met blijkbaar genoegen ontvangen, als hoop gevende dat over 1855 althans in de gewone dienst het finantieel evenwigt zal kunnen worden in stand gehouden, terwijl de buitengewone uilgaven van eenen tijd van oorlog door eene vermeerdering der gevestigde staatsschuld worden goedgemaakt. Bij iedere afdeeling van liet naar het Oosten vertrekkend leger zal een priester als aalmoezenier worden aangesteld. SARBIN IE. TURYN9 Maart. Eergisteren heeft de Minister van Finantien bij de Kamer van Afgevaar digden de begrooting voor 1855 ingediend, waarin hij de slaatsuitgaven be groot op 137,169,322 fr., en de inkomsten 128,182,563 fr. en dus met een tekort sluit van omstreeks 9 millioenterwijl het geraamde tekort over het loopende jaar 24 millioen bedraagt. Bij het indienen dezer voordragt zeide de Minister onder anderen Voor de toekomst is de goede staat onzer finan tien verzekerdmaar voor het tegenwoordige bestaan er nog groole moeije- lijkheden, en het is volstrekt noodig daarin door buitengewone middelen te voorzien; te dien einde zal het gouvernement magtiging vragen om eene geld- leening van 35 millioen fr. aan te gaan. Mogten er buitengewone gebeur tenissen plaats hebbenwaarin ons land geroepen zou kunnen worden deel te nemendan zouden de gewone middelen der schatkist niet toereikend zijn. Doch het lijdt bij mij geen twijfel dat, zoo voor 's lands eer en onafhanke lijkheid nieuwe opofferingen mogten worden gevorderd, het Parlement en de natie daartoe bereid zullen zijn. In de zitting der Kamer van gisteren is de beraadslaging voortgezet over wijzigingen van het strafwetboek die het gouvernement voorgesteld heeft ten einde de strafwetgeving met het door de constitutie gehuldigde beginsel van godsdienstige verdraagzaamheid in overeenstemming te brengen. Het wets ontwerp bevat ook strafbepalingen tegen geestelijken die in het openbaar de grondwettige staatsinstellingen en de constitutionele vrijheid bestrijden. Het is door verscheiden leden van de regter zijde hevig bestreden. Die leden be antwoordende, zeide de Minister van Justitie onder anderen: Men heeft gezegd dat de voordragt nadeelig zou zijn voor het welslagen der onderhandelingen die wij met het Hof van Rome zouden kunnen hebben te voeren. Doch wan neer wij van dat Hof klagten mogten ontvangen tegen wetten betreffende het inwendig bestuur van den Staat, tegen de aanhangige of eenige andere voor dragt van dien aard, dan zouden wij moeten denken dat het Hof van Rome voornemens is in geenerlei onderhandeling te treden; want wanneer het de uiloefening der regten van de burgerlijke overheid, van het wereldlijk gezag betreft, kunnen wij niet gedoogen dat eenig ander gouvernement, te Rome of te Londen of ergens elders gevestigd, zich in onze binnenlandsche aangele genheden menge. Er zijn die meenen dat men niet van harte Katholijk zijn kan, tenzij men aan de Kerk oppergezag over den Staat toekenne; wij kunnen die leer niet aannemen. Ons gevoelen is, dat men opregt Katholijk kan zijn en tevens de onafhankelijkheid des Staats van de Kerk kan en moet handha ven. Ons geweten zegt ons dat wij niets strijdigs met de beginselen van het Katholicismus gedaan hebbenen trachten wij door deze wet aan het beginsel der godsdienstvrijheid ruimer toepassing te geven en tevens eenige misbruiken te voorkomen die in het gedrag van onwaardige geestelijken gelegen zijn, dan gelooven wij hiermede ook het belang der godsdienst te bevorderen, en wij zullen voor de zaak van de constitutionele vrijheid en van den vooruitgang strijden, zoolang wij het vertrouwen der Kroon en des Parlements bezitten. LFXEMBlRCi. 