BUITEiVLANDSClIE BElUGTEiV. Men meldt uit 's Ilcrlogcnbosch van den 6dcDdat de Heer de Brou wer uit Brugge, ondernemer eener gaz-verlicliting volgens vroeger gcslolene maar door vele moeijelijkliedensedert twee jaren onuitgevoerd geblevene overeenkomst, met de oprigting der fabriek op bet Ortbeneind zal beginnen, en binnen 6 maanden daarna de gaz-verlicliting met alle zijne toestellen opleveren, zoodat met October het oude licht voor 't nieuwe zal plaats maken. Men meldt uit Tilburg dat zekere vrouw in het Haringseind aldaar, door haren man, die in staat van dronkenschap verkeerde, op eene zoo verre gaande wijze is mishandeld, dat haar toestand zeer zorgwekkend is; de man is in verzekerde bewaring gesteld. 'sGRAVENHAGE, 9 Pebruarij. Z. M. heeft aan zijnen Kamerheer Baron van Knobelsdorff van de Krijten- berg, vergunning verleend tol het aannemen der onderscheidingsteekenen van Ridder der Johanniter-ordc, hem door den Koning van Pruissen geschonken. Z. M. heeft de bij beslnit van 15 September 11. gedane benoeming van eenen Burgemeester van Hontenisse ingetrokken en tot Burgemeester dier ge meente benoemd J. Sergeant. Bij besluit van den 5den dezer heeft Z. M. benoemd bij de rustende schutterij in de provincie Zuidholland: 3de district, 2de bataillon, 3de com pagnie, lot lsten Luitenant, C. A. 't Hoofd, thans 2de Luitenanttot 2den Luitenant, G. K. Werninek, thans schutter; 4de compagnie, tot Kapitein, C. J. van der Chys, thans lste Luitenant bij de 2dc compagnieen den lslen Luitenant bij de 3de compagnie van 2de bataillon rustende schutterij in het j 3dc district der provincie Zuidholland, M. II. G. Thesingin zijnen rang overgeplaatst bij de 2de compagnie van betzelfde bataillon. Bij besluit van dezelfde dagteekening, zijn benoemd: tot Advocaat-Generaal bij het provinciaal Gcregtshof in NoordbrabantMr. J. B. Baron van Hugen- polli tot den Berenclaauw, thans Officier bij de Arrondissements-Regtbank te Kindhoven; en tot Officier bij de Arrondissements-Regtbank te Eindhoven, Mr. J. P. van Blarkom, thans Regter in de Arrondissements-Regtbank te 's Hertogenbosch. Bij besluiten van den 7den dezer zijn benoemd: tol tweeden Commissa ris van Policie te Groningen E. J. Muller, thans Adjunct-Commies ter Griffie van het Provinciaal bestuur van Groningen; tot Vice-President der Arrondis sements-Regtbank te Rotterdam, Mr. W. L. Thompson, thans Regter in die Reglbank, en tot lid van het Hoog Militair Gcregtshof Mr. B. van Dorp, Oud- Directeur van Policie in het 3de district. Verder beeft Z. M. benoemd: bij het 5de regement infanterie, tot Kapi tein van de 3dc klasse, den lsten Luitenant J. AA'. Götte, van het instructie- bataillon; bij het 8ste regement infanterie, tot lslen Luitenant, den 2den Luitenant G. M. van de Pol, van het corps. Z. M. heeft goedgekeurd de door de kiesvergadering te Meppel uitge- bragte benoeming op J. S. HillesumRabbijn te Meppeltot Opperrabbijn voor het synagogaal ressort van Drenthe. P. Steensma, is door Z. M.op zijn verzoek, ontslagen uit zijne betrekking van Notaris te Minnertsga. De Staats-Cour. bevat het volgende: De aansluiting van het Hoofdbe stuur der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en bandwerksnijverheid alhier, met de Hoofd-Commissie uit de te Haarlem gevestigde Nederlandsehe maatschappij ter bevordering van nijverheid, waarvan in de Staats-C. van 18 en 19 December 11. is gewaagd, is in het laatst dier maand tot stand gekomen. De aldus zaamgevoegde Commissie heeft