BUITEXLANDSCHE BERIGTEN. De haver heeft opgebragt te zamen van 140 banders 3041 mad of 22 mud per bander. Het boekweit-verbouw daarentegen heeft nog al voldaan, als zijnde er van 96 bunder, voor 3/4 veen boekweit, 1268 mad, dat is over de 13 van het bander, behoorlijk zwaar zaad verkregen, waarvan de veen-boekweit in het begin van den winter, op het bal, geheel heeft kunnen worden afgedorscht. Wat wij van het zoo zeer mislukken der aardappelteelt reeds in October hebben te kennen gegeven, heeft zich verder, maar al te zeer bevestigd. Zelfs in de jaren waarin de aardappel-ziekte het sterkst geheerscht heeft, is er zoo weinig niet van het bunder geoogst, zijnde de opbrengst nu geweest te zamen van 519 bunder 43,430 mud of 84 mud per bunder. Gelijk in vorige jaren hebben wij ons niet zoo zeer over verrotting der aardappelen te beklagenals wel over geringe opbrengst en de kleinheid van stuk. Eenige akkers hebben de poters niet terug gegeven. Het niet vroeg genoeg hebben kunnen poten van de aardappelen heeft tot deze zoo geringe opbrengst veel bijgedragen. De opbrengst van bet melkvee is voldoende geweest. Van 3031 Drentsche schapen is 3487 ffi wol geschoren, waarmede voor de helft in de eigen be hoefte, tot het vervaardigen van dekens, baai en kousen, kan worden voorzien. Het turfgraven heeft wederom, in evenredigheid der behoefte, plaats gehad; in de gewone Koloniën en te Onimerschans alleen door kolonisten en te Veen- huizen slechts voor een vierde deel met hulp van vreemden. 1300 dagwerk of 300,000 ton lange turf, mede ten dienste der stoom-katoen-spinnerijis er in het geheel gemaaktwaarvan het droogmaken uitsluitend door de kolo nisten is geschied. De verwerking van wol, vlas, hennip en katoen tot kleedings- en liggings stukken, houdt thans vele handen bezig, als ook bijna alle huisraad, en vele gereedschappen en touw-soortenwaardoor de meeste handwerkslieden kunnen worden te werk gesteld, en tevens jongelieden voor die vakken worden opgeleid. De oudste meisjes van bet weezen-gesticht te Veenhuizen worden in de 3 wintermaanden uitsluitend met breijen, naaijen en stoppen in de fabriek be zig gehouden. De koffijzak-wevcrij in de bedelaars-gestichten heeft omtrent 600.000 zak ken voortgebragt. De katoen weverij heeft verleden jaar 54,487 stukken katoen, van verschillende breedte en gemiddeld 20 el lengte voortgebragt. De katoen-spinnerij te Veenhuizen werkt geregeld voort. Belangrijke her stellingen hebben achtereenvolgens moeten plaats vinden, en zullen verder nog moeten worden bewerkstelligd. Verleden jaar is er 117,771 ffi garen ge sponnen, 39,795 ffi kettinggaren gesterkt en nog 7,712 ffi katoen voor de gewone fabrieken geklaard, in 49 werkweken. Aan de zorg voor gezetten arbeid paart zich de getrouwe behartiging van de geestelijke belangen der bevolking. Het getal dagscholieren was gemid deld 1504. Dat der avondscholieren die om den anderen avond school gaan 1447. Terwijl er aan het kinder-gesticht te Veenhuizen eene Zondags-school wordt gehouden, die bezocht is geworden door nog 171 zijnde bijna een derde van de geheele bevolking. De catecbisatiën worden door de onderschei dene Leeraars en Geestelijken geregeld gehouden, terwijl de Godsdienst-oefenin gen in al de Koloniën behoorlijk worden waargenomenal moet ook de Pro- testantsche gemeente der gewone Koloniën zich nog steeds met de schoollocalen behelpenuithoofde er door het geregtshof