papier en druk, als de doelmatigste waren verklaard. Er zal dus weldra in ecne lang bestaande behoefte worden voorzien. AmstC.) Wij vestigen de aandacht op de circulaire, welke van wege cenige ge achte inwoners dezer stad, tot eene Commissie gevormd, is rondgezonden, om allen, die de sterrekundige school van Prof. Kaiser en de gewigtige diens ten, door hem aan de wetenschap en aan het vaderland bewezen, op waren prijs stellen, uit te noodigen tot het leveren van eene geldelijke bijdrage, ter tegemoetkoming in de kosten van de vestiging eener voldoende stcrrewacht, te Leydenen tevens de gezegde Commissie te magtigenom het gezament- lijk bedrag der gedane inschrijvingen, in vereeniging met de gelden, die el ders ten zelfden einde bestemd mogten worden, aan de Regering te doen aanbieden, onder voorwaarde, dat deze onverwijld de vestiging van eene nieuwe sterrewacht te Leyden onderneme, in overleg met en onder de leiding van Prof. Kaiser. Wij hchoeven wel niet op het wenschelijke van de vestiging eener zoodanige inrigting te wijzenwaarvan de kosten op 80,000 geraamd zijn, maar hopen dat de wetenschappelijke zin onzer stadgenooten ruimschoots deze onderneming moge bevorderen. Hbl BUITENLAXDSCHE BËItlGTEN. E1VCELAWD, LONDEN, 15 Maart. Eergisteren avond zijn in het Lagerhuis twee zeer belangrijke ministeriële verklaringen gedaan, namelijk door den Minister van marine: «dat de En- gelsche vloot geen last heeft de Oostzee binnen te zeilen", en door den Ver tegenwoordiger des bewinds: «dat Engeland geen aandeel zal nemen in het bedwingen van den Griekschen opstand door kracht van wapenen". Het bevestigt zich dat in het Prinsdom Wallis gouddeelen houdende aarde gevonden is; men is in het noordwestelijk deel van dat landschap druk bezig inet het doen van opgravingen. BELGIË. De bekende liefdadige Nicolai van Stavelot, heeft sedert 1851, aan de armen van zijn vaderland, reeds 80,270 fr. in renten geschonken, hetwelk een kapitaal van ruim 2 millioen fr. uitmaakt. De Brusselsche circus voor stierengevechten, die in het vorige jaar ge bouwd is, wordt thans ten verkoop aangeboden en zal waarschijnlijk naauwe- lijks de helft der kosten opbrengen. Buitendien hebben de ondernemers nog 100.000 frs. verloren en even slechte zaken te Bordeaux gemaakt. SARDINIË. Volgens een berigt uit Genua van den 1 l'len dezer, is dien dag door den Koning een besluit onderteekend waarbij gegoede kloosterordende zooge naamde bezittende broedersworden opgeheven; de tegenwoordige leden dier orden zullen een pensioen uit de schatkist ontvangen, terwijl de opkomsten harer goederen zullen aangewend worden om arme kerkgemeenten te onder steunen, die tot nog toe een subsidie uit de schatkist ontvingen, om de kosten van onderwijs en eeredienst te kunnen goedmaken. Het gezamenlijk bedrag dezer subsidiën bedroeg nagenoeg 900,000 fr.; zoodat de maatregel voor de schatkist eene aanmerkelijke besparing oplevert. TOSCANE. Tusschen de Regering en den H. Stoel zijn verschillen gerezen. Sedert eenigen tijd was de Aartsbisschopszetel te Pisa vacant en waren de beide Re geringen overeengekomen, dien aan Kardinaal Corsi op te dragen. Op het oogenblik dat deze zijne betrekking als Aartsbisschop zou aanvaarden, vor derde hij het herstel der geestelijke Regtbanken, en dus niet minder dan de afschaffing der Leopoldinische wetten. Het Hof van Rome wil derhalve naar den tijd der vorige eeuwen terug. De President-Minister heeft die vordering ge weigerd, en zal de onafhankelijkheid van het burgerlijk gezag tegenover de heerschzucht van Rome handhaven. ZWITSERLAND. De Groole Raad van Bern heeft art 1 der wetregelende de