•woord voeren, welke beraadslaging eindigt met de aanneming van de volgende I motie van den Heer Groen: »De Kamer, van de bereidwilligheid des Mi nisters van Koloniën tot het geven van inlichtingen, overeenkomstig art. 89 der Grondwet, volkomen overtuigd, gaat over lot de orde van den dag Waarna de beraadslagingen over het Indisch muntwezen worden voortgezet. MI TE XL A DSfill K l>K RIG T K ENGELAND. LONDEN, 18 Maart. Brieven van Malta zeggen, dat de verpleging der soldaten aldaar veel te wenschen overlaat en dat zij het aan boord der schepen veel beter hadden dan na zij zich daar aan wal bevinden. Het gerucht zegt, dat de tweede afdeeling Engelsche troepen niet daar ontschepen zal, maar terstond den togt naar ïurkye voortzetten. In de afgeloopen week zijn 3 vrouwen ten gevolge van gebrek aan ge noegzaam voedsel door uitputting gestorven. BELGIË. Men meldt uit Leuvendat een Hovenierdie reeds voor den winter Aardappelen had gepoot, Vrijdag 11. 225 Ned. nieuwe ter markt heeft ge- bragt. Zij zijn tegen één gulden het Ned. ffi pond verkocht. Als ecne bijzondere vruchtbaarheid bij het rundvee wordt vermeld, dat eene koe te Carnières vier kalveren waarvan een met 2 koppen heeft geworpen. FRANHHIJR. PARIJS, 19 Maart. De Heer de Villcle, Minister onder de restauratie, is na ecne kort stondige ziekte, te Toulonse overleden. Hij had den ouderdom van 75 jaren bereikt. Met hem is de laatste der Ministers van Karei X gestorven. De Vice-Admiraal Graaf Jacob, oud-Minister van Marine, Grootkruis van het Legioen van Eer, is in 85-jarigen ouderdom overleden. Hij behoorde tot de beroemdste leden der Fransche marine onder de Republiek en het eerste Keizerrijk. In het Dagblad van Toulon van den 17den dezer wordt vermeld: giste ren avond is door de Officieren van de Fransche Zeemagt een prachtig feest gegeven aan die der Hollandschc schepenwelke in onze haven voor anker liggen. Onder de nieuwe vcrwoestingstoestcllendie in den aanstaanden veld- togt door onze troepen voor het eerst schijnen te zullen worden gebruikt, behooren zoogenaamde stikkogelsdaarmede zijn dezer dagen te Brest proe ven genomen, en ooggetuigen verhalen dat eenige zoodanige kogels, in een besloten gebouw geworpen zijnde, eenen damp ontwikkelden die de in dat gebouw opgesloten dieren alle doodde en zelfs de artilleristen, welke op een kanonschot afslands van dat gebouw stonden, flaauw deed vallen. VEcTio du Nord meldt, dat de Heer GuilhemOntvanger-Generaal in het noorder departement, voor 1 millioen francs in de nieuwe leening heeft ingeschreven. Te Lyon zijn sedert eenige dagen valsche bankbiljetten van 500 fr. in omloop. PRUISSE1V. BERLIJN, 19 Maart. De voorzittende Minister heeft gisteren in beide de Kamers eene verklaring afgelegdbetreffende den staatkundigen toestand des Lands en de door de Regering te volgen gedragslijn, en heeft onder anderen gezegd: De Regering heeft beslotenom aan Pruissen al de aan dien Staat toeko mende medewerking, ter instandhouding van het evenwigt in Europa, te verzekeren. Het landsvaderlijk hart des Konings verheugt zich dat hij voor Pruissen en zijne Duitsche Bondgenooten de zegeningen des vredes nog lan ger kan doen voortduren dan zulks aan de meer onmiddelijk in het geschil betrokken mogendheden mogelijk is. In dien zin heeft Z. M. de Koning beslotenom eerst dan de van den oorlog zoo onafscheidelijke opofferingen van zijn volk te vergen wanneer de •waarachtige en eigenaardige belangen des Landswaarbij de eer en onaf hankelijkheid van Duitschland bovenaan staandit