van Overijssel nog geen uitspraak is gedaan in het appel des aannemers der nieuwe kerkgebouwen van het von nis, hetwelk de reglbank te Zwolle tegen hem heeft uitgesproken Vele waren de bezwaren waarmede men dezen winter te kampen had, zoo door den mislukten oogst als de daarmede gepaard gaande duurte der levens middelen, en groot zijn de behoeften daaruit ontstaan; terwijl de vroege stremming der scheepvaart en geheele onbruikbaarheid der wegen gedurende eenige dagen, de moeijelijkheden nog deden klimmen. Duizenden hadden echter ruime stof van dankbaarheid voor de weldaden, die zij in de Koloniën mogten ondervindencn die bewustheid bevredigt dan ook niet weinig de vele zorgen en moeijelijkheden. 's GRAVENHAGE, 16 Maart. Z. M. heeft benoemd tot Regler in de Arr. Regtbank te Rotterdam Mp. J. A. Vaillant, thans Kantonregter te Schiedam en tot Regter-Plaatsvervan ger Mr. J. van Stolk Cz.Advocaat aldaar; tot Sobst.-Olficier bij de Arr. Regtbank te Deventer Mr. D. T. Weerts, thans Grillier van het Kantonge- regt aldaar; en tot Hoofdcommies der posterijen, den Heer W. Hordijk, thans Directeur van het postkantoor te Goes. Ook heeft Z. M. benoemd tot lid der Prov. Commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt alhier, den Heer J. G. Vorstman, Heel- en Vroedmeester te dezer stede, in plaats van wijlen den Heer J. G. Vorstman, te Delft; en op zijn verzoek eervol ontslagen als Onderwijzer in de Handteekenkunde aan de Koninkl. Akademie te Delft, den Heer P. T. van Wijngaerdt, en in zijne plaats benoemd den Heer P. Tetar van Elven, alhier. Nog beeft Z. M. op verzoek eervol ontslagen als Notaris te Arnhem, den Heer Mr. J. Nyhoff en aldaar als Notarissen benoemd de Heeren C. F. Troost, thans Procureur en Candidaat-Notaris en J. Nyhoff, Candidaat-Notaris, beiden aldaar; en te Delft den Heer Mr. J. Sleur van Vrijberghe de Coningh, thans Notaris te Maasland. Eindelijk heeft Z. M. benoemd tot Ontvanger der directe belastingen te Middelburg, den Heer N. v. d. Hucht, thans te Oud- Beyerland. Bij besluit van den 6de" heeft Z. M. bepaalddat het port van de brie ven, die tusschen het Rijk en de Nedcrl. koloniën of bezittingen in de West- Indiën over en weder door middel van geslotene brievenmalen over Engeland verzonden wordenzal bedragen 85 centsnamelijk voor brieven waarvan bet gewigt 15 wigtjes of minder bedraagt; zwaarder brieven naar evenredigheid meer. De brieven kunnen, naar verkiezing der afzenders, over en weder geheel ongefrankeerdof ook wel gefrankeerd, tot aan de plaats van bestem ming worden verzonden. Aanteckening van brieven geschiedt tegen betaling van 50 cents. Nieuwspapieren, tijdschriften, aankondigingen, beriglen, pro spectussen prijscouranten en in het algemeen alle gedrukte stukkenonder kruisbandkunnen worden gefrankeerd voor 10 cents voor ieder vel of blad. De bepalingen van dit besluit worden voor de eerste maal toegepast op de brieven, welke na den lstcn Mei aanstaande uit het Rijk of uit de Koloniën verzonden worden. Z. M. heeft eergisteren den Baron d'André, Gezant van den Keizer der Franschen, in een bijzonder gehoor ontvangen. De Minister van Oorlog heeft aan Z. M. eenc voordragl aangeboden tot bevordering bij het leger, zoodat de benoemingen spoedig te verwachten zijn. Z. M. zal bij de onthulling tegenwoordig zijn van het standbeeld van wijlen Z. M. Willem II, den 23sten dezer, des middags ten 12 ure. Z. M. zal bij zijne