderdag avond in de Stads-Gehoorzaal uitvoeren Paulus, Ora torium naar de woorden van de H. Schrift, door Mendelssohn Bartholdv en bec öêtermorgen, woorden van C. A. Tiedge, muziek van S. Neukomm. De Staats-Courant bevat de volgende opgaven van de Nederl. Bank: Omloopende Bankbiljetten 93,807,110.00. Saldo's van Bekeningen-Courant ƒ22,291,303.82.1. Munt en Munlmateriaal ƒ100,279,795.68]. Voor 'sLands dienst in Ned. Indië, en bepaaldelijk ten behoeve van het marine-etablissement op het eiland Onrust wordt verlangd een baas-smid. Uit het jaarlijksch verslag van het Departement Alkmaar der Nederl. Maatschappij ter bevordering van nijverheid, ontleenen wij het volgende be- ïigt omtrent de wol De productie van wol in 1853 was wel, de qualiteit goed en zwaar en de handel voordeelig. Zijn uitgevoerd van Texel 94,679 Ned. ffi gewassen wol a ƒ1.60, en van Wieringcn 16,898 Ned. ffi vuile wol tegen 1.05 per ffi. In het Koegras, de Zijpe, aan den Duinkant en elders is alles opgeruimd voor 1 a 1.25 per ffi. Uit Hoorn schrijft men, dat de hoeveelheid aan gevoerde wol er belangrijk was; daar echter de aflevering voor verreweg het grootste deel geschiedde aan de pakhuizen, kan het bedrag daarvan niet worden opgegeven; ter waag werd slechts 2048 Ned. ffi gewogen. Te Mon- nickendamEdam en Purmerende werd voor de wol besteedvan de seliapen in het oude land ƒ1.10, en in de Purmer en in de Beemster ƒ1.20 het Ned. ffi. De Landhouwk. Cour. deelt mede, dat de Voorzitters en Secretarissen der onderscheidene instellingen van landbouw, namens Z. M. uitgenoodigd zijn geworden, op den 20stcn dezer bijeen te komen in het Huis ten Bosch, bij 's Gravenhage, om te beraadslagen over cenige punten van zuiver land bouwkundigen aard. Z. M. wenscht tevens, dat de eigenlijke landlieden zél- ven zich zouden overtuigen, dat het doel dezer bijeenkomst alleen strekt, om hunne belangen te bevorderenen heeft mitsdien den Voorzitter en Se cretaris van iedere instelling van landbouw doen uitnoódigenéén of twee landbouwers te verzoeken, die vergadering bij te wonen. Met den meesten ijver worden de werkzaamheden aan de spoorwegbrug over den IJssel te Wester voort voorgezet. In die omstreken is voor een ge deelte reeds het zand ter hoogte van 55 Ned. duimen voor enkel spoor aan- gebragt en men verwacht tegen het begin der aanslaande maand April drukke voortzetting van den arbeid. (St. post.) Men verneemt dat de werkzaamheden van de Belgisch-tlollandsche spoor weglinie bij het Lamsgatsch veer en aan de Roode vaart plotseling zijn geslaakt, en dat alsnu het voornemen zou bestaan om den zijtak van Roosendaal naar Breda éérst af te werken. In het belang der oudheidkunde deelen wij mede, dat te Piuinen in Drenthe, eenige overblijfselen van de alom bekende Valtherbrug, die van den Roineinschen tijd dagteekent, dezer dagen zijn opgedolven. Deze voor werpen zullen naar Assen vervoerd worden, ten einde dezelve daar op de ten toonstelling van oudheden te plaatsen. Uit Dirksland meldt mendat den 30steD Maart des namiddags op de hoerenhofstede van v. d. P. het volgende ongeluk heeft plaals gehad. Twee kinderen speelden met een schietgeweer en wilden malkander doodschieten. Dal moordtuig was niet geladen. Hierop kwam de knecht aan en zeide tot een der kinderen. M. L. uit Sommelsdijk, oud 10 jaren: »wacht, ik zal u eens doodschieten 1» Iiij schoot. Dat geweer was tegen zijne verwachting geladen en het kind viel dood neder. De ouders zijn ontroostbaar. Ook te Bergen-op-Zoom is de broodzetting afgeschaft. 'S GRAVENHAGE, 4 April. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, bij besluit van den 31slcn Maart: 1°. den Minister van Staat en van Buitenl. Zakenden Heer Mr. F. A. van Hall, op zijn verzoek, eervol te ontheffen van het aan hem bij besluit van 5 Jannarij jl. tijdelijk opgedragen bestuur van het Departement van Financiën, onder dankbetuiging voor de door hem ook in dat bestuur bewezen diensten; 2°. te benoemen tot Minister van Financië'n, den Heer Dr. A. Vrolik, thans Voorzitter van het muntcollegie3°. te bepalen dat een en ander zal ingaan met den Ist™ Mei aanstaande. Z. M. heeft bij besluit van den 29sten Maart benoemd, onder anderen bij den provincialen staf: tot Majoor en Adjudant in bet provinciaal kom mandement van Friesland, den Kapitein der lstc kl. J. 11. de Lange van Betuw, Regernjpts-Adjudant bij het regement grenadiers en jagers; tot Ma joor en provinciaal Adjudant