omwentelingen te bewerken: het beginsel der vrijheid; een beginsel dat slechts met waarheid en billijkheid bestaanbaar is. Datzelfde beginsel der vrijheid beheerscht ook onze studiën en vertoont, waar het heerscht en onbelemmerd werken kan, vrije ontwikkeling en zelfstandigheid.Geschiedenis en kritiek zullen ons moeten dienen. Wij kunnen ze niet missenals we in waarheid wetenschap zoeken, evenmin als karakterkennis van schrijvers en van hunne subjectieve voorstellingen en redeneringen. We zullen hier eenige fragmenten laten volgen, die den lezer beter dan eenig aanprijzend verslag, iels van de hooge waarde van dit werk doen kennen. Wij maken daartoe een begin met uit bet hoofdstuk de geest des Christendoms het slot te ontleenen »'tls met het Christendom als met de politiek. Men zoekt het heil in de vormen en strijdt voor monarchale en republikeinsche gouvernementen, alsof met regeringsvorm alles gevonden waszonder te bedenkendat ons land bijvoorb. als republiek gelukkig en bloeijend wasen het niet minder als monarchie wezen kan: dat alles afhangt van de personen en de uitvoering, dat geen wetten het gemis aan bekwame regenten kunnen vergoeden en dat daar de meeste welvaart en rust en vrede heerschen zullen, waar volk en overheid Christenen zijn: d. i. niet Roomscben of Protestanten, of welke an dere sekte gij noemen wilt, maar Christenen, groot gebracht en opgevoed in de zuivere leer van het Evangelie, volgens den Bijbel, ontdaan van alle theologische bijvoegselen of twistvragen. Wij zouden de vorsten en onderda nen, de geestelijken en leeken van harte geluk wenschen, als zij dit eenmaal helder mogten inzien en er zich geheel naar gedragendat vrijheid van onder zoek en vrijheid van geweten wel verre van gevaarlijk voor Staat en Kerk te zijnintegendeel heiden steunen en bevestigen zullen en dat er geen steviger bolwerk is tegen oproer en geweld, dan christelijke vrijheid van onderzoek en geweten onder een volk, dat prijs stelt op verlichting, kennis en wetenschap! Zoekt ze niet, die welvaart en rust en vrede in teruggang, in het vcreeren van een voorbijgedreven voorgeslacht, zoekt ze veeleer in den geest des Chris tendoms en in zijne vereeniging met den geest des menschdoms. Daar, daar alleenmaar ook daar zeker kunt gij ze vinden elders niet Heerlijk zijn de hoofdstukken de Zoon des menschen en zijne gemeente. Uit liet laatste laten wij hier volgen een tafereel van het inwendige Christendom»Dat iszegt de S.een Christendom des harten dat het geweten zuiverthet gemoed vernieuwt, den mensch herschept en cene gemeenschap der Heiligen sticht en onderhoudt, een Christendom aan Christus gewijd: het is zijne geliefde ge meente uit Roomsehen en Onroomschen, uit allerlei Christensekten, geestelij ken en leeken zamengcsteld. De leden dier onzigtbare kerk laten zich door geen tempelen of priesters scheiden. Zij hebben elkander lief, wat naam zij ook mogen dragen. Zij kennen elkander onderling als leden van ééne broe derschap, als bloedverwanten, die lot ééne groote familie behooren, die van denzelfden adeldom zijn en van Gods geslacht, kinderen van éénen Vader, dienaren van éénen Heer, onderdanen van éénen Koning, offeraars onder éénen Priester, maar die ook zelve tot koningen en priesters gewijd en geheiligd zijn door den Zoon des Menschendie tevens als de eengeboren Zoon van God met alle magt bekleed is in Hemel en op Aarde. Daar is iets ziel verheffends, iets verrukkends, iets geestvervoerends in de gedachte, tot die onzigtbare kerk, tot die verborgen gemeente, tot die ge heime orde, tot dien adeldom der menschheid geroepen te zijn! Alle andere eer en onderscheiding en roem en rang en wat voorregten van geboorte of lot men ook