BUITENLANDSCHEBERIGTEN. genomen, en behalve dat eenige policie patrouilles de straten doorbruisten, waren deze rustig en als naar gewoonte bezocht, in de provinciën schijnt meer gisting te heerschenten gevolge van den hoogeri prijs der levensmid delen. De ellende op het platte land is onbeschrijfelijk. TURKTE. K OA'S TAN TIN OPEL 6 Februarij. Er is bier ernstig sprake van een gewigtig voorstel betrekkelijk tot bet toelaten van Christenen tot de militaire dienst, dat aan den Divan zou wor den onderworpen en waarvan men de aanneming hoopte. Een Amerikaansche oorlogskorvet is in deze haven aangekomen. Volgens een verspreid gerucht zou deze bodem gevolgd worden door eene afdeeling van 5 oorlogsschepen der Unie bestemd om in de wateren van Konstantinopel te ankeren. liet vertrek van den Sultan naar Adrianopel is bepaald tegen half Maart. De Porte heeft eene leening van 20 millioen piasters gesloten onder waarborg van de schatting van Servië. Lord Stratford heeft hiertoe ijverig medegewerkt. De Russische Vorst Gortschakoff was met 40,000 man tegen Ivalafat in aantogt. De Russische troepen hebben een aanval op Tschefketil beproefd, doch zijn teruggeslagen. Te Trapezunl is een transport troepen, onder aanvoering van twee Pachaas van Poolsche afkomst geland. De opstand in Epirus, in Griekenland, duurt nog voort. VEREEMCiDE STATEW. Een Israëliet, Judah Touro, onlangs te New-Orleans overleden, heeft bij uitersten wil aan elk der 4 executeurs 10,000 doll, vermaakt, voorts 450,000 aan weldadige doeleinden80,000 voor de oprigting van een armengesticht te New-Orleans, 5,000 aan elke der Joodsche gemeenten te BostonNew-York, HartfordNew-IIavenCharleston en Savannah 20,000 aan het Joodsche hos pitaal te New-York, 10,000 aan bet New-Yorksche genootschap ter ondersteu ning der Joden in Palestina, 50,000 aan hetzelfde genootschap om den toe stand der in Palestina woonachtige Joden in het algemeen te verbeteren. Eindelijk nog verschillende sommen aan onderscheiden Joodsche gemeenten in de Ver. Statenalsook aan die van andere gezindheden. WEKT-INDIE. De lieden bij de Regering ontvangen berigten van den Gouverneur van Curacao en onderhoorighedenloopende tot 17 Januarij, melden dat werkelijk op het eiland SC Thomas de cholera was uitgebroken en van den 23sten De cember tot den 2den Januarij 372 slagtoffers had ten grave gesleept. De Gouverneur hadten gevolge der daardoor bij de bevolking van Curacao te weeg gebragte ontsteltenisde noodige maatregelen genomen omnaar bet voorbeeld van Porto Rico en SC Domingode gemeenschap van schepenko mende van plaatsen, waar de cholera heerscht, met ieder punt op Curasao, Bonaire en Aruba te beletten. Ook op Curacao zelf waren de noodige voor zorgmaatregelen verordend, voor het geval dat de gevreesde ziekte zich daar werkelijk mogt openbaren. Van de 19 matrozen der bemanning van 's Lands korvet Heldin, die door de gele koorts waren aangetast en in het hospitaal opgenomenwaren slechts 2 overleden en sedert het vorige hadden zich geene nieuwe gevallen van gele koorts onder bet zeevolk voorgedaan. mij onmogelijk zijn met het resterende deel te vertrekken, daar er zelfs tot 14 gage per maand en na lang wachten geen matrozen te vinden zijn. Behalve de door mij geaccordeerde gelden heb ik aar. de mij resterende man schappen eene aanzienlijke som gelds beloofd en hoop hierdoor verdere desertie te voorkomen. Van de hier liggende Hollandsche schepen is het mijne nog een van de p-el ukkigste. Het gezag over ons volk ontbreekt hier geheel en al, niettegen staande" het aanbod van 10 per hoofd als premie, om de weggeloopeu manschappen op te sporen, uitgeloofd, hebben wij van de policie niet den minsten bijstand, maar krijgen tot antwoord, wanneer wij hare hulp in roepen: »We don't do anything for a Dutchman." En klaagt men bij den Gouverneur of bij de kooplieden hier ter stede, zoo is ook hun antwoord bovenstaande woorden met bijvoeging vanhier is geen Hollandsche Consul." E1VGELAND. LONDEN, 15 Februarij. Omtrent de bedoeling van den brief van den Keizer der Franschen aan dien van Rusland, waarvan wij in onze vorige den korten inhoud hebben opgegeven, zegt de liniesdat het hoogst moeijelijk is er de juiste bedoe ling van te vatten, maar het blad houdt zich overtuigd, dat noch de Koningin van Engeland, noch haar Kabinet eenig buiterilandsch Regent ge- magtigd kan hebbenom zulk een zonderling gebruik te maken van eene H. M. toegeschreven goedkeuring van een plan, dat nog zoo onvolkomen omschreven is. De geheele mededeeling is hoogst zonderling en er is geen het minst wezenlijk gevolg van te wachten. De Londensche bladen van jl. Dingsdag zijn vol berigten over de toe rustingen die de Regering maakt tot eenen land- en zee-oorlog. Naar de Oostzee, zegt de Timeszullen wij eene vloot zenden