in het Limburgsche, den Kapitein der lste kl. D. W. F. Pichot, van den generalen staf; bij den plaatselijken staf: tot plaat selijk Kommandant der lste kl. te Maastricht, den Kolonel W. P. Kamps, Kommandant van het 8stc regem. inf.lot Kolonel en plaatselijk Koinmandant der lste kl. te Amsterdam, den Luitenant-Kolonel R. J. A. van Grotenhuis, van het lste regem. dragonders; tot Kolonel en plaatselijk Kommandant der 2de kl. te Nijmegen, den Luitenant-Kolonel W. G. F. van Heemskerk, van het 2de regem. inf.; tot Kolonel en plaatselijk Kommandant van de 2de kl. te Utrecht, den Luitenant-Kolonel H. J. Testas, van het lste regem. inf.; tot Luitenant-Kolonel en plaatselijk Kommandant van de 2de kl. te Breda den Majoor J. J. Muller, plaatselijk Kommandant van de 3de kl. te Bergen op Zoom tot Luitenant-Kolonel en plaatselijk Kommandant der 2de kl. te 's Bosch, den Majoor A. Bredievan het 4de reg. inf.; tot Majoor en plaat selijk Kommandant van de 3dc kl. te Venlo, den Kapitein der lstc kl. C. A. Romboot, van het kolon. werf-depöt.tot Majoor en plaatselijk Kom mandant van de 3de kl. te Grave, den Kapitein der lste kl. P. A. Bcelaarts van Blokland, van het 3de reg. inf.; tot Majoor cn plaatselijk Kommandant van de 3de kl. te Bergen op Zoom, den Kapitein der lste kl. A. van Helden, R.eg.-Adjud. bij bet 4de reg. inf.; tot plaatselijk Adjudant der 2de kl. te Amsterdam, den lsten Luitenant G. W. Bretz, van het 5de reg. inf.; bij het wapen der inf., bij den staf van het wapen: tot Majoor den Kapitein der lstc kl. A. Verkat Iigter van Wissekerkcnvan dien staf, en werkzaam bij het Dep. van Oorlog; bij hel l5te reg. grenadiers en jagers: tot Luitenant-Kolonel den Majoor A. G. Reijers, van het 8sle reg. inf.; bij het 2de reg. inf.; tot Luite nant-Kolonel den Majoor P. P. Brouerius van Nidck van hel 5de reg. inf. lot Majoor den Kapitein der lste kl. J. Tegelberg, van het 6de reg. van het wapen; bij het 3dc reg.: tot Majoor de Kapiteins der lstekl., B. J. A. Wagner, van het reg. grenadiers en jagersen P. P. van Gorkum, van den staf van het wapen; bij bet 4de reg.: tot Majoor de Kapiteins der lsle kl., D. G. Reijers, van het 3de cn F. J. Gcntis, van het lste reg. inf.; bij het 5de reg.: tot Majoor den Kapitein der lslc kl., T. Gevers Leuven, van het reg. grena diers en jagersbij het 6de regementtot Luitenant-Kolonel den Majoor J. Salverda, van het 7de regem. van het wapen; bij het 8ste reg. tot Kom mandant van het corps den Luitenant-Kolonel W. J. Fischer, van het 6de reg. inf., Zijner Majesteits Adjudant in buitengewone dienst; tot Majoor den Kapitein der l5te kl. L. Klapp, van het reg. grenadiers en jagers; bij het instruetie-bataillon den Majoor C. 11. llappévan den staf der inf., op het daartoe door hem gedaan verzoekeervol te ontheffen uit deze zijne speciale betrekking, en in zijnen rang te plaatsen bij het 7de reg. inf..; en den Majoor S. J. Cochius, provinciaal Adjudant in het Limburgsche, op het daartoe door hem gedaan verzoek, te stellen op non-activiteit. Z. M. heeft het Beschermheerschap eener vereeniging tot verbetering dei- woningen van de arbeidende klasse in deze residentie aangenomen. In het begin der vorige week heeft de Staats-Commissie, benoemd bij Zr. Ms. besluit van 24 September 1853, eene vergadering gehouden met den Minister van Justitie, om met dezen in overleg te treden over de grondslagen welke bij de wet tot regeling eener nieuwe regterlijke inrigting zullen worden gevolgd. Zoo die grondslagen, gelijk men meent, zullen zijn vastgesteld, zal de Commissie overeenkomstig dezelve overgaan tot het ontwerpen eener wet op de zaïnenstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie, in verband met verbeteringen, zoowel in de bepalingen van het wetboek van Burgerlijke Piegtsvordering, als in die van het wetboek van Strafvordering met bijvoeging van de vereischte memorie van toelichting om vervolgens door den Minister van Justitie aan 's Konings nadere overweging te worden onder worpen. II. M. de Koningin-Moeder heeft 11. Zaturdag bij HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik voor de eerste maal aan het diner deelgenomen. Naar men verneemt, wordt Z. D. II. de Hertog van Saxen-Weimar-Eisenach in den loop dezer maand in de residentie verwacht. Het hötel, dat Z. D. II. in het Korte Voorbout zal gaan betrekken, is lot zijne ontvangst in gereed heid gebragt.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1