LEVI).SOU E COURANT. MAANDAG, 13 FEBRÜARlj. BIWEALAXDSCHE BERIGTEX. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Be Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. t 0 LEYDEN 11 February. Bij besluit van den 9dett dezer heeft Z. M. benoemd tot Burgemeester der gemeente Soeterwoude Mr. P. van Outeren Advocaat alhier. Wij vernemen dat onze stadgenoot de Heer A. W. SythofF, door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bekroond is geworden, wegens het inzenden van nieuwe Kinderprenten ter vervanging van de in omloop zijnde oude, zedelooze, zoutelooze en onhollandsche prenten. Wij vernemen dat de Heer Oudshoorn teleurgesteld is in zijne verwachting, van op zijne Soiree Musicale van den 16den dezer, ook den Heer Huner (tenor) uit Amsterdam te zien optreden; omstandigheden verhinderen dien Heer, aan de vroeger gemaakte overeenkomst te voldoen. De Heer Oudshoorn heeft zich echter beijverd om het publiek schadeloos te stellen in het talent van den Heer Jules Moulin (tenor) van het Conservatoire te Parijs, die zich met den besten uitslag en groote toejuiching in verschillende concerten, en zeer kort geleden nog in Felix Meritis heeft doen hooren. Wij wenschen van harte, dat onze kunstlievende stadgenooten door cene talrijke opkomst den Heer Oudshoorn de aanmoedigende deelneming zullen schenken, die hij zich door zijn talent, zijn bescheiden gedrag, en ook door de pogingen om ons op dien avond op eene keur van uitmuntende voordragten te vergasten, wel heeft waardig gemaakt. 0. Op de Tentoonstelling te New-York is onder anderen eervolle melding gemaakt van de Heeren A. Jongmans, voor kleedingslukken en J. van den Bergvoor decoratie-voorwerpen van zink. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in de laatste twee dagen, is geweest als volgt: 10 Februarij 599 volwassenen, 257 kinderen, te zamen 856. 11 601 269 870. Wegens misstelling in ons vorig nommer, herhalen wij nogmaals het vol gende Op den staat van nalatenschappenonder het beheer der Weeskamer te Batavia komen onder anderen voor, als geboortig uit deze slad Johannes van Hooydonk zoon van Simon van Hooydonk en Jochomina Hulsenbosch, geboren in 1809, vertrokken 12 Junij 1847 als soldaat naar O.-I. en in 1851 overleden, nalatende 27.09Adriaan Johannes van Leeuwen, zoon van Cornelis van Leeuwen en Alida Petronella Schydel, geboren in 1822 vertrokken 9 Julij 1849 als Sergeant en in 1852 als Sergeant-Majoor over leden, nalatende 10.40, en Hyacintluis Martinus Wanna, zoon van Jacobus Wanna en Elisabeth Kruis, geboren in 1815, vertrokken 17 November 1842 als Korporaal en in 1851 gestorven als Adjudant-Onder-Oiïicier, nala tende 5.33. Te Houtrijk en Polanen werd den 7<lcn de eerste bouwmanswoning in den drooggemaaklen Haarlemmermeer polder, benevens een gebouw voor ar beiders-woningen aanbesteed, en wel op den grond van sectie D, n°. 8, gele gen tusschen Spieringwegen Sparrerwoucrtogtbewoond zullende worden door den landman C. Kroon C. Hz. Te Haarlem is eergisteren het bouwen van een vleugel aan het krank zinnigengesticht Meerenberg, bij Bloemendaal, aangenomen door den Heer 11. J. Sebil te Haarlem voor ƒ74,847. Den 8sten dezer werd te Haarlem aanbesteed het bouwen eener nieuwe kerk voor de Hervormde gemeente te Zuiderdorp, welk werk door den Heer Blankevoort, te Monnickendamvoor de som van 4,250 is aangenomen. Behalve in de reeds opgenoemde gemeentenzijn de kermissen nog af geschaft in de volgende gemeenten in Zuid-Holland: te Molenaarsgraaf, Bles- kensgraaf, Brandwijk, Vuilendam, Wijngaarden, Nieuwpoort, Groot-Ammers, Langerak en Alblasserdam en Ooslvoorne. Men schrijft uit Hoorn aan de Amst. Cour.dat de Stedelijke Raad bet verzoek heeft toegestaan van de Lectoren der Klinische School ter ver- krijging van een geschikt stuk grond tot het aanlpggen van een botanischen tuinter grootte van 134 Q ellen. Het onderwijs in de botanie zal bij die snrigtingaan die School veel winnen en de kosten zijn rijkelijk te dekken door de vroegere jaarlijksche uitgaven aan planten, die men uit den Hortus Botanicus uit Amsterdam of van elders moest doen komen. Aan genoemd blad wordt uit Frederiksoord gemeld: De hoop, welke de IProtcstantsche gemeente alhier en te Willemsoord koesterden, om hunne godsdienst spoedig in de nieuw gebouwde kerken te kunnen uitoefenen, heeft zich niet verwezenlijkt. Reeds in Aug. des voorleden jaars vernam men, dat de aannemer dier kerken, J. S. Uilerwijk, van het vonnis der Arr.