LEYDSCHE col I'. V NTi 1854. MAANDAG, 27 MAART. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt Avond K' \:p- De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 25 Maart. Eergisteren avond om lialf 7 ure, had er een ongeluk plaats op hel Le vendaal alhier. Eene vrouw had een wagentje met een kind van 9 maanden er in, alléén voor een huis laten slaan; door eene onbekende oorzaak is dit met het kind in het water geraakt; het wagentje er uitgehaald zijnde, bleek het dat het kind er was uit gevallen, dat echter door den edelen moed van twee onzer stadgenooten J. C. Schneider, kleedermaker en J. Singerling, wever, die in het water zijn gesprongen, gered is. Het kind heeft slechts eenige ligte kneuzingen bekomen. De muzikale wereld zal zeker met genoegen vernemen dat de zoo gunstig bekende pianiste Mej. Rosalte Gierchner, kweekeling van Thalberg, in gezel schap met de Italiaansche zangersMaandag den 3dcl> April een schoon Con cert zal geven in de zaal op de Burgt, waar zich alsdan de zangeres Mevr. Nigri en de Heeren Sondliema, BarxjtonCoralliTenoren de 12-jarige kweekeling van den Heer J. Kleine, de jonge Heer Larondelle, wien bij Eruditio Musica te Amsterdamwelverdiende bijval ten deel vielzich zullen doen hooien. Het getal opgenomenen in het werkhuis, gedurende de afgeloopcn week, is geweest als volgt: 19 Maart 206 volwassenen, 71 kinderen, te zamen 277. 20 247 90 337. 21 264 98 362. 22 269 100 369. 23 264 101 365. 24 260 102 362. 25 247 96 343, Den 21slcn dezer werd te Amsterdam in het kerkgebouw der Doops gezinden de eerste openbare Vergadering gehouden der aldaar gevestigde plaatselijke Vereeniging van de Afdeeling Nederland derGustaaf-Adolf-Vereeniging, waarvan het Hoofdbestuur alhier gevestigd is. Deze Vergadering werd geleid door den Wel-Eerw. Heer Stemler, Pred. bij de Herstelde Luthersche ge meente; twee der leden van het alhier gevestigd Hoofdbestuur hadden zich met het Bestuur vereenigd. Eene talrijke schare woonde de zamenkomst bij. De Voorzitter opende haar met gebed, en schetste daarna in eene krachtige rede den aard en bet doel der Gustaaf-Adolf-Vereeniging en de wijzewaarop zij werkzaam is. De Hoogdnitsche Leeraar Brandt sprak vervolgens in zijne moedertaal over den geest, de krachten en het arbeidsveld der Vereeniging en deelde vele belangrijke bijzonderheden mede, zoowel uit de geschiedenis der Vereeniging als uit den rijkdom zijner eigene ervaring in Duitschland. M1'. I. da Costa toonde in krachtige taal aan, hoe deze Vereeniging, ofschoon zich noemende naar den Zweedsclien held, en aan Duitschland aansluitende, niet te min echt nationaal zijn kon, en hoe zij haren steun in het gebed, haren grond in den naam des Ilceren moet vinden; waarna Ds. Maronier, namens het Hoofdstuur alhier, nog een opwekkend woord aan het gesprokene toevoegde en verklaarde dat de toetreding der Hoofdstadde Vereeniging als bier te lande voor goed gevestigd mogt doen beschouwen. De Vergadering werd met dankgebed door den Voorzitter gesloten. Het bestuur der Amster- damsche plaatselijke Vereeniging bestaat uit de Heeren: Swalue, Brandt, Tcstas, Gulchcr, da Costa, van der Goot, ter Haar, Ilasebrock, van Loon, Stemler, Stuart en de Voogt. Reeds velen hebben zich als leden aangemeld, en ook te Utrecht is eene plaatselijke Vereeniging tot stand gekomen, even als vroeger te Haarlem, 's Gravenhage, Leeuwarden en elders. Ook te Delft heeft zich eene Commissie gevormd met het doel om giften in te zamelen ter oprigting van eene sterrewacht alhier. Bij de Tw cede Kamer is ingekomen een missive van den Minister van Oorlogwaaruit blijkt dat in de opgave van het ingediende wets-ontwerp eene misstelling van cijfers heeft plaats gehad, zoodat de daaruit in ons vorig nommcr geplaatste mededeeling waarin de verhooging voor dat Departement °P 1)071,070 was opgegeven, moet zijn ƒ1,045,270, en dus hel eindcijfer ƒ11,445,270. - De Amst. Cour. bevat het volgende: Ter aanvulling en nadere beves tiging van ons berigt aangaande de uitbreiding der Koninklijke Akademic van Wetenschappen, worden wij door eene vriendelijke hand in staat gesteld, het volgende schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken aan de door Z. M. in commissie benoemde Heeren tot het ontwerpen