noemen moge, verzinken daarbij in het niet. Dat heerlijk chris telijk organisme bestuurd door het Christushoofdbezield met den Christus geest, gevoed door het Christusbloeddoor en met Hem in de naauwstc innigste betrekking tot God, den Geest die Liefde is, wekt verwachtingen en vooruitzigtcn op de toekomst die de stoutste gedachten te hoven gaan." Vervolg hierna). Bij de Tweede Kamer is ingekomen het verslag over het Armwezen over 1851. Wij bepalen ons thans bij de hoofdbijzonderheid in dit uitvoerig stuk, zijnde de uitkomsten van het beheer der armbesturen en godshuizen, welke in dat verslag gezegd worden de voornaamste leiddraad te zijn ter be oordeeling of de last van het armbestuur voor- of achteruit gaat. 1851 geeft bij vergelijking met 1850 de volgende gunstige verhouding: 1850. 1851. Getal bedeelden424,514 398,491 Bedrag van allerlei onderstand 4,009,355 3,932,303 Subsidiën der Gemeenten1,714,261 1,658,953 De Staats-Courant bevat de volgende opgaven van de Nederl. Bank: Omloopende Bankbiljetten ƒ88,704,240.00. Saldo's van Rekeningen-Courant ƒ26,119,607.42. Munt en Mantmatcriaal 92,681,386.40j. De Grondw. bevat het volgendeMen meldt uit Katwijk De kermis is alhier, even als in de nabijgelegen gemeente Rijnsburg en Valkenburg, afgeschaft. Bij het besluit hiertoe, is, wat de gemeente Beide Katwijken be treft door den gemeenteraadop voorstel van een der ledenbepaalddat jaarlijks, op een nader te regelen tijd en wijze, die burgerij eenig publiek vermaak zal worden bereid. Men heeft namelijk alhier begrepen, dat, mogen de kermissen al, bijzon der ten platten lande, ontaard zijn in ruwe, dikwerf onzedelijke vreugdebe- tooningenwaarom hare afschaffing wenschelijk isnogtans ook de mindere standen eenig vermaak en uitspanning toekomt, en het plaatselijk bestuur hun dit kan en behoort te verschaffen op eene betere wijze, dan waartoe de kermis tot hiertoe de eenige gelegenheid aanbood. Te Vlaardingen is door den Raadmet 8 tegen 5 stemmenbesloten om de kermis niet af te schaffen. Ook in den Gemeenteraad van Kethel is met algemeene stemmen besloten, de kermis aldaar niet af te schaffen, maar die op de gewone wijze te doen plaats hebben. De Heer Mr. P. C. Prince, lid der Prov. Staten van Zuidholland is te Gouda overleden, in den ouderdom van 35 jaren. Te Locvestein is men steeds druk bezig met het slechten en het ma ken van veranderingen; onder anderen is er de kerk verplaatst, en zijn de grachten geheel verlegd; bij die gelegenheid is er eene muurschildering ont dekt met verscheidene familiewapens, namen, jaartallen, enz. Er is te Amsterdam eene proefneming gedaan met policie te paard welke zeer goed is geslaagdzoodat het bestaande plan om aldaar eene rij dende policie op te rigtenwel zijn beslag zal krijgen. Uit Texel schrijft men van den 30slcn Januarij aan het IIhl. dat toen aldaar twee nog zeer jonge kinderen, een knaapje en een meisje, zich ver maakten met spelenhet knaapje beproefde over eene lage heining te klau teren, maar door een onbegrijpelijk toeval met zijn halsdas, aan een spijker is blijven haken, zoodat toen zijn zusje, jonger dan hij, kort daarna in 'souders huis kwam en verhaalde dat haar broertje eerst gehuild had, maar nu sliep, de moeder zich naar buiten spoedde en het jongske levenloos aan den spijker vond hangen. Te Zwolle is den 27sten Januarij overledenin den ouderdom van 73 jaren, de R. K. Pastoor J. Jaspar, die in het vorige jaar de 50-jarige gedach tenis van zijne ambtsbetrekking had gevierd. Men leest in de Oost-Post van Java Op den 7den December is aan boord van 's lands korvet Nehalennia alhier, een doodvonnis ten uitvoer gelegd aan den matroos van de 2de kl. J. B.schuldig verklaard aan de