betrekking van de Kerk tot den Staat met 47 tegen 37 stemmen aangenomen. Dit artikel bepaalt, dat de geestelijkheid aan den Staat ondergeschikt moet zijn. De Badensche spoorweg, die van Haltingen af zijne voltooijing nadert, zal nog voor het begin van den zomer tot Bazel kunnen bereden worden. Aan de voortzetting van Bazel tot Waldshut wordt ijverig gewerkt. De cen- traalspoorweg van Bazel naar het binnenland van Zwitserland zal omstreeks het midden dezes jaars (voor het gedeelte Bazel-Sissach 4| uren) voor het publiek opengesteld worden. In het algemeen schijnt van den bouw van verscheidene spoorweg-linien in Zwitserland gedurende dit jaar ijverig werk ge maakt te zullen worden. RUSLAN D. Niet alleen zijn, zooals wij in onze vorige meldden, de hoofdstad en het gouvernement waartoe zij behoort, in staat van oorlog verklaard, maar ook nog de volgende gouvernementen: EkaterinoslowTaganrog, Esthland, Lief land, Archangel, Kowno, Wilna, Grodno, Volhynie, Podolie alsmede het koningrijk Polen en het hertogdom Koerland. TVRKTE. De Sultan heeft bevel uitgevaardigd, om twee nieuwe legerkorpsen, ieder van 30,000 man geregelde troepenonder de wapenen te brengenalsmede 15,000 man ongeregelde troepen en een artillerie-trein van 45 stukken geschut voor iederen Pacha. In het Donau-leger hadden veelvuldige desertien plaats. De Times gewaagt van geruchten volgens welke Keizer Nikolaas wenschte door eene nieuwe bemiddeling het uitbreken van den oorlog te ver hoeden. Ook de Globe spreekt daarvan; Keizer Nikolaas zou van het be schermheerschap over de Christen-onderdanen der Porte willen afzien, indien hunne gelijkstelling met de Mohammcdaansche bevolking door de 4 Mogend heden van den Sultan verworven werden het wasaltijd volgens het ge rucht, mede om van die gezindheid kennis te geven, dat Pruissen dezer dagen den Prins von Hohenzollern-Sigmaringennaar den Keizer der Franschen had gezonden. (Ondertusschen wordt uit Parijs gemeld, dat deze in zijne zending niet is geslaagd). De Berlijnsche Zeit spreekt op meer stelligen toon van eene nieuwe kans op eene vreedzame wending van het Oostersche geschil. Zoo niet alles ons bedriegt, zegt het ministeriele orgaan, zijn er op dit oogenblik wederom on derhandelingen met het hof van Petersburg gaande, die welligt, hoe ver de zaken ook reeds gekomen zijnnog tot eene schikking kunnen leiden. Er zijn vele omstandigheden die zulks doen denken. Daartoe behoort vooreerst dat de Russen van Kalafat terugtrekken en eene bloot verdedigende houding aannemen. Verder verdient het opmerking dat in het Britsche parlement jl. Maandag door eenen der Ministers gezegd is dat de Britsche Oostzeevloot nog geen bevel ontvangen had om de Oostzee binnen te loopen, terwijl men vroe ger de uilrusting der vloot met alle magt bespoedigde. Het is wel mogelijk dat de bereidvaardigheid waarmede de Porte het oor geleend heeft aan de voorstellen der 4 Westersche Mogendheden ter verbetering van het lot der Christenen in Turkye, eenen grond oplevert om de eischen van Rusland, indien zij waarlijk zonder bijbedoelingen gedaan zijnals afgedaan en verval len te beschouwen." Fuad Efïendi was den 2den dezer naar Thessalië en Epirus vertrokken met den titel van buitengewoon grootheerlijk Commissaris en eene zeer uit gestrekte volmagt. Men vertrouwde op zijne bekende bekwaamheid en geest kracht, ter stuiting van den Griekschen opstand. De ijver en slimheid van Omer-Pacha om zijne troepen onder tucht te houden en barbaarschheden tegen te gaanblijkt uit eene dagorder door hem uitgevaardigd toen, na een bloedig gevecht bij Gioergewo, de Arnauten, ouder gewoonte, met afgeslagen