LEYDSCHE COURANT» N°. 3&P: WOENSDAG, 29 MAART. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. u L L 1 Do Courant wordt MaandagWoensdag en 'rijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 28 Maart. Z. M. heeft aan den Hoogleeraar en Directeur van 's Rijks Herbarium C. L. BI urne, vergunning verleend tot het aannemen van de onderscheiding-s teekenen van het Ridderkruis van SA Mauritius en Lazarus, van dat der Orde van den Zahringer Leeuw, van dat voor verdienste der Saksisch-Ernes- tini5che Orde, en van dat van den Rooden Adelaar van de 2de klasse, hem 5 geschonken door Z. M. den Koning van Sardinië, door Z. K. 11. den Prins S Regent van Baden, door Z. II. den Hertog van Saksen-Coburg en door Z. M. den Koning van Pruissen. Uit de handelingen van de algemeene Synode der Christelijke llerv. kerk in het Koningrijk der Nederlanden in den jare 1853, blijkt, dat door de Sy node, op voordragt van de algemeene Synodale Commissie, do volgende naam lijst van medewerkers tot de vertaling des Nieuwen Testaments is goedgekeurd De Hoogleeraren W. A. van Hengel, N. C. Kist, J. 11. Scholten, A. Nier- meyer, P. Hotstede de Groot, L. G. Pareau, W. Muurling. De Predikanten Dr. II. J. Spijker, Dr. J. ab Utrecht Dresselhuis, Dr. C. H. van Herwerden, D1'. J. J. Prins, Dr. A. II. Blom en J. R. YVernink. Voorts de Hoogleeraar A. des Amorie van der HoevenDr. II. N. van Teu- tem, (Remonstranten) Dr. D. Harting en Ds. G. Vissering, (Doopsgezinden). Het is bekend, zegt de Nederlanderdat do Utrechlschc Theologische Fa culteit de volgende geleerden genoemd had als in aanmerking kunnende ko men voor de bijbelvertaling; Prof. A. des Amorie van der Hoeven, Dr. Th. K. M. von Baumhauer, Dr. J. I. Doedes, Prof. IV. Moll, Dr. J. J. van Oos terzee, Ds. G. Vissering, Ds. J. R. IVernink. De Synodale Commissie heeft daaruit de HH. des Amorie van der Hoeven, Vissering en Wernink overgenomen. Zaturdag heeft de Kon. Academie van Wetenschappen te Amster dam eene zitting gehouden, bij welke gelegenheid de Voorzitter hulde toe- hragt aan de nagedachtenis van de onlangs overledene Heeren Prof. C. G. C. Reinwardt en Dr. A. S. Rueb. De Heer v. d. Willige heeft aangeboden eene verhandeling betreffende een gezigtkundig bedrog, waardoor hij de beschouwing van een voorwerp, het zich omgekeerd aan het oog voordoet. Daarna heeft de discussie plaats gehad over de voordragt van den Heer Schlegelbetreffende de Dodo. De Heer Donders brengt (ook namens den Heer Halberlsma), verslag uit over de verhandeling van den Heer Schroeder v. d. Kolk, over den bouw en de werking van hel rnggemerg, en concludeert tot opneming van het stuk in de werken der Academie, waarvan het een sieraad zal uitmaken. Het rapport van den Heer Stamkart, (namens de commissie) overdo verhandeling van den Heer Oudemans, betreffende: uMémoire sur 1 'orbite de la coinèle périodique de Darest" heeft dezelfde strekking, even als dat van den Heer Miquel(ook namens den Heer Harting) over de verhandeling van den Heer Dozy, over de sphagnaceaea. De Heer P. J. I. de Fremery sprak nog over eenen schedel te, Domburg opgegraven en de Ileer W. Vrolik ten slotte over de groote verdiensten van wijlen F. D. Arago. Beide deze stukken zullen in de verslagen worden op genomen. In de zitting van den Gemeenteraad van Delft van 21 dezer is besloten de broodzetting af te schaffen, terwijl later zal worden hepaald wanneer, na bekom ene magtiging van Ged. Stalen de afschaffing zal ingaan, zoo mede welke bepalingen omtrent het gewigt en de boedanigheid nog zullen worden gemaakt. Gemeentestem Gisteren is te Utrecht in den ouderdom van 86 jaren overleden, Jhr. van der Velden, gepensioneerd Vice-Admiraal. Uit Arnhem wordt gemeld, dat door de Arr.-Regtbank aldaar G. van Houtum, arbeider te Apeldoorn en zijne vrouw G. v. d. Heil veroordeeld zijn tot twee jaren gevangenschap25 en in de kosten, wegens verregaande mishandeling en verwaarloozing der beide kinderen van den eersteneen meisje van 11 jaren, en een jongetje van 5 jaren, uit een vroeger huwelijk van den eersten beklaagde verwekt. De beide beschuldigden behooren tot de gegoede arbeidende klasse, en bezaten eigen buis en hof. Uit de gehoudene instructie is gebleken, dat beide kinderen, die er vroeger gezond en welva rende uitzagen, door kommer en gebrek zoodanig waren vervallen, dat het jongetje geen drie huizen ver meer kon gaan, en geheel uitgeteerd en ver groeid was; thans aan