10 Maart. Het Journal de Bruxelles meldt, dat een concordaat is tot stand geko men tusschen den Pauselijken Stoel en Z. M. den Koning der Nederlanden als Groothertog van Luxemburg. Eene der bepalingen van het concordaat zou de verhelling wezen van het Apostolisch Vikariaat Luxemburg tot een Bisdom en naar men zegt, zou de Heer Laurent tot Bisschop benoemd zijn. FRANKFORT. 14 Maart. In den nacht van den 6dcn zijn in de badplaats Lewin nabij Wernstadt 29 huizen en 16 schuren door brand vernield en 11 menschen in de vlam men omgekomen. Den 5den is te Steinheim zekere M. Herz overleden in den hoogen ou derdom van 108 jaren en 7 maanden; zijne eenige dochter 64 jaren oud, was eenige oogenblikken te voren gestorven. Bij de aardbeving welke de Napelsche provincie Kalabrië onlangs heeft geteisterd, zouden niet minder dan 2000 menschen zijn omgekomen. RU SLAK D. PETERSBURG, 7 Maart. Z. M. heeft bepaald, dat er dadelijk een uitgifte van nieuw Staatspapier- geld zal plaats hebben voor 6 millioen zilveren roeboels. De Hamburger Börsenlialle deelt van deze dagteekening mede, dat de hoofdstad en het Gouvernement den vorigen dag in staat van oorlog waren verklaard en geplaatst onder bevel van den Grootvorst-Troonopvolger. Een brief uit Kielzegt de Parijsche Moniteur de la Flottehet er kende orgaan van het Fransche Ministerie van Marine, van den lsten dezer deelt ons de belangrijke bijzonderheden mede, dat het Russische gouvernement groote toerustingen maakte te Kronstadt, op verscheiden andere punten der golf van Finland en in den Bothnischen zeeboezem. In de laatste dagen was de bewapening der forten van Kronstadt vermeerderden waren op het eiland verscheiden nieuwe batterijen opgerigt: buitendien was bepaald dat het garni zoen vermeerderd zou worden met 12,000 mante nemen uit de Keizerlijke garde. Men was begonnen 3 linieschepen van 80 stukkenalle met zeil- en stoom tuig tevens voorzien, te wapenen; zij moeten deel uitmaken van de eerste divisie der Oostzee-vlootdie tot de sterkte van 28 linieschepen zal worden gebragt; doch onder de oorlogsschepen dezer vloot zijn verscheiden in slechten staat. De Admiraliteit had bevel gegeven om te Wiborg, Abo en Sweaborg 200 kanonneersloepen te bouwen naar het model dergene die in het kanaal van Kronstadt liggen; er werd met alle kracht daaraan gewerkt. TURKÏE. KONSTANT1NOPEL6 Maart. Beriglen over Triest van deze dagteekening meldendat de Fransche en Engelsche eskaders zich toen nog steeds in de baai van Beicos bevonden. Er had eene conferentie plaats gehad tusschen den Griekschen Gezant en den Turkschen Minister-President. Deze laatste had daarbij eene zeer hevige taal gevoerd en dreigende verwijten aan den Gezant gerigt wegens heimelijke be gunstiging van den zoogenaamden Griekschen opstand. Er was bevel gezon den om Egyptische troepen naar Kandia in te schepen. Tusschen de Porte en de Vertegenwoordigers der vier Mogendheden worden onderhandelingen gevoerd over maatregeleu door de Porte te nemen tot ver betering van het lot harer Christen-onderdanen; reeds is door den Sultan een bevelschrift onderteekend hetwelk de getuigenis van Christenen voor het ge- regt met dat van Mohammedanen gelijk stelt. Ook zou de Porte reeds be willigd hebben in de afschaffing van het hoofdgeld hetwelk de Rayahs telken jare moeten betalen, ten einde »hun hoofd nog weder gedurende een jaar op hunne schouders te mogen dragenmen was het nog niet eens over den vorm waarin de maatregelen ten behoeve der Christenen zouden worden vastgesteld. Een brief van Malta van den 9den meldt, dat eenige Engelsche