misdaad van herhaaldelijke insubordinatie. Hoewel deze persoon zich in de laatste dagen nog zeer halsstarrig en verstokt voordeed, is hij kalm en gelaten de eeuwigheid ingegaan, dank zij de onver moeide pogingen van den Predikant J. F. G. Brumund. Deze ijverige leeraar heeft zich zeer veel moeite gegeven om den ongelukkige, in zijne laatste da gen, betere denkbeelden in te boezemen; bad bet geluk hierin volkomen te slagen, en hem gelaten en kalm naar zijne strafplaats te geleiden, alwaar weinige oogenblikken daarna zijn lot beslist was. Ofschoon men wel geneigd is te willen beweren, dat de zeeman, door den aard zijner betrekking, gewoonlijk niet ligt tot aandoening overhelt, zoo was het evenwel treffend te zienwelken indruk deze gebeurtenis op de verschil lende aan boord vergaderde equipagiën verwektedaar geen der 300 aanwe zige manschappen hunne gemoedsaandoening konden onderdrukken door de zoo zeer toepasselijke aanspraak van den achtenswaardigen en bijzonderlijk door hen geachten Heer Brumunduitgebragt na de voltrekking van bet vonnis. Prins Napoleon is uit Parijs te Brussel aangekomen, men weet niet met welke bedoelingen, maar de meesten schrijven dat bezoek alleen toe ter onder houding van vriendschappelijke betrekking. 'sGRAVENHAGE, 2 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester van Colijnsplaat c. a.J. II. Bybau aan A. J. Scriveriusop zijn verzoek eervol ontslag verleend als Burgemees ter van Steenwijkerwolden benoemd tot Griffier bij het Hoog Militair Gc- regtshof Jhp. Mr. A. A. van Oldenbarneveldgenaamd Witte Tullingh, thans Substituut-Griffier bij hetzelve. Bij besluit van Z. M. van den 26sten Januarijwordt de Hoofdingenieur der marine te Willemsoord, P. Schyt Jrzn.met den laatslen April eer vol uit zijne betrekking ontslagenen worden met den lsten Mei benoemd tot Hoofdingenieurs bij de marine de Ingenieurs der lsle klasse II. A. van der Speck Obreen en L. K. Turk, wordende aan eerstgenoemde opgedragen de betrekking van Directeur der school van scheepsbouw bij 's Rijks werf te Amsterdam. Bij besluit van den 20sten Jan. 11. heeft Z. M. bepaald dat de brieven- port naar Ned.-Indië bij verzending over Engeland langs den weg van Sout hampton één gulden zal bedragen. De bepalingen van dit besluit worden voor de eerste maal toegepast op de brieven, welke in de eerste verzendingen met de Indische landpost van de maand April aanst. uit het Rijk naar Ned.-Indië, of uit de koloniën naar het moederland langs den weg van Southampton begrepen zijn. BUITENLANDSCnE BERtGTElV. EUGELANI». LONDEN, 31 Januarij. Heden is de Parlementszitting door de Koningin geopend. Ten aanzien der binnenlandsche aangelegenheden behelst de troonrede vooral twee belangrijke, schoon niet onverwachte mededcelingennamelijk dat het gouvernement een wets-onlwerp zal indienen lot wijziging des kiesstelsels en der zamenstelling van het Lagerhuis, alsmede een wets-ontwerp tot openstelling der kustvaart voor alle natiën. Verder wordt aangekondigd dat eene herziening der wet op het armwezen eene hervorming der kerkelijke gereglshovenalsmede bepalingen tot bevor dering van het volksonderwijs en tot verbetering der burgerlijke staatsdienst zullen worden voorgedragen. Omtrent het Turksch-Russische geschil luidt de troonrede niet zoo oorlog zuchtig of dreigend, als door sommige dagbladen verwacht werd. II. M. zeide namelijk, volgens telegrafische berigten, het volgende: De hoop die ik bij de sluiting uwer laalstvorige zitting heb te kennen gegeven, dat het lusschen Turkye en Rusland opgerezen geschil spoedig zou worden vereffend, is te leur gesteld. Ik betreur liet, hierbij zelfs te moeten

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2