van 15 linieschepen, 4 schroefslooraschepen en 11 zware fregatten, te zamen 1810 stukken geschut voerende. Zeelieden stroomen bij honderden toe voor de dienst op 's lands vloot; een driedekker wordt nu met meer spoed bemand, dan eenige jaren geleden eene sloep. Er zijn nog geen 14 dagen verloopen sedert het tijdstip dat de Regering den oorlog als onvermijdelijk meende te moeten beschouwen, cn echter zullen wij binnen weinige dagen te Spithead eene vloot hebben zoo als men er nog nimmer heeft gezien. De aanstalten voor het overbrengen van Britsche troepen naar Malta wor den met grootcn spoed voortgezet. Of er ook ruiterij bij die troepen zal ge voegd worden, is een nog onuitgemaakt punt. Het kan als zeker beschouwd worden dat de eerste afdeeling den lslcu Maart scheep gegaan zal zijn, uit gezonderd misschien de Iersche regementen, die vóór den 10den Maart zullen zijn ingescheept. Lord Raglan, de Grootmeester der artillerie, zal het Opperbevel over de expeditie voeren, maar hij zal waarschijnlijk niet voor het begin der aan staande maand Maart Engeland verlaten om het bevel te aanvaarden. Gisteren is het eerste bataljon der Coldstream garde van hier per spoor trein naar Chichester vertrokken, ten einde verder naar de Middelandsche Zee te worden gezonden. Aanstaanden Zaturdag zal het 3de bataillon der grenadier garde vertrekken. Het 2(ie bat. der Scbotsche fusilier-gardc is ook hier uit Windsor aangekomen en zal mede dienzelfdcn dag op marsch gaan. Een groot gedeelte van deze troepen en nog andere uit Ierland zullen tusschen 1 en 10 Maart zijn ingescheept. In het geheel zal de ter verdediging van Turkye be schikbare Britsche landmagt 20,000 man met 40 stukken geschut bedragen. FRAKTRRIJK. PARIJS16 Februarij. De Russische Gezant te Brussel heeft de in deze hoofdstad aanwezige Russen verwittigd, dat de Czaar met ongenoegen heeft vernomen, dat zijne onderdanen nog zoo weinig aanstalten maken om Frankrijk te verlaten. Deze kennisgeving zal zeker wel hun vertrek bespoedigen. In een huis te St. Martin d'Estreaux, dept. Loire, waar zich schietka toen bevond, is brand ontstaan en ten gevolge daarvan eene vreeselijke uit barsting, waardoor 9 vrouwen, die er werkzaam waren, deerlijk zijn ge wond zoodat baar leven in groot gevaar verkeert. SPANJE. Dezer dagen heeft te Murcia een hevige brand gewoed in de hoofdkerk, een der schoonste gebouwenin Moorschen stijlen dat zich onderscheidt door de ontzettende hoogte zijner torens. De kostbare voorwerpen, welke zich in de sacristie bevonden, alsmede de archieven zijn behouden gebleven; doch al het beeldhouwwerk, de schilderijen en andere sieraden werden eene prooi der vlammen. Te Manato, op Porto-Rico, is eene vrouw overleden, die den ouderdom van 120 jaren heeft bereikt, welke liooge ouderdom in de Antilles zonder voorbeeld was. ÏTALIE, ROME, 10 Februarij. Gisteren, den verjaardag van de afkondiging der Romeinsche republiek, werd in deze stad eene groole boeveelheid papierenwaarop stondleve de Republiekop de stoepen van eenige kerken en voor den ingang van ver scheidene paleizen gestrooid. In den avond werd op een der pleinen een moord gepleegd, die echter, naar men zegt, niet met de staatkunde in ver band staat. Overigens werd geene ongewone beweging bij de bevolking waar KERKNIEUWI. 's GRAVENIIAGE17 Februarij. Door den Breeden Kerkeraad der Nederd. Ilerv. gemeente alhier is heden uit het vroeger bekend gemaakt drietal Pre dikanten beroepen, Dr. J. C. Zaalberg, Pz., te Deventer. STABS RER1GTEN. BROODZETTING Voor de Gemeente Ley den. Ingaande Maandag den 20steD Februarij 1854. Maximum van den prijswaar niet bovenmaar wel beneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk Besluit van den 23sten April 1843, [Staatsblad N°. 13). Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandsche ponden, op48 Cents. Een pond vijf oneen op24 Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 38 Vijf oneen, op19 Het Fransckbrood van een Nederl. pond, op38 Vijf oneen, op19 Het Huisbakwegende een Nederl. pond op33 Vijf oneen, op16 Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een Nederl. pond, op27 Vijf oneen, op13^ Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van bet Reglement op bet bakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 5,le" September 1846. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders van Leyden Leiden, 16 Februarij 1854. VAN LIMBURG ST1RUM. De Secretaris VAN PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETKOUDEPiS der Gemeente Leyden brengen, uil naam van den Heer Commissaris des Konings in de Prov. Zuid-Hollandtc-r kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Finantiën van 16 Februarij 1854, bepaald zijn de prijzen, liet opgeld daar-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3