den naam aangenomen vanVer- eenigde Hoofd-Commissie ter bevordering der belangen van de Neder- latidsclie nijverheid op de in 1855 te Parijs te houden tentoonstelling en bestaat nu uit de Heeren: C. J. Glavimans, Voorzitter, Y. D. C. Suer- mondt, Mr. A. G. C. Alsche, M. L. Hermans en Mr. AV. J. C. van Hasselt; de beide eersten en de laatstgenoemde namens de Nederlandsehe maatschappij ter bevordering van nijverheid te Haarlem, en de derde en vierde namens de A'ereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid alhier. Dienonvermiuderd hebben Directeuren der Vereeniging voor volksvlijt te Amsterdamwaarvan de Heeren S. Sarphati en J. A. van Eijk Voorzitter en Secretaris zijn; bereids in het laatst van December de kostelooze hulp dier vereeniging aangebodenen zich bereid verklaard tot het geven van inlich tingen ten einde ruime en goede inzendingen van voorwerpen van Neder landsehe nijverheid te bevorderen. Dit aanbod is ter kennis gebragl van de vereenigde Hoofd-Commissieten einde langs dien weg tot een zooveel mogelijk gemeenschappelijk overleg en behandeling te leiden. UTRECHT, 7 Februarij. Ofschoon niet officieelwordt hier toch als vrij zeker opgegevendat door Heeren Curatoren op het tweetal voor den professoralen zetel aan deze Aka- demie voor de kerkhistorie zijn gebragt de Heeren ter Haar, Predikant te Amsterdam, en Moll, Hoogleeraar te Amsterdam. Van eene andere zijde schijnt er ook sprake te zijn van Ds. Diest Lorgion en is zelfs Ds. Meyboom genoemd. Alle deze namen strekken ten bewijsdat de plaats van den ons zoo plotseling ontvallen Hoogleeraar Roijaards op eene waardige en voor de wetenschap gelukkige wijze zal vervuld worden. Bij Koninkl. besluit is de jaarwedde van den buitengewonen Iloogleeraar Dr. L. C. van Goudoever verhoogd tot 1600.en is den buitengewonen Hoogleeraar Mr. J. B. Lintelo de Geer, tot dusverre onbezoldigd, eene jaar wedde toegekend van 1000. Aan onze Akademie is onlangs tot Prosector bij de ontleedkundige lessen benoemd D>'. AV. Berlin. Met leedwezen verneemt men het overlijden van den Heer J. F. Olt- mans, algemeen bekend onder den naam van J. van der Hage, onder welken naam hij het Slot Loevesteinde Schaapherder, enz. heeft uitgegeven. Zij die met beide werken hekend zijn, en hun getal is zeker overgroot, zul len het betreuren, dat deze veelbegaafde letterkundige en diepdenkende men- schenkenner niet meer is. AVij vertrouwen dat de Tijd waarheid spreekt, en nemen daarom een be- rigt uit dat blad over, eener daad die bij eiken weldenkende hoogstens zal afgekeurd worden. Echter we kunnen bij dezen onze meening niet verzwij gen, dat de Tijdmisschien beter had gehandeld door het berigt achterwege te latenimmers heeft dat blad wel iets gemeld van de geweldenarijen waarvan de Protestanten te Helmond en Bladel hebben te lijden gehad? In den nacht van den lstcn Februarij hebben eenige personen te Nes op Ame land de vermetele hand geslagen aan een Christusbeeld, 'tgeen, zeker opliet R. K. kerkhof aldaar, door den Pastoor onlangs was opgerigt. Zij hebben het beeld naar de duinen gesleept en het aldaar verbrijseld. De policie doet ernstig onderzoek naar de zaak. Utr. Cour.) ENCLEUANR. LONDEN, 7 Februarij. Lord Clanricarde heeft zijne interpellation betrekkelijk de Oostersche quaestie uitgesteld. Lord Clarendon heeft verklaard, dat de Fransche en Engelsche Gezanten aan het llof van Petersburg teruggeroepen zijn, doordien de laatste voorstellen van Rusland onaanneembaar zijn