voegen dat beide Mogendheden sedert dat tijdstip met elkander in oorlog zijn geraakt. «Doch ik ben met de hartelijke medewerking van den Keizer der Fran- schen werkzaam gebleven in het belang des vredes; en hoewel de pogingen mijns gouvernements en mijner bondgenooten tot nog toe vruchteloos gebleven zijn, zijn zij niet gestaakt, en ik zal niet ophouden voor dat doel werkzaam te blijven. «Daar echter de voortduring van den oorlog tusschen Rusland en Turkye groote afbreuk kan doen aan de belangen van mijn land en van Europa, acht ik het noodzakelijk onze strijdkrachten te land en ter zee te versterken ten einde aan de vertoogen van mijn gouvernement meer nadruk bij te zet ten en op meer werkdadige wijze bij te dragen tot het herstel des vredes." Verder zeide onder anderen 11. M. nog: «Op Mijnen last zijn aan de tloogescholcn van Oxford en Cambridge ine- dedeelingen gedaan, met betrekking lot verbeteringen, die voor deze instel lingen wensclielijk mogten voorkomen. Deze mededeelingen zullen ter uwer kennis worden gebragten maatregel zullen aan uwe overweging onderworpen worden, ten einde die verbeteringen tol stand te brengen. «Er zullen u worden aangeboden wetsontwerpen, strekkende om de ken nisneming van testamentaire en hnwelijks-quaestien van de geestelijke naar de burgerlijke hoven over te brengen." In de beide Huizen zijn bereids de adressen in antwoord op de Troonrede, en wel zonder amendementenaangenomen. De meening dat Prins Albert, de Gemaal van de Koningin, zich op in constitutionele wijze en met anti-nationale bedoelingen zou gemengd hebben in het bestier van de openbare en bepaaldelijk van de buitenlandsche aange legenheden, is hier te lande, vooral ook onder de lagere volksklassen, zoo algemeen verspreid, dat de Times en andere het Bewind toegedane bladen gedurig artikelen tot bestrijding dier meening behelzenwaarin hoofdzake lijk wordt aangevoerd, dat de beschuldiging door geen enkel afdoend en stellig feit gestaald en bezwaarlijk overeen te brengen is met het goede het welk elk van den Prins weethet wordt als een ergerlijk blijk van de wuftheid der publieke opinie voorgesteld, dat onbewezen geruchten en ver moedens genoegzaam zijn om eenen man, dien men nog onlangs besloot een standbeeld op kosten des publieks op te rigtenvan zijne welverdiende po pulariteit te berooven. De Londensche Morning Advertisereen radicaal-gezind dagblad, had een artikel geplaatstwaarin gezegd werddat men bewijzen voor hetgeen aan Prins Albert werd te laste gelegd, zou kunnen vinden in brieven, die tus schen hem en Lord Westmoreland, den Gezant te Weenen, gewisseld waren betrekkelijk het Oostersche vraagstuk. Thans leest men in de Londensche bladen eenen brief van dien Gezant, van den 22sten, waarin hij verklaart, geen brieven van den Prins ooit te hebben ontvangen, die een woord betrek kelijk politieke aangelegenheden of betrekkelijk staatslieden inhield. Daar op aanhouden van R. K. Parlementsleden de Minister van Binnenl. Zaken besloten heeft in 's lands gevangenissenten behoeve der R. K. straf- felingen, R. K. kapelaans aan te steilen en te bezoldigen, zoo is in de vorige week te Manchester in eene vrij talrijke openbare meeting, onder leiding van 4 geestelijken, behoorende tot de Anglicaansche, de Presbyteriaansche en de Wesleyaansche kerk, eenparig besloten te protesteren tegen dat besluit, als zijnde «in elk opzigt onbillijk, onstaatkundig en goddeloos." Zatnrdag is het ijzeren stoomschip Petsel geheel uitgebrandhetgeen eene schade veroorzaakt van 12,000 In de afgeloopen week is alhier van builen 's lands niet minder