en Fransche oorlogschepen, die in de Grieksche wateren kruisten, eenige vaar tuigen hadden genomendie wapenen aan boord hadden voor de Grieksche opstandelingen. De Vertegenwoordigers der vier Mogendheden hebben in Athene eene nota aan de Grieksche Regering ingediend, waarin deze zeer ernstig wordt vermaandom niet te gedoogendat hare onderdanen naar de in opstand zijnde Turksche provinciën verhuizen. Door de Grieksche opstandelingen was, volgens berigten uit Athene van den 9deneen aanval op de citadel van Arta beproefddoch zij waren met verlies teruggeslagenhebbende zij daarbij evenwel een vaandel veroverd. Bij eenen tweeden aanval werden zij teruggeslagen tot op Grieksch grondgebied doch daar door de Koninklijke troepen afgewezen. In Zuid-Albanie breidde zich de opstand uit. AFRIKA. De Engelsche stoomhoot Faith heeft tijdingen van de Westkust aangebragt, waarin onder anderen voorkomt, dat de handel zwaar lijdt onder de verschil lende onlusten en oorlogen, die bijna in het geheele binnenland, langs de geheele Westkust plaats hebben. Daardoor worden de neger-kooplieden belet of verhinderd aan het strand te komen om handel te drijven. Voorts worden de legale transactiën op zich zelf genomen nog zeer benadeeld door den we der sterk toenemenden slavenhandel en door de blokkade van de benedenkust door het Engelsche eskader, welke blokkade ten doel heeft den slavenhandel te weren, doch die daarin ongelukkigerwijs niet bij uitnemendheid slaagt, want in een kort tijdsbestek waren alléén naar Cuba 11 schepen met slaven verzonden, die allen aan de Britsche kruisers hebben weten te ontkomen. Men koesterde de hoop, dat door den tijdel ijken meer vreedzamen stand van zaken in Lagos, de handel in palmolie er een weinig verlevendigd zal wor den. Evenwel bevonden zich aan de Westkust bij het verzenden der berig ten, die met de Faith zijn aangebragt, nog eene massa schepen van alle natiën, waaronder 5 Nederlandsche, die allen te Rotterdam te huis behooren, waarvan sommigen reeds gedurende 5 en 6 maanden van de eene plaats naar de andere stevenen om handel te drijven en in al dien tijd niet konden slagen, noch om eene genoegzame hoeveelheid palmolie te bekomen om de terugreis te kunnen aanvaardennoch om zich van hunne eigene ladingen te ontdoen. OOST-INRIE. BATAVIA, 25 Januarij. De berigten van deze dagteekening bevatten weinig bijzonders. Onder anderen wordt gemelddat den 25sten November ter reede van Menado was aangekomen het Noord-Amerikaansch oorlogs-transportschip Texingtown, ko mende van New-York en bestemd naar Chinamet provisien aan boord voor het Noord-Amerikaansch escader in de China-Japansche wateren, benevens geschenkgoederen van het Gouvernement der Vereenigde Staten aan den Keizer van Japanwaaronder eene locomotief en verdere spoorwegbenoodigdheden. Op omstreeks 200 mijlen afstands van Menado had de Texingtown eene sterk bemande rooversvloot ontmoetde uitnoodiging tot het vertoonen van eene vlag onbeantwoord gebleven zijnde, werd dit verzoek in den vorm van twee schoten met schroot herhaald waarop de roovers door kracht van riemen in den wind op, afdeinsden. Een tweejarig verlof was verleend aan den Predikant J. J. Scheurer te Batavia, wegens ziekte. STADS BERIGTEN. Ill MilIIHIIIHJlil U Tweede Zitting van den Militieraadover liet Kanton Ley den, N°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, doen te weten, dat de Tweede Zitting van den Militieraad, voor de dienstpligtige Lotelingen dezer Gemeente, beboorende tot de ligting van het jaar 1854, zal plaats

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3