bevonden. De Times meldt uit AVeenen, dat de Keizer van Rusland verklaard heeft de jongste AVeener voorstellen onvoldoende te vinden en dat hij elke bemid deling tusschen hem en Turkye van de hand wijst. AVil Turkye zelf onder handelen, dan heeft hel een Gezant naar Petersburg te zenden. Ten slotte wordt de conferentie verzocht hiervantot het bekomen van nadere inlichtin gen, aan hare hoven kennis te geven. Eene deputatie van kooplieden vervoegde zich Zalurdag 11. bij den Minister van Koloniën onr aan het gouvernement hunne medewerking aan te bieden tot bevordering der voorgenomen expeditie tot onderzoek van bet bin nenland van het noordelijk deel van Australië, hetwelk thans nog schier geheel onbekend is. De Minister zeide dat hij gaarne het aanbod aannam maar dat deze expeditie eene der weinige zaken was die beter door het gou vernement dan door particulieren konden worden ondernomen; bet gouverne ment had besloten den togt te doen ondernemen op eene zoo groote schaal dat hij uilkomsten zou opleveren waarop het land trotseh zou mogen zijn. Daarbij zou niet aileen op het belang der nijverheid maar ook op dat der wetenschapder botanie, geologie enz. worden gelet. BELCIE. BRUSSEL, 8 Februarij. De Rnssische Gezant te Parijs, de Heer Kisselelï, die, zoo als gemeld is, zijne passen aldaar had gevraagd, is beden hier aangekomen. Het Journal de Bruxelleshet orgaan der hooge geestelijkheid zegt: AVij zijn onderrigt dat de onderhandelingen betrekkelijk de medewerking der geestelijkheid tot het onderrigt op de staatsscholen van middelbaar onderwijs, eindelijk ten einde gebragt zijn en eene uilkomst hebben opgeleverd, die de vrijheid des gouvernementsder Bisschoppen en der gemeenten beveiligt. Hier te lande is eene particuliere maatschappij opgerigt tot bevordering der kunstmatige vischteelt. Een aantal van de aanzienlijkste personen des lands heeft daarin reeds aandeelen genomen. Zij zal in alle oorden des lands proeven doen, met allerlei inheemsche en builenlandsche vischsoorten; men is ook van plan kunstmatige oesterbedden te Ostende of te Nieuwpoort aan te leggen. FRANKRIJK. PARIJS7 Februarij. De Regering heeft toegestaandat niet-geexamineerde onderwijzeressen doch krachtens den lastbrief harer geestelijke overheid, aan het hoofd eener voor jongens en meisjes bestemde gemeenteschool zullen kunnen gesteld wor den; zij moeten leeken zijn, of leden van godsdienstige vereenigingenwier oprigting door de Regering is goedgekeurd. Er is een crediet verleend van 2 millioen fr. tot het aanleggen van werken van openbaar nut; de reeds verleende 4 millioen was verbruikt. Die werken strekken voornamelijk om aan de behoeftige klasse arbeid te verschaffen. PRUIS SEN. BERLIJN, 6 Februarij. De nog zoo krachtige en onvermoeide grijsaard A. von Humboldt, houdt zich ijverig bezig met het 4de deel van den Kosmos, zoodat alle hoop bestaat dat dit ontschatbaar werk reeds in het voorjaar zal voltooid zijn. Ten behoeve van den Dombouw te Keulenis in het afgeloopene jaar ontvangen 41,625 Thr.een zeer aanzienlijk bedrag, hetgeen slechts in 1845 600 Thlr. hooger is geweest; voornamelijk wordt dit veroorzaakt door buiten gewone giften van Vorstelijke personen, ten bedrage van ongeveer 12,000 Thr. De gezamenlijke ontvangsten sedert het jaar 1842 beloopen thans eene som van 371,615 Thlr. Uit Italië wordt gemeld, dat in het Schiereiland en vooral in Lombardye en Midden-Italië gisting heerschle.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2