-Regl- bank te Zwolle in beroep was gekomen, zonder dat men verneemt dat er tot heden nog conclusiën in die zaak zijn genomen. Mogt het Hof van Overijssel onverhoopt den eisch des aannemers in reconventie, zoo als eenigen veronderstellen, toelaten, dan kan men hel tijdstip waarop die kerken aan hare beslemming zullen kunnen beantwoorden, nog als verwijderd beschouwen. Eergisteren nacht is er bij een sterken wind en het vallen van sneeuw cn hagel boven Utrecht een zware donderbui losgebroken ook in andere plaatsen van ons vaderland heeft een hevige van donder vergezelde storm gewoed. Uit de haven van het Oude Schild op Texel, zijn in 1353 uitgevoerd: 16,491 lammeren, 4,247 schapen, 389 koeijen, 149 ossen, 33 kalveren en 12 stieren. Uit Ulsen in Overijssel wordt gemeld, dat in den nacht van voorleden Vrijdag pogingen tot diefstal was gepleegd in de pastorie; de echtgenoot van den Predikant werd wakker, hoorde gerucht en wekte haren man, die dade lijk opstond, zijn geladen geweer greep en het op de reeds in huis gekomen personen afvuurde, waarop deze de vlugt namen. De Staats-Cour. bevat een verslag van het Ministerie van Binnenl. Za kenaan den Koning, waarbij na het eindigen van bet bewaken der dijken, veelal hekend onder den naam van buitengewone rivier-correspondentie, aan Z. M. een beknopt overzigt van het meest belangrijke, dat nopens de ijsbe zetting in de twee laatste maanden werd waargenomen, wordt gegeven. Hoe gelukkig de aftogt van bet ijs ditmaal weder was, mogt men zich de mogelijkheid van kwade kansen nu en dan niet ontveinzen. Het ondervonden geluk moge dus tot dankbaarheid, maar geenszins tot zorgeloosheid leiden. In het begin van December 1853 viel de vorst, hij lagen rivierstand van ongeveer 1 j el onder de middelbare zomerhoogte, in. Het wordt een voordeel geacht, dat, wanneer de rivieren bevriezen, dit met een lagen waterstand plaats heeft, de breedte der ijsbezetting, en dus de hoeveelheid ijs, is dan veel minder, dan wanneer alle uiterwaarden ook met ijs bezet zijn; bij ijsgang kan dan meer rijzing van water plaats heb ben, vóór dat het water over de dijken loopt. Den 5llcB en Gdcn Januarij viel de dooi sterk in, waarop de stations door de waterstaats-ambtenaren werden bezet: de loop der expressen begon den 10deD. Hoewel zich toen nog niets verontrustends opdeed, moest men op alles voorbereid zijn, want de open vakken op den Duitschen Rijn konden het snel en ruimschoots toeschieten van het water bevorderen, iets, dat op de met ijs bezette Nederlandsehe rivieren tot schromelijke gevolgen kon leiden. Den llden echter kwam merkbare verandering op de Nederl. Boven-rivicren. Hetgeen als eene groote zeldzaamheid mag worden beschouwd en door nie mand voorzien werd, gebeurde. Ten gevolge van ongemeen zachten dooi, soms door vorst afgebrokenen van zeer lagen waterstandbleef het ijs te Arnhem zeer laag zitten. Slechts den lstcn Fehr.dus na verloop van 20 dagen, ontstonden weder ijsbewegingen. De verdere Neder-Piijn en Lek, waarin hier en daar open vakken waren gebleven, liepen voorbeeldeloos laag af. Als blijk daarvan kan worden vermeld, dat aan de Manuswaarden even beneden Wagcningen4 personen in den namiddag van den 28s!en Januarij heen en weder door den Neder-Rijn zijn gegaan, terwijl zij in het vaarwater slechts 0.60 cl water aantroffen. De gehcele rivier was als 'tware drooggeloopen overal werden zandbanken en kleine eilanden ziglbaar. In den avond van den 124cn, was er andermaal ijsgang in het Pannerdensche kanaalmaar het ijs zette zich weder en drong ineen tot den bovenrnond. De nu en dan weder invallende vorst vertraagde, het opbreken van het ijs, zoodat men den 14dcn geenszins zonder zorg was wegens de gevolgen der ijsbezetting op de middenrivieren.. Eindelijk kwam bij aanhoudend dooiweder den 31stcn Januarij te Keulen een aanwas van water van 8 voet 4 duim in 48 uren, en dat leidde in den loop van den lsten tot ijsbewegingen voor Arnhem. Ten 3 ure 's namiddags ontstond volledige ijsgang, en dreef zeer veel ijs af, gelijktijdig was ook^ijsgang te Wagcningen en in den daarop volgenden nacht geraakte het ijs te Westervoort ir. den IJssehnond in beweging en dreef door.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1