LEYDSCHE COURANT mm - MAANDAG, 20 MAART. «fecs; BlfllVEflLAlVDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatardag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 18 Maart. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in de laatste twee dagen, is geweest als volgt: 17 Maart 279 volwassenen, 97 kinderen, te zamen 376. 18 253 94 347. Aan 's Rijks munt zijn gedurende het jaar 1853 de navolgende speciën vervaardigd en afgeleverd Voor rekening van het Rijk 7,974 vijf-en-lwintig-cents-stukken1.993.50 1,103,527 tien-cents-slukken110,352.70 11,170 vijf-cents-stukken558.50 2,000,000 halve cents10,000.00 Voor rekening van bijzondere personen 136 gouden Willerns. 234,128 rijksdaalders of twee-en-ecn-halvc-guldenstukken. 585,320.00 652,035 guldens652,035.00 1,711 halve guldens855.50 Zijnde dus aan zilveren standpenningen, zilveren en koperen pasmunt geza menlijk geslagen voor een bedrag van 1,361,115.20. De Minister van Buitenlandsche Zaken en ad interim Minister van Fi- nantiën heeft, op het door het Muntcollegie gedaan voorstel, uit hoofde van het steeds van tijd tot tijd voorkomen van valsche muntspeciënde in gezetenen op nieuw gewaarschuwd tegen het aannemen en weder uitgeven van valsche muntspeciën, welke zich meestal doen kennen aan afwijking van het wettig gewigt, onzuiverheden in den beeldenaar, onnaauwkeurige naboot sing van den rand buigzaamheid of loodachtige kleurdaar volgens de wet van 26 Nov. 1847 geene vervalschtc of verminkte muntspeciën in 's Rijks schatkist worden aangenomen, en niemand gehouden is die aan te nemen. In het kiesdistrict Gouda is de Heer D. J. II. Boellaerd tot lid der Prov. Staten van Zuidholland verkozen. Van Hellevoetsluits is den 16llcn naar New-York vertrokken, het Ameri- kaansch fregatschip Mississippi, aan welks boord zich 107 Nederlandsche, meestal inwoners van Noordbrabaut, en 208 Duitsche landverhuizers, naar Amerika bevinden. De lloogeschool te Utrecht heeft wederom een verlies geleden door het overlijden van ür. A. S. Tiueb, Lector in de Astronomie aldaar. Aan het Uandbl. wordt uit Nijmegen gemeld, dat zich aldaar vrijwil lig in hechtenis hegeven had de persoon van A. A. Fieyncn, verantwoordelijk drukker en courantier ter dier slede, die gelijk hekend is ter zake van laster jegens den lieer Triebeis, Deken en Pastoor aldaar, was veroordeeld tot cene gevangenisstraf van 3 maanden. De veroordeelde had zich door de vlugl aan de uitvoering der legen hem uitgesproken straf onttrokken. Er zijn nu in Friesland reeds over de 10,000 runderen gedood lei-zake van de longziekte. Den 14dcn had zeker voerman, die van Hollandsch-Putten naar Bergen- op Zoom reed, op zijn wagen een hem onbekend persoon opgenomen, die hem, nabij Bergen-op-Zoom gekomen, met een scberp werktuig op het on verwachtst zoodanige zware wonden toebragt, dat men zeer voor hel behoud van zijn leven vreest. Het is de ijverige nasporingen der policie aldaar gelukt, den misdadiger, die opgeeft Pruissiseh deserteur te zijn, in handen te krijgen. Uit Maastricht wordt, nadat vóór eenigen lijd het grootste gedeelte van hel vesting-materieel van hier naar Delft was overgebragt, ook thans een aanzien lijk gedeelte van het buskruidhetwelk aldaar in zeer groote hoeveelheid aanwezig is, naar 's lands magazijnen in de verschillende vestingen van betrijk vervoerd. Aan de Londensche graanmarkt is, volgens een telegrafisch berigt van eergisteren, de prijs der tarwe sedert het eind der vorige week 3 lot 4 shilling per quarter gedaald, hij gcringen omzet; ook heeft de tarwe in de afgeloopen week op de voornaamste markten van België gemiddeld 31 fr. 64 centimes het hectoliter gegolden, en de rogge 23 fr. 92; dat is eene vermindering op de tarwe van 1 fr. 31 c, eil 0p (]e rogge van 19 c.in vergelijking met de middehprijzen der voorafgegane week. 