gebiedend mogten ver- eischen. Zoolang het behoud of het herstel van den vrede het wezenlijke doel van de Weener Conferentie blijftzullen wij daarvan geenszins verschillen indien wij voor het aanwenden van vredelievende pogingen, zoolang onze bijzondere belangen dit veroorloven nog altijd eene gelegenheid willen open houden ook danwanneer andere Stalenwelke zich in andere omstandig heden bevindenreeds de wapenen hebben opgevat. »Wij meenen op eene billijke waardering van deze gedragslijn en eene goedkeuring er vanook van de zijde der buitenlandsche mogendheden te mogen rekenen. »In gelijke mate als Z. M. van zijnen koninklijken pligt doordrongen is, om Pruissen en Duitschland zoo lang voor de rampen van den oorlog te bewa renals waardigheid en welvaart dit gedoogen even zoo vastelijk heeft Z. M. besloten, om de verhevenene roeping, welke het vermogen van Pruissen in Europa in zich bevat, onder elke omstandigheid te doen gelden. »De Regering hoopt daarbij op de toestemming des Lands en alzoo elke P°SinS om even van welke zijdeten einde Pruissen uit zijne onafhan kelijke baan te dringen, met al die middelen te keer te kunnen gaan, welke de Voorzienigheid, ter bescherming van de Duitsche onafhankelijkheid, aan den Staat heeft in handen gesteld." Om des noods die middelen te knnnen aanwenden, verlangt de Regering een buitengewoon krediet van 30 millioenen tbalers, en zal zij, indien de omstandigheden mogten vorderenom dit bedrag te gelde tc maken de ver- eischle voordragt doen tot het ondernemen cener geldleeningen hel invoC' ren van eene belastingwaarvan de opbrengst strekt, om in dc renten en de uitdelging dezer schuld te voorzien. De Koning heeft magtiging verleend, om eene vaste brug over den Frijn bij Keulen te bouwen. De Graaf van Parijs, de zoon van den overleden oudsten zoon van Ko ning Lodewijk Philips zal zijne militaire loopbaan aanvangen bij het leger van den Groothertog van Saksen-Weimar, en als gemeen soldaat in dienst treden. RV§LAN D. Volgens eene telegrafische tijding uit AVeenen van jl. Vrijdag, zou daar reeds een weigerend antwoord uit S'. Petersburg ontvangen zijn op de door Oostenrijk ondersteunde sommatie van Engeland en Frankrijk om de Russische troepen uit de Donau-Vorstendommen terug te roepen. Het Jour?ial de St. Petersbourg van den 6dcn dezer geeft weder be- rigt van onderscheiden giften bij de Regering van ingezetenen des rijks ontvangen. Daaronder is een geschenk van den Adelstand in het gouver nement Wladimir van 35,000 zilveren roebels ten behoeve van de Keizer lijke legers en vooral van de vloot der Zwarte zee. De Czas uit Warschau van 3 Maart verhaalt het volgende noodlottige voorval: Mw. Kullmann, eene hier zeer geachte Dame, bevond zich dezer dagen op eene soirée bij den Graaf P. Hoogstwaarschijnlijk heeft zij, zonder het te merken, met den voet op een lucifer, welke op het tapijt lag, getrapt, en die daardoor ontvlamd is. Ten minste het tapijt en het kleed van Mw. Kullmann geraakten in brand, nadat het geruimen tijd gesmeuld had, zonder dat men het bemerkte. Eerst toen zij opstond om een brief voor te lezen, steeg plotseling eene heldere vlam omhoog en omhulde oogenblikkelijk de ongelukkige vrouw. In weerwil dat alle aanwezigen dadelijk hulp toebrag- ten, leverde baar ligchaam weldra het schouwspel van ééne enkele brand wonde op. Onder de vreeselijkste smarten legde de ongelukkige de grootste gelatenheid aan den dag. Nog 40 uren lang heeft zij geleden voor dat de dood haar verloste uit dezen akeligen toestand. Met