dan voor 950,000 specie, bijna alleen goud, ingevoerd; terwijl de uitvoer van specie 45,000 beliep. FRANKRIJK. PARIJS31 Januarij. Het officiële blad der Fransche Regering, de Moniteur van den 30slcn Januarij jl.behelst de volgende mcdedeeling: De Keizer heeft aan den Generaal Baron Fagel het Grootkruis zijner Keizer lijke Orde van het Legioen van Eer verleend. De Generaal Baron Fagel keert terug tot het ambteloos leven, na 42 jaren alhier verblijf gebonden te hebben als buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister van het Koningrijk der Nederlanden. Het bewijs van hoogachting hetwelk hij van Zijne Keizerlijke Majesteit ontvangt, zal voor hem in zijne rust eene roemrijke herinnering zijn van de diensten die hij bewezen heeft door met zijn regtschapen karakter bij te dragen tot het onderhonden der meest vriendschappelijke betrekking tusschen Frankrijk en de Nederlanden. Professor A. Blanqui, bekend als staaihnishoudkundige, lid van het Instituut van Frankrijkis alhier na langdurige ziekte overleden. Het stedelijk bestuur van Marseille heeft aangekondigd, dat er eene groote hoeveelheid pekelvleesch uit Australië was aangevoerd tegen 80 centimes het Ned. ffi. Het zou een gezond en krachtig voedsel voor de bevolking op leveren. Den 8sten, is in het stadje Fovara, in de Spaansche provincie Andalnsie door eene aardbeving een groot aantal huizen ingestort en zijn 84 personen onder de puinhoopen bedolven. §A»INIE. TURYN, 27 Januarij. De Bisschoppen van Turyn, Genua en Vercelli hebben een aan den Koning gerigt adres openbaar gemaakt, waarin zij tegen de besehuldiging van vijand schap tegen de constitutionele staatsrigting opkomen. Tevens protesteren zij tegen eene aanschrijving die de Minister van Justitie en Eeredienst dezer da gen regtstreeks en zonder hunne tusschenkomstaan de Pastoors gerigt heeft, en welke ten aanzien van zekere kerkelijke inkomsten beschikkingen maakt die volgens het gevoelen der adressanten strijdig zijn met bestaande verdrags bepalingen en Pauselijke verordeningen. Men weet nog niet in hoe ver de Regering op dit protest acht zal slaan. Overigens wordt de gesteldheid der Regering die even veel overleg als kloek moedigheid vereischt, vrij wat bemoeijeiijkt. Een barer grootste bezwaren is de staal der finantien. Er is een tekort van twintig millioen fr. Zeer waarschijnlijk zal men de biljetten der Bank voor wettelijk en onver wisselbaar betaalmiddel verklarenzullende de Bank alsdan de schatkist met hare biljetten te hulp komen. Geen ander middel is er meer tot vermij ding eener gedwongen geldleeriing, die op dit tijdstip zeer gevaarlijk zou zijn. Men verzekert dat aan het Ministerie van Oorlog, met het oog op de mo gelijke gevolgen eener storing van den algemeenen vrede, alle noodige be schikkingen gemaakt zijn om ons leger tot de grenzen van Tessin vooruit te brengen, ter zelfder tijd dat Frankrijk observatiecorpsen zou plaatsen nabij onze grenzen. ITALIË. ROME, 20 Januarij. Gisteren is hier in de Sl. Pieterkerk het kolossale standbeeld van den vorigen Paus Gregorius XVI in wit marmer opgerigt, waarvan de kosten worden gedra gen door de Kardinalen, die door dien Paus tot die waardigheid zijn verheven. In onderscheidene legatien heerscht een vreeselijk gebrek. De werk zaamheden aan de wegen en kanalenwelke het bewind had verordendwaren onvoldoende om al de behoeftigen werk te verschaffen. Te Ferrara had een oproer van vrouwen plaats gehad na het vertrek der Ooslenrijksche troepen. TÜRKÏE. KONSTANT1NOPEL19 Januarij. Van de ontmoeting met de Engelsclie en Fransche vloten, die volgens een