BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ten ten dienste der Besturen en Commissien van Administratie over de ge vangenissen), en dat tot verliooging van hoofdstuk VII derzelfde Staatsbe- grooling (traetement van den Minister), en heeft die voorstellen van wet achtereenvolgens zonder beraadslagingen aangenomen, bet eerste met alge- meene, het laatste met 53 tegen 11 stemmen. Ten slotte heeft de Commissie voor de verzoekschriften omtrent sommige adressen verslagen uitgebragt, met welker conclusion, de Kamer zich ver- eenigd heeft. Zitting van Vrijdag 10 Maart. In deze zitting zijn de beraadslagingen aangevangen over het wets-ontwerp op de vordering van inkwartiering, onderhoud van krijgsvolk, transporten en leveranliën voor 's Konings legers of vestingen en op den doorlogt van troepen in tijd van vrede. Aan de algemeene beraadslagingen hebben deelgenomende Heeren van Reede van Oudtshoornvan AkerlakenGodefroivan Asch van Wyck Meeussen, de Man, van der Brugghen, Storm van 's Gravesande, de Kempe- naer en Elout van Soeterwoude. De beraadslagingen zullen op morgen worden voortgezetals wanneer de Minister van Oorlog bet eerst bet woord zal voeren. Zitting van Zaturdag 11 Maart. Nadat nog eerst de Heer Sloet tot Oldhuis met bewilliging des Ministers bet woord voerde, heeft de Minister van Oorlog de wet verdedigd. De fleer van Akerlaken beeft het woord gevoerd voor een persoonlijk feit. Daarna heeft de Minister van Justitie de wet verdedigdvan welke rede wij bij het ter perse leggen dezes, slechts een gedeelte ontvingen. AMSTERDAM, 8 Maart. Gisteren had bij de Arrond.-Regtbank (Eerste Kamer) alhier, de behande ling plaats van een debat van rekening tusschen J. Waarders c. s. tegen HH. bezorgcren van het legaat van Monnikhoff. De kwestie loopt zoo over de vraag, of bezorgeren verpligt zijn verantwoording te geven van de renten en of zij in privé, ingeval van condemnatic, in de kosten van dit proces zouden moeten veroordeeld worden, als ook over de bestemming, aan da gelden uit het legaat gegeven en over het lot van de bibliotheek. Voor de eischers hebben Mrs. Maurils J. van Lennep en A. S. van Nierop bet woord gevoerd, terwijl voor de rendanten Mr. A. Brugmans heeft gepleit. De beslissing der Regtbank deelen wij later mede. AmstCour.) LI. Zaturdag werd de eerste steen gelegd voor een locaal op het Schut tingpad, buiten de Raam-barrieredat door de commissie van de Hervormde gemeente, ter behartiging van de godsdienstige belangen in onze buitenwijken gebouwd zal worden, en bestemd is tot bewaarschool, en het houden van Katechisatiën en Bijbellezingen. Bij den Boekhandelaar van Kesteren alhier wordt een nieuw Universi teitsblad uitgegeven. aan de wetgeving hier voorgesteld zich vrijwillig aan banden te leggen en aan schoonschijnende kansen een zeker voordcel op te offeren. Geen deel der wet vond zoo sterke en algemeene tegenkanting als de ver- pligte jaarlijksche aflossing, die als hoofdbezwaar tegen deze voordragt is be schouwd. Zulk eene verpligling werd voor den Staat nadeelig genoemd, daar zij de wegneming van drukkende lasten belet; voor de renlheffeis ge vaarlijk of misleidend, daar zij in tijden van nood of van buitengewone uit gaven toch niet kan worden nagekomen. Waar is de zekerheid, dat de Staat gedurende meer dan eene eeuw rustig tal kunnen voortgaan met 3 pCt. schuldbrieven a pari af te lossen? Het is waar, de aflossing geschiedt uit fondsen die anders lot rentebetaling