LEYDSCHE COURANT 4854. MAANDAG, 3 APRIL. N°, 4ö£EGSi BÏMENLANDSCHE BERIGTExV. De Courant wordt MaandagWoensdag en uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 1 April. Wij maken onze lezers opmerkzaam op eene tentoonstelling van gesponnen kunstvoorwerpen in glas, die gedurende 10 jaren in een groot aantal plaatsen met veel bijval is bezigtigd. Men zoude naauwelijks kunnen gelooven dat uit het brooze glas stoffen te vervaardigen zijn, die even als zijde vouwbaar zijnen de zijde in kleuren en glans overtreffen. De Dames vooral zullen eene menigte en eene groote verscheidenheid van voorwerpen voor haar toilet bewonderen, als: sierlijke glazen hoeden halve mutsjes, manchettes, ceintures, strikken enz. Te Petersburg heeft de Heer Delporie voor II. M. de Keizerin eene japon uit glas vervaardigd en meer andere voorwerpen lot het toilet he- hoorende. Buiten de voorwerpen voor Damesvindt men er nog eene menigte voor étagère geschenken en souvenirs, als scheepjes, vogels, verschillende dieren, vazen, mandjes, kruisjes met de zinnebeelden van geloof, hoop en liefde. De bezoekers zien de voorwerpen vervaardigen. Men ziet ook den draad weven lot sloffen bestemd, men spint in eene minuut 2000 ellen, zestien of twintig maal fijner dan een haar. Zie de Adv.) De Rederijkerskamer Vondelonder de zinspreuk't Vermakelijke en 't Nut enz. hield Donderdag 11. in de Stads-Gehoorzaal eene vergadering met Dames. De werkzaamheden van dien avond werden afgewisseld door Piano muziek van den Heer A. J. C. Knippenberg en met eenige dichtregelen door den Voorzitter besloten. Zoowel de talrijke opkomst der genoodigdenals de schoone uitvoering der voorgedragene stukken getuigden, dat ook hier ter stede die soort van uiterlijke welsprekendheid in eere gehouden en met goeden uit slag beoefend wordt. Het getal opgenomenen in bet werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 26 Maart 208 volwassenen, 83 kinderen, te zamen 291. 27 28 20 30 31 235 260 265 254 263 1 April 234 83 104 113 103 111 98 318. 364. 378. 357. 374. 332. Bij Z. M. besluit van den 29sten Maart, is de Heer J. A. Swillens, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslagen als Notaris te Nieuwkoop, Ar rondissement Lej'den. Door de Ned. Ilandel-Maatschappij zijn bevracht 9 schepen voor Amster dam, 6 voor RotterJarn, 2 voor Dordrecht en 2 voor Middelburg. De Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van hel Haar lemmermeer verwittigt de gegadigden, dat zij zal overgaan tot de zesde ver- kooping, gedurende eenige achtereenvolgende dagen, van eene groote partij gronden in den Haarlemmermcerpolder, in het einde van Mei of het begin van Junij aanstaande, te Amsterdam. De UtrecJitsche Courant bevat het jolgende welgeschreven stuk over het Haarlemmermeer en de levenswijze der arbeiders aldaar. De verkochte grond in het Haarlemmer-meer is bijna geheel in orde gebragt, dat is, in sloten en greppels geworpen en gelijk gemaakt tot eenig verbouw. Daartoe zijn, op sommige tijden, welligt 7 a 8,000 man werkzaam geweest. Groote dagloonen zijn er verleend, vooral in den beginne, toen er zelfs 125 per bunder werd gegeven. Iemand, die met alle krachtsinspan ning wilde werken, kon toen 6 a 7 daags verdienen. Later is de bunder besteed voor ƒ100, voor 70 en nu zegt men zelfs voor 48. D.t laatste is te weinig en van daar dan ook, dat reeds ettelijke arbeiders vertrokken. De verdiensten zullen echter wel weèr beter wordenals er meer gronden zullen zijn verkocht. Wanneer er ƒ60 a ƒ70 arbeidsloon per bunder wordt gegeven, dan kan een goed werker nog zeer goed 2.50 daags verdienen; doch dit moet hij ook hebben, want het leven is er duur. De polderjongen" slaapt in eene keet, wier getal wel 300 is, en betaalt daarvoor, alsmede voor het wasschen van een hemd en een doekje of zoo iets 's wekelijks 80 cents, terwijl hij des avonds voor aardappelen met eene lange saus, ƒ1,75 per week moet geven. Is hij een goed werker en, in evenredigheid van zijne krachts inspanning, een fatsoenlijk eter, dan heelt hij 's wekelijks 3 t£ spek noodig, t welk hem dus a 50 cents per pond, ƒ1.50 kost. Daarbij komt nog zijn tarwebrood en roggebrood, (het eerste wordt echter liet meest gegeten) en de korrel, die door schier tallooze wandelende slijterijen (dat zijn industriëlen met vaatjes op den rug en glaasjes in de handen) in het meer wordt