gerucht in de Zwarte zee nabij Battoen op de Aziatische kust zou voorgeval len zijn, is hier niets bekend. De Russische vloot lag den lld«n Januarij te Sebastopol, maar is den volgenden dag uitgeloopen in de rigling van Battoen, en heeft aan den ingang der zee van Azof post gevat. De vereenigde vloot lag nog te Sinopc. Er worden weder Turksche sloombootcn geladen, om onder bedekking van Fransche en Engelsche oorlogsschepen voorraad en ver sterking aan het Turksche leger in Azië toe te voeren. Er zijn hier weer 6000 man Egyptische hulptroepen aangekomen. De buitenlandsche officierendie lot de Turksche krijgsdienst worden toegelatenworden meestal naar Azië gezonden in het Turksche leger aan den Donau, hetwelk minstens 130,000 man sterk is, zouden welligt geen 50 buitenlandsche officieren te vinden zijn. Blijkbaar wil de Porte het ver wijt afweren dat zij de revolutiemakers van alle landen in haar leger opneemt. De uitkomst van het bezoek eener Britsche oorlogsstoomboot te Sepasto- pol is de overtuiging van allen die zich aan boord bevondendat die haven door landbatterijen en oorlogsschepen zoo wèl beveiligd wordtdat zij door een aanval van de zeezijde en zonder landingstroepen nimmer kan worden ingenomen. Volgens telegrafische berigtcn uit Weenen van den 30stcn Januarijwas de Russsische Opperbevelhebber in de Donau-Vorstendommen, Prins Gort- schakoff, door den Keizer van Rusland van zijnen post ontzet en had bevel bekomen, zich naar zijne goederen te begeven. In zijne plaats was benoemd de Generaal Schilder, die den 28slcn over Pesth naar zijne bestemming is gereisd. Volgens diezelfde berigtcn was het doel der zending van Graaf Orloff, om van de Oostenrijksche Regering een verlof te erlangen tot het mogelijk trek ken van een Russisch corps door Hongarije. Die Staatsman is den 29sten naar Berlijn vertrokken. Z WE DE IV. Ten aanzien van den aanleg van spoorwegen hebben onderscheiden leden van het Huis der Ridderschap verklaardhet daarvoor te houdendat derge lijke inrigtingen voor Zweden niet dienstig waren, waarmede de groote meer derheid heeft ingestemd. Een gewezen Minister, de Heer v. Ilartmansdorf, heeft de spoorwegen voorgesteld als middelendie zeer geschikt warenom het ontstaan van onlusten en het doorbreken van omwentelingen te bevorde ren, en heeft de voorstanders der spoorwegen vergeleken bij de Trojanen, die juichende het paard binnenhaalden, 't welk hunne vijanden in zich bevatte. «Zoolang ik leef, zeide hij, wil ik niets van spoorwegen hooren." VEREENIGDE STATEN. Er is een verdrag met Mexico gesloten, waarbij eene uitgestrekte grens streek, ook het betwiste Mesilladal bevattende en op eene grootte van 40 millioen akkers geschal, door Mexico aan de Vereenigde Staten zou worden afgestaan tegen betaling eener som van 20,000.000 dollars. Het Iluis der Volksvertegenwoordigers te Washington heeft aan den Ka pitein Ingrahamdie eenigen tijd geleden een Hongaarsch uitgewekene Koszta, te Smyrna, welke door den Oostcnrijkschen Consul in hechtenis was genomen, op vrij gewelddadige wijze aan diens magt had ontrukt, en welke handelwijze door het Oostenrijksche Kabinet als eene schending van het vol- kenregt was beschouwd, doch door het Bewind van den President Pierce open lijk goedgekeurd, een eerepenning wegens zijn gedrag te Smyrna toegekend. CHINA. IIONG-KONG, 11 December. Alhier is bekend geworden dat het Engelsche brikschip Fortuna, van Amoy naar Foo Choo bestemd, door zeeroovers is aangerand en geplunderd, doch aan liet scheepsvolk geen letsel is toegebragt.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3