bet schipen het gelukt hem de beide drenkelingen behouden in zijne boot te krijgen, hoewel de een reeds zinkende was. Nu echter waren zij nog niet gered; naauwelijks waren zij in de hoot van van Geldercn of de sloep van het schip wordt door het ijs onder.hunne boot geschoven, ook deze kantelt oni en van Gelderen en zijne beide geredden zouden alle drie een prooi der gulven zijn gewordenzoo zijne buitengewone tegenwoordigheid van geest hem geen gebruik van de ijsschots had doen maken, om daarop te springen en de beide mannen ook daarin behulpzaam te zijn, waarna het hun gelukte ook de boot op het ijs te krijgen en daarmede het schip te bereiken. Het vaartuig is daarna weder vlot geraakt en gisteren avond in onze haven gekomen, met de beide mannen aan boord welke van Geldcrennaast God, als hunnen redder beschouwen. AmstCour.) ZWOLLE, 23 Januarij. Het Prov. Geregtshof in Overijssel heeft bij arrest van 14 dezer, verleend regtsingang met bevel tot dagvaarding in persoontegen den Burgemeester en 2 leden van den Piaad der gemeente Tubbcrgen, ter zake der onregelmatig heden door hen hegaan als leden van hel bureau van stemopneming, ter gelegenheid der verkiezingen van 10 en 17 Mei 1853. Het genoemd Geregtshof heeft in dezen zin beslist, op het appèl, ingesteld door den Officier van Jus titie bij de regtbank te Almelo, welke laatste, bij gemotiveerd vonnis, ver klaard had, dat er geene termen bestonden deze zaak te vervolgen; het Hof heeft verstaan dat in deze art. 114 C. P. van toepassing zoude kunnen zijn. BUITENLANDSCHE BERIGTEIV. EHIGELAN». LONDEN, 23 Januarij. LI. Zalurdag zijn alhier en te Liverpool 12 Nederlandsche bodems voor Australië bevracht. Er zijn thans 21 Admiralen, 26 A'icc-Admiralen en 17 Schouten-bij- Nacht. Al de Admiralen zijn boven de 60 jaren. Den 20sten heeft de Himalaya den eersten togt ondernomen naar Alexan dria met de brievenmalen voor Indië, China en de Middellandsche Zee. Dit nieuw gebouwd schip van de Peninsular and Oriental Steam Navigation Com pany, overtreft alle stoomboolen in grootte. Het is een ijzeren schroef-stoom - sehip van 700 paai denkrachten 372 voet en 7 duim lengte, (Eng. voet van 3 palm Ned.) ruim 4000 tonnenlast. De lengte der kiel is 311 voet; de breedte van het ruim 46 voet 2 duim; de 24 voet 9 duim. Op eencn proef- togt, in de vorige week in het Kanaal gedaan, heeft de Himalaya 14 knoo- pen of 16 mijlen (Eng. van 3 in een uur) in het uur afgelegd; en men beweert dat het schip, wanneer het zijn zeil- en stoomtuig te gelijk ge bruikt, bij gunstigen wind eene snelheid van 18 knoopen zal kunnen bereiken. In de stad Birmingham zijn voorleden jaar 2,784 nieuwe huizen ge bouwd, en bovendien een 1000-tal pakhuizen, fabriekgebouwen enz. Zaturdag 1.1. is het schip John Tayleur, van Liverpool naar Melbourne, bij Lambey-eilandniet ver van de baai van Dublin, gedurende een hevigen storm, gestrand en totaal verongelukt. Het had 675 landverhuizers, onder welke vele vrouwen, aan boord, en het grootste gedeelte dezer ongelukkigen en van de equipage is omgekomen. Aan 230 mogt het slechts gelukken het eiland te bereiken, waar hun door de kustwachters en visscherslieden bijstand verleend werd. De kapitein, die zijn schip het laatste verliet, is behouden, alsmede de eerste en derde stuurman. Eene Commissie van het vredesgenootschap is naar Petersburg vertrok ken, ten einde den Keizer te bewegen om het geschil met Turkije in der minne te schikken. Berigten uit China melden, dat de strijd tusschen de oorlogvoerende partijen steeds werd voortgezet en de Engelschen