gepre senteerd. Voor de Matigheids-genootschappen zouden daar belangrijke opmer kingen en gevolgtrekkingen zijn te maken. Er worden vrij wat drie cents glaasjes geledigd De arbeider begint vroeg; velen in de morgen schemering. Om 2 uur ver laat menigeen reeds zijne keet. Hij gebruikt des daags zijn brood staande. Als de klok des namiddags 2 uur slaat, zijn er echter ook die de schop op den rug nemen en huiswaarts gaan. De laatsten werken hoogstens tot 4 uur. Dan is het vieravond en velen gaan als de kippen het rek zoeken, onder de dekens. Zoo levende, goed werkende, gezond etende en zijn Schiedammertje drin kende, heeft de polder-arbeider 6 a f 7 per weck, voor zijne noodzakelijke behoeften noodig en daarom behoeft bijbij zeer moeijelijken arbeidook een goed loon te verdienen. Voor 60 a ƒ70 de bunder, zal zich echter het noodige getal arbeiders wel aanmelden. Onder de werklieden, die lot heden in het meer arbeiden zijn zeer vele Noordbrabanders en Zeeuwenen ook nog al Friezen. Hun gezondheids-toestand is vrij voldoende, hoewel er nog al door koorts worden aangetast. Het schijnt, dat er nog weinig belangrijks wordt gevonden. Veel wrakken van schuiten treft men er echter aan. En daaronder vol aarden pottenwaar uit de arbeiders nu eten. Hoe weinig had hij, die deze lading toekwam en vervoerde, kunnen vermoeden, dat daaruit, op de plaats zelve waar die schuit zonk, door lien zou worden gegetendie den grond gereed maken, om vruchten voort te brengen! Ook delft men nu en dan geraamten op. Bij één daarvan vondt men eene pijp, knoopen en een lederen zakje; onlangs wer den er 7 bij eikanderen gevonden. Voor eene koperen tabaksdoos, 3 eeuwen oud, ontving de vinder, zoo men zegt, 50 gulden. Volgens een gerucht, onder het werkvolk verspreidzou cr ook eene schuit met porcelein in den grond zitten en men begrijpt hoe ieder vol verlangen is, om die te ontdekken. De grond van het meer is, voor verreweg het grootste gedeelte, zeer goed en er zit heerlijke klei. Men verzekert dan ook, dat er geen enkele bunder te duur is gekocht. Hij wordt het meest bezaaid met haver en verder met mosterdzaad, paardeboonen en ook bepoot, boevvel minder, met aardappelen. Het winterzaad is zoo goed als mislukt, het kon in den vochligen, kouden grondgeen wortel schieten. Ziedaar het een en ander uit het Haarlemmer-meer-leven, heilrijke gevolgen van eene grootsche onderneming, die tot zegen zal gedijen voor duizende land- genootenen goede renten zal opleveren voor de schatkist. Daar zal een we- zenllijk lust-oord ontstaan, 't welk de tijdgenoot met genoegen en de nako melingschap met bewondering en dankbaarheid zal beschouwen. II. Wij vernemen dat eergisteren namiddag op den Hinder is vast blijven zitten de stoomboot Petrel, Kapt. R. Lancaster, met eene lading stukgoederen van Huil naar Rotterdam bestemd. Het schip moet zeer gevaarlijk zitten, daar het grootste gedeelte van de equipage reeds te Rotterdam is aangekomen. Wij vernemen uit Leeuwarden, dat eenige Ileeren een adres aan Z. M. hebben ingediendstrekkendeom voorloopig concessie te bekomen tot het aanleggen en exploiteren van een spoorweg in de N. Prov. in verbinding met het Duitsche spoorweg-net, .welke onder anderen zal loopen van Hardingen naar Leeuwarden en van daar een tak naar Groningen en verder naar de noordelijke grenzen van Hanover, in de rigting van Leer, en eene andere over Akkrum enz. naar Ilanover in de rigting van Rheine. Uit Drenthe wordt gemeld dat voor Fransche rekening paarden legen hooge prijzen worden opgekocht. Men betaalde voor een paard ƒ330 en voor een ander 500. Te Zierikzee wordt er eene konijnen-fokkerij beproefd. Ir hebben zich lot dat doel reeds drie vereenigingen gevormd, voor wie het noodige getal fokkonijnen, om een aanvang te maken, bereids uit België is aange komen, terwijl men ijverig bezig is, de localcn daarvoor in gereedheid te brengen. Het kapitaal hiertoe benoodigd, is betrekkelijk zeer gering. Men lelt, zoover wij weten, in Friesland reeds 7 inriglingen tot aanfokking va» konijnen, waarvan 3 onder Leeuwarden, 2 te Dockum, 1 te Holwerd eu 1 te Sneek, terwijl te Holwerd het noodige in gereedheid is gebragt, om er eerstdaags ccnc tweede fokkerij op te riglcnen ook nog op andere plaatsen de noodige voorbereidende maatregelen daartoe worden genomen-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1