van een reglement voor de nieuwe klasse, mede te deelen. Het is het verlangen van den Koning, dat aan de Koninklijke Akademie van Wetenschappen te Amsterdam eenige uitbreiding worde gegeven, en de letteren, geschiedenis en oudheidkunde daarin worden vertegenwoordigd, opdat vooral aan de vaderlandscbe letteren en geschiedenis, dat karakter, dat aan zien die bescherming in Nederland worden teruggegevenwelke baar toekomen. »De Koning is van oordeel, dat de benoeming eener commissie van voorbe reiding nuttig zou kunnen zijn, en naar aanleiding eener voordragt, door mij in dien zin gedaan, en waarmede Z. M. zich heeft gelieven te vereenigen, heb ik de eer, U Mijne Heeren! namens Z. M., uit te noodigen het lidmaatschap van zoodanige commissie te aanvaarden, tot het door hem beoogde doel in gemeenschappelijk overleg te treden en den uitslag uwer overwegingen in den vorm van reglement voor de nieuwe instelling aan Z. M. kenbaar te maken." Uit Groningen wordt van den 21sten gemeld Hoewel de aanvoer van graan heden niet grooter was dan gewoonlijk, was de stemming zeer flaauw; orders schijnen te ontbrekenen daar de landlieden bij de bestaande flaauwle niet op houden, maar zeer genegen zijn tot verkoopen, ondervonden meest alle artikelen eene niet geringe daling. Tarwe was onder den invloed van zeer flaauwe buitenlandsche berigtenbijna onverkoopbaar. Uit Didam zijn wederom 20 en uit Aalten 50 personen naar Amerika vertrokken, beide plaatsen in Gelderland gelegen. Men zag die menschen, onder welke velen vrij gegoede waren, met leedwezen vertrekken. De Koning der Belgen beeft aan alle staatkundig veroordeelden, die sedert 1848 te Iloey of Huy gevangen zaten, of geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf geschonken. Te Seville, in Spanje, is eene vrouw overleden in den ouderdom van 105 jaren; zij was eene waschvrouw en werkte nog op het oogenblik dat de dood haar overviel. 's GRAVENHAGE, 25 Maart. Z. M. heeft pensioen verleend aan R. Daelen, Desservant der succursale kerk te Bochollz in Limburg ter sornme van 593, uit hoofde van hoogen ouderdom en ligchaamsgebrekcn en wegens rneer dan 39 jaren kerkelijke dienst; en E. C. Kirch, Pastoor der B. K. gemeente van de H. Willebrordus kerk te Leeuwarden in Friesland ter somme van 600, uit hoofde van hoogen ouderdom en wegens meer dan 48 jaren kerkelijke dienst. Heden morgen zijn een groot aantal schilderijen van Z. M. naar het Huis ten Bosch overgebragt, om aldaar geplaatst te worden. Dr. Schotel, Predikant te Tilburg heeft van II. K. II. Prinses Louise der Nederlanden, gemalin van Z. K. II. den Kroonprins van Zweden, een fraaijen irict brillanlen omzetten ring ontvangen, wegens een aan haar opgedragen werk. De inschrijvingen voor de werkzaamheid in de Willemskerk zijn welzoo als reeds gemeld isingeleverdmaar er is nog gecnc bepaalde toewijzing geschied. De Arrond.-Regtbank alhier, in Raadkamer vergaderd, heeft gisteren de invrijheidstelling bevolen van de Ilceren van B.van Arnhem, wier ge vangenneming onlangs eenig gerucht heeft gemaakt. Zij zijn diensvolgens onmiddellijk in vrijheid gesteld. De aanspraak, die de Heer E. W. van Dam van Isselt bij de onthulling van bet standbeeld voor wijlen Z. M. Willem IIin tegenwoordigheid van Z. M.HH. KK. IItl. Prins Hendrik en Frederik, en onder toevloed van eene aanzienlijke schare, gehouden heeft, is de volgende: Sire! en gij allen, in wat rang of betrekking gij hier tegenwoordig moogt zijnU zij heilzegen en voorspoed Het oogenblik is p'cgtig, waarop het standbeeld zal worden onthuld van den Vorst, wiens geheele ziel steeds doordrongen schijnt geweest te zijn van de grootsche gedachte: »den Koningen heil! wier naam blijft leven in de harten hunner onderdanen." De Tweede Willem leeft in onze harten voort, en wij brengen, in dit uur, de openlijke hulde van onze liefdé en van onze erkentelijkheid aan zijne dier bare nagedachtenis. Wij doen zulks met een geroerd gemoed, in het bijzijn van de Zonen, die hij beminde, en van den Broeder, dien hij lief had. Maar wij zijn vooral daarbij getroffen door Uwe tegenwoordigheid Doorluchtig Vorst en Heer! aan Wien de Goddelijke Voorzienigheid de gewigtige laak heeft opgelegd, na Hem,

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1