andere zorgen toevertrouwd, waren zij weder veel hij- gekomen. Midden in den winter is het geblekendat beide kinderen in de sneeuw ter deure werden uitgejaagd, zelfs zonder eenige kleeding met naakte voetjes; dat hun gewoon voedsel bestond in eenige weinige varkensaardappelen die bevroren waren en zelfs zonder zout gekookt werdendat zij bij de hu ren het voedsel voor de katten en het vee bestemd, gretig tot zich namen, en door dezelve meermalen geheel verkleumd uit de sneeuw zijn opgenomen cn weder in hunne woning bijgebragt, terwijl op de kinderen meermalen de sporen van grove mishandelingen cn verwondingen zijn waargenomencn de buren de toegebragte slagen en hun gekerm en geschreeuw hadden gehoord. Te Klaaswaal ontstond in den nacht van den 23sten op den 2isten dezer brand in de woning van A. Luijendijk, vlassnuitbewerker, welke zoo zeer in hevigheid toenam dat het gebouw, door drie huisgezinnen bewoond, alsmede eene zwingelkeet, spoedig eene prooi der vlammen werden. Door spoedig aangebragle hulp, gelukte het den arbeider A. den Broeder, van dén gezin drie kinderen te reddenwelke op den zolder nachtverblijf hielden. Yoor eenigen lijd is te Roswinkel in Drenthe door de dienstmeid van de wede. Hoiting, terwijl zij de molshoopen uiteen strooide, een goudstuk ge vonden, ter grootte van een IIolI. gulden. Op de eene zijde vindt men liet wapen van Frankrijk, met het opschrift: ivoovivs: OFl: GRACIA francorv: REX; en op de andere zijde een Grieksch kruis, versierd met leliebladen en het opschrift: xrsyixcitxps: regnat: xps: imperat. Men ziet er geen jaartal op. (Daar wij deze munt niet gezien hebben, kunnen wij voor de juistheid der beschrijving niet instaan). ProvGr. Cour.) Dezer dagen heeft zich uit Brussel verwijderd zekere John YYickey Stable, beschuldigd van in zijne betrekking bij de Manchester, Sheffield cn Lincolnshire spoorwég-maatscliappij in Engeland, door middel van valsche recus of quitantien, verduisterd te hebben onderscheiden hem toevertrouwde sommen gelds tot een bedrag van ƒ96,000. Men vermoedt dat de voort- vlugtige, tegen wien bevel van gevangenneming is uitgevaardigd, naar Ne derland de wijk zou genomen hebben. Berigten van Daulzig van den 18'Jcn dezer melden, dat de Wcichsel de dijken doorgebroken en de omstreken heeft overstroomd, liet stadje Schwet.z staat geheel onder water. 's GRAVENHAGE, 28 Maart. Z. M. heeft den Heer van Dam van isselt benoemd tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon met de Star, tot Commandeur dier Orde, den Heer Hardenberg en tot Ridder den Heer J. B. Ween inkden eerste, President, den tweede, Secretaris en den laatste, lid van de Hoofdcommissie voor het oprigten van een standbeeld van wijlen Willem II. Z. M. heeft benoemd tot lid van het Collcgie van Curatoren der IIoo- geschool te Utrecht, ter vervanging van wijlen den lieer J. 11. Baron van Lynden van Lunenburg, den Heer Mr. W. J. van floylema, lid van het Hoog Militair Geregtshof te Utrecht. Ook heeft Z. M. benoemd tot Notaris te Assen Jhr. Mr. A. W. van Holle tot Echten; op zijn verzoek eervol ontslag gegeven aan N. J. Vonck, als Burgemeester van Streefkerk cn benoemd lot Ontvanger der directe belastingen te Oegstgeest den Heer 11. van der Colff, thans te Bleiswijk. Bij Koninklijk besluit van den 27sten Maart, zijn benoemd: tot Direc teur der registratie en domeinen in Zuidhollandden fleer XV. Leethans Inspecteur der lstc klasse van de registratie en domeinen in die provincie; tot Hoofdinspecteur den Heer J. Stamthans met den rang van Directeur bij die administratie werkzaamtot Inspecteur der lst0 klasse in Zeelandden Heer P. J. Bachiene, thans als Inspecteur aldaar werkzaam; tot Ontvanger te Tilburg, den Heer M. A. J. Losgert, surnumerair bij die administratie voor Noordbrabant; cn bij het Depart, van Financiën met den rang van Inspecteur der registratie en domeinen overgeplaatst, den Heer M. P. Smissaert, Ontvan ger der registratie en domeinen te Enkhuizen. Bij Koninklijk besluit is aan den Baron O. van Wassenaer Catwyck, of aan zijn regtverkrijgendennadat de voorgenomen begrinding van den zandweg, loopende van Katwijk aan den Rijn door de gemeenten Rijnsburg en Oegtsgecst tot aan den grooten weg van 's Hage naar Haarlem, zal zijn volbragt, ver gunning verleend tot tolheffing op dien weg, aan het zoogenaamde Zandhck onder Katwijk, volgens daarbij vastgesteld tarief.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1