hoofden van vijanden naar Roestschoeck te rugkeerden welke dagorder volgens eene mededeeling van daar aan den Preu- sischen Correspondendez ongeveer aldus luidde: a Ik heb meermalen ge legenheid gehad om op te merken, dat de dapperen altijd voorwaarts rukken en zich den tijd niet gunnen om aan gesneuvelde of gewonde vijanden het hoofd af te slaan. Daarom zal elk die een hoofd van eenen Rus medebrengt, voortaan als een lafhartige achterblijver beschouwd en met honderd slagen gestraft worden; doch wie een levenden Rus medebrengt, zal tien piasters ontvangen." Nog wordt als geheel zeker gemeld, dat Oostenrijk aan Rusland zijn voornemen heeft te kennen gegeven, om mede tegen hetzelve te velde te trekken, indien het Tiussische leger over den Donau trok. Terwijl de winter tot heden vrij zacht is geweest, heerscht sedert eenige dagen eene vinnige koude, welke gepaard gaat van hevige stormvlagen en sneeuwbuijen. Aan den Donau is dit nog erger en dit treft vooral de Egyp- tenaars die bij Widdin gelegerd zijnwant deze klaagden reeds in Julij des vorigen jaars sterk over de koude, toen zij zich op de berghoogten van Bëfkos bevonden. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 14 Maart. De heide Kamerswelke den Rijksdag uitmakenhebben in de avondzit ting van gisteren, met bijna eenparige stemmen, het adres aangenomen, in de zitting van den llden voorgesteld, om den Koning te verzoeken de consti tutie te handhaven en de tegenwoordige Ministers weg te zenden. Dit adres luidt, wat de hoofdzaak betreft, aldus: «Zeer genadige Koning! Wij zijn doordrongen van de diepste smart, omdat de verantwoordelijke raadslieden van U. M. hebben kunnen in twijfel laten de vraag: om te weten of zij uit een staatkundig oogpunt het vertrouwen verdienenen omdat zij onbeslist laten het andere punt: om te weten of zij gevoelens zijn toegedaan, die, voor het geval dat zij eenige staatkundige beteekenis mogten verkrijgen, ten ge volge zouden hebben een aanranding der door U. M. gegeven grondwet. Zeer genadige Koning! in de ure des gevaars rigt het Deensche volk zijn blik tot zijn getrouwen Koningdie het nooit verlaten heeft. Wij smeeken U. M. dat het u behage te besluiten, dat de oorzaak van onze bezorgdheid dat wij de wettig bestaande orde van zaken zouden zien schendendoor U. M. zal worden weggenomen." Heden heeft reeds een stoomfregat der Engelsche Oostzeevloot in onze haven het anker laten valleneen tweede schip is in het gezigt. ZWEDEN. De jonge Erfprins Oskar, tot dusver de cenige zoon van den Kroonprins en Prinses Louize der Nederlandenis te Stokholm ernstig ziek. Aanvankelijk vertoonde zich de ziekte als eene ligte koorts met hoesten en verkoudheid; uit de bulletins echter, die sedert het laatst der vorige week uitgegeven worden, blijkt, dat de Geneesheeren de kwaal van het kind voor eene borst kwaal houden. Een ander berigt meldtdat de Erfprins tevens door de mazelen is aangetast. EGYPTE. ALEXANDRIE, 24 Februarij. Syrië verkeert in staat van regeringloosheid. Sedert dat de troepen van daar verwijderd en tegen de Russen opgetrokken zijn, hebben de Pacha'9 geen middel meer om hun gezag te handhaven. De Grieksche en de Latijn- sclie Geestelijken te Jeruzalem hebben hunne ergerlijke twisten om het hei lige graf hervat, en de Turksche ambtenaren konden hen niet beletten hand gemeen te worden. Door onpartijdigen wordt echter erkend dat ditmaal de meeste schuld hij de Latijnen lag, daar deze meer vorderden dan waarop zij regt hadden. Bij de vechterijen die hierbij plaats grepen, zijn verscheidene personen om het leven gekomen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2