aankomst, door de leden der Hoofd-Commissie worden ontvangen, en, na eene korte toespraak zal de Voorzitter verlof van Z. M. verzoekenom het standbeeld te doen onthullen, 'twelk onder het lossen van 21 kanon schoten en het aanheffen der muziek zal geschieden. Vervolgens zullen de troepen voorbij het standbeeld defileren. H. M. de Koningin-Moeder heeft onzen landgenoot, den talentvollen graveur Joh. de Mare (thans te Parijs woonachtig) een kostbaren gouden ring met edelgesteenten doen toekomenten bewijze van hare tevredenheid over de aanbieding van een proefdruk met het wapen zijner gravure van de graf legging naar Titiaan cn van bare ingenomenheid met de hooge verdiensten, die dit werk onderscheiden. H. K. H. Prinses Hendrik bevindt zichnaar men verneemtin gezc- genden toestand. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tegen den 4den April opgeroepen. De Afdeelingen van de Tweede Kamer hebben gisteren onderzocht de wets-ontwerpen betrekkelijk 1°. de uitbreiding van de regtsmagt der Kanton- regters in strafzakenen 2°. de veranderingen in de bestraffing van misdrij ven. Voor dit laatste ontwerp zijn benoemd tot rapporteurs de Hoeren Mcenssen, Strens, Elout van Soeterwoude, Jespers en Wintgens. De Staats-Courant bevat den volgenden Staat van de opbrengst dei- Middelen, in de twee eerste maanden van 1854, tegenover de opbrengst van de twee eerste maanden van 1853. 1854. 1853. ƒ2,103,638.02} 1,697,059.42} In- en uitgaande regtenscheepvaart-regten vuur-, ton- en bakengeld 561,480.42 513,514.60} 3,472,167.34 3,426,497.93} Registratie-zegel-successieregten enz. 1,729,499.11 1,589.256.75 Regt van waarborg op de gouden en zil- 26,263.80} 23,800.40 255,076.58} 249,384.85 148.00 161.50 Totaal ƒ8,143,273.28} ƒ7,769,675.46}- Meerder in 1854 ƒ378,597,82. ENGELAND, LONDEN, 14 Maart. De thans vertrokken Oostzee-vloot zal in het geheel bestaan uit 44 schepen met 2200 stukken en 22,000 zeelieden. Te Sheffield is een chemicus, de Heer Haywood, door het breken ecner flesch met zwavelzuur, in zijn laboratorium gedood. In de afgeloopen week is er voor 700,000 aan stofgoud uit Australië aangevoerden voor nagenoeg even zooveel waarde weder naar het vasteland uitgevoerd. BELGIE. De Emancipationeen orgaan der conservative partijbevat bet volgende Men verzekert dat de staat der schatkist een onderwerp is van aanhoudende overweging hij ons gouvernement. Het heeft ingezien dat eene vlottende schuld van 34 millioen fr. bij een aanmerkelijk tekort in de te verwachten inkomsten over 1854, niet zonder gevaar is voor het land op een tijdstip dat nieuwe opofferingen van de schatkist zouden kunnen worden gevergd. Het kwaad is onloochenbaar, en het moet volstrekt verholpen worden; doch in de keuze der daartoe aan te wenden middelen schijnt het Ministerie te aar zelen. Eene geldleening zou in de tegenwoordige omstandigheden alleen op uiterst bezwarende voorwaarden kunnen worden aangegaanmet nieuwe be lastingen zou het volk slecht gediend zijn, evenwel schijnt men dit laatste middel te zullen aanwenden om het finanlieel cvenwigt te herstellen. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Maart. Bij het Wetgevend ligchaam was de Staatsbegrooling voor 1855 ingediend zij sluit met een batig saldo van 5,992,065 fr. Hoewel dit slechts een on beduidend overschot is, werd de mededeeling daarvan door de Vergadering

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2