LEYDSCHE COURANTf" MAANDAG, 30 JANUARIJ. BIXXEXLAXDSCHE BERIGTEX. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 28 Januarij. liet getal opgenomenen in het werkhuis, in de laatste twee dagen, is I geweest als volgt: 27 Januarij 748 volwassenen, 331 kinderen, te zamen 1079. 28 754 327 1081. lieden houdt de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, te Amster- I dam, eene gewone vergadering waarin de spreekbeurten zullen vervuld wor- I den door de Heeren J. L. C. Schroeder van der Kolk, 11. J. Halhertsma, I R. Lobatlo en F. Dozy. De Heer Mr. P. Blussé van Oud-Alblas is te Dordrecht gekozen tot Lid I van de Prov. Staten van Zuidholland. De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode meldt, dat in den nacht van den 25stcn in den omtrek van Gouda eene poging tot diefstal gelukkig verijdeld is. I De Policie namelijk te Gouda was onderrigt dat er plan bestond, om ten huize van den landbouwer A. Koos, in de oude Gouwe, onder de gemeente Broek, I in te breken, en had daarvan den Burgemeester dier plaats kennis gegeven, die zich daarop in persoon, vergezeld van 2 veldwachters en bijgestaan door den Commissaris van Policie van Gouda en diens agenten, tegen den avond naar de gemelde woning begeven had. Omstreeks 12 ure kwamen de dieven, 3 in getalennadat zij zich door breekijzers den ingang door de vensters hadden welen te openen en waren binnengetreden, werden die ramen van builen bezet om ontsnappen te voorkomen; daarop werden zij van de andere zijde overrompeld en kwamen ook zij, die nog buiten stonden, binnen, om gezamenlijk de schuldigen in boeijen te klinken, waarmede zij gevankelijk naar deze stad werden vervoerd. Een van ben, een arbeider uit Gouderak, verweerde zich met kracht, en was nog bijna ontsnapt, indien niet een veld wachter hem gegrepen had; deze ontving bij de daarbij plaats hebbende wor steling nog eene vrij diepe wonde op het voorhoofd. Voor nieuwe Predikantsplaatsen is van Mei 1852 tot Mei 1853 toege staan voor een tweeden Predikant te Bergum, ten dienste van Bergumer- beidc, ƒ600, en toegezegd: te Hoenderloo 200 en te Grolloo en Schoonloo ƒ300. Uit 's Rijks schatkist zijn ten behoeve van kerkelijke gebouwen toe lagen verleend: aan Zierikzee 810Ens en Ernmeloord op Schokland ƒ490 Assendelft 6,900Boxmeer 2,500Eek en Wiel ƒ345; terwijl voor het zelfde doel op provinciale begrootingen zijn uitgetrokken in Gelderland ƒ2,000; Zuidbolland ƒ12,000; Noordholland 6,000 Utrecht ƒ2,000; Groningen ƒ3.500; Limburg ƒ300; in de overige provinciën is gecne toelage geschied. De Kcrkcraad der Hervormde gemeente te Schiedam verlangt een Gods dienstonderwijzer op eene bezoldiging van 400; zich aan te melden vóór liet einde van Februarij bij Dr. N. J. A. Iloldanus, Predikant aldaar. Te Werkendam wordt een veldwachter gevraagd, bij voorkeur een ge- pasporteerd onderofficier of militair. Men kan zich bij den Burgemeester aldaar aanmelden vóór 15 Maart. Door de directie der Ned. Rijn-spoorweg maatschappij werd Woensdag jl. aanbesteed de leverancie van onderscheidene houtmaterialen, voor de versmal ling van het spoor tusschen Amsterdam en Arnhem. De minste inschrijvers warenvoor de leverancie van 50,000 stuks eiken dwarsleggersaf te leveren voor 1 Sept. 1854, de Heer J. Crcmer Eindhoven, te Zwolle, voor eene som van ƒ189,500. Voor de leverancie van 48,000 strekkende ellen greenen strekhouten en 10,000 stuks greenen koppelhoulen, af te leveren voor 1 Oct. 1854, de Heer J. C. van Veessen, te Utrecht, voor eene som van 105,500. De directie der spoorweg-maatschappij heeft deze leveranciën gegund aan de bovengenoemde minste inschrijvers. De Diaconie der Hervormde Gemeente te Utrecht heeft van een onbe kende de belangrijke gift van ƒ6000 ontvangen. De gemeente-begrootingen voor 1854 te Arnhembedraagt 324,555.91 en in uitgaaf ƒ323,900.24?