LEYDSCHE 1854. BIMENLANDSCnE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en rijdag uitgegeven, uit Zuturdag Avond. Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt YRJJDAG FEBRUARI] De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 23 Februarij. In den avond van den 20sten dezer, bad in de Kleine Gehoorzaal alhier eene voorloopige vergadering plaats van leden van het Metalen Kruis, uit den burgerstand, waartoe een 40 lal waren opgekomen door de zorg van de Heeren W. Jansen, J. de Mooy en P. van der Does, welke zich hiertoe niet voorkennis van het Bestuur van de reeds gevestigde Afdeeling van dat Metalen Kruisvoor het arrondissement Leyden uit hooger standhad den gecommitteerd: na eene gehouden voorafspraak door den Heer Hansen, heeft zich alstoen eene 2de sectie van genoemde Afdeeling geformeerd, waar van het doel is vriendschappelijk verkeer tot voortdurende herinnering aan het vroegere krijgsmanslevenin vaderlandsclien zinvrij van alle eenzijdig heid op het gebied van staal en kerk. Er is eene directie gekozen. IVa den afloop werd het gezelschap en corps door den Heer IV. OostveenPresi dent van de VereenigingVermaak door Toonkunst, verzocht in hunne vereeniging in de Groote Gehoorzaal te komentot het aanhooren van eenige muziekuitvoeringen, hetwelk aangenomen zijnde, begaven zij zich in hun midden en werden onder aanhef van gevarieerde en geliefkoosde volksliederen hartelijk verwelkomd; na eenige toasten op den Beschermheer van het Meta len Kruis Z. M. onzen beminden Koning en het welzijn van onzen geachten Burgemeester, den Graaf van Limburg Stirum te hebben gedronken, zijn de beide Vereenigingen in de vrolijkste stemming gescheiden, en zal deze avond nog lang als een regt vaderlandscbemet genopgen worden herdacht. Ter aanvulling van ons berigt in het Nommer van den 10den dezer, ontleenen wij aan de New-York Herald van Zaturdag 21 Januarij de onderstaande opgave, zooals wij die uit het Engelsch getrouw hebben overge nomen, der uit onze stad ter tentoonstelling opgezondene en met bronzen medailles bekroonde fabriekaten van de volgende Heeren Iloogebooin (J. II. Zoon) Leyden, Holland, voor wollen dekens van fijne Nederl. wol. Krantz (J. J. Zoon) Leyden, Holland, voor blaauw laken, met bijzon dere aanbeveling van de soort en fijnheid. Zaalberg (J. C. Zoon) Leyden, Holland, voor dekens met bijzondere aan beveling. Zuurdeeg (J. Zoon) Leyden, Holland, voor dekens gemaakt van Nederl. woluitmuntendheid van bewerking. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in de laatste twee dagen, is geweest als volgt: 22 Februarij 490 volwassenen, 249 kinderen, te zamen 739. 23 491 242 733. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet ter verhoo ging van het Xdc Hoofdstuk der Slaatsbegrooting van 1854, dat van Oorlog, bevattende een eenig artikel, waarbij bepaald wordt dat het Xde Hoofdstuk verhoogd wordt met de som van ƒ1,045,270, en alzoo gebragt op een be drag van ƒ11,445,270, overeenkomstig de daaraan gevoegde stalen van bere kening, uit welke onder anderen blijkt, dat deze som verdeeld is, als volgt: Voor het wapen der infanterie688,500. Voor dat der ruiterij- 230,700. Voor het wapen der artillerie. - 57,150. Voor het wapen der genie- 6,650. Voor aankoop van 113 paarden voor de nieuwe zamenstelling ■van het corps jagers a ƒ290- 32,770. Voor scheeps- en wagenvrachten en overvaartgeldenvergoe ding voor geleden schade uit het contract wegens de transpor ten te water voortkomende- 10,000. Yoor kosten van het magazijn van klceding en uitrusting, hospitaal-fournituren en kampements-effecten- 9,500. En voor kosten vallende op het kamperen van troepen. - 10,000. Te zamen 1,045,270. In de Memorie van toelichting wordt onder anderen het volgende gezegd: Bij het overwegen van deze aanvrage om verhooging, zal de Vertegen woordiging ongetwijfeld terugzien op hetgeen vroeger over eene mogelijke -Suppletoire begrooting gezegd is; doch het standpunt waarop men zich toen bevond (October 1853) en het tegenwoordige tijdstip is zeer verschillend. Het zou toch onverklaarbaar en onverantwoordelijk wezen, indien men in dien lusscbentijd niet over de middelen van 's Rijks defensie had nagedacht, en indien men niet tot de overtuiging was gekomen, dat, zonder nog tot eenige buitengewone