's GRAVENIIAGE, 18 Maart. Bij Zr. Ms. besluit van den 14den dezer is benoemd tot Notaris te Hellc- voetsluis, II. K. Vlielander, thans Burgemeester der gemeente Pernis en Candidaat-Notaris aldaar. Z. M. heeft tot Intendant van zijn paleizen benoemd den Graaf van Limburg Slirurn, die reeds vroeger deze betrekking heeft vervuld. Z. M. de Koning zal aanst. Dingsdag weder een thé-dansant met soaper geven, ongeveer 300 personen zullen worden uitgenoodigd, aan dit feest deel te nemen. Bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van wijlen Z. M. Willem II, zal door den Franschen Gezant een feest worden gegeven, dat door Z. M. en de leden van het Koninklijk Huis zal worden bijgewoond. De Koningin-moeder en Prins Hendrik hebben den 17den hun jaarlijkscli bezoek in den Koninklijken Grafkelder te Delft gebragt. Bij bet Ministerie van Builenl. Zaken is van de Fransche postadminis tratie berigt ontvangen, dat eene nieuwe dienst van pakketbooten tussehen Marseille en Konstantinopel is daargesleld. Deze booten, welke de reis drie malen in de maand heen en weder doenen die onderweg te Messina (Sicilië) en aan den Pireus (Griekenland) aanleggen, vertrekken van Marseille naar Konstantinopel op 6, 16 en 26, en van Konstantinopel naar Marseille op 10, 20 en 30 van elke maand; dat de pakkelbooten van Marseille naar Alexan- drië voortaan slechts 18 in plaats van 24 reizen in het jaar zullen doen. De vertrekdagen van Marseille gedurende het overige gedeelte van het loopende jaar zijn bepaald op 6 en 26 April, 16 Mei, 6 en 26 Junij, 16 Julij, 6 en 26 Augustus, 16 September, 6 en 26 October, 16 November, 6 en 26 December. Bij de Tweede Kamer is eene voordragt ingediend, strekkende, om den aanvang van de groote of zoutbaring-visscberij 23 dagen tc vervroegen, en alzoo te vergunnen, om reeds in den avond van den lsten Junij de netten in volle zee uit te werpen. TTtueede SSamer der SSssten-Glcneratie. Zitting van Zaturdag 18 Maart. In deze zitting zijn al de ontw. tot het verleenen van naturalisation aangenomen. De beraadslagingen worden geopend over het ontwerp van wet tot op heffing der Paardenposterij. Na eenige beraadslaging wordt het ontwerp aangenomen met 55 tegen 2 stemmen, die van de lleeren Sirens en de Lom de Berg. De Voorzitter deelt mede dat de Commissiën van Rapporteurs gereed zijn met hare eindverslagen over de ontwerpen van wet: 1°. tot het verleenen van vrijdom van inkomende regten in Nedcrlandsch Indië, van guano en andere meststoffen2°. tot het verleenen van naturalisatie aan tien personenen 3°. tot regeling van het pensioen der militaire leden van het Iloog Militair Geregtshof. De beraadslagingen over die ontwerpen worden bepaald, die der twee eersten na den afloop der di.-cussiën over het ontwerp tot regeling van het muntwezen van Nederlandsch Indië, dat aanstaande Maandag in behan deling komten die over de voordragt wegens het Hoog Militair Geregtshof op Vrijdag 24 Maart aanstaande. De zitting is tot aanst. Maandag, des morgens ten 11 ure, opgeheven. AMSTERDAM, 17 Maart. Wij vernemen met diep leedwezen, dal een onzer aanzienlijkste sladgenoo- ten, de Heer A. van der IIoop, lid van de Provinciale Stalen van Noordhol land, oud lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal en van den Raad dezer Stad, Commandeur der Orde van den Nederl. Leeuw en van de St. Anna-Orde, 2dc kl.in den afgeloopen nacht alhier, in den ouderdom van 75 jaren, is overleden. Zijn lang en welbesteed leven, in zoo vele en onder scheidene betrekkingen, onafgebroken gewijd aan de krachtdadige bevordering der belangen van stad en land, handel, nijverheid en kunsten, en het wel zijn zijner medeburgers, in den uitgebreidsten zin, maken zijn dood tot een treffend en algemeen verlies, dat even diep betreurd als lang en levendig zal gevoeld worden. Het Hoofdbestuur van het Nederl. Bijbelgenootschap willende overgaan tot eene nieuwe uitgave van den Bijbel, beknopt en toch duidelijk om als kerkboek te kunnen gebruiken, had eene Commissie gemagligd, daarvoor in lichtingen, proeven en prijs-opgaven te vragen aan 13 der voornaamste boek drukkers in den lande. Wij vernemen met genoegendat dezer dagen op eene vergadering van gemeld Hoofdbestuur, na gehouden onderzoek der inge komen stukken, en rappGrt der Commissie, aan de Heeren Metzier en Bas ting alhier, is opgedragen de aanzienlijke bestelling van 16.500 Oude Testa- menten, 14,000 nieuwe Test. en 11,000 Psalmen en Liturgische Schriften, j te zamen en afzonderlijk in diverse banden gebonden te leveren, nadat alvo- I' rens met algemerne stemmen, de door hen ingezonden proeven van letter,

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1