het grondgebied van Shangaï hadden bezet. BELGIE. In de kolenmijn Sainte Susanne genaamd, te Marchienne-au-Pont niet verre van Namendie 800 voeten diep is en drie ondcraardsche gangen bevat, waar van een wordt bewerktis in den nacht van den 22 op 23 dezer het gaz ontvlamd, welke uitbarsting instortingen heeft veroorzaakt, die de werklieden in den gang opgesloten hebben en belet zich te kunnen redden. Het onheil is vreeselijk, 24 man zijn op dezelfde plaats verstikt. Den volgenden dag zijn hunne lijken gevonden. Vier 'jonge werklieden zijn er gekwetst uitge haald, een is in den nacht bezweken. Mogelijk heeft dit onheil aan 27 personen, meest huisvaders, het leven gekost. Men denkt dat een mijn die de werklieden hadden doen springen, tot ont ploffing van gaz aanleiding zal hebben gegeven. FRA1VHUIJH. PARIJS24 Januarij. De Moniteur van den 23sten berigt in het officiële gedeelte het volgende De Keizer heeft beden in een openbaar gehoor den Generaal Baron Fagel ontvangen, buitengewonen Gezant en Gevolmagtigden Minister der Neder landen, die hem de brieven van zijnen Souverein heeft overhandigd, waarbij op zijn verzoek een einde gemaakt wordt aan de zending die hij sedert 40 jaren in Frankrijk vervulde; alsmede den Heer Liglitenveltzijnen plaatsver vanger in die betrekking bij zijne Keizerlijke Majesteit, die hem zijne geloofs brieven heeft overhandigd. Onmiddellijk daarna hebben de Ileeren Fagel en Lightenvelt de eer gehad aan hare Majesteit de Keizerin voorgesteld te worden. Een Officier der marine heeft een eenvoudig middel uitgevonden om het roer der schepen voor het vijandelijk geschut te beveiligen. ITALIB, De Regering heeft vergunning verleend voor den aanleg van een spoorweg van hier naar Civita-Vecchia aan eene Engelsch-Fransch-ltaliaansche maat schappij welke eene borgtogt moest stellen van 500,000 fr. en daarvan reeds een vijfde gestort had. Men wist nog niet of de weg langs de Middel landsche Zee zou worden aangelegd, welke de kortste is, dan wel of men verschillende kleine steden zou aandoen, welke meer binnenwaarts zijn gele gen hetgeen zoo voor de maatschappij als voor het Land het wenschelijkst zou wezen. Terwijl de winter in alle deelen van Europa zeer gestreng is geweest, was de thermometer al hier steeds op 12 graden boven het vriespunt gebleven, doch na den 4dc" December waren hevige stortregens gevallen. - De Sardinische Regering heeft besloten tot de geheele afscbaffing der invoerregten op de granen. PRUISSEN. Onlangs werd door iemand aan het Ministerie een onfeilbaar middel aan geboden tegen de aardappelenziekte tegen vergoeding van 80,000 thl., en een om sabel- en kogelvrij te maken voor 25,000 Friederichs-d'or (ongeveer 10 Ned.). Van geen dezer aanbiedingen is gebruik gemaakt. Er genieten thans pensioen 27 Generaals, 87 Luitenant-Generaals, 128 Generaal-Majoors, 119 Colonels, 473 Luitenants-Colonels1039 Majoors en 1957 Officieren van minderen rangaan welke bijna 2millioen thl. wordt uitbetaald. Aan ruim 200 van die gepensioneerden is aangevraagd, of zij wederom in werkelijke dienst wilden treden. BA9E1V. KARLSRUHE, 24 Januarij. De Kamers hebben gisteren de adressen van antwoord op de troonrede aan den Groot-Hertog overhandigd. Met betrekking tot de kerkelijke geschillen geven de beide Kamers de getuigenis van de onwrikbare gehechtheid der be volking, en verklaren dat zij het zekere vertrouwen hebben op eene minne lijke schikking, waarbij de waardigheid en de regten der kroon zullen wor den gewaarborgd. TURKTE. Omtrent den Turkschen oorlog bevatten de dagbladen