hadden moeten strekkenen die dus toch hadden moeten uitgegeven worden. Maar wanneer, na verloop van een zeker getal jaren, de indruk verflaauwd zou tijn van hetgeen men thans doet, wanneer dan de Staat in minder gun stige omstandigheden verkeerde, en om bel budget te doen sluiten welligt leeningen zou moeten doen, zou dan niet het opnemen van geld welligt tegen hoogere rente, alleen om 3 pCt. a pari af te lossen een zoo stuitend verschijnsel zijndat men welhaast besluiten zou om die aflossing tot beter tijden uit te stellen. even als men in 1830 de aflossing der domeinlosren ten had gestaakt? Met klem is van alle kanten het privilegie bestreden, dat aan de houders van het nieuwe effect zou worden toegekend. Men noemde dit eene eenzij dige, onbillijke bevoordeeling. In gewoonlijk goed onderrigte kringen, zegt het Handelsbl., houdt men het daarvoor dat, zoo dit ontwerp, gelijk te voorzien is, den bijval der Tweede Kamer niet mogt wegdragende Heer van Hall de portefeuille van het Mi nisterie van Financienwaarmede hij ad interim is belastzal nederleggen en dat alsdan definitief die portefeuille zou worden opgedragen aan den Heer van Rappard, lid van de Kamer, die in 1848 gedurende korten tijd aan het hoofd van dat departement was geplaatst, en van wiens optreding in het Ministerie reeds bij herhaling sprake is geweest. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een ontwerp van wet, tot uit breiding van de regtsmagt der Kantonregters in strafzaken, bepalende hoofd zakelijk dat de wanbedrijven van mondelingen en anderen hoonhet niet aan- geven van geboorte; bedelarij en landlooperijsommige diefstallenvoorts de overtredingen rakende de jagt en visscherijof plaatselijke verordeningen, of de wetten op de nationale militie, voorlaan bij de Kantongeregten zullen worden afgedaan, en bevat verder eenige wijzigingen in de gevangenisstraf en de regtsmagt der Kantonregters. In den aanhef der Memorie van Toelichting wordt onder anderen gezegd: dat onder de misdrijven welke ter bevoegdheid der regtbanken staan, er som mige zijn, die door hunnen eenvoudigen aard gevoegelijk aan den Kantonreg- ter kunnen worden opgedragen, terwijl hunne talrijkheid door eene verdeeling over de 150 kantongeregten minder bezwarend worden zal. Andere zijn er bovendien, welker behandeling en bestraffing op de plaats van het feit, van groot belang mag worden geacht, èn ter verzekering eener goede policie vooral op het platte land, èn voor eene spoedige en min kostbare regtsbedeeling. Spoedig regt op de plaats des misdrijfs; hierdoor doelmatige bestraffing van het gepleegde feit, vermindering van misdrijven in de toekomst; bezuiniging voor de schatkist en gerief voor de getuigen, zijn de overwegende punten, die de Regering zich hoofdzakelijk voorstelde, en die tot aanbeveling van het voorstel mogen dienen. Men schrijft uit Jcmmapes in Belgie, dat er in de Maas digt bij de brug van Seraing, een karper is gevangen die meer dan 3 voet 9 duim lengte had. 's GRAVENIIAGE11 Maart. Bij Zijner Majesteils besluit van den 7<Ien dezer, is benoemd tot Notaris te Klaaswaal, arrondissement Dordrecht, J. L. Los, Candidaat-Notaris aldaar. Het laatstelijk ten Hove gegeven feest is weder zeer luisterrijk geweest en zal Dingsdag door een dergelijk gevolgd worden. De vereeniging tot verbetering van woningen der arbeidende klasse al hier is tot stand gekomen; zij telt 75 leden en hare eerste geldleening tot een bedrag van ƒ36.000, is reeds vol teekend. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Vervolg der Zitting van Donderdag 9 Maart. De Kamer heeft bepaald: 1°. dat, na den afloop der beraadslagingen over het op morgen aan de orde gestelde wets-ontwerp betrekkelijk de inkwartie ringen; achtereenvolgens in behandeling zullen genomen worden de navol gende voordragtcn van wet, als: dat voor het droog dok van Willemsoord; dat voor de waterkeeringen in Zeeland; dat voor de Kindergelden; dat tot amortisatie van schuld; dat tot regeling van het fonds van koopprijzen van domeinen; waaromtrent in de vergadering van heden de betrokken Commis sien van Rapporteurs de eindverslagen hebben ter tafel gebragt, en 2°. dat het wets-ontwerp tot herstel van het muntwezen in Ncderl.-Indiëwaarom trent heden het eindverslag is uitgebragt, op Maandag den 20sten Maart aan staande, aan te vangen des voormiddags ten elf ure, zal behandeld worden. Daarop heeft de Heer van Eek zijne vragen gerigt tot den Minister van Koloniën omtrent het Koninklijk besluit van 13 Januarij 1854, betreffende de handhaving van het eigendomsregt van den Slaat, op de gouvernements- archiven in de koloniën. Nadat de Minister dien Heer had beantwoord, is de Kamer overgegaan tot de behandeling der wets-ontwerpen waarvan de beraadslaging op heden aan de orde was gesteldnamelijkvan dat tot wijziging van hoofdstuk IV der Staalsbegrooting van 1853 (abonnementen voor schrijfloonen en kleine onkos- ENGELAND. LONDEN, 8 Maart. II. M. zal Vrijdag de eerste afdeeling der vloot naar de Oostzee bestemd, in oogenschouw nemenzij bestaat uit 23 schepen met 13,326 man en 1.326 stukken. In Januarij en Februarij hebben 498 Engelsche handelsvaartuigen schip breuk geleden. De vuurwerk-fabriek in AVestminsterroad is gisteren in brand geraakt en geheel vernieldde eigenaar en 3 arbeiders zijn er bij omgekomen. De Cholera heeft zich weder te Leeds vertoond en heeft 13 personen aangetast, van welke 6 zijn gestorven. Er zijn hier 12 jongelieden aangekomen, door Santa Anna uit Mexico gezonden, om hier hunne opvoeding te voltooijen. Volgens eene officiële opgave zijn in de laatste zes maanden van het afgeloopen jaar in Groot-Brittannie en Ierland 157 personen om het leven gekomen en 258 gewond door spoorweg-ongelukken. HAMBURG. 9 Maart. De Engelsche Regering heeft door tusschenkomst van eenige handelshuizen alhier eene overeenkomst gesloten met Hongaarsche en Poolsche leveranciers, tot het leveren van 20,000 varkens, ten behoeve der vloot. Volgens bevel met den telegraaf ontvangen moeten alle Britsche oorlogs schepen dadelijk onze haven verlaten en naar Engeland stevenen, om troepen en krijgsvoorraad naar de Oostzee over te brengen. RUSLA1V D. PETERSBURG, 5 Maart. Het Journal de St. Petersbourg bevat in zijn nommer van 19 Feb. (3 Maart) een nieuw staatsstuk, dat aan de Zaakgelastigden in den vreemde is gezondenwaarin de Regering de Oostersche zaak van den beginne opha lende, nog vóór de zending van Vorst Menzikof, al de tijdperken doorloopt, ten einde bet goed regt en de gematigdheid van Rusland te doen uitkomen. Het pleidooi is met groote scherpzinnigheid gesteld, maar voert geen nieuwe bewijsgronden aan, die niet reeds in vroegere stukken van den Keizer zei ven of van Nesselrode worden gevonden. H. M. de Keizerin zal dit jaar hare voorgenomen reis naar Berlijn cis Italië niet volbrengen, maar in de residentie blijven.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2