eene bewonderenswaardige kalmte bereidde zij zich op den dood voor en hare tegenwoordigheid van geest verliet haar geen enkel oogenblik tot op haar uiteinde. ÏURKYE. De hoofdbepalingen der overeenkomst lusschen de Westersche Mogendheden en Turkye zijn: 1°. de Porie verbindt zich om niet met Rusland te onder handelen zonder tusschenkomst der Westersche Mogendheden2°. zij zal maatregelen nemen tot verbetering van het lot harer Christenonderdanen, 'tgeen nader aldus wordt omschreven: 1°. Afschaffing van het hoofdgeld, hetwelk thans jaarlijks door elk Christen wordt betaald. 2°. Regt der Chris tenen om geldig getuigenis voor het gerigt te geven. 3°. Regt om grondei gendommen te bezitten zonder onderscheid van volksstam of godsdienst. 4°. Toelating der Christenen tot burgerlijke en militaire staatsdienst. Eene flottille, uit 5 of 6 Turksche fregatten of korvetten bestaande, begeeft zich naar Alexandria om daar nieuwe troepen en wapenen af te ha len, welke door den Onderkoning ter beschikking des Sultans zijn gesteld. Eene Fransche en eene Engelsche stoomboot, de Vauban en de Fury, zijn naar Sebastopol gezonden om depêches van de Admiraals der vereenigde vloot aan de Russische overheden over te brengen; zij zijn den 2den dezer in den Bosporus teruggekomen zonder de depêches te hebben kunnen afgeven, daar de Russische overheden ze niet wilden aannemen. De Officieren van hel Fransche sloomfregat berigten dat aldaar met alle magt aan de verster king der vestingwerken gearbeid werdnaar hetgeen zij hadden kunnen waar nemen schatten zij het aantal der daaraan arbeidende personen op niet min der dan 10,000. Het bevestigt zich dat de Russen althans vooreerst van den aanval op Kalafat hebben afgezien. Het dagblad van Kronstadt in Zevenbergen berigt dat het meerendeel der rondom Kalafat gelegerde Russische troepen den 3den dezer opgebroken cn naar de zijde van den Beneden-Donau afgetrokken is. De uitvoer van graan uit de Donau-Vorstendommen is door de Rus sische overheden verboden, zullende dit verbod echter eerst met den ÏD^" dezer in werking komen. De Londensche Globe van jl. Donderdag berigt het volgende: Hel hoofd doel der zending van den Prins van Hohenzollern en den Generaal von der Groeben is, de verklaring over te brengen dat Pruissen, terwijl het voor alsnog onzijdig blijft, nimmer zijne toestemming zal geven lot eenigen maat regel strekkende om in de orde van zakenzoo als die vóór den oorlog be stond, storing te brengen, hetzij ten aanzien van de regten der Porte of van het grondgebied van eenen of anderen Staat. Men meent dat zij mede in last hadden te spreken over een door Pruissen gevormd plan van bemiddeling. Doch het is zeker dat noch dat plan noch, de verklaringen omtrent Pruissens onzijdigheid het Fransche of het Engelsche kabinet voldaan hebber.. Toen de Prins van Hohenzollern daarover uitweiden wilde, vatte de Keizer zijne hand, drukte die hartelijk en zeide: Het is mij een genoegen, Prins, u als vriend te ontvangen; doch aangaande het doel uwer zending heb ik niets anders te zeggenals dat het daarvoor te laat is." DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 13 Maart. De telegrafische lijn is door een toeval afgebroken. De ankers van een schip in den groolen Belt, dat eensklaps door de wind heftig werd geslingerd hebben het kabeltouw, dat de geleidraden bevatte, van een gereten. In min der dan 16 uren heeft men de stukken teruggevonden en men arbeidt reeds aan de herstelling.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3