het volgende be rigt, aan een uit goeden bron afkomstig schrijven uit Berlijn van den 23stcn ontleend: Naar luid der jongste uit St. Petersburg alhier ontvangen berigten moet men de hoop op het behoud van den vrede nog niet opgeven. De Kei zer van Rusland heeft noch de mededeeling der gezanten van Frankrijk en Engelandnoch het binnenloopen der vereenigde vloot in de Zwarte zee als een casus belli aangemerkt. Hij heeft verklaard dat eene mondelinge mede deeling in dezen hem niet voldoende wasen aan zijne gezanten in Parijs en Londen opgedragen, schriftelijke verklaringen over het binnenloopen der vloot te vragen; alleen in het geval dat het binnenzeilen der Zwarte zee tegen de Russische zeemagt gerigt mogt zijnzouden de gezanten hunne passen moe ten vragen. Hieruit schijnt dus te blijken, dat Rusland, ten minste lot hiertoe, geenszins geneigd is het zwaard te ontblooten. Het berigt van het overtrekken der Tiussische troepen nabij Silistria over den Donau en hunne vestiging op den Turkschen oever der rivier, wordt tegengesproken in een telegrapbisch berigt uit Weenen't geen verder mede deelt dat, volgens een berigt uit Krajowa van den 21slen dezer, de Russische opperbevelhebber, de vorst Gortschakoff, in die stad zijn hoofdkwartier ge vestigd had. Andere brieven uil Weenen melden dal op den lCdeD. lldcn en 12den dezer weder omstreeks Kalafat gevechten plaats zouden gehad hebben, die ten voordeele der Turken uitgevallen waren. De Turksche krijgsbevelhebber eencn algemeenen aanval der Russen verwachtende terstond na de aankomst van den vorst Gortschakoff, zou dien hebben willen voorkomen door zelf de Russen aan te vallen. De Weener Lloyd van den 22slen dezer berigt daarentegen dat er sedert den Januarij in Klein Wallachye geene gevechten waren voorgevallen; de Russen verschansten zicü volgens dat blad te Czetaty en te Radowan terwijl de Turksche voorposten den 12dcn dezer vier mijlen voorbij Kalafat stonden. De Times van den 25sten is met betrekking tot de oostersche kwestie, zeer vredelievend. De Heer Brunow, Russisch Gezant te Londen, is niet teruggeroepen. Men verneemt, dat Keizer Nikolaas ophelderingen vraagt, ten einde eerst daarna zich te verklaren. Er bestaat hoop op behoud van den vrede. De Keizer van Rusland heeft eene ukase uitgevaardigdwaarbij al de met onbepaald verlof gezonden manschappen der Oostzee-vloot worden opge roepen. STARS BERIGTEN. Burgerlijke Van den 19 tot en niet den 25 Januarij 1S54. BEVALLEN: E. de Haan, D. \V. Schalkwijk, D. C. Kooreman geb. Kruyk, D. W. Neuteboomgeb. de Koning, D. C. Kruitgeb. Ranselaar, D. II. van den Burg, geb. Altera, D. C. Zirkzeegeb. van Eyk, D. A. Galjaart, geb. Eikerbout, I)., levenl. E. AToom,geb. Moene,Z. C. Zwetsloot, geb. Houniet, Z. P. Breetvelt, geb. van den Berg, D. J. M. Koldermangeb. Sommeling, D. J. Tegelaar, geb. Cratna, Z. M. Verwys, geb. la Garde, Z. J. Robbers, Wed. M. Dubbeldeman, D. M. Griffiven, geb. vanZyp,D. C. Vlasveld geb. van Wateringentweel. beide D. A. Meijer, D. H. Koe voet, geb. van Weerlee, Z. S. Doolgeb. Hanselaartwecl. beide D. C. Snel- ders, geb. van StraatenD. levenl. P. C. J. B. Peltenburg, geb. Gasteel, Z. J. Crama, geb. Zaalberg, D.A. S. Macco, geb. Biegstraten, D. N. Mark, geb. SmitD. J. van Berkel, D. A. Bolstier, geb. l'isseur, D. A. Erades geb. Koevoet, Z. C. Vermey, geb. van der WalleZ. S. MensenZ. M. van Oostengeb. WesselaarZ. C. Taffyn geb. Regeer, Z. GEHUWDJ. B. M. Huizing, Jm. en M. M. Rykc, Jd. J. D. Smit. Wed', en J. Schreuder, Jd.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3