maatregelen over te gaan, het noodig zal zijn, dat men den toestand van het leger verbelere. Daarvoor komt het eerst in aanmerking eene versterking van onderofficieren en korporaals bij het wapen der infanterie, door het aanvullen van het kader van ieder compagnie tot zes sergeanten en acht korporaals. Die uitbreiding zal tevens in de gevolgen nuttig wezen voor eene eventuele betere zamenstelling der schutterijen en voor de belangen van het koloniale leger; want naarmate het getal onderofficieren en korporaals, hetwelk ge vormd wordt, grooter is, naar die mate vermeerdert ook het uitzigt op een beter onderofficiers-personeel bij de genoemde instellingen. Het langer en beter oefenen van de miliciens der infanterievan de ligling welke dit jaar onder de wapens komt, is mede allernoodzakelijkst voor die verbetering. Een tijdvak van drie maanden is daarvoor te kort, en daarvoor zijn, de zaak ernstig betracht, niet minder dan twaalf maanden noodig, welk tijdvak de Grondwet, volgens de 2de zinsnede van art. 133, voor eerste oefening heeft toegestaan. Tot het langer in dienst houden is dan ook besloten. Daarvoor is inlusschen op de begrooting over 1854 slechts voor drie maanden gerekend. Deze verhooging betreft niet alleen de miliciens bij het wapen der infante rie, maar ook die bij het balaillon mineurs en sapeurs. Bij de ruiterij zal het corps jagers te paard almede eene verbeterde organisatie bekomen en op drie veld-escadrons en een depöt-escadron worden gebragt. Dit zal eene vermeerdering van 113 paarden vorderen. De nieuwstijdingen omtrent den oorlog bepalen zich heden meest alle tot de toebereidselen der drie groote Mogendheden. Engeland zal zijne troepen voor het Oosten eerder gereed hebben daa Frankrijk. Voorts zou het Fransche Hof van het Oostenrijksche op nieuw de verzeke ring van onzijdigheid en eensgezindheid hebben ontvangen. Van het tooneel des oorlogs is weinig nieuws. Zie onder Turkye. Uit Rijnsburg meldt men aan de A/nst. Courdat den 20sten de op meting had plaats gehad van den nieuw aan te leggen grindweg, aanvang nemende te Katwijk, door Rijnsburg lot aan den straatweg van het Ilaagsche Schouw op Leyden welke weg lot groot genoegen en voordeel van vele be langhebbenden uit een slijkpoel of zandzee, in een gebaanden weg zal her schapen wordenhetgeen men moet toeschrijven aan de bemoeijingen van de Heeren Gevers, Baron van Wassenacr Catwyck en de gemeentebesturen der drie genoemde dorpen. AVij vernemen, dat behalve de reeds opgegeven plaatsen, de gemeente besturen van Rijnsaterwoude IloogmadeRbijnsburg en Schipluiden de kermis hebben afgeschaft. In de 's Gravenliaagsche Nieuwsbode wordt medegedeeld dat, na de stemming in den Breeden Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te 's Gravenhage, op den 17den dezer, ten gevolge waarvan Dr. J. C. Zaalberg tot Predikant dier gemeente beroepen is, door 3 Predikanten, 6 Ouderlingen en 3 Diakenen protest in de notulen tegen dat beroep is aangetcekend. De Minister van Justitie heeft weder doen opmaken eenige statistieke tabellen betreffende het policie-wezen over 1852, die strekken om een over- zigt te geven van de werking der policie. Die tabellen gaan wederom ver gezeld van eenige opmerkingen, voornamelijk met het oog op de vorige tabel len, en toonen nu en dan aan, in hoeverre de tegenwoordige met de vorige overeenstemmen of daarvan afwijken. Nopens tabellen IV en V wordt o. a. gezegd: Wil men eene goedwerkende policie-dienst van de beambten ver wachten, dan moet men beginnen met hen in staat te stellen hunne pligten te vervullen. Het is de bezoldiging dier beambten, die ik hier op het oog heb. Wanneer deze bezoldiging te karig is, dan zullen of de policie-dienaren en veldwachters genoodzaakt zijn door eenig ander bedrijf, in weerwil van hunne instruction, in hunne behoeften te voorzien, of, wat nog erger is, zij zullen van de misdrijven, die zij geroepen zijn te beteugelen, tot hun eigen materieel voordeel partij trekken lot groot nadeel van bet algemeen belang. En wanneer men bierbij nu in het oog houdt, dat de noodzakelijke ver meerdering van uitgaven^ door zoodanige betere bezoldiging veroorzaakt ruimschoots zal gebaat worden door de vermindering van het cijfer der mis-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1