-, gevende een batig slot van ƒ655.67. Dit onge wone cijfer wordt veroorzaakt door de gevorderde kosten voor den uitleg der stad, welke bet ongeveer eene ton gouds boven dat van vorige jaren doen stijgen. Daar de gewone jaarlijksche inkomsten niet toereikend waren, heeft de gemeenteraad besloten tot den verkoop van effecten en het aangaan eener geldleening. De post voor te houden feesten, voor het afgeloopen jaar op de begrooling gebragt ad ƒ5000, is thans geraamd op ƒ1000, zoo in ontvangst als in uitgaaf. Te Woudrichem iswegens vermeerdering van garnizo«n eene nieuwe kaserne aanbesteed, voor ƒ24,000. Te Leeuwarden zijn in de laatste dagen drie personen door de cholera aangetast, van welke geen zijn overleden. In het geheel waren cr 25 aan getast, en 16 overleden. Het misbruik van sterken drank heeft weder aan een jong veelbelovend menseh het leven gekost. Een 23-jarig zeer oppassend jongeling uit Bres- kens, had, daartoe verleid, zich aan sterken drank te buiten gegaan; 'tgeen bij hem eene zoodanige walging in het leven heeft opgewekt, dat bij te huis gekomen, zich in den stal onmiddelijk ophing. De N. Rott. Cour. bevat het volgende: Kapitein K. van den Erve, voerende het te Schiedam te huis behoorende barkschip Albrecht Beyling, van Batavia te Brouwershaven binnen, verpligt ons met de mededeeling van eene door zijn Ed. ondervondene zeebeving, welke wij hier woordelijk laten vol gen: Ik bevond mij, in den nacht van 10 op 11 October 1853, met het barkschip Albrecht Beyling, zeilende op 7 gr. 57 min. ZB. en 100 gr. 13 min. OL.op ongeveer 77 Duitsche mijlen AV. ten Z. van Java-Hoofd. Een uur voor middernacht werd ik plotseling door een luid geraas uit den slaap gewekt, en bemerkte, terwijl ik opstond en mij naar boven spoedde, dat alles om mij heen, tafel, stoelen, kajuitschottenenz., in eene hevig tril lende beweging waren. Mijne eerste gedachte, waarschijnlijk die van een ieder, die ooit dit natuurtooneel in volle zee bijwoonde, was dat wij rakelings over eene klip of koraalbank heenliepen, doch op het dek komende, zag ik dat het schip de beweging van eene hooge rollende zeezonder stoolen bleef volgen, terwijl ook het water geen ongewone kleur had, en begreep alstoen den aard van het verschijnsel. De korte duur, gepaard met de verrassing van het oogenhlik, maakt het moeijelijk eenige beschrijving er van te geven. In een oogenblik was mijne geheele equipage op de been, en liep angstig bet dek op en neer, of zagen over boord. Naar mijn gevoelen, laten de trillende beweging van alles wat aan boord los en vast was, en het ratelend geluid, dat waarschijnlijk alleen door die beweging veroorzaakt werd, zich het best vergelijken bij betgeen men waarneemt aan boord van een schip, dat in diep water het anker laat vallen. De schudding begon plotseling en als met een hevigen schok zij was in den beginne het sterkste en nam van lieverlede af, even alsof zij zich verwijderde, tot ten laatste niet meer dan een zacht geruisch hoorbaar was, als men bet oor tegen eenig deel van het schip drukte. De geheele duur kan ongeveer 2 minuten tijds geweest zijn, en alles bleef daarna rustig en stil. Zoo voor als na dien tijd hadden wij mooi gestadig weder, met ligt oostelijke koelten, hoogen barometerstand, en eene lange ongeregelde deining in het water." Arervolg en Slot van het Verslag omtrent de Overzeescbe Koloniën, zie ons nommer van 2325 en 27 Januarij. Verslag ^van Curasao en onderhoorigheden over 1851. Curacao is verdeeld in drie divisien: de Oost-, de Midden- en de AA'est-divisieen elk dezer in drie districten. De stad en hare voorsteden zijn in de Midden-divisie gelegen en vormen een der districten. Op dit eiland bedroeg de bevolking op 1 Jan. 1852 vrijen (met inbegrip van het garnizoen) 11,378, niet-vrijen (met inbegrip van 119 gouvernemenls-slaven) 5,542, te zamen 16,920. A'an dat getal waren: R.-Kalholiek 14,122, Hervormd 1,943, Israëliten 855. Op Bonaire bestond de bevolking uit vrijen 1,535 en niet-vrijen 718, tezamen 2,253, waarvan R.-Ka- tholieken 2,138, Protestanten 115. Op Aruba bedroeg de bevolking uit vrijen 2,454 en niet-vrijen 567, te zamen 3,021, verdeeld in R.-Katholicken 2,605, I Protestanten 415. Op Sb Eustatius was de bevolking vrijen 761, niet-vrijen I 1.107, te zamen 1,868, verdeeld in Protestanten 1,299, R.-Katholieken 334, I Methodisten 335. Op Saba bedroeg de bevolking vrijen 1,040, niet-vrijen 659, I te zamen 1,699, verdeeld in Protestanten 1,672, ri.-Katholieken 27 en op I Sb Martin (Nederl. gedeelte) uit vrijen 1,235, niet-vrijen 1,626, te zamen I 2,861, waarvan Protestanten 1,095, R.-Katholieken 125. Omtrent de Eeredienst wordt het volgende gemeld: Bij de vereenigde Pro- I testantsche gemeente te Curasao is het geestelijk bezoldigd personeel vermin- I derd met den buitengewouen Predikant, die naar Suriname is verplaatst tot J aanvulling eener aldaar ontstane vacature, en alzoo zijn bij deze gemeente

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1