BUITENLAIVDSCnE BERIGTEN. De conclasie van het verslag is aangenomen met 60 tegen 5 stemmen. Tegen, de heeren: Rengcrs van Warmenhuizenvan Weel Jz., van Driel, Hein en van Bylandt. Daarna heeft de heer Gevers Deynoot als lid van het collegie van Delfland der Vergadering dank gezegd voor het door haar genomen zoo belangrijk be sluit Hij durft ook verzekeren dat de toegestane gelden met spaarzaamheid en op eene doeltreffende wijze zullen worden aangewend en naar hij hoopt en wenscht, zullen daardoor de bestaande gevaren worden gekeerd. De zitting duurt voort. GRONINGEN, 18 Februarij. Als eene merkwaardige bijzonderheid mag worden medegedeeld, dat door den Heer M. van Rijn, slager en veehandelaar aldaar, dezer dagen eene koe is gekocht voor de sorn van ƒ950, eene som waarvoor men vóór een 2-tal jaren 10 stuks ordinaire kocht. Wij vernemen dat de hier gevestigde Algemeene Vcreeniging tegen het pauperisme bij de arbeidende klassen van den mingegoeden stand, in de maand Junij e. k. te dezer stede een Congres voor het armwezen zal houden. Dit zal plaats hebben onmiddelijk na den afloop van het Landhuishoudkundig Congres te Assen. ENGELAND, LONDEN, 20 February. Er is eene Koninklijke proclamatie uitgevaardigd waarbij de uitvoer en het vervoer langs de kusten verboden wordt van wapenen, ammunitie en bus kruid, van benoodigdheden voor de land- en de zeemagtvan stoomtuigen of gedeelten van stoomtuigen of tot zamenstelling daarvan dienstige voorwer pen. Er zal nog eene proclamatie worden uitgevaardigd strekkende om te beletten, dat schepen waarvan in den oorlog zou kunnen worden gebruik ge maakt, door Britsche onderdanen aan Rusland verkocht en geleverd worden. In de zitting van het Hoogerhuis van eergisteren is op voorstel van een der leden besloten tot een parlementair onderzoek naar den tegenwoordigen staat van het schoolwezen. Lord Aberdeenbet hoofd des bewindszeide zich niet tegen dat voorstel te willen verzettenomdat de voorsteller verklaard had geen de minste vijandige bedoeling tegen het gemengde Iersche volksschool wezen te hebben, en omdat dit stelsel van onderwijs bij elk nader onderzoek in de schatting van het algemeen nog hooger zou rijzen. I.ord Aberdeen ver klaarde op nieuw dat de gemengde volksscholen in Ierland onwaardeerbaar nut deden en meer en meer aan leerlingen wonnen, tot bewijs waarvan hij eenige statistieke opgaven mededeelde; zoo zeide hij dat het aantal scholieren in het afgeloopen jaar 565,760 had bedragen tegen 544,604 in 1852, terwijl de kinderen thans ook langer de scholen bleven bezoeken dan vroeger. Hij was overtuigd dat het gemengde volksschoolwezen in naauw verband stond met de groote verbetering die in Ierlands toestand was gekomen, en met de welvaart die het thans genoot. Sir J. Bowring, tot Gouverneur van Hongkong en tot Superintendent van den Britschen handel in China benoemd, heeft voorleden Zaturdag de reis derwaarts aanvaard. Onlangs is een bruidegom van 72 met eene bruid van 80 jaren door den huwelijksband verbondengeen van beiden was vroeger gehuwd. In eene kolenmijn te Wigan, waarin 240 personen arbeidden, heeft eene uitbarsting plaats gehad die aan niet minder dan 86 mijnwerkers het leven kostte, voor zoo verre men met zekerheid weet, terwijl zich nog 40 in de mijn bevondendie ongetwijfeld insgelijks omgekomen zijn. In Maart van het vorige jaar kwamen in dezelfde mijn 60 menschen om het leven, door eene uitbarsting. Niettegenstaande de veelvuldige herhaling dezer rampen schijnen de behoedmiddelen verwaarloosd te worden. Een dagblad van Jamaica maakt opmerkzaam op de schade, die door ratten aan boord der West-Indische paketschepen wordt aangerigt. Dit onge dierte aast zeer op perkament, doch knaagt niet aan bruin lederen zakken. Onlangs was in Engeland met zeer veel moeite een testament geligt, dat naar Demerarie verzonden moest worden. Toen de maal echter te Demerarie was aangekomenhadden de ratten het testament opgegeten en was alleen het zegel overgebleven. FRANKRIJK. PARIJS20 Februarij. De Prinses von Lieven heeft van hare talrijke vrienden afscheid geno men; ook alle Russen vertrekken van hier. De landverhuizing over Havre naar Amerika is thans buitengewoon groot. Er zijn hier meer dan 4000 personenwelke de reis zullen aanvaarden. IPANJE. In het begin dezer maand is de prachtige hoofdkerk der stad Murcia afgebrand. Men begroot de schade op eene som die in Nederl. munt op ruim anderhalf millioen uitkomt. Hoe verre Spanje nog in alles ten achteren is, blijkt onder anderen ook daaruit dat men in die hoofdstad der provincie, welke 40,000 inwoners bevat, geen enkele brandspuit bezit. FRANKFORT. 21 Februarij. Er zijn hier vele aanzienlijke Russische familien uit Londen en Parijs aan gekomen, die het overige gedeelte van den winter hier of te Homburg zul len doorbrengen. De Bisschop van Limburg en zijn Vicaris-Generaal zullen voor de Regt- bank van Wiesbaden worden vervolgd, omdat zij gelden, die het eigendom der kerk waren, tot andere doeleinden zouden hebben besteed. De nood in het Badensche is bij uitstek groot; bij gebrek aan brood en aardappelen, voeden velen zich reeds sedert een geruimen tijd met een afkooksel van allerlei stronken, vermengd met een stukje lijnkoek en het bloed van geslagt vee. Velen dezer ongelukkigen zijn reeds bezwekenten ge volge van eene soort van hongertyphus, die zich onder hen heeft geopenbaard. De landverhuizing, bijzonder op kosten der gemeenten, wordt op eenen grooten maatstaf bevorderd. Ook aan den Middenrijn en den Moezel is de landverhuizing in vollen gang. Gansche gemeenten, met den geestelijke aan het hoofd, staan op het punt, om naar de Noord-Amerikaausche Staten te vertrekken. Alles duidt reeds aan, dat in dit jaar, het aantal der Duitsche landverhuizers dat van het vorige ver zal overtreffen. RUSLAND. PETERSBURG, 14 Februarij. Een Keizerlijk manifest is heden verschenen, waarin, nit hoofde van den staat van oorlog waarin het rijk zich bevindt, eene nieuwe ligting van 9 man op elk 1000-tal zielen wordt bevolenvoor de dienst bij het leger en op de vloot. De rekrutering zal aanvangen den lslen Maart en moet afgeloopen zijn den 15den April eerstkomende. Men meldt uit Odessa van den 9dendat in de nabijheid van Sebastopol al de geverwde tonnendie de talrijke zandbanken in de nabijheid van die haven aanduiddenwaren weggenomenzoodat de scheepvaart in dat vaar water, welke in gewone tijden de meeste voorzigtigheid vorderde, nu, zonder Russische loodsen, zeer bezwaarlijk zal worden. Het Britsche schip, 't welk reeds op een dezer banken is vastgeraakt, is geligt en naar Kaffa gebragt, om aldaar te worden hersteld. Door het Ministerie van Marine was een dagorde uitgevaardigd, waarbij de wapening wordt gelast van 12 fregatten en korvetten. -Tusschen Riga en Memel wordt een sterk legercorps bijeengetrokken. Ter vervanging der troependie uit Polen reeds derwaarts op weg zijnzal de garde Warschau bezetten. Van Riga worden thans aanzienlijke partijen vlas, talk en andere zaken per slede naar Memel verzonden, om van daar verder te lande naar de plaats hunner bestemming vervoerd te worden. De kooplieden vreezen deze havens door de Engelschen geblokkeerd te zien en houden de Oostzee niet meer veilig voor Russische schepen of ladingen. TURKÏË. Een telegrafisch berigt uit Weenen van den 21sten meldt, dat de Russen na eene hevige kanonade die 12 uren duurde, een groot deel der Turksche Donau-vloot bij Gioergewo hadden vernield; de stad zelve was onbeschadigd gebleven. Uit Konstantinopel wordt aan de Belgische Independance geschreven dat bijna alle handelshuizen te Smyrna, op het voorbeeld van een Engelschen handelaar, giften voor de Turksche schatkist aan den Gouverneur dier stad hebben gezonden. Volgens hetzelfde schrijven, werd te Konstantinopel, op grond van particuliere brieven uit Bagdad van den llden Januarij jl.verze kerd, dat de stad Khiwa, in Midden-Azie, door de tegen Tartarye afgezonden Russische expeditie was ingenomen. De Engelsche Times meent, volgens berigten uil onderscheidenen deelen van Europeesch-Turkye, van de Grieksche eilanden en Griekenland, dat de tegenwoordige beroering in het Oosten eerlang aanleiding zal geven tot eene zeer algemeene beweging, strekkende om de grieven en de magt der Christe lijke bevolking van Turkye te doen kennen. Dat blad meent dat de tegen woordige toestand en de toekomstige bewegingen der Christenen in Turkye, het meest bedenkelijke punt uitmaken van het Oostersche geschilen spreekt van eene wijd vertakte zamenzwering die er bestaat, met het doel om de nationale en geestelijke regten te handhaven van de verschillende Christelijke volksstammen die nog onder de heerschappij der Mohammedanen leven. Reeds zijn oproerige bewegingen uitgebroken in Albanië, en het Turksche garnizoen van Aria wordt belegerd door een troep Grieksche opstandelingenonder aan voering van den zoon van een der opperhoofden in den strijd voor Grieken- lands onafhankelijkheid. Dit voorval is de eerste stap tot uitvoering van een uitgebreid plan van operalien welks aanleggers alleen nog naar eene gunstige gelegenheid uitzien om met alle kracht de hand aan het werk te slaan. Aanzienlijke geldsommen zijn door de rijke Grieken in onderscheiden deelen der wereld bijeengebragt; het plan en de aanstalten voor den voorgenomen opstand zijn gemaakt door menschen van bekwaamheid en geestkracht, die besloten hebben hun leven aan de nationale zaak toe te wijden. De Times uit verder de hoop, de Christenen in het Oosten in het volle genot van die gelijkheid te zullen zien, waarvan zij door de willekeurige en onverdraagzame heerschappij der Mohamraedaansche overheden zijn verstoken. De noodlottigste dwaling in den tegenwoordigen staat der Oostersche aange legenheden zou het ziju, indien men de Christen-onderdanen der Porte leerde, bijstand te verwachten van Rusland en niet van de Westersche Mogendheden. Daardoor toch zou men grond geven aan de aanspraken van Ruslanden handelen in strijd met het tot nog toe door al de Christen-staten voorgestane beginseldat de bescherming van de Christen-onderdanen der Porte geen voor- regt is van Rusland maar de pligt en het belang van gansch Europa. Uit Trebizonde wordt van den llllen berigt, dat den 9den op de reede aldaar 7 Engelsche en Fransche schepen waren aangekomen, om 5 Turksche fregatten te begeleidendie troepen en krijgsbehoeften naar Battoen vervoerden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3