drijven legen de eigendommenom niet eens te spreken van de voor- deelen, die zoowel de gemeenten als de staat zullen ondervinden bij de be sparing van geregtskostenwanneer de policie behoorlijk werkzaam is, dan voorzeker mag men verwachtendat de overdrevene zuinigheiddie nog op vele plaatsen te dezen opzigte heerscht, allengs zal worden ingezien en hersteld." Een dagblad van Melbourne bevat het volgende: De California welke onlangs in deze Baai aangekomen is, is het eerste ijzeren schip in Holland gebouwd, dat de reis naar Australië gemaakt heeft. Het is een snelle zeiler en is op de reize ieder schip uit het gezigt geloopen. De passagiers waren zoodanig met de behandeling en voorkomendheid van den Gezagvoerder, den Heer F. C. Jaskiingenomen en tevredendat voor het verlaten van het schip hem een loffelijk bewijs hunner belangstelling aangeboden en eene belangrijke som geld ingeschreven werdten einde hem een zilveren scheeps roeper met toepasselijk opschrift te vereeren. 's GRAVENHAGE, 23 Februarij. Bij besluit van Z. M. van den 14dcn is bepaald dat de munlbilletten van 50, aan de achterzijde even als die van ƒ10, van den overdruk in het llaauw zullen worden voorzien, zullende daarentegen op de billetten van ƒ50 de inhoud vastgesteld in art. 1 van evengemeld besluit, in het rood worden gedrukt, uitgezonderd alleen de tot den plaatdruk van den kunst- rand behoorende woorden: wettig betaalmiddel" en Koningrijk der Nederlanden." Bij een besluit van den 16den is bepaald dat art. 17 van het reglement van 9 November 1851, bevattende algemeene bepalingen betreffende de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, voorlaan zal luiden: Elke kamer stelt haar reglement van orde vast. Dal reglement en de later daarin te brengen aanvullingen of wijzigingen behoeven, alvorens te worden ingevoerd, de goedkeuring van den gemeenteraad. Bij weigering van den gemeenteraad, kan de kamer de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, en indien ook deze haar weigeren, Onze goedkeuring vragen." Z. M. heeft benoemd tot Ontvangers der directe belastingenenz. te Monnikkendam c. a.den Heer T. G. P. Arnold thans te Nykerk c. a.en aldaar den Heer Jhr. Mr. J. C. Mollerus, thans te Wijlie. Z. M. de Koning zal heden Donderdag, een groot bal geven. Zondag 11. heeft er bij gelegenheid van 's Konings verjaardag bij den Minister van Buitenl. Zaken een groot diner plaats gehad, dat door de leden van het corps diplomatique, benevens eenige andere aanzienlijke personen werd bijgewoond. Door den Graaf v. KoningsmarckMinister van Pruissen bij het Nederl. Hof en Deken van het corps diplomatique is de toast ingesteld op het welzijn van den Koning en Koninklijk Gezin. De Minister van Buitenl. Zaken heeft den Pruissischen Minister bedankt bij het instellen van een toast op het welzijn der Souvereinen en den bloei der Staten, die aan het banket verte genwoordigd werden. Men heeft opgemerkt, dat de Baron d'André bij deze gelegenheid voor de eerste maal versierd was met het Grootkruis der orde van Sl. Gregorius. De soiree-dansante eergisteren avond door den Baron Doblhoflf, Minister van Z. M. den Keizer van Oostenrijk bij het Nederl. Hof gegeven was buiten gewoon luisterrijk. De leden van bet corps diplomatique, de Ministers en vele andere aanzienlijken woonden deze soiree bij. In de residentie is aangekomen en aan het Hotel de l'Europe afgestapt de Heer Mr. A. J. Borret, Staatsraad-Commissaris des Konings in de provincie Noordbrabant. Het inrigten van de voormalige manége tot een kerkgebouw, is thans aangenomen door den Heer Ellinkhuizen voor ƒ95,000, bij de eerste aanbe steding die toen niet is gegundwas de laagste inschrijving ƒ98,000. Den 15den dezer had in het groot Keizershof alhier eene vergadering plaats van de 's Gravenliaagsche afdeeling der vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijverheid. De President gaf de vergadering kennis van de aansluiting der vereeniging aan de maatschappij van nijverheid, waarvan de hoofdzetel te Haarlem gevestigd is, om gezamenlijke pogingen aan te wen den dat de Nederlandsche industrie waardiglijk zal worden vertegenwoordigd op de Parijsche tentoonstelling, eene aansluiting, waartoe Z. Exc. de Minister van Buitenl. Zaken den wensch had te kennen gegeven. Daarna is aan de orde de bekrooning der prijsvragenwelke van wege het afdeelingsbestuur zijn uitgeschreven. Het strekt den President tot ge noegen te kunnen mededeelen, dat van de vier uitgeschreven vragen, op driewerkstukken zijn ontvangen. Bij opening der verzegelde briefjes die de werkstukken vergezelden, bleek datingevolge advies der Commissie van beoordeelaarsis toegewezenvoor N°. 1 de prijs van 15 aan J. AVensveen; de premie van ƒ5 aan A. C. AV'ensvcenvoor N°. 2 de prijs van ƒ15 aan Joseph van Bysinge; voor N°. 4 de prijs van 20 aan AA'illem Koelman. De bekroonden werden ter vergadering binnengeleid en ontvingen uit han den van den President de toegewezen prijzen en premie. Hij wenschte hun met deze welverdiende eer, op eene gepaste wijze, geluk en noodigde hen ook uit, verder den avond in deze vergadering te willen doorbrengen. Ten gevolge van den verkregen goeden uitslag werd besloten, op nieuw prijsvra gen uit te schrijven, waaronder echter bepaaldelijk een onderdêei van meer gemakkelijke opgaven zal behooren, voor jongelieden beneden de 17 jaren. Het bestuur noodigt de leden der vereeniging uit tot de inzending van op gaven, die hun doelmatig en geschikt mogten voorkomen. Vervolgens werd door den President mededeeling gedaan omtrent de op te rigten industrie-school. Daaruit bleek dat reeds een groot gedeelte, maar nog niet al de aan de ingezetenen dezer stad toegezonden circulaires zijn terug ontvangen. De gedane toezeggingen loopen tot een bedrag van ƒ1100, waaronder eene ruime gift van ƒ500 van Z. M. den Koning. Het bestuur noodigde de leden der vereeniging met nadruk uit tot de deelnemingmaar vooral ook en dit is van hoog belang tot aanbeveling der zaak, ieder in zijnen kring. Het bestuur deed opmerken, dat dit te meer noodig was, omdat de gedane geldelijke toezeggingen slechts het 1/3 bedragen van het be- noodigde, om op kleine schaal en zonder het nemen van eene hooge vlugt, de kosten van de industrie-school, gedurende het eerste jaar, te bestrijden. A'oorts werd op voorstel van den Secretaris besloten, dat er eene vergade ring zal plaats hebben van inschrijvers buiten den boezem der vereeniging, om uit bun midden aan te wijzen een drietal personen als leden van de Commissie van toezigt, en om de vier overige in eene in Maart te houden afdeelings-vcrgaaering te kiezen uit de leden. Het bestuur lichtte verder toe de redenenwaarom de zoo spoedig mogelijke zamenstelling der Commissie van toezigt wenschelijk is en in het belang der zaak. Eindelijk aan de orde zijnde de benoeming eener Commissie tot herziening van het reglement, werd die taak aan het bestuur opgedragen, dat het aanvaardt, echter met verzoek, om aanwijzing en voorlichting ten aanzien van bestaande gebreken van de zijde der leden. Na afloop dezer werkzaamheden van administrativen aard werd door den Heer Nievergeld eene zeer belangwekkende wetenschappelijke redevoering ge houden, vooral ten doel hebbende aan te toonen, dat de wetenschap niet is, gelijk vele denken, eene drooge wetenschap, maar integendeel, dat zij vele lichtpunten aanbiedt, die genoegen verschaffen. Om dit te bevestigen werden door den spreker eene reeks van proeven genomen, omtrent scheidkondige ver binding enz., die alle in ruime mate der vergadering voldeden, en waarvoor hem dan ook, bij monde van den President, haren dank werd toegebragt. Provinciale Staten van Xuitlhalantl. i Zitting van Dingsdag 21 Februarij. Heden is de buitengewone vergadering der Staten van Zuidholland geopend. Na onderzoek der geloofsbrieven der nieuw benoemde ledende Heeren Knappert, Blussé, AA'illemstein en van Tienhoven, wordt tot de toelating der drie eerstgenoemde en tot niet toelating van den laatsten beslotenop grond dat, niettegenstaande er een grooler getal briefjes in de bus is ge vonden dan het getal kiezers voorkomende op de lijst der gestemd hebbenden, het proces-verbaal niet inhoudt de vereischte vermelding dat deze omstandig heid niet van invloed is geweest op de verkrijging der volstrekte meerderheid. De overige leden nemen, na eedsaflegging, zitting. Daarna zijn ter tafel gebragt de beide onderwerpen in deze buitengewone vergadering met magti- ging des Konings te behandelenals 1°. voorstel van Gedep. Staten betrek kelijk de voorziening der zeeweringen in Delfland. Het strekt om van wege de provincie ƒ82,500 subsidie toe te kennen, te verdeelen in drie achtereen volgende jaarlijksche termijnen, 1855, 1856 en 1857 en dus jaarlijks eene som van ƒ27,500, met bepaling dat het voortdurend onderhoud der zeewe ringen zal blijven ten laste van de vereenigde vergadering van het Hoogheem raadschap van Delfland. Dit voorstel is commissoriaal gemaakt en in handen gesteld van de Heerenvan Outerende Grevevan AkenConrad en Mele- lerkamp. Die commissie heeft te kennen gegeven dat zij heden haar rap port denkt in gereedheid te zullen hebben. Het tweede onderwerp betreft het verleenen van een subsidie van ƒ1,200 tot herstel van den hoogen Ysseldijk van Stein en AA'illens, ten gevolge van de zware schade daaraan bij den storm van 25 op 26 Sept. des vorigen jaars veroorzaakt. Mede commissoriaal bij de Heeren: Hoog, AVentholt, van Hees van Berkel, Drooglever Fortuyn en van den Berch van Heemstede. De vergadering is daarna opgeheven tot heden I (Donderdag) ten 12 ure. Zitting van Donderdag 23 Februarij. In deze zitting heeft de Heer van Outeren een breedvoerig en allerbelang rijkst rapport uitgebragt namens de Commissie, in wier handen was gesteld het voorstel van Gedeputeerde Staten om aan de vereenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Delfland toe te kennen een subsidie uit de pro vinciale fondsen van ƒ82,500, in drie jaren en gelijke termijnen te voldoen, of zoo veel minder, als tot de daarstelling van al de werken, die tot ver dediging der kust voor Noord- en Nieuwland en achter Ockenburg gevorderd worden, bij openbare aanbesteding zal blijken te bedragen, op de provinciale begrooting voor 1855, 1856 en 1857 jaarlijks van het toegestane subsidie te brengen, ten hoogste tot een bedrag van ƒ27,500, onder de voorwaarde, dat het voortdurend onderhoud zal zijn en blijven, ten laste van het ge noemde Hoogheemraadschap. Na de uiteenzetting èn van den geschiedkun digen loop der zaak èn van het onderzoek èn de overweging van haar be lang zoowel voor het betrokken Hoogheemraadschapals voor een groot deel der provincie, is de Commissie eenparig tot de conclusie gekomen, de ver gadering, kon het zijn, gunstig te stemmen en van haar een besluit te vra gen, overeenstemmende met de voordragt van Heeren Gedeputeerde Stalen, onder de expresse voorwaardedat de werkeneenmaal behoorlijk en op den voet en wijze, in het rapport opgenoemd, daargesteld zijnde, terstond in voortdurend onderhoud van het Hoogheemraadschap van Delfland zullen over gaan en verblijven. Na het uitbrengen van dit rapport heeft de Heer Conradmede-lid der Commissie, als aanvullingde verschillende technische bijzonderheden mede gedeeld, tot bet herstel en het onderhoud der onderwerpelijke zeeweringen betrekkelijk. A'ervolgens hebben eenige leden hierover het woord gevoerd en de meesten hun genoegen er over betuigdvooral omdat Delfland thans zich bereid heeft verklaard